*

Αποστολέας Θέμα: Αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;  (Αναγνώστηκε 17843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:27:26 μμ »
Kι εγώ κάτι παραπλήσιο θα ήθελα να πω. Ό,τι προβλέπει η νομοθεσία  , υποχρεούται να το κάνει. Τελεία.
Τώρα, για το το τι προβλέπει η νομοθεσία σε τέτοιες περιπτώσεις, μπορούμε να το μάθουμε αν απευθυνθούμε όπου ξέρουν, προϊστάμενο,διεύθυνση ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:07 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:31:47 μμ »
Δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία για τα νηπιαγωγεία. Το μόνο που είναι ξεκάθαρο είναι ότι στα νηπιαγωγεία δεν προβλεπεται εκκλησιασμός με την έννοια που υπάρχει στις άλλες βαθμίδες της εκπάιδευσης (πάιρνουμε τα παιδιά από το σχολέιο και τα πηγαίνουμε στην εκκλησία), παρά μόνο "εφόσον το επιτρέπουν οι τοπικές συνθήκες και εξασφαλίζονται οι προϋποθέσεις για ασφαλή μετάβασή τους στο ναό".
Επίσης, πουθενά στο ΦΕΚ για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων δεν αναφερεται ότι πρέπει να διοργανώνονται γιορτές στα νηπιαγωγεία. Η μόνη εκδήλωση που αναφέρεται ότι πρέπει ναπάιρνει μέρος όλο το διδακτικό προσωπικό είναι η 17η Νοέμβρη. Συγκεκριμένα αναφέρεται: "Τη 17η Νοεμβρίου, ημέρα κατά την οποία γίνονται εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου. τον αντιδικτατορικό αγώνα και την Εθνική Αντίσταση σε όλα τα νηπιαγωγεία, μέσα στο πρωινό ωράριο εργασίας, στις οποίες παίρνει μέρος όλο το διδακτικό προσωπικό. Όταν η 17η Νοεμβρίου είναι Σάββατο ή Κυριακή, οι εκδηλώσεις γίνονται την προηγούμενη Παρασκευή."
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:44:57 μμ »
Δεν ξέρω αν ειναι υποχρεωμένη απο το νόμο να οργανώσει γιορτή η "αλλόθρησκη" συνάδελφος. Αν αποφασιστεί όμως να γίνει γιορτή πρέπει μόνο η άλλη συνάδερφος "να φάει το πακέτο"(συγνώμη για την έκφραση);;;;;;. Μπορεί στην τελικά να βοηθήσει "παρασκηνιακά"...Γιατί η γιορτή, ειδικά αν είναι παρουσία γονέων έχει τρομερή δουλειά και οργάνωση ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:46:32 μμ »
Αρχικά δεν δεχομαι από ακνέναν με τόσο ειρωνικό ύφος να κρίνει τη δουλειά μου. Το τι θα παρουσιάσω εγώ σε μαι γιορτή στο νηπιαγωγείο και το πώς θα το παρουσιάσω είναι καθαρά δική μου υπόθεση. Σε πληροφορώ ότι το συγκεκριμένο ήταν πάρα πολύ όμορφο, το χάρηκαν πάρα πολύ τα παιδιά αλλά και οι γονείς, ο προϊστάμενος και η σύμβουλος που το παρακολούθησαν. Άρα το σχόλιο σου είναι μάλλον κακοκπραίρετο.

Τώρα, για το πότε αρχίζει η προετοιμασία των παιδιών για τα Χριστούγεννα, τα χρόνια που ήμουν σε νηπιαγωγείο ξεκινούσαμε αρχές Δεκεμβρίου και φυσικά δεν ασχολούμασταν ΜΟΝΟ με αυτό. Το π΄ρογραμμα μας συνεχιζόταν κανονικά, με το προτζεκτ και παράλληλα γινόταν και κάποιες κατασκευές. Ίσως είναι θέμα οργάνωσης και προτεραιοτήτων. Εγώ, ας πούμε δεν θεωρώ ότι όλες οι δραστηριότητες πρέπει να κινούνται γύρω από τα Χριστούγεννα, ή την 25η ή το Πάσχα ή τις Απόκριες. Μπόρουν κάλλιστα να γίνουν παράλληλα με το υπόλοιπο πρόγραμμα, ειδικιά να μικάμε για ολοήμερο.....

