*

Αποστολέας Θέμα: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 7071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« στις: Οκτώβριος 23, 2009, 08:30:08 μμ »

   Μήπως έχει δουλέψει κάποιος το βιβλίο "τραγουδώ και γυμνάζομαι" της κυνηγού φλάμπουρα;
 Θέλω να το δοκιμάσω και σκέφτομαι ποιός θα είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.....Αν κάποιος έχει  σχετική εμπειρία θα ΄θελα τη βοήθειά του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:51 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 08:52:59 μμ »

   Μήπως έχει δουλέψει κάποιος το βιβλίο "τραγουδώ και γυμνάζομαι" της κυνηγού φλάμπουρα;
 Θέλω να το δοκιμάσω και σκέφτομαι ποιός θα είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.....Αν κάποιος έχει  σχετική εμπειρία θα ΄θελα τη βοήθειά του.

. Έχω δουλέψει μερικά πράγματα από την Κυνηγού... Αν είναι αυτό που έχει όλα τα....υποκοριστικά (το ποταμάκι, το αρκουδάκι, το κοκκοράκι)  ;D ;D ;D ;D το έχω δουλέψει και το δουλεύω ακόμα. Λύσε μου την απορία γιατί η κασσέτα μου είναι αντεγραμμένη, κι αν είναι αυτό, θα σου πω. (για να μην αρχίσω να μιλάω για λάθος πράγμα.. :P)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:44:22 μμ »
 
   Ναι αυτό είναι με τα υποκοριστικά!  ;D ;D ;D   ;)
   

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 03:44:58 μμ »
Ωραία. :) Λοιπόν, αυτή η κασσέτα με έχει βολέψει πολύ. Το βιβλίο δεν το έχω δει, αλλά έχω δουλέψει σε παιδικό με μια πολύ έμπειρη συνάδελφο που δούλευε το υλικό της Κυνηγού χρόνια. Αυτή μου εδειξε τις κινήσεις που κάνουν τα παιδιά σε κάθε τραγούδι, και σε αυτά που δεν μμου έδειξε, έβγαλα εγώ μερικές κινήσεις. Σαν γυμναστική σκέτη, δεν το πολυχρησιμοποιώ, γιατί τα κομμάτια είναι μικρής διάρκειας τα νήπια ψιλοβαριούνται. Ομως, όταν συνδέω τα κομμάτια \με το θέμα της εβδομάδας ή το διαθεματικό που κάνω, το πράγμα έχει πολλή επιτυχία. Το σουξέ το 2005 ήταν το κοκκοράκι (μόνο και μόνο επειδή ήταν το πρώτο τραγουδάκι που δουλέψαμε), το 2006 ήταν το ακρουδάκι (γιατι είναι μικρό και παχουλό) και φέτος είναι η μηλιά (γιατί το συνδέσαμε με την παρατήρηση του μήλου και χειροτεχνία).
Όμως όπως μάλλον κατάλαβες, αντιμετωπίζω τα κομμάτια περισσότερο σαν τραγούδια και λιγότερο σαν γυμναστική  :-\. Σε σχέση με το θέμα που ασχολούμαστε, ακούμε το τραγουδάκι που ταιριάζει, μαθαίνουμε λίγο τα λόγια και: την ώρα της γυμναστικής κάνουμε πρώτα λίγη προθέρμανση με περπατήματα (με κλασσικά μαρς ή το κύκλοι-γραμμές της Κυνηγου) και μετά χορεύουμε και το τραγουδάκι από το τραγουδώ και γυμνάζομαι.
Δεν ξέρω αν σε καλύπτω με την απάντησή μου, γιατί δεν ξέρω τι περιέχει το βιβλίο που έχεις. Αν δεν έχει τις κινήσεις για κάθε τραγούδι, στείλε μου pm να σου πω για μερικά κομμάτια που ίσως σε ενδιαφέρουν... Για ψυχοκινητική πάντως, η Κυνηγού έχει βγάλει μία άλλη συλλογή, που επίσης δεν ξέρω πως λέγεται γιατί η κασσέτα είναι αντεγραμμένη  ;D ;D ;D, αλλά έχει μεγαλύτερα κομμάτια πχ 7λεπτα. Έχει ας πουμε το "η βροχή τίκι τίκι στάζει" και σε αυτό η Κυνηγού δίνει οδηγίες με την (χαρατηριστική) φωνή της στα παιδια για να κινηθούνε. π.χ. λέει "η βροχή σταμάτησε. Περάστε πάνω από της λιμνούλες χωρίς να βρέξετε τα ρούχα σας" και όταν ξεκινάει η μουσική, τα παιδιά ξέρουν τί πρέπει να κάνουν χωρίς να τους δείξεις εσύ.  :)

Για οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου!!!!
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:51 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 05:49:50 μμ »

