*

Αποστολέας Θέμα: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών  (Αναγνώστηκε 4978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
«...απάντησαν συνολικά 8.000 άνθρωποι, πολλοί ήταν εκείνοι οι οποίοι υποστήριξαν ότι αν καταργηθεί το ξύλο, θα δημιουργηθεί μια γενιά που δε θα σέβεται κανέναν.»


Πηγή: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=70279&cid=5
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 11:50:54 πμ »
με προβληματίζει το μεγάλο ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 05:57:09 μμ »
Αυτη η υπερβολικη χαλαροτητα οδηγησε και τον δασκαλο στη 'γωνια'.

Εγω ξερω οτι καποτε οι γονεις οταν το καμαρι τους ειχε χαμηλους βαθμους το φωναζαν μπας και βαλει μυαλο.
Τωρα ... φωναζουν στον δασκαλο.


Στην Αγγλια ειναι στον ιδιο δρομο :

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11615.msg160050
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:25:04 μμ »
Και μικρό είναι το ποσοστό που μέσα από την έρευνα φαίνεται να υποστηρίζει ακόμα το ξύλο..Ακούω πολλές φορές τέτοιες παλαιολιθικές απόψεις,αλλά δεν είναι να δίνουμε βάση συνάδελφοι,διότι αυτά λέγονται από ανθρώπους που αγνοούν τις παρωθητικές στρατηγικές και τους ελκυστικούς τρόπους προσέγγισης του παιδιού..και μιλάω για όλα τα θέματα τώρα(επιδόσεις στο σχολείο,δουλειές του σπιτιού,εύρυθμη συμπεριφορά κλπ).
Και το άλλο άκρο βέβαια είναι λάθος.Δηλαδή η απόλυτη και άκρατη "ελευθερία κινήσεων" σε ένα παιδί,θα καταντήσει εκμεταλλεύσιμο "προϊόν" από αυτό,μόνο και μόνο επειδή το παιδί είναι ενθουσιώδες και επιδιώκει να χρησιμοποιεί οποιαδήποτε ελευθερία του δίνεται.Απλά,λόγω εξωστρέφιας και εγωκεντρισμου(ο οποίος αποτελεί ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικό αναπτυξιακό φαινόμενο,σύμφωνα με την Αναπτυξιακή Ψυχολογία),δεν αφομοιώνει τις κοινωνικές νόρμες και τους αποδεκτούς -κατά πλειονότητα- κώδικες.
Σε αυτή την περίπτωση,απλώς κάνουμε αυτό που μου είπε χθες μιά ενεργή τα τελευταία 16 χρόνια δασκάλα:"αφήνουμε ελευθερία στα παιδιά,αλλά όταν πρέπει,εκεί που πρέπει δηλώνουμε τα όρια και το μέτρο και θέτουμε τις προϋποθέσεις της συνύπαρξης τους με εμάς."

Ας λαμβάνουμε υπόψη μας τις ανάγκες του παιδιού και ας αποφεύγουμε οποιαδήποτε λεκτική ή σωματική επίθεση...Αν ήταν με την επίθεση να λύνονται όλα,θα χτυπούσαν όλα τα παιδιά και δε θα υπήρχε πρόβλημα.
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ.ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑ.ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 06:46:36 μμ »
Την αναίδεια πολλοί εμίσησαν.
Την πειθαρχία ουδείς.

Πρέπει να ξέρω πότε να χαλαρώνω τα λουριά και πότε να τα μαζεύω πάλι...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:06:44 μμ »

Ακούω πολλές φορές τέτοιες παλαιολιθικές απόψεις,αλλά δεν είναι να δίνουμε βάση συνάδελφοι,διότι αυτά λέγονται από ανθρώπους που αγνοούν τις παρωθητικές στρατηγικές και τους ελκυστικούς τρόπους προσέγγισης του παιδιού..

..λόγω εξωστρέφιας και εγωκεντρισμου(ο οποίος αποτελεί ένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικό αναπτυξιακό φαινόμενο,σύμφωνα με την Αναπτυξιακή Ψυχολογία),δεν αφομοιώνει τις κοινωνικές νόρμες και τους αποδεκτούς -κατά πλειονότητα- κώδικες.



Μα και βέβαια, για την κατάντια μας πάντα υπάρχει εξήγηση και φυσικά υπάρχει και μια σχετική "τεκμηριωμένη" π@π@ροθεωρία που σαν πραγματικοί υποανάπτυκτοι που είμαστε εφαρμόζουμε χωρίς να σκεφτόμαστε αυτά που σε πιο προηγμένες κοινωνίες είναι πλέον προφανή.

