*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 12859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« στις: Μάιος 02, 2007, 05:01:58 μμ »
Είμαι νεοδιόριστος. Μετάθεση μάλλον δεν θα πάρω αλλά έκατσα ένα χρόνο στην περιοχή που διορίστηκα. Αν τυχόν την δεύτερη χρονιά πάρω οργανική θέση στο ΠΥΣΔΕ που διορίστηκα, είμαι υποχρεωμένος να την υπηρετήσω ή όχι; Παρακαλώ μόνο όσι είστε σίγουροι απαντήστε, γιατί για το συγκεκριμένο θέμα το τοπίο είναι λίγο θολό και δεν θέλω να γίνει ομίχλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2007, 05:15:08 μμ »
δεν εισαι υποχρεωμένος!. Ο πρώτος διορισμός που έτσι κι αλλιώς είναι προσωρινή τοποθετηση μετράει σα να κάνεις την οργανική σου!
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2007, 06:20:44 μμ »
Είμαι νεοδιόριστος. Μετάθεση μάλλον δεν θα πάρω αλλά έκατσα ένα χρόνο στην περιοχή που διορίστηκα. Αν τυχόν την δεύτερη χρονιά πάρω οργανική θέση στο ΠΥΣΔΕ που διορίστηκα, είμαι υποχρεωμένος να την υπηρετήσω ή όχι; Παρακαλώ μόνο όσι είστε σίγουροι απαντήστε, γιατί για το συγκεκριμένο θέμα το τοπίο είναι λίγο θολό και δεν θέλω να γίνει ομίχλη.
]
Αν πάρεις οργανική θέση φυσικά και πρέπει να την υπηρετήσεις, εκτός αν κάνεις τα χαρτιά σου και αποσπαστείς, οπότε θα υπηρετήσεις στο μέρος της απόσπασης σου.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2007, 07:14:17 μμ »
Μ'αρέσει που είπα να απαντήσει μόνο όποιος ξέρει σίγουρα και να που οι απαντήσεις είναι 2. Το περίμενα, να πω ότι δεν το περίμενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2007, 07:33:37 μμ »
νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα με τον dxatzou.Εννοειται οτι μπορέις να πάρεις αποσπαση και μετά να δικαιούσαι ΄μετάθεση. ενώ αν πάρεις φέτος μετάθεση γι αλλο τοπο απο αυτον που διορίστηκες και πάρεις απόσπαση δε δικαιούσαι μετάθεση αν δεν κάνεις μια χρονιά στον τόπο  μετάθεσης σου. δεν ξέρω αν είμαι σαφής.Αλλά και να πάρεις οργανική στον τόπο διορισμού σου. εκεί που είσαι τώρα δηλαδή μπορείς του χρόνου να πάρεις απόσπαση κατοχυρώνοντας και δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης. ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2007, 08:44:45 μμ »
Δηλαδή, αν φέτος πάρω οργανική στον τόπο διορισμού μου που κάθησα φέτος και υπηρέτησα την προσωρινή μου τοποθέτηση, αν πάρω απόσπαση δικαιούμαι να κάνω αίτηση για μετάθεση έτσι;  :-\

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2007, 08:51:21 μμ »
Ναι θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης.

Εάν πάρεις απόσπαση τον Ιούνιο δεν χρειάζεται να γυρίσεις να υπηρετήσεις στη θέση προσωρινής σου τοποθέτησης. Το έχεις κάνει ήδη. 
Προσοχή μόνο να έχεις συμπληρώσει ένα χρόνο στη θέση αυτή!

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2007, 09:09:17 μμ »
 ναι arianara συμφωνώ απολύτως με την akrivia. Πάντως εύχομαι καλή μετάθεση
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2007, 05:45:37 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την πληροφόρηση! Για μετάθεση φέτος λίγο χλωμό πάντως!  :'(

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2008, 09:34:33 μμ »
Χωρις κανεις να μπορει να ειναι σιγουρος για το μελλον, θεωρω  οτι εχω αρκετες πιθανοτητες διορισμου φετος, θεου θελοντος παντα.

Καπου διαβασα οτι αιτησεις για μεταθεσεις γινονται 1-30 Νοεμβρη συνηθως, και τα αποτελεσματα ανακοινωνονται την ανοιξη. Ειναι οντως ετσι?

Ως νεοδιοριστος, υπαρχει καποιο κώλυμα να καταθεσω αιτηση μεταθεσης? Επειδη ελπιζω να εχω παρει αποσπαση νωριτερα, το αν θα μπορω να κανω αιτηση για μεταθεση, εξαρτάται μηπως από την κατάσταση  της αποσπασης μου? (γραφειο, σχολειο κλπ)

Ενα ιδανικο σεναριο, καθοτι εχουμε και οικογενειακες υποχρεωσεις, θα ηταν να παρω αποσπαση αμεσως μετα τον διορισμο μου, και επειτα μες τη χρονια να καταφερω να παρω μεταθεση. Ειναι κατι που θα πρεπει να γνωριζω σχετικα? Συμβουλες, προτασεις?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 23, 2008, 10:14:12 πμ »
Εξαρταται πού θα διοριστείς για να μπορ'εσεις να πάρεις αμέσως μετάθεση. Αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο, τότε ππέπει υποχρεωτικά να υπηρετήσεις 2 χρόνια για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Αν πάρεις απόσπαση αμέσως, να κ΄σερεις ότι θα χρωστάς την οργανική σου και θα πρέπει σε κάποια φάση πριν βγεις στη σύνταξη να υπηρετήσεις τη χρονιά αυτή.,
Ελπίζω να βοήθησα. Καλό διορισμό
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2008, 10:22:54 πμ »
Εξαρταται πού θα διοριστείς για να μπορ'εσεις να πάρεις αμέσως μετάθεση. Αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο, τότε ππέπει υποχρεωτικά να υπηρετήσεις 2 χρόνια για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Στο δυσπρόσιτο πρέπει να υπηρετήσει υποχρεωτικά 2 χρόνια μόνο στην περίπτωση που το δηλώσει ονομαστικά. Αν του προκύψει τοποθέτηση σε δυσπρόσιτο χωρίς να το έχει δηλώσει έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτηση για μετάθεση αμέσως.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 23, 2008, 01:04:43 μμ »
αν πάρεις απόσπαση σε σχολείο δεν θα έχεις δικαίωμα να πάρει μετάθεση καθώς δεν θα έχεις υπηρετήσει την οργανική σου, ενώ αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

επίσης η μετάθεση εξαρτάται από το που θα τοποθετηθείς - δηλαδή πόσα μόρια θα παίρνεις - και από την ζήτηση που έχει η περιοχή που θες να μετατεθείς
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2008, 12:13:10 μμ »
αν πάρεις απόσπαση σε σχολείο δεν θα έχεις δικαίωμα να πάρει μετάθεση καθώς δεν θα έχεις υπηρετήσει την οργανική σου, ενώ αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

επίσης η μετάθεση εξαρτάται από το που θα τοποθετηθείς - δηλαδή πόσα μόρια θα παίρνεις - και από την ζήτηση που έχει η περιοχή που θες να μετατεθείς

Μπορω να παρω αποσπαση σε γραφειο, την 1η χρονια διορισμου μου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.