    :) Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου μου έδωσες μια διαφορετική οπτική.
Εγώ είχα σκεφτεί το εξής. Επειδή έχουμε κάνει μέχρι στιγμής από τα παιχνιδοτραγουδα κάποια τραγούδια και τα παιδια τρελαίνονται (τα ακούμε με τη σειρά και κάνουμε αντίστοιχες κινήσεις) να δοκίμαζα και αυτά τα τραγούδια τα οποία επειδή όπως λες είναι μικρά να τα μάθουμε π.χ ανά 2 ή 3 και όσο περνά ο καιρός να τα ακούμε με τη σειρά και τα παιδιά να κινούνται ανάλογα. Το ίδιο βγήκε από μόνο του με τα παιχνιδοτράγουδα. Δηλ. αρχικά ξεκινήσαμε με κάθε τραγούδι χωριστά και τώρα πλέον βάζω το σιντι και τα κάνουν όλα μόνα τους (4 τραγούδια στη σειρά). Με την αλλαγή τραγουδιού παίρνουν αμέσως θέση. Τους αρέσει πάρα πολύ! Επειδή της κυνηγού δεν το έχω ξανακάνει δεν ξέρω πώς θα βγει...μου φαίνεται ότι θέλει πιο πολύ χώρο, συγκέντρωση και  έλεγχο στις κινήσεις τους. Ίσως βέβαια να είναι πιο εύκολο απ΄οτι φαντάζομαι, καμιά φορά βγαίνει το αντίθετο απ' ότι περιμένουμε. Ενδιαφέρουσα και η άλλη συλλογή... ;)
  Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο;
Το βιβλίο κύκλοι γραμμες ζευγαρια δεν είναι αυτό που αναφέρεις για το περπάτημα; Το είχε μια συναδελφος παλιά και μου άρεσαν πολύ αυτά που έκανε στον ψυχοκιν γενικά. Δυστυχώς δεν το έχω και αναρωτιέμαι αν βγαίνει ακόμα...Σκεφτομαι να το παραγγείλω και αφού το αναφέρεις κι εσύ σημαίνει ότι όντως είναι χρήσιμο έτσι δεν είναι;


Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 07:05:12 μμ »
Από όσο ξέρω της Κυνηγού συνεχίζουν να βγαίνουν, απο τις εκδόσεις Ερμής.

To "Κύκλοι,γραμμές...." το βρίσκω πολύ χρήσιμο για προθέρμανση ή βασικά περπατήματα, πηδήματα κτλ. (ο παλιος οδηγός νηπιαγωγού είχε πολύ ωραία κατανεμημένη την ψυχοκινητική σε τομείς), και επειδή είναι απλό πιανάκι με ρυθμό 4/4 είναι πολύ εύκολο για τα παιδιά να το ακολουθήσουν. Με το κύκλοι γραμμές έχω κάνει και πολύ ωραίες γιορτές, με μπάλες, κορδέλες, και ζευγαράκια. το περιεχόμενο του βιβλιου (και πάλι) το αγνοώ. :P :P Ήμουν πραγματικά τυχερή που δούλεψα τα 2 πρωτα χρόνια δίπλα σε έμπειρες συναδέλφους, και τα μάθαινα όλα στην πράξη.

Μπορείς να κάνεις μία κίνηση να τα παραγγείλεις, ακόμα και από τον Φ.Νακα ή κανένα βιβλιοπωλείο στην πόλη σου. Και επειδή είναι κασσέτα, είναι φθηνά, γύρω στα 8 ευρώ!! Αν πάλι δεν τα βρεις, μπορείς να πάρεις κλασσική μουσική με εύκολο ρυθμό και να κάνεις τη δουλειά σου το ίδιο καλά. ;)

Τώρα όμως με έβαλες στην πρίζα και θα ψάξω να τα παραγγείλω και εγώ, χαχαχα... ;D ;D ;D



Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 01:56:31 μμ »
 ;D ;D ;D ;D  Όντως ήσουν τυχερή που στο ξεκίνημα σου είδες στην πράξη κάποια πράγματα! Εγώ δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να παρακολουθώ αυτή τη συνάδελφο γιατί είχαμε διαφορετικά τμήματα σε ιδιωτικό οπότε αστραπιαίες ματιές μόνο έριχνα!  :P;D ;D Σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Θα το παραγγείλω άμεσα και αυτό και το άλλο της κυνηγού που μου προτείνεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γυμναστική στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:56:39 πμ »
Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα και από εμένα!
Ψάχνω απεγνωσμένα την κασέτα της Κυνηγού με το "η βροχή τίκι τίκι στάζει"΄Μου ήταν πολύ χρήσιμη, αλλά μου τη "μάσησε" το super κασετόφωνο του σχολείου μου!
Δεν τη βρίσκω πουθενά στο net.Μήπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει?
Δεν λέγεται "Τραγουδώ και γυμνάζομαι".Έτσι νόμιζα κι εγώ και την παρήγγειλα... :-\ αλλά είναι ίδια με αυτή που ήδη έχω!! :P
Νομίζω "παίζω και γυμνάζομαι...?"Είχε περίπου ίδιο όνομα μα το παραπάνω cd..
Μήπως τελικά έχει αποσυρθεί?
Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ!!! ;)
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.