Τέλος, δηλαδή κάθε εκπαιδευτικός που είναι αλλόθρησκός πρέπει κατά τη γνώμη σου να διορίζεται σε χωριό όπου η πλειοψηφία των κατοίκων ασπάζεται την ίδια με αυτόν θρησκεία; Και αν αυτό το μέρος είναι μακριά από τον τόπο του; Και αν έχει ήδη άλλους δασκάλους; Αυτοί θα πρέπει να φύγουν; Και αν δεν υπάρχει σχολέιο εκεί; Και ποιός θα επιβάλει σε συνάδελφο να πάει στο τάδε σχολείο λόγω πίστης; Αν λοιπόν εσένα σε στείλουν σε σχολέιο όπου η πλειοψηφία των παιδιών είναι Α θρησκεύματος δεν θα πας γιατί διαφωνείς με την πίστη τους ή θα το σεβαστείς; Κάτι ανάλογο είναι και αυτό, από την άλλη μεριά όμως. Τώρα αν η συνάδελφος κάνει προσυλυτισμό (που δεν κατάλαβα να υπάρχει τέτοιο θέμα) τότε ναι, ελιναι κατακριτέο...

Τέλος, δεν νομίζω ότι παρεμποδίζεται η εκπαιδευτική διαδικασία. Άλλωστε αν γινόταν αυτό δεν θα είχε φανεί τόσα χόνια που βρίσκεται η συνάδελφος στο σχολείο; Ή μήπως ξαφνικά άρχισε η πίστη της να παρεμποδίζει την εκπαιδευτική διαδικασία; Και όπως είπα, εκπαιδευτική διαδικα΄σια δεν είναι να κάνουμε παρέλαση, να κάνουμε γιορτή, να κόψουμε δεντράκια και αυγουλάκια, ή μάλλον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι τόσα άλλα πράγματα, έίναι ο σεβασμός στον άλλο, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, είναι η ανάγνωση, η γραφή, τα μαθηματικά, είναι οι φυσικές επιστήμες, είναι οι υπολογιστές, είναι η γυμναστική, είναι το φαγητό, είναι η εξερεύνηση του κόσμου μας και άπειρα άλλα, τα οποία δουλέυονται στα σχολεία


Ποιος ειρωνεύτηκε τη δουλειά σου? Εσύ μίλησες για τα σκετσάκια που οργανώσετε και που δεν έχω λόγο να σκεφτώ ότι απέτυχαν.
Τα Χριστούγεννα όμως τι σκετσάκι θα κάνετε? Άσχετο με την περίσταση?
Δεν είπα να πάει με το ζόρι σε χωριό που ζουν μόνο μάρτυρες. Είπα ότι αν πάει θα είναι όλοι (και η ίδια προφανώς,εκτός κι αν τα κάνει όλα με σκοπό τη λούφα όπως είπαν και άλλα μέλη) ευχαριστημένοι.
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τη σχέση των καθηγητών με τους μαθητές τους στο λύκειο με την αντίστοιχη στο νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:07 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:52:23 μμ »
Αρχικά δεν δεχομαι από ακνέναν με τόσο ειρωνικό ύφος να κρίνει τη δουλειά μου. Το τι θα παρουσιάσω εγώ σε μαι γιορτή στο νηπιαγωγείο και το πώς θα το παρουσιάσω είναι καθαρά δική μου υπόθεση. Σε πληροφορώ ότι το συγκεκριμένο ήταν πάρα πολύ όμορφο, το χάρηκαν πάρα πολύ τα παιδιά αλλά και οι γονείς, ο προϊστάμενος και η σύμβουλος που το παρακολούθησαν. Άρα το σχόλιο σου είναι μάλλον κακοκπραίρετο.

Τώρα, για το πότε αρχίζει η προετοιμασία των παιδιών για τα Χριστούγεννα, τα χρόνια που ήμουν σε νηπιαγωγείο ξεκινούσαμε αρχές Δεκεμβρίου και φυσικά δεν ασχολούμασταν ΜΟΝΟ με αυτό. Το π΄ρογραμμα μας συνεχιζόταν κανονικά, με το προτζεκτ και παράλληλα γινόταν και κάποιες κατασκευές. Ίσως είναι θέμα οργάνωσης και προτεραιοτήτων. Εγώ, ας πούμε δεν θεωρώ ότι όλες οι δραστηριότητες πρέπει να κινούνται γύρω από τα Χριστούγεννα, ή την 25η ή το Πάσχα ή τις Απόκριες. Μπόρουν κάλλιστα να γίνουν παράλληλα με το υπόλοιπο πρόγραμμα, ειδικιά να μικάμε για ολοήμερο.....

