*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 36459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« στις: Απρίλιος 26, 2007, 04:04:22 μμ »
Γνωρίζει κανένας αν οι συμμετέχοντες στη λυκειακή επιτροπή απαλλάσονται μερικώς απο κάποια καθήκοντά τους ? ( πχ επιτηρήσεις )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:17 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2007, 06:38:43 μμ »
Π.Δ. 60/2006 (Α’ 65)
«Αξιολόγηση των μαθητών του Ενιαίου Λυκείου»

Άρθρο 13
Σύσταση οργάνων εξετάσεων

...
Λυκειακή Επιτροπή Εξετάσεων (Λ.Ε.Ε.)
  Σε κάθε Ενιαίο Λύκειο που χρησιμοποιείται ως εξεταστικό κέντρο  συγκροτείται τριμελής Λυκειακή Επιτροπή Εξετάσεων  αποτελούμενη από το Διευθυντή του οικείου Λυκείου και σε περίπτωση κωλύματος από τον Υποδιευθυντή ή καθηγητή του οικείου Λυκείου με βαθμό Α΄  και  σε  περίπτωση  κωλύματος από καθηγητή άλλου  Λυκείου  με  βαθμό  Α και δύο καθηγητές Δ.Ε. κατά προτίμηση από άλλο Λύκειο που ορίζονται από τον οικείο Διευθυντή της Δ/νσης ή προϊστάμενο του Γραφείου Δ.Ε. Με την ίδια απόφαση ορίζονται ένας διοικητικός υπάλληλος ή καθηγητής Δ.Ε. ως γραμματέας, ένας βοηθός γραμματέας, δύο χειριστές του συστήματος λήψης των θεμάτων, ένας καθηγητής Δ.Ε. σύνδεσμος με τη Ν.Ε.Ε. που μπορεί να είναι και ο βοηθός γραμματέας για την διακίνηση των γραπτών και των βαθμών προς και από την Ν.Ε.Ε. και μέχρι τρία άτομα βοηθητικό και υπηρετικό προσωπικό. Αν οι εξεταζόμενοι μαθητές είναι περισσότεροι από εξήντα και μέχρι εκατόν τριάντα μπορεί να ορίζεται και δεύτερος βοηθός γραμματέας και, αν είναι περισσότεροι από εκατόν τριάντα και μέχρι εκατόν ογδόντα, τρίτος και, αν είναι περισσότεροι από εκατόν ογδόντα, τέταρτος βοηθός γραμματέας.
...
Για την διευκόλυνση του έργου της λυκειακής επιτροπής τα τακτικά μέλη της απαλλάσσονται από τις εξωδιδακτικές εργασίες του σχολείου όχι όμως από την βαθμολόγηση γραπτών δοκιμίων, εφόσον ορισθούν ως βαθμολογητές από πρόεδρο Β.Κ., καθώς και του μαθήματος που ενδεχόμενα διδάσκουν.



Να υποθέσω ότι με τη λέξη "τακτικά", εννοούν την τριμελή βασική επιτροπή;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2007, 06:43:47 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2007, 05:05:11 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ WIZARD.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2008, 03:32:07 μμ »
Γνωρίζει κανείς τα καθήκοντα του γραμματέα της Λυκειακής Επιτροπής? Πού μπορώ να τα βρώ? Θα με σώσετε ... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:17 »

Αποσυνδεδεμένος Alexia65

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2009, 12:22:21 μμ »
Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο γνωρίζει το εξής: Αν κάποιος έχει διατεθεί για συμπλήρωση ωραρίου και σε δεύτερο λύκειο, πού κάνει επιτηρήσεις; Στο σχολείο που πηγαίνει σύμφωνα με ό,τι λέει το πρόγραμμα της χρονιάς για τις ημέρες των προαγωγικών (Τρίτη - Πέμπτη) ή στο σχολείο της οργανικής του όπου ανήκει πραγματικά; Γιατί με έχουν μπερδέψει. Το ένα σχολείο μου λέει ότι ανήκω σε εκείνους γιατί εκεί είναι η οργανική μου και ότι στην περίοδο των εξετάσεων όλοι οι καθηγητές επιστρέφουν στα σχολέια των οργανικών τους για να χρησιμοποιηθούν από αυτά, ενώ το άλλο (όπου συμπληρώνω ωράριο) μου λέει ότι θα πηγαίνω σε αυτούς γιατί "είναι η μέρα τους". Τελικά μου φαίνεται θα κάνω διπλοβάρδιες!!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2009, 01:23:33 μμ »
Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο γνωρίζει το εξής: Αν κάποιος έχει διατεθεί για συμπλήρωση ωραρίου και σε δεύτερο λύκειο, πού κάνει επιτηρήσεις; Στο σχολείο που πηγαίνει σύμφωνα με ό,τι λέει το πρόγραμμα της χρονιάς για τις ημέρες των προαγωγικών (Τρίτη - Πέμπτη) ή στο σχολείο της οργανικής του όπου ανήκει πραγματικά; Γιατί με έχουν μπερδέψει. Το ένα σχολείο μου λέει ότι ανήκω σε εκείνους γιατί εκεί είναι η οργανική μου και ότι στην περίοδο των εξετάσεων όλοι οι καθηγητές επιστρέφουν στα σχολέια των οργανικών τους για να χρησιμοποιηθούν από αυτά, ενώ το άλλο (όπου συμπληρώνω ωράριο) μου λέει ότι θα πηγαίνω σε αυτούς γιατί "είναι η μέρα τους". Τελικά μου φαίνεται θα κάνω διπλοβάρδιες!!!!
Χωρίζεις τις επιτηρήσεις αναλογικά με το ποσοστό του ωραρίου που συμπληρώνεις σε κάθε σχολείο.Εάν κάνεις 1/4 του ωραρίου σου στο σχολείο Α και 3/4 στο σχολείο Β, τότε πας (1/4*επιτηρήσεις που θα κάνει ο κάθε καθηγητής του Α) στο Α και (3/4*επιτηρήσεις που θα κάνει ο κάθε καθηγητής του Β) στο Β. Αυτό όμως ενδέχεται να είναι και την ίδια μέρα. Δλδ να έχεις μία βάρδια στο Α και μία στο Β.
Η καλύτερη λύση πάντως είναι η συνενόηση και η κατανόηση. Μίλα στους διευθυντές και τους προγραμματιστές και προσπάθησε να τα βολέψεις χωρίς να ρίξεις κανέναν και χωρίς να ρίξουν εσένα :) Ειδικά για τις μέρες που θα έχεις εισήγηση θα πρέπει σίγουρα να κάνεις διακανονισμό.

Αποσυνδεδεμένος Alexia65

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2009, 01:40:31 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά. Ρωτάω γιατί δεν είναι και τόσο απλό. Το δεύτερο λύκειο είναι σε διπλανή πόλη και όσο και να πεις έχει τη δυσκολία του. Ελπίζω να μπορέσω να βρω συνεννόηση γιατι οι δυο προγραμματιστές προτιμάνε να συνεννοούνται με μένα παρά μεταξύ τους  :D

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2009, 02:58:24 μμ »
θα πηγαίνεις σε κάθε σχολείο τις ημέρες που ήσουν σε αυτό στο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων.
Αν οι πανελλαδικές έχουν ως αποτέλεσμα να μην πατήσεις σε κάποιο απο αυτά για 3 βδομάδες....κρίμα  ;)
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2009, 03:15:38 μμ »
Βασικά αυτό που σου είπαν ότι "επιστρέφεις στο σχολείο σου" είναι λάθος, γιατί το έγγραφο της διάθεσής σου στο άλλο σχολείο λέει ότι σε διαθέτουν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή μέχρι 30 Ιουνίου.
Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπά. Βασικά όταν έχεις εισήγηση σε ένα σχολείο πηγαίνεις οπωσδήποτε (είναι αυτονόητο) ανεξάρτητα αν είναι η μέρα σου σ' αυτό το σχολείό ή στο άλλο. Τις υπόλοιπες μέρες το κάθε σχολείο έχει δικαίωμα να σε χρησιμοποιιεεί για επιτηρήσεις αλλά στις μέρες που το καθένα σε είχε και την κανονική περίοδο. Προσοχή σ' αυτό που σου είπαν (για την αναλογίκότητα των επιτηρήσεων) μην βρεθείς να κάνεις συνολικά και στα δύο σχολεία παρπάνω επιτηρήσεις ακόμη κι από αυτόν που έχει τις περισσότερες... εγώ σε κάθε σχολείο το ξεκαθαρίζω αυτό και αν δω παρατράγουδα φωνάζω (οι φωνές μου πάντα γίνονται δεκτές). Προσωπικά δ μου αρέσει να με ρίχουν ούτε να ρίχων εγώ κάποιον συνάδελφο. Φυσικά μία δύο επιτηρήσεις πάνω κάτω για μένα είναι δκετές αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν πρέπει να το δεχτώ και αντιδρώ
Καλές επιτηρήσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος Alexia65

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2009, 08:08:29 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφοι. Δεν προβλέπεται βέβαια να το δεχτούν με άνεση αλλά θα επιμείνω στην αναλογία των ωρών. Να είστε καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2009, 07:56:27 πμ »
Αν δεν πας στις επιτηρήσεις, δεν πληρώνεσαι  για την συμπλήρωση ωραρίου για αυτό το διάστημα. Το λέω επειδή κάτι είπες για διπλανή πόλη, φαντάζομαι ότι σε αφορά.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2009, 03:15:25 μμ »
σας έχει έρθει ειδοποίηση που πάμε επιτηρητές;;;;
εμάς ακόμη τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2009, 03:17:28 μμ »
Στην Πάτρα σήμερα έστειλε καταστάσεις η διεύθυνση. Για επιτηρητές πανελλαδικών, εννοώ.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος Kuttke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαίδευση είναι να μεταδίδεις πολιτισμό
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές και επιτηρητές στις πανελλήνιες
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2009, 11:26:02 μμ »
Και στην Αργολίδα μας είπαν ότι οι επιτηρήσεις των Πανελλαδικών θα μας ανακοινωθούν 2-3 μέρες πριν την έναρξή τους, δηλ. Τετάρτη. Η συνάδελφος Alexia65 νομίζω πως εννοεί τις επιτηρήσεις των προαγωγικών και ενδοσχολικών, έτσι δεν είναι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.