*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 29253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 03:55:49 μμ »
Ίσως πάλι, να ήρθε η ώρα να αντιμετωπίσουμε την αντισταθμιστική αγωγή (ενισχυτική και πδσ) με πιο τολμηρό και σοβαρό τρόπο και να προχωρήσουμε σε μόνιμες προσλήψεις εκπαιδευτικών.

Στην προηγουμενη προταση μου περι μονιμοποιησης, μου ειχε διαφυγει πληρως η Ενισχυτικη του γυμνασιου! Μακαρι να κατορθωναμε κατι τετοιο, για να περνανε επιτελους ΔΙΚΑΙΑ τις ταξεις οι αδυναμοι μαθητες, αντι να τις περνανε χαριστικά οπως συμβαινει σημερα, που προχωρουν με τεραστια κενά στην επομενη ταξη!

(και τα φροντιστηρια δε θα χρειαζονταν ν'ανησυχουν οτι θα ξεμεναν απο δουλεια, γιατι παντα υπαρχουν μαθητες με υψηλοτερους στοχους απο το να περασουν την ταξη - εξαλλου, αυτη οφειλει να ειναι η δουλεια των φροντιστηριων: να προετοιμαζουν για εξετασεις, σε αντιδιαστολη με του σχολειου που οφειλει να εχει γενικοτερο μορφωτικο ρολο)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:57:47 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 04:17:37 μμ »
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑ  με περίπου 30 λύκεια έχουν φτάσει σχεδόν στο 60.
 Πως γίνεται αυτό στην Αθήνα με περισσότερα σχολεία?Μόνο εδώ δεν δημιουργούνται τμήματα?

τα παιδιά στη πόλη δε δηλώνουν πδσ γιατί ντρέπονται να μη τους πούνε φτωχούς. εγώ δούλευα σε φροντιστήριο σε πόλη όχι πολύ μεγάλη και μου είχαν τύχει παιδιά από αλβανία και άλλα με οικονομικό πρόβλημα που δε μπορούσαν να έρχονται σ όλα τα μαθήματα. με το ζόρι τους έπειθα να δηλώσουν και πδσ, γιατί ντρέπονταν. πόσο μάλλον στην αθήνα. στο συγκεκριμένο λύκειο (μιλάμε για 400 παιδιά) μου είπε καθηγήτρια ότι φέτος δε θα γίνει μάλλον καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 04:55:59 μμ »
Παράθεση
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑ  με περίπου 30 λύκεια έχουν φτάσει σχεδόν στο 60.
 Πως γίνεται αυτό στην Αθήνα με περισσότερα σχολεία?Μόνο εδώ δεν δημιουργούνται τμήματα?

Απλά στην επαρχια υφισταται το φαινομενο (οπως και στην Αθηνα, αλλά φετος σα να συγκρατηθηκε η Αθηνα) να δημιουργουνται κατα κορον παρανομα τμηματα με μαθητες πολυ λιγοτερους του οριου.
Χρειαζονται 7 μαθητες για δημιουργια τμηματος και 5 για διατηρηση του, αλλά στην επαρχια δεν υπαρχει περιπτωση να μαζευτουν 7 μαθητες για να δημιουργηθει τμημα κι επειδη δεν υπαρχουν σχολεια σε κοντινη αποσταση οπως στην Αθηνα (η εγκυκλιος προβλεπει να δημουργειται τμημα και με μαθητες γειτονικων σχολειων), δημιουργουνται τμηματα με οποιοδηποτε αριθμο μαθητων. Κι εναν μαθητη να εχουν, θα δημιουργησουν τμημα! Και δυο αποφοιτους που θελουν να ξαναδωσουν να εχουν, παλι θα δημιουργησουν τμημα. Εννοειται οτι οι υπογραφες των υπολοιπων φανταστικων μαθητων μπαινουν απο τον καθηγητη ή το Σχεδιαστη ή αλλους μαθητες. Λιγοι ειναι που το κανουν απο την καλη τους καρδια για να εξυπηρετησουν τους μαθητες, οι περισσοτεροι το κανουν για να παιρνει ο Σχεδιαστης κι οι μονιμοι μπολικα λεφτουδακια (γι'αυτο και περυσι, που η αμοιβη των μονιμων εγινε ιδια με των ωρομισθιων, ο αριθμος των τμηματων που δημιουργηθηκαν μειωθηκε πολυ) και μερικοι για να δινουν μορια σε γνωστους τους καθηγητες.