Τέλος, δηλαδή κάθε εκπαιδευτικός που είναι αλλόθρησκός πρέπει κατά τη γνώμη σου να διορίζεται σε χωριό όπου η πλειοψηφία των κατοίκων ασπάζεται την ίδια με αυτόν θρησκεία; Και αν αυτό το μέρος είναι μακριά από τον τόπο του; Και αν έχει ήδη άλλους δασκάλους; Αυτοί θα πρέπει να φύγουν; Και αν δεν υπάρχει σχολέιο εκεί; Και ποιός θα επιβάλει σε συνάδελφο να πάει στο τάδε σχολείο λόγω πίστης; Αν λοιπόν εσένα σε στείλουν σε σχολέιο όπου η πλειοψηφία των παιδιών είναι Α θρησκεύματος δεν θα πας γιατί διαφωνείς με την πίστη τους ή θα το σεβαστείς; Κάτι ανάλογο είναι και αυτό, από την άλλη μεριά όμως. Τώρα αν η συνάδελφος κάνει προσυλυτισμό (που δεν κατάλαβα να υπάρχει τέτοιο θέμα) τότε ναι, ελιναι κατακριτέο...

Τέλος, δεν νομίζω ότι παρεμποδίζεται η εκπαιδευτική διαδικασία. Άλλωστε αν γινόταν αυτό δεν θα είχε φανεί τόσα χόνια που βρίσκεται η συνάδελφος στο σχολείο; Ή μήπως ξαφνικά άρχισε η πίστη της να παρεμποδίζει την εκπαιδευτική διαδικασία; Και όπως είπα, εκπαιδευτική διαδικα΄σια δεν είναι να κάνουμε παρέλαση, να κάνουμε γιορτή, να κόψουμε δεντράκια και αυγουλάκια, ή μάλλον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι τόσα άλλα πράγματα, έίναι ο σεβασμός στον άλλο, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, είναι η ανάγνωση, η γραφή, τα μαθηματικά, είναι οι φυσικές επιστήμες, είναι οι υπολογιστές, είναι η γυμναστική, είναι το φαγητό, είναι η εξερεύνηση του κόσμου μας και άπειρα άλλα, τα οποία δουλέυονται στα σχολεία


Ποιος ειρωνεύτηκε τη δουλειά σου? Εσύ μίλησες για τα σκετσάκια που οργανώσετε και που δεν έχω λόγο να σκεφτώ ότι απέτυχαν.
Τα Χριστούγεννα όμως τι σκετσάκι θα κάνετε? Άσχετο με την περίσταση?
Δεν είπα να πάει με το ζόρι σε χωριό που ζουν μόνο μάρτυρες. Είπα ότι αν πάει θα είναι όλοι (και η ίδια προφανώς,εκτός κι αν τα κάνει όλα με σκοπό τη λούφα όπως είπαν και άλλα μέλη) ευχαριστημένοι.
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τη σχέση των καθηγητών με τους μαθητές τους στο λύκειο με την αντίστοιχη στο νηπιαγωγείο.

Ναι ήταν μία θεατρική παράσταση για την προστασία του περιβάλλοντος που έγινε αντί για χριστουγεννιάτικη γιορτή. Ναι ήταν άσχετο με την περίσταση, αλλά πού λέει ότι πρέπει τότε να γίνει κάτι σχετικό με τα Χριστούγεννα; Προτοτυπία και μάλιστα πετυχημένη!

Όσο για τη σχέση "καθηγητών με τους μαθητές τους στο λύκειο με την αντίστοιχη στο νηπιαγωγείο" πού είναι αυτή; Ανέφερα εγώ κάτι τέτοιο και δεν το κατάλαβα; Εκτός αν δεν το είπα εγώ...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:58:24 μμ »
Είπες τι θα έκανα εγώ αν με έστελναν σε σχολείο με αλλόθρησκους μαθητές και σου λέω ότι άλλο να κάνεις φυσική γ λυκείου σε μουσουλμάνες και άλλο να μην κόβεις δεντράκια,όπως σε όλα τα νηπιαγωγεία.
Το σκετσ για το περιβάλλον το κάνατε τα Χριστούγεννα?
Τότε την 25η να κάνετε σκετσ αυτό που παραδοσιακά κάνουν οι Τούρκοι την ημέρα της καταστροφής της Σμύρνης.
Αποκεφαλίζουν κότες και τις πετάνε στη θάλασσα.
Νομίζω ότι σε όλα υπάρχει ένα όριο. Είπαμε να μην είμαστε φανατισμένοι,αλλά αν με το περιβάλλον κάνατε εσείς την αρχή, φοβάμαι να δω τη συνέχεια.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:06:17 μμ »
ΟΚ! Με αυτή την απάντηση με κάλυψες πλήρως. Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε απόψεις ατόμων μέσα στο φόρουμ, ούτε και να τις κρίνω, παρά μόνο να εκφράζω τη γνώμη μου. Αλλά, εσύ κρίνεις τη δουλειά μου και μάλιστα χωρίς καν να είσαι νηπιαγωγός!!!!
Φυσικά και το μάθημα της φυσικής (ή των φιλολογικών ή των μαθηματικών) είναι τελείως διαφορετικό από τη "μάθημα" στο νηπιαγωγείο, όπως και διαφορετικές είναι και οι σχέσεις που αναπτύσσονται με τα παιδιά στις διάφορες βαθμίδες. Αλλά διαφορετικός είναι και ο ΤΡΟΠΟΣ που βλέπεις κάποια πράγματα και ο τρόπος που διδάσκεις, αλλιώς γιατί να έχουμε σχολές νηπιαγωγών; Θα μπορούσαν όλοι να γίνουν νηπιαγωγοί, άσχετα με το πανεπιστημιακό τμήμα που έχουν τελειώσει.
Σταματάω, λοιπόν, εδώ τη συζήτηση, γιατί πάμε να συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια και δεν γίνεται αυτό το πράγμα. Ο τρόπος διδασκαλίας στο νηπιαγωγείο και η δουλειά που γίνεται μέσα στην τάξη μπορεί να κριθεί μόνο από νηπιαγωγούς (το ίδιο και για όλες τις άλλες ειδικότητες). Οι υπόλοιποι απλά μπορούν να εκφράζουν τη γνώμη τους...
Απόλυτο; Ναι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:16:27 μμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις σε αυτό το μήνυμα. Οι σχολές τι σχέση έχουν?
Λυπάμαι,αλλά από τη στιγμή που οι νηπιαγωγοί δουλεύουν με τα παιδιά μας,προφανώς μπορούμε και επιβάλλεται να τους κρίνουμε.
Και τους νηπιαγωγούς και τους γυμναστές και όλους μας.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:26:44 μμ »
Να εκφράσεις τη γνώμη σου φυσικά και μπορείς. Αλλά να κρίνεις τον τρόπο που δουλεύει κάποιος συνάδελφος άλλης ειδικότητας φυσικά και δεν μπορείς.
Και αυτό που λέω με τις σχολές είναι πολύ απλό. Αν μπορούσαν όλοι να γίνουν νηπιαγωγοί, δεν θα χρειαζόμασταν ειδική σχολή! Θα γινόσουν και εσύ, και ο δάσκαλος, και ο μαθηματικός, και ο φιλόλογος. Αλλά δεν γίνεστε. Γιατί δεν γνωρίζετε πώς να διδάξετε και τι να διδάξετε στα παιδιά 4-6 ετών. Όπως αντίστοιχα και εγώ δεν ξέρω πώς να διδάξω στα παιδιά 6-17!
Το πώς παρουσιάζεται κάτι στα παιδιά, το πότε παρουσιάζεται είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο. Όπως πολύ εξειδικευμένοι είναι και οι ρόλοι του καθενός που ασχολούνται με τα παιδιά. Άλλος ο ρόλος του γονιού, άλλος του παππού, άλλος του θείου, άλλος του γείτοναι και άλλος φυσικά του δασκάλου!

Αλλά επειδή έχουμε ξεφύγει εντελώς από το αρχικό θέμα, αν ένας εκπαιδευτικός, σε όποια βαθμίδα και αν ανήκει, είναι συνεπής στα καθήκοντα του όπως αυτά ορίζονατι από το νομικό πλάισιο που διέπει την εκπαίδευση, κανένας δεν μπορεί να του κάνει τίποτα. Όπως παρέθεσα και πιο πάνω, το Π.Δ. που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων, που θενά δεν αναφέρει για υποχρέωση εκπαιδευτικού να συμμετέχει σε άλλη εορταστική εκδήλωση ΠΛΗΝ της 17ης Νοέμβρη. Τώρα, το αν θα βοηθήσει ή όχι στην προετοιμασία των εορταστικών εκδηλώσεων, αυτό είναι θεμα προσωπικής συνέιδησης. Το αν θα παρίσταται στη γιορτή, επίσης και αυτό είναι προσωπικό θέμα, μιας και ο νόμος δεν εναφέρει τίποτα. Εγώ αν ήμουν στη θέση της θα πήγαινα στη γιορτή για να δω απλά και μόνο τη χαρά των παιδιών...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:43:30 μμ »
Προφανώς και δε μπορώ να παίξω το ρόλο του νηπιαγωγού,αφού δεν τον σπούδασα. Συμφωνούμε απολύτως σε αυτό.
Από τη στιγμή όμως που ως εκπαιδευτικοί δουλεύουμε και επηρεάζουμε τα παιδιά του κόσμου,επιβάλλεται να μας κρίνουν για να βελτιωνόμαστε για το καλό των μαθητών μας.
Σκέψου έναν γυμναστή που βάζει χέρι στις μαθήτριες του δημοτικού να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν φυσικό που μπαίνει στη γ λυκείου και λέει ανέκδοτα να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν νηπιαγωγό που προσπαθεί να προσηλυτίσει μουσουλμάνους. 

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:48:49 μμ »

Σκέψου έναν γυμναστή που βάζει χέρι στις μαθήτριες του δημοτικού να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν φυσικό που μπαίνει στη γ λυκείου και λέει ανέκδοτα να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν νηπιαγωγό που προσπαθεί να προσηλυτίσει μουσουλμάνους. 

Αυτά είναι συμπεριφορές. Όχι δουλειά! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:58:07 μμ »

Σκέψου έναν γυμναστή που βάζει χέρι στις μαθήτριες του δημοτικού να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν φυσικό που μπαίνει στη γ λυκείου και λέει ανέκδοτα να μην τον κρίνει κανένας. Σκέψου έναν νηπιαγωγό που προσπαθεί να προσηλυτίσει μουσουλμάνους. 

Αυτά είναι συμπεριφορές. Όχι δουλειά! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά!


Μα η δουλειά του γυμναστή είναι στο σχολείο με τους μαθητές. Δε θα έπρεπε να τον κρίνει κανένας αυτόν?
Ο φυσικός στο μάθημα θα έπρεπε να λύνει ασκήσεις και όχι να λέει ανέκδοτα,αφού αυτή είναι η δουλειά του.
Η νηπιαγωγός που προσηλυτίζει θα έπρεπε να είναι αδιάφορη για τη θρησκεία των μαθητών της,θα έπρεπε να σεβόταν την επιλογή των γονιών τους και στο κάτω κάτω
δεν είναι στο νηπιαγωγείο για να μαζεύει κόσμο για την ενορία της.
Θεωρείς δηλαδή ότι οι παραπάνω εκπαιδευτικοί μπορούν παρόλα αυτά να κάνουν σωστά τη δουλειά τους?
Θεωρείς ότι δε θα επηρεάσουν τους μαθητές τους με τη συμπεριφορά τους?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2009, 11:00:28 μμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:59:15 μμ »
Σύμφωνα με το ΔΕΠΠΣ, ένας από τους στόχους του προγράμματος είναι να "γνωρίσουν τα παιδιά τις θρησκευτικές παραδόσεις και πιο συγκεκριμένα, με αφορμή τις μεγάλες θρησκευτικές γιορτές (π.χ. Πάσχα, Χριστούγεννα) αναπτύσσονται δραστηριότητες που σχετίζονται με τη χριστιανική πίστη και τα έθιμα και τις παραδόσεις της πατρίδας μας".
Άρα, μπορεί να μην είναι υποχρεωτικός ο εκκλησιασμός, αλλά υποχρεούται η νηπιαγωγός να προσεγγίσει και να δουλέψει όλα αυτά τα θέματα που σχετίζονται με τη θρησκευτική παράδοση, άσχετα με το αν τα υποστηρίζει ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: αιρετικος-αλλοθρησκος εκπαιδευτικος-τι γινεται;
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 11:02:39 μμ »
Σε παλιότερο θέμα,όπου θίχτηκαν οι ίδιοι προβληματισμοί,κάποια κοπέλα είχε γράψει ότι επειδή στην τάξη ήταν πολλά αλλόθρησκα παιδιά,μια μέρα μάζεψαν τα παιδιά και τους γονείς και κάθε οικογένεια έδειξε τα έθιμα που έχουν στον τόπο τους.
Αυτό το θεωρώ μία πολύ καλή λύση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161737
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.