*

Αποστολέας Θέμα: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου  (Αναγνώστηκε 8464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:24:17 μμ »
Και'γω σαν και σένα kalliopi.Μου πρότειναν λοιπόν το τι θέμα να διαλέξω στο χρόνο για να τρέξω εκδόσεις Μεταίχμιο.τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο εκδ.Κέδρος, διαθεματικές προσεγγίσεις για όλο το χρόνο(3 τόμοι)εκδ.Σαββάλας.Επίσης πολύ καλά είναι τα μικρά βιβλιαράκια από εκδ.Παπαδόπουλος με τίτλο"Γνωρίζω το σώμα μου,το νερό,την ελιά,την υγιεινή διατροφή, τα μέσα μεταφοράς, τις γιορτές, τα παιδιά του κόσμου.Είναι πολύ καλά και μπορείς να επεκταθείς και σε άλλα θέματα.Εγώ θα ξεκινήσω το" σώμα μου"αυτή την εβδομάδα και ελπίζω να πάει καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 12:49:06 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή αρχή  :)

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:57:20 μμ »
Δυστυχώς δεν ήταν!Μόλις γύρισα και είμαι απογοητεύμενη.Δεν τράβηξε το θέμα.Ήταν τελείως αδιάφορα και άρχισαν να φεύγουν από την παρεούλα και έκαναν τα δικά τους,πλαστελίνες,παζλ κλπ.Δεν ήξερα πώς να τα μαζέψω.Και λένε πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.Αν είναι έτσι...την έκατσα!Δεν ξέρω από που να το πιάσω αύριο.και στο κεφάλι μου ακόμα γυρνάνε μελίσσια...

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 04:02:53 μμ »
απ οτι καταλαβα ρανια δουλευεις πρωτη χρονια , δεν ξερω αν κατάλαβα λαθος διορθωσε με.
θα σου συνυστουσα αφου τωρα μπήκες στο τμήμα να αφιερωσεις λιγο χρονο να τα γνωρίσεις να δεις τι δυναμικο ταξης εχεις τι ελλειψεις εχουν κ σε ποιο τομεα κ υστερα να προχωρήσεις σε διαθεματικα ή σε διαπραγματευση θεματων.
μην απογοητευεσαι δεν εισαι η μονη που συναντας τετοια αντιδραση απο πλευρας των παιδιων.αυτο σημαινει οτι δεν εχουν ακομη προσαρμοστει στο γενικοτερο τμημα της ταξης που σημαινει ακουω ,προσεχω,μοιραζομαι,εκφραζομαι, συνεργαζομαι ,αντιπαραθετω τις αποψεις μου με τον αλλο κ τοσα αλλα. η συνυπαρξη νηπιων κ προνηπιων οσο παραγωγική κ αν ειναι ,στην αρχη σου δημιουργει προβλημα καθως τα προνηπια αδυνατουν να συγκεντρωθουν κ κουραζοντια ευκολα.διαλεξε λοιπον δραστηριοτητες που να μην ξεπερνουν το τεταρτο κ εμπλουτισε τες με κινηση παιχνιδι κατασκευες που σιγουρα θα υπαρξει καθολική συμμετοχή.
καθε χρονο θα συναντας μια καινουργια ομαδα κ θα σπας το κεφαλι σου να δεις πως θα τα χειριστεις αυτο ειναι το δημιουργικο της δουλειας μας καθως σιγα σιγα βλεπεις αποδίδουν οι ενεργειες σου καθως τα παιδιά εξελισσοντια.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 05:10:18 μμ »
Ναι maraki28 σωστά κατάλαβες!!!Πρώτη μου φορά.Και είναι ακόμα πιο δύσκολα καθώς είχαν ήδη τη δασκάλα τους από την αρχή του έτους και ήρθα μόλις τώρα για να τους χαλάσω την ηρεμία με το ολοήμερο.Δεν ξέρω πότε θα με δουν σαν δασκάλα τους.Έχεις δίκιο,ήταν νωρίς να ξεκινήσω με τέτοιο θέμα.Αύριο πιο χαλαρά.Τραγουδάκια, μια κατασκευή και ανάγνωση παραμυθιού.Δεν με παίρνει για πολλά-πολλά!Πάντως μια πρώτη ψυχρολουσία την πήρα, παράπονο δεν έχω! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 08:33:59 μμ »
μην κολλας οτι μπηκες σαν εισβολεας γιατι τα παιδιά σε συνηθιζουν πολύ ευκολα τοσο που αν ενθουσιαστουν ξεχνουν οτι υπαρχει αλλη δασκάλα , θα το δεις στην πορεια οταν τα γνωρισεις.
εγώ αυτο που κανω παντα στην αρχη ειναι να ξεκιναω με κινητικα παιχνιδια συνεργασιας κανονων που τα βοηθούν ετσι να προσαρμοζονται πιο ευκολα σε κανονες.και το ΤΟΠ παιχνιδι που παντα ενθουσιαζει ειναι οι αγριογατες:οδηγιες παιζετε με ζευγαρακια , το καθε παιδακι φορα πισω του στην ζώνη του παντελονιού του μια μακρια κορδελα που ειναι η ουρά της γάτας .με την εναρξη του παιχνιδιου το καθε παιδι θα πρέπει να αρπαξει την ουρά του αλλού χωρις ομως να το αγκιξει (να το πιασει απ το χερι , να του τράβήξει τα ρουχα κτλ).νικητης αυτος που τα καταφέρνει .ακουγετε ευκολο αλλα στην πραξη ειναι δύσκολο κ εχει πολλή πλακα οταν τα παιδιά κανουν ελλιγμούς για να αποφύγουν τον αντιπαλο.
επισης μπορεις να κάνεις τα φαντασματακια οπου τα παιδιά καλούνται να βρουν ποιος λειπει ,παιχνιδι γνωριμιας που τα ξετρελενει
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 09:21:18 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ!Γενικά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!Ελπίζω σ'ένα μήνα να έχουν αλλάξει τελείως τα πράγματα.Γιατί αν συνεχίσουν έτσι θ'αρχίσω να με αμφισβητώ! :-\

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 04:07:35 μμ »
μην κολλας οτι μπηκες σαν εισβολεας γιατι τα παιδιά σε συνηθιζουν πολύ ευκολα τοσο που αν ενθουσιαστουν ξεχνουν οτι υπαρχει αλλη δασκάλα , θα το δεις στην πορεια οταν τα γνωρισεις.
εγώ αυτο που κανω παντα στην αρχη ειναι να ξεκιναω με κινητικα παιχνιδια συνