*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωσεις ωρομισθιων  (Αναγνώστηκε 6251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

evants

  • Επισκέπτης
Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:42:25 πμ »
Επειδη εψαξα και σιγουρη απαντηση δε βρηκα,ξερει καποιος με βεβεαιοτητα να απαντησει στα εξης:Α. εχουν οι ωρομισθιοι υποχρεωση εφημεριων και Β. ειναι υποχρεωμενο το σχολειο να φροντισει ωστε οι ωρες να μην εχουν κενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:51:09 πμ »
Επειδη εψαξα και σιγουρη απαντηση δε βρηκα,ξερει καποιος με βεβεαιοτητα να απαντησει στα εξης:Α. εχουν οι ωρομισθιοι υποχρεωση εφημεριων και Β. ειναι υποχρεωμενο το σχολειο να φροντισει ωστε οι ωρες να μην εχουν κενα;

Δεν έψαξες καλά!

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10803.0
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:55:01 πμ »
Οι εφημερίες σίγουρα δεν είναι στις υποχρεώσεις των ωρομισθίων. Πέρσι ήθελαν στο σχολείο να μου βάλουν εφημερίες και να αναλάβω και τμήμα με το πρόσχημα της προσφοράς μου στην καλή λειτουργία του σχολείου (πατώντας στο φιλότιμό μου δηλαδή), και δε θα είχα και μεγάλο πρόβλημα να το κάνω αν δεν έβλεπα τους περισότερους μόνιμους απαλλαγμένους από όλα αυτά που έπρεπε να αναλάβει μια ωρομίσθια για χάρη της εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου! Μετά από επικοινωνία μου με τη δδε, στην οποία επιβεβαίωσα τη μη υποχρέωσή μου, το ανέφερα στο διευθυντή του σχολείου και απαλλάχτηκα και από εφημερίες και από τμήμα, ξαφνικά βρέθηκε μόνιμος να τα αναλάβει!...
Για τις ώρες τώρα, αν θα είναι συνεχόμενες ή με κενά, δυστυχώς έχει να κάνει με το πρόγραμμα και με τη διάθεση του υπεύθυνου (που βγάζει το πρόγραμμα) να σε εξυπηρετήσει. Δύο χρονιές ωρομίσθια πάντα είχα κενά.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 01:02:33 μμ »
παιδια,αυτα τα ηξερα και εως τωρα ετσι πιστευα κι εγω. Φετος μου ζητηθηκε να κανω εφημερια και ετσι οπως ειμαι σπασμενος απο οσα συμβαινουν στην εκπαιδευση αρνηθηκα,ισχυριζομενος οσα αναφερατε. Ομως,ο δ/ντης επικοινωνησε με την τοπικη Βθμια και του ειπαν οτι υποχρεουμαστε στην ωρα που ειμαστε παροντες και οχι περαν του κανονικου ωραριου μας. Σε επικοινωνια δεν ειχαν να μου προτεινουν κατι ως αποδειξη και τηλεφωνικα δε γινεται αυτο βεβαια. Επαιδη δεν εχω καμια διαθεση να ταξιδεψω μεχρι τη Βθμια για κατι που ξερω οτι εχω δικιο,ηλπιζα να ειχατε ενα link που να αναφερεται συγκεκριμενα στα δικαιωματα μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 04:25:00 μμ »
http://www.dlv.gr/odigos_anaploro.htm

Ριξτε μια ματια...
Ειναι νομιζω καθαρα στο χερι του διευθυντη, εμενα περυσι ουτε εφημερια μου εδωσαν, ουτε τμημα, ουτε αλλα καθηκοντα, και το προγραμμα μου ειχε κενα μονο οταν με βολευε κι εμενα λογω μωρου.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 04:36:12 μμ »
Κι εμένα μ'έβαλαν φέτος εφημερίες (θα τις κάνω μιας και η διευθύντρια είναι πολύ εντάξει και βλέπω ότι κι όλοι οι μόνιμοι κάνουν και δεν κάθονται). Παρ'όλ'αυτά, πήρα στο Υπουργείο και μου απάντησαν ότι ΔΕΝ κάνουμε εφημερίες αλλά και ούτε τίποτα άλλο πέραν της διδασκαλίας. Δες το παρακάτω link.
http://users.ntua.gr/el98630/solonweb/DIOIKHTIKA/per_test_vromisuioi.htm
Συγκεκριμένα κοίτα στους ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ το 34936/23.4.86 Εγκύκλιος Γ.Λ.Κ. το 2 και 3.

