*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης  (Αναγνώστηκε 12099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας. Θέλω να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα θεολογίας του ΑΠΘ και δεν ξέρω από πού να προμηθευτώ τα βιβλία. Αυτά τα βιβλία είναι ''Βοήθημα: Δ. Καϊμάκης, Σύντομη Εισαγωγή στην Παλαιά Διαθήκη (εκδόσεις SIMBO)'', ''Βοήθημα: Ι. Καραβιδόπουλος, Εισαγωγή στην Καινή Διαθήκη (εκδόσεις Π. Πουρναρά)'' και '' Εισαγωγή στη Θεολογία, εκδόσεις Κορνηλία  Σφακιανάκη, Θεσ/νίκη 2004 Κεντρική διάθεση: Μητροπόλεως 129 τηλ. 2310/239836''. Το τρίτο εντάξει. Μπορεί να μου πει κάποιος τί παίζει με τις κατατακτήριες; Θα προλάβω να βγάλω την ύλη μέχρι το Δεκέμβριο; Πού μπορώ να βρω παλιά θέματα και σημειώσεις (όχι απαραίτητα ειδικά για τις κατατακτήριες). Δε βρήκα κάποιο φωτοτυπάδικο να έχει θέματα και σημειώσεις από το τμήμα θεολογίας. Μπορεί κάποιος να μού δανείσει βιβλία κι οτιδήποτε άλλο έχει; Ευχαριστώ.
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:08:58 μμ »
Συγγνώμη για την παρέμβασή μου, αλλά ούσα Θεολόγος θέλω να σε ρωτήσω: ΓΙΑΤΙ?????? Μην κάνεις τέτοιο λάθος!!! Εκτός κι αν το κάνεις για καθαρά προσωπική σου ανάγκη. Αν θέλεις εσύ μία ακαδημαϊκή γνώση τέτοια, τότε ΟΚ. Αλλά αν ελπίζεις σε επαγγελματική αποκατάσταση, μην κάνεις τέτοιο λάθος. Δώσε σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα εκτός απ' αυτό. (Όσον αφορά για βιβλία και σημειώσεις, εγώ προσωπικά τελείωσα της Αθήνας, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω). Πάντως, ξανασκέψου το...

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:20:04 πμ »
Καθαρά από ενδιαφέρον...
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:07:05 μμ »
Συγγνώμη για την παρέμβασή μου, αλλά ούσα Θεολόγος θέλω να σε ρωτήσω: ΓΙΑΤΙ?????? Μην κάνεις τέτοιο λάθος!!! Εκτός κι αν το κάνεις για καθαρά προσωπική σου ανάγκη. Αν θέλεις εσύ μία ακαδημαϊκή γνώση τέτοια, τότε ΟΚ. Αλλά αν ελπίζεις σε επαγγελματική αποκατάσταση, μην κάνεις τέτοιο λάθος. Δώσε σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα εκτός απ' αυτό. (Όσον αφορά για βιβλία και σημειώσεις, εγώ προσωπικά τελείωσα της Αθήνας, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω). Πάντως, ξανασκέψου το...


Γιατί το θεωρείς λάθος;
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:14:13 μμ »
Γεια σας. Θέλω να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα θεολογίας του ΑΠΘ και δεν ξέρω από πού να προμηθευτώ τα βιβλία. Αυτά τα βιβλία είναι ''Βοήθημα: Δ. Καϊμάκης, Σύντομη Εισαγωγή στην Παλαιά Διαθήκη (εκδόσεις SIMBO)'', ''Βοήθημα: Ι. Καραβιδόπουλος, Εισαγωγή στην Καινή Διαθήκη (εκδόσεις Π. Πουρναρά)'' και '' Εισαγωγή στη Θεολογία, εκδόσεις Κορνηλία  Σφακιανάκη, Θεσ/νίκη 2004 Κεντρική διάθεση: Μητροπόλεως 129 τηλ. 2310/239836''. Το τρίτο εντάξει. Μπορεί να μου πει κάποιος τί παίζει με τις κατατακτήριες; Θα προλάβω να βγάλω την ύλη μέχρι το Δεκέμβριο; Πού μπορώ να βρω παλιά θέματα και σημειώσεις (όχι απαραίτητα ειδικά για τις κατατακτήριες). Δε βρήκα κάποιο φωτοτυπάδικο να έχει θέματα και σημειώσεις από το τμήμα θεολογίας. Μπορεί κάποιος να μού δανείσει βιβλία κι οτιδήποτε άλλο έχει; Ευχαριστώ.