Αλλά γι αυτό λέγεται Ελλαδιστάν, από ότι κάνουν οι ξένοι και που σαν κρετίνοι σπεύδουμε (μετά από δεκαετίες) να αντιγράψουμε, πάντα θα κρατήσουμε μόνο το χειρότερο, το πιο άχρηστο (και απαξιωμένο εκεί που αρχικά εφαρμόστηκε) και ποτέ το πιο χρήσιμο, το καλύτερο, απλά μάθαμε να καταναλώνουμε σαν υποανάπτυκτοι τα απόβλητά τους.

Δηλαδή αυτό <<θα δημιουργηθεί μια γενιά που δε θα σέβεται κανέναν>> δεν σας θυμίζει τίποτε από τον πραγματικό κόσμο γύρω μας;

Ή χάσαμε εντελώς την ικανότητα σύνδεσης της πραγματικότητας με τα αίτιά της λόγω μεγάλης (παρα)μόρφωσης που έχουμε υποστεί αναγκασμένοι να μάθουμε (και να πιστέψουμε) τις διάφορες κουλτουροανοησίες που διδάσκει ο κάθε ένας στα ΑΕΙ μας;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 05:54:06 πμ »
ειναι βεβαιο οτι το ξυλο κ γενικοτερα οι βιαιες συμπεριφορες κ εκδικητικες αντιδρασεις προς στα παιδια δημιουργουν επιθετικοτερη συμπεριφορα κ πολυ χειροτερα αποτελεσματα.
καποιου ειδους τιμωρια πρεπει να υπαρχει(πχ μοντελο λογικων συνεπειων η κατι τετοιο),ομως σωματικη βια με τιποτα.ειναι απαραδεκτη κ δημιουργει αντιθετα αποτελεσματα κ απωθημενα.
αλλα αυτο που συμβαινει στην κοινωνια μας συμβαινει κ στην αποψη για ξυλο στα παιδια...
οσο εμφανιζεται αναρχια,τοσο εμφανιζονται κ περισσοτερες ακροδεξιες κ χουντικες τασεις κ η κοινωνια δυστυχως γινεται πιο συντηρητικη......

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 01:56:19 μμ »
υπερ της βιας δεν ειμαι αλλα οταν βλεπω το πως  τα εχουν καταντησει οι γονεις τα παιδια με  την πολλη ελευθερια ε  τοτε αναπολω παλιες καλες εποχες που τα παιδια ειχαν το φοβο του δασκαλου και του γονιου.δεν μιλαω βεβαια για ακραιες περιπτωσεις αλλα ναι οσο πιο παλια τοσο πιο καλα.τα παιδια πλεον δεν πιανονται πουθενα.εχω μαθητριες εκτης δημοτικου με πολυ αυστηρο δασκαλο τον οποιο αν και λενε οτι τον φοβουνταιο τον εχουν γραμμενο .το ιδιο και μενα που ειμαι πιο χαλαρη και συζητησιμη.δεν κανουν φασαρια  ουτε ενοχλουν στο μαθημα αλλα η αδιαφορια τους και η ελλειψη διαβασματος μου την δινουν στα νευρα.αν απο το σπιτι δεν ειχαν τετιοα ελευθερια θαταν καλυτερα για αυτα.ειπα στο ενα κοριτσακι οτι θα παρω τηλεφωνο τον πατερα της και μου λεει " α καλα δεν πειραζει.ο μπαμπας μου  μου εχει αδυναμια και μου κανει ολα τα χατηρια.τιποτα δεν θα με κανει " και το κακο δεν ειναι οτι το ελεγε για να με αποτρεψει πχ, αλλα γιατι ετσι ακριβως εχει η κατασταση.
οχι να μην επανελθει το ξυλο στα σχολεια για τα παιδια αλλα για τους γονεις.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 02:07:13 μμ »
ειναι βεβαιο οτι το ξυλο κ γενικοτερα οι βιαιες συμπεριφορες κ εκδικητικες αντιδρασεις προς στα παιδια δημιουργουν επιθετικοτερη συμπεριφορα κ πολυ χειροτερα αποτελεσματα.
καποιου ειδους τιμωρια πρεπει να υπαρχει(πχ μοντελο λογικων συνεπειων η κατι τετοιο),ομως σωματικη βια με τιποτα.ειναι απαραδεκτη κ δημιουργει αντιθετα αποτελεσματα κ απωθημενα.
αλλα αυτο που συμβαινει στην κοινωνια μας συμβαινει κ στην αποψη για ξυλο στα παιδια...
οσο εμφανιζεται αναρχια,τοσο εμφανιζονται κ περισσοτερες ακροδεξιες κ χουντικες τασεις κ η κοινωνια δυστυχως γινεται πιο συντηρητικη......