http://www.dlv.gr/odigos_anaploro.htm
Irene, δε βλέπω να λέει συγκεκριμένα για τους ωρομίσθιους. Μάλλον είναι για τους μόνιμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 04:46:44 μμ από panickos »

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 04:43:31 μμ »
οκ παιδια ευχαριστω

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:00:18 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά: το έργο ενός καθηγητή χωρίζεται σε διδακτικό και εξωδιδακτικό. Στις συμβάσεις που υπογράφουμε οι ωρομίσθιοι, είναι ξεκάθαρο ότι προσλαμβανόμαστε ΜΟΝΟ για διδακτικό έργο. Οι εφημερίες, όπως και η ευθύνη τμήματος, τα πρωτόκολλα και τα πρακτικά και ένα τσούρμο άλλες δουλειές, είναι εξωδιδακτικό έργο. Οπότε, οι ωρομίσθιοι αρνούμαστε να αναλάβουμε οποιαδήποτε τέτοια δουλειά, όσο καλός και να είναι ο διευθυντής μας και το περιβάλλον του σχολείου. Γιατί; Τα πράγματα είναι απλα. Οι διευθυντές δεν θέλουν ωρομίσθιους στα σχολεία ακριβώς επειδή δεν μπορούν οι ωρομίσθιοι να αναλάβουν εξωδιδακτικές εργασίες και για το λόγο αυτό διαμαρτύρονται πολύ έντονα όταν τους στέλνουν ωρομίσθιους αντί για αναπληρωτές. Οπότε, είναι άλλο ένα μέσο πίεσης προς το Υπουργείο, μπας και καταργήσει την ωρομισθία. Πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουν εκει πάνω ότι δεν γίνονται να βασίζονται μόνο στο φιλότιμο του ταλαίπωρου ωρομίσθιου για να λειτουργήσει ένα σχολείο.


Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:07:06 μμ »
Κι εμένα μ'έβαλαν φέτος εφημερίες (θα τις κάνω μιας και η διευθύντρια είναι πολύ εντάξει και βλέπω ότι κι όλοι οι μόνιμοι κάνουν και δεν κάθονται). Παρ'όλ'αυτά, πήρα στο Υπουργείο και μου απάντησαν ότι ΔΕΝ κάνουμε εφημερίες αλλά και ούτε τίποτα άλλο πέραν της διδασκαλίας. Δες το παρακάτω link.
http://users.ntua.gr/el98630/solonweb/DIOIKHTIKA/per_test_vromisuioi.htm
Συγκεκριμένα κοίτα στους ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ το 34936/23.4.86 Εγκύκλιος Γ.Λ.Κ. το 2 και 3.

http://www.dlv.gr/odigos_anaploro.htm
Irene, δε βλέπω να λέει συγκεκριμένα για τους ωρομίσθιους. Μάλλον είναι για τους μόνιμους.

Μα,το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι οδηγος αναπληρωτων και ωρομισθιων, γιατι να μην ισχυουν αυτα;
Απλα προσεξα που γραφει οτι η εφημερια δεν ειναι επιπλεον εργασια, και δεν απαλλασσεται κανεις απο αυτην.