Αυτα εχουν ειπωθει πολλες φορες στο φορουμ και σιγουρα ειναι γνωστα τοσο στις Διευθυνσεις (αφου αυτες ειναι που εγκρινουν τα τμηματα και κανουν τους Ελεγχους), οσο και στο Υπουργειο. Απλά οσο τα λεφτα ερχονταν απο την ΕΕ εκαναν τα στραβα ματια. Τωρα ομως τα λεφτα βγαινουν απο τα κρατικα ταμεια! Μαλλον γι'αυτο τονιστηκε στη φετινη εγκυκλιο να δοθει ιδιαιτερη προσοχη στις προϋποθεσεις δημιουργιας τμηματος...

Η μονη λυση σ'ολο αυτο το κρυφτουλι ειναι να μεταμορφωθει ο θεσμος της ΠΔΣ σε υποχρεωτικη βοηθεια προς τους αδυναμους μαθητες που δεν μπορουν να περασουν την ταξη, σ'αντιστοιχια μ'αναλογες δομες του εξωτερικου. Αν μαλιστα στελεχωνοταν με αδιοριστους καθηγητες (πληρους ή μερικης απασχολησης, ομως οχι με ωρομίσθιο αλλά με μηνιαιο μισθο και ολα τα προνομια των μονιμων: 25 ενσημα, 14 μισθους, αναλογες άδειες), θα μπορουσαμε επιτελους να δουμε σημαντικη αυξηση στον αριθμο διορισμων! (ενω τωρα καθε χρονο ζουμε τη σταθερη ΜΕΙΩΣΗ των διορισμων) Επειδη σ'αλλο τοπικ μια συναδελφος με ρωτησε ποιος εκπαιδευτικος θα ηθελε να δουλευει με μερικη απασχοληση, απαντω οτι υπαρχουν πολλες αδιοριστες μητερες εκπαιδευτικοι που θα το προτιμουσαν, τοσο απο το τωρινο καθεστως της ωρομισθιας, οσο και απο τα φροντιστηρια ή τις αλλες εργασιες που κανουν. Εξαλλου, κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν εργαζομενο να μεινει σε θεση που δεν επιθυμει.
Έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να μην υπάρχει γειτονικό σχολείο σε απόσταση τουλάχιστον 20 χλμ? Ξέρεις τι δύσκολη είναι η μετακίνηση των παιδιών εκεί πάνω; Οι περισσότεροι λυκειάρχες στα χωριά σκέφτονται πρώτα τους μαθητές και μετά τον εαυτό τους. Εκεί δεν υπάρχουν φροντιστήρια. Φυσικό είναι να θέλει να κρατήσει το τμήμα ο άνθρωπος για να βοηθήσει τα παιδιά. Μην το λέμε "παράνομο" λες και κλέβει κανέναν! Η εγκύκλιος είναι άδικη και το ξέρετε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2009, 10:34:31 πμ από nmavro73 »

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 09:52:08 πμ »
Παίρνεις ένσημο όταν κάνεις 2 ώρες και πάνω. Πρέπει το ημερομίσθιο να είναι πάνω από το τεκμαρτό, που είναι 11 ευρώ πλέον. Οπότε με 1 ώρα δεν παίρνεις ένσημο

Δηλαδή αν έχω 4 μέρες μάθημα με 2 ώρες ημερησίως παίρνω συνολικά-λέμε τώρα- 4 ένσημα εβδομαδιαίως
Κατάλαβα καλά ???

Καλά κατάλαβες. :)


Ευχαριστώ πολύ!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:57:47 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:32:14 μμ »
Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση:

Ενδέχεται (δεν έχω πάρει το πρόγραμμα ακόμη) να εργασθώ την ίδια μέρα σε 2 σχολεία της ίδιας ΔΔΕ ως ωρομίσθια ΠΔΣ.

Γνωρίζει κάποιος αν θα παίρνω/ ή όχι  2 ένσημα την ημέρα αυτή ?

Επίσης αν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με ΠΔΣ κ μερική απασχόληση σε φροντιστήριο  (την ίδια ημέρα) τι γίνεται με τα ένσημα ?

Ευχαριστώ
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:23:38 πμ »
Ρώτησα λοιπόν σχετικά κ ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ με πληροφόρησε πως υπολογίζονται τα ένσημα για το ταμείο κ σε αυτήν την περίπτωση αρκει το σύνολο να μην περνά τα 25 το μήνα.


Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ,ας μας ενημερώσει.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:39:18 πμ »
Από ότι γνωρίζω μπαίνει 1 ένσημο την ημέρα, κι ας εργάζεσαι σε 2 διαφορετικούς εργοδότες.
Για αυτό το λόγο γνωστή μου, μοίρασε τις ώρες σε περισσότερες από μία μέρες..

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:46:57 πμ »
Από ότι γνωρίζω μπαίνει 1 ένσημο την ημέρα, κι ας εργάζεσαι σε 2 διαφορετικούς εργοδότες.
Για αυτό το λόγο γνωστή μου, μοίρασε τις ώρες σε περισσότερες από μία μέρες..


Εμεις εργαζόμαστε με μερική απασχόληση κ σιγουρα συμφέρει να "μοιράζονται" οι ώρες σε πολλές ημέρες για να παίρνουμε τα ένσημα.

Οτι αναφέρω πάντως μου το διευκρίνησε υπάλληλος που μετράει τα ένσημα για το ταμείο ανεργίας κ μάλιστα ανέφερε πως κ απο 5 εργοδότες την ημέρα εμείς τα υπολογίζουμε αρκει να μην περνάνε τα 25 τον μήνα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:53:15 πμ »
Μα μπορεί στο ΙΚΑ να καταχωρηθεί παραπάνω από 1 ένσημο την ημέρα?
Νομίζω πως όχι. Η γνωστή μου το έψαξε και γι' αυτό το λόγο προτίμησε να μοιράζει τις ώρες σε πολλές μέρες.
Άλλο αν ο ΟΑΕΔ τα υπολογίζει με άλλο τρόπο..

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:00:21 πμ »
Μα μπορεί στο ΙΚΑ να καταχωρηθεί παραπάνω από 1 ένσημο την ημέρα?
Νομίζω πως όχι. Η γνωστή μου το έψαξε και γι' αυτό το λόγο προτίμησε να μοιράζει τις ώρες σε πολλές μέρες.
Άλλο αν ο ΟΑΕΔ τα υπολογίζει με άλλο τρόπο..


Επειδή δεν γνωρίζω πολλά ,δεν γενικεύω κ αναφέρομαι στην συγκεκριμένη μόνο κατάσταση.
Για το Ικα αυτό που αναφέρεις νομίζω αφορά τους μισθωτούς πλήρους απασχόλησης.

Επίσης ,πέρσι δούλευα ως ωρομίσθια ΠΔΣ σε 2 σχολεία διαφορετικής ΔΔΕ την ίδια ημέρα κ διαπίστωσα πως είχα 2 ένσημα την ημέρα εκείνη.
Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:07:36 πμ »
Αν σου συνέβει αυτό τότε η γνωστή μου δυστυχώς την πάτησε..

Κρίμα να υπάρχει αυτή η άγνοια..

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:21:46 πμ »
Θέλω να είμαι πολύ προσεκτική σε οτι πληροφορία δίνω στο  Forum γιατί οι ανακριβείς πληροφορίες κοστίζουν σε όλους.

Οτι αφορά λοιπόν προσωπική μου εμπειρία το αναφέρω.Δεν μπορώ να βασιστώ σε λόγια "τρίτων" γι'αυτό κ ρώτησα στον ΟΑΕΔ.
Ακόμα κ εκεί δεν γνωρίζουν όλοι οι υπάλληλοι τα πάντα γι'αυτό κ απευθύνθηκα σε υπάλληλο που είναι στο τμήμα που αφορά το ταμείο ανεργίας.

Σίγουρα θα βοηθούσε να μας επιβεβαίωνε τα παραπάνω κάποιος συνάδελφος που έχει εργασθεί  με μερική απασχόληση ιδια μέρα σε διαφορετικά σχολεία ή φροντιστήρια .
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 12:03:25 μμ »
την κανω την δουλεια αυτη 15 χρονια,την ιδια μερα ημουν πδσ και φροντιστηρια,ενα ενσημο παιρνεις οτι και να κανεις.απλα πρεπει να κανονιζεις να παιρνεις 25 το μηνα δηλαδη να τα ΄¨"απλωνεις"

Αποσυνδεδεμένος carmelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 12:06:54 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ για τη διευκρίνιση!
Είναι χρήσιμο ότι μπορεί να καταθέσει ο καθένας από εδώ που να βοηθάει κάποιο συνάδελφο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.