Ετσι ακριβώς... :(

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 02:08:55 μμ »
Και κάπου εδώ κολλάει http://demelene.blogspot.com/2009/09/1969-2009.html

Είναι δύσκολο για τους γονείς να είναι γονείς γιατί κανείς δεν τους το έχει μάθει. Τα παιδιά δεν φταίνε, οι γονείς φταίνε που τα κακομαθαίνουν και μετά έρχονται στο σχολείο και μας βρίζουν κι από πάνω!!!

υπερ της βιας δεν ειμαι αλλα οταν βλεπω το πως  τα εχουν καταντησει οι γονεις τα παιδια με  την πολλη ελευθερια...
οχι να μην επανελθει το ξυλο στα σχολεια για τα παιδια αλλα για τους γονεις.

+1
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 02:29:15 μμ από _Ελένη_ »
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 12:19:15 πμ »
υπερ της βιας δεν ειμαι αλλα οταν βλεπω το πως  τα εχουν καταντησει οι γονεις τα παιδια με  την πολλη ελευθερια ε  τοτε αναπολω παλιες καλες εποχες που τα παιδια ειχαν το φοβο του δασκαλου και του γονιου.δεν μιλαω βεβαια για ακραιες περιπτωσεις αλλα ναι οσο πιο παλια τοσο πιο καλα.τα παιδια πλεον δεν πιανονται πουθενα.εχω μαθητριες εκτης δημοτικου με πολυ αυστηρο δασκαλο τον οποιο αν και λενε οτι τον φοβουνταιο τον εχουν γραμμενο .το ιδιο και μενα που ειμαι πιο χαλαρη και συζητησιμη.δεν κανουν φασαρια  ουτε ενοχλουν στο μαθημα αλλα η αδιαφορια τους και η ελλειψη διαβασματος μου την δινουν στα νευρα.αν απο το σπιτι δεν ειχαν τετιοα ελευθερια θαταν καλυτερα για αυτα.ειπα στο ενα κοριτσακι οτι θα παρω τηλεφωνο τον πατερα της και μου λεει " α καλα δεν πειραζει.ο μπαμπας μου  μου εχει αδυναμια και μου κανει ολα τα χατηρια.τιποτα δεν θα με κανει " και το κακο δεν ειναι οτι το ελεγε για να με αποτρεψει πχ, αλλα γιατι ετσι ακριβως εχει η κατασταση.
οχι να μην επανελθει το ξυλο στα σχολεια για τα παιδια αλλα για τους γονεις.

++++++ !!ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ 'ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΞΥΛΟ' ..ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ???ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ???
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 12:27:15 πμ »
Ο γονιός πρέπει να έχει ΑΡΧΕΣ (δηλαδή να έχει ΑΠΟΨΗ) για να βασικά θέματα διαπαιδαγώγησης των παιδιών του, τις οποίες να μην αλλάζει.
Και δεν είναι επιστημονικό θέμα να έχει κάποιος αρχές σε τέτοια θέματα, αλλά θέμα κοινής λογικής.

Οσο για το ξύλο, όσο λιγότερη υπομονή και επιμονή έχει ο γονιός, τόσο περισσότερο "επιρρεπής" στο ξύλο είναι

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:20:45 πμ »
Την αναίδεια πολλοί εμίσησαν.
Την πειθαρχία ουδείς.

Πρέπει να ξέρω πότε να χαλαρώνω τα λουριά και πότε να τα μαζεύω πάλι...  ::)

Αυτό ακριβώς. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει και καμιά ξυλιά στον πισινό. Δεν είπαμε να δένουμε τα παιδιά στο δέντρο και να τα μαστιγώνουμε, αλλά με την αθλιότητα του  "μη το παιδί γιατί..." και τις ψυχοκοινωνιομπλα-μπλα θεωρίες (που καλές και άγιες είναι αρκεί να είσαι ο ειδικός που τις εφαρμόζει) , έχουν χάσει οι γονείς την μπάλα. Και δεν βλέπω τους παλιότερους (ωχ, γεράματα, γίναμε και παλιότεροι τώρα  ;D) να έχουν πάθει τίποτα με λίγη περισσότερη πειθαρχία. Καλύτεροι βγήκαν, χειρότεροι όχι..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 02:53:19 πμ »
τι ομορφα που ηταν παλια...
ριχναμε καμια στα παιδια που κ που,ζουσαν σε ενα κλιμα αυταρχισμου,απαγορευοταν να κυκλοφορουν βραδυ κ αν το εκαναν τρωγανε αποβολη,αλλα καθονταν ησυχα...
ενω τωρα που τους εχουν δωσει ελευθερια οι γονεις και  εμεις, μας κανουν κ γυριζουμε σπιτι με πονοκεφαλο!
προφανως μας ενδιαφερει πιο πολυ ο πονοκεφαλος μας απ το να ζουν σε ελευθερο κλιμα τα παιδια!

αντε αντε,να επαναφερουμε κ τις ποδιες!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.