λογικα αν κανεις καποια βολτα στα βιβλιοπωλεια στη μελενικου κ στη ροτοντα θα τα βρεις τα βιβλια. καθε σχολη εχει κ το δικο της βιβλιοπωλειο απ'οπου οι φοιτητες προμηθευονται τα βιβλια. μια ερωτηση να κανεις εκει ολο κ καποιος θα βρεθει που να ξερει να σου πει

Αποσυνδεδεμένος xristosz12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 11:12:46 μμ »
καλησπέρα.. βασικα ενδιαφερομαι κ γω για την Θεολογια Θεσσαλονικης. ειμαι αξιωματικος του στρατου κ απλα θελω να σπουδασω θεολογια που τηην βρισκω πολυ ενδιαφερουσα. προμηθευτικα τα βιβλια που χρειαζομαι για τις εξετασεις τον δεκεμβρη. βασικα το προβλημα ειναι αλλο οτι δεν θα μπορω να παρακολουθω οτι κανω εξ αποστασεως και δεν ξερω αν θα τα καταφερω αν περασω φυσικα. ειναιδυσκολο τμημα εμαθα.. μια θετικη απαντηση θα με ενθαρυνε :-)

Αποσυνδεδεμένος Orfeas1912

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:23:38 μμ »
Καλησπέρα Χρήστο!!!Βασικά και εγώ θα δώσω φέτος για το τμήμα Θεολογίας Αθήνας..απο βιβλια και ύλη ειμαι εντάξη..αλλα απο άποψη θεμάτων και απο τρόπο εξέτασης για το πώς θα είναι τ θέματα υπάρχει ενα πλήρες κενό και μια αιωρούμενη φάση...εσύ μήπως έχεις βρεί κανέναν που να έχει δώσει και να σου έχει πει κανένα θέμα..έστω τον τρόπο εξέτασης του κάθε μαθήματος ;;; θεωρώ οτι πρέπει να γνωρίζουμε μετα απο τόσο διάβασμα που θα πρέπει να ρίξουμε....  ::)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες για το Τμήμα Θεολογίας Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:32:14 πμ »
Καλημέρα! Τα κυριότερα βιβλιοπωλεία για τη Θεολογία Θεσσαλονίκης είναι ο ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ (Καστριτσίου, αν δεν κάνω λάθος), οι Αφοί Κυριακίδη (Μελενίκου), το φωτοτυπάδικο Ξηρογραφία (Μελενίκου).
 Οι καθηγητές γενικά είναι προσιτοί κι εξυπηρετικοί. Πιστεύω ότι και οι ίδιοι θα σας ενημερώσουν για τα βιβλία και τις σημειώσεις τους. Πολλοί φίλοι μου αποφοίτησαν πρόσφατα και εξ αποστάσεως. Υπάρχουν κάποια μαθήματα που πρέπει να παρακολουθείς, όπως η Βυζαντινή Φιλοσοφία (Σιάσος) και τα παιδαγωγικά μαθήματα και οι ασκήσεις του τελευταίου έτους. Είναι καλό, όσο μπορείτε, να πηγαίνετε, για να αποκτήσετε επαφή με 1-2 τακτικούς φοιτητές (όχι παρατάξεις) που θα σας ενημερώνουν για ό,τι χρειάζεστε.
Όταν σπούδαζα εγώ, είχαμε επαφή πάντοτε με  φοιτητές με κατατακτήριες, που έρχονταν σπάνια, γιατί δούλευαν ή έμεναν αλλού. Τους ενημερώναμε για εξετάσεις, θέματα, ύλη, σημειώσεις.Όλοι πήραν κάποια στιγμή πτυχίο :)
Καλή επιτυχία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 170
Σύνολο: 170

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.