Δε γνωριζω κατι σιγουρο, απλα βρηκα αυτο και ειπα μηπως βοηθησει

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:58:25 μμ »
Elranna, πολύ καλά τα λες, συμφωνώ απόλυτα αλλά κατανοώ ότι ορισμένες φορές μπαίνει ο κάθε συνάδελφος ωρομίσθιος στο τρυπάκι να κάνει περισσότερα από τα καθήκοντά του για να μη διαταραχτούν οι αρμονικές σχέσεις με το διευθυντή ή με τους συναδέλφους του σχολείου.
Evants, αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι όσα ανέφερα για την περσινή μου εμπειρία αφορούν την ίδια δευτεροβάθμια στην οποία είσαι εσύ φέτος! Δηλαδή η ίδια δευτεροβάθμια έδωσε εκ διαμέτρου αντίθετη απάντηση σε σένα από εκείνη που έδωσε σε μένα!Ό,τι να΄ναι...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:39:03 μμ »
και γινεται καλυτερο. αρχικα ειχα επικοινωνησει με την ανατολικη διευθυνση της πολης. σημερα πηρα στο κεντρο. μια υπαλληλος,συναδελφος και αρα αλληλεγγυα,μου ειπε εμμεσως οτι δεν εχω καμια υποχρεωση ΑΛΛΑ σε αντιστοιχη περιπτωση προσφατα μια ωρομισθια,νεα προφανως,υποχρεωθηκε απο τον προισταμενο της ανατολικης περιοχης να κανει εφημερια.δηλαδη,ο δ/ντης του σχολειου ζητησε ενημερωση απο αυτον κι εκεινος τον παραπληροφορησε οπως εκανε και στο διευθυντη του σχολειου μου. η υπαλληλος αυτη μας προετρεψε να το καταγγειλουμε,διοτι ουσιαστικα προκειται για υπερβαση καθηκοντος του εν λογω κυριου και για εργασιακες μεσαιωνικες σχεσεις στο δημοσιο.απο την αλλη βεβαια πώς να το κανω εγω αν η ενδιαφερομενη το εκανε γαργαρα και προχωρησε;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 09:52:57 πμ »
Μα,το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι οδηγος αναπληρωτων και ωρομισθιων, γιατι να μην ισχυουν αυτα;
Απλα προσεξα που γραφει οτι η εφημερια δεν ειναι επιπλεον εργασια, και δεν απαλλασσεται κανεις απο αυτην.

Δε γνωριζω κατι σιγουρο, απλα βρηκα αυτο και ειπα μηπως βοηθησει
Ξέρεις τι νομίζω; Αν προσέξεις, από κει που λέει Καθηκοντολόγιο και πέρα, δεν ξαναναφέρει τις λέξεις αναπληρωτής/ωρομίσθιος (δε λέει ούτε καν αν πρέπει να συνοδεύουμε στις ολοήμερες εκδρομές). Μάλλον τα συγκεκριμένα καθήκοντα είναι των μονίμων. :-\

Οι διευθυντές δεν θέλουν ωρομίσθιους στα σχολεία ακριβώς επειδή δεν μπορούν οι ωρομίσθιοι να αναλάβουν εξωδιδακτικές εργασίες και για το λόγο αυτό διαμαρτύρονται πολύ έντονα όταν τους στέλνουν ωρομίσθιους αντί για αναπληρωτές.
Ο Χριστός κι η Παναγία! Δεν το ήξερα. Αν και κάτι ψιλιάστηκα όταν φέτος μια δασκάλα, που παλιότερα ήταν υπεύθυνη σε ολοήμερο, μου χαρακτήρισε τους ωρομίσθιους "άχρηστους" μιας και δε βοηθούν στην προετοιμασία του φαγητού, κάθονται στο διάλειμμα αντί να προσέχουν τα παιδιά κλπ Όταν της είπα ότι δεν είναι μες στις υποχρεώσεις μας, άρχισε να χτυπιέται ότι ούτε μες στις δικές της υποχρεώσεις ήταν να πάει νωρίτερα στο σχολείο (για κάποιον λόγο), ούτε να κάνει υπερωρίες κλπ Βέβαια, αυτή πληρώνεται γι'αυτά, αλλά ..... λεπτομέρειες! Μπα, θα αναθεωρήσω τις απόψεις μου περί φιλοτίμου!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: στις γιορτές παραβρισκόμαστε ή όχι; Μιλάω για πρωινό κύκλο Δημοτικών. Αφού είμαστε μόνο για το διδακτικό έργο, τότε τι γίνεται με τις γιορτές; Με τις εκδρομές, πχ, ξέρω ότι συνοδεύουμε (στις ημερήσιες). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Και, τέλος πάντων, γιατί δεν υπάρχουν κάπου επίσημα στο ypepth τα καθήκοντα και οι υποχρεώσεις μας; ’ει στο καλό πια! >:( Καθόμαστε και ρωτάμε ο ένας τον άλλον...


evants

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:07:52 πμ »
αν οι γιορτες ειναι εντος του κυκλου εργασιας σου παραβρισκεσαι και προσμετρωνται μορια και χρηματα κανονικα

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωσεις ωρομισθιων
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:27:06 πμ »
Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των ωρομισθίων έχουν συζητηθεί ξανά στο φόρουμ. Παρακαλώ κάντε μία αναζήτηση και συμπληρώστε τυχόν περαιτέρω απορίες στα ήδη υπάρχοντα θέματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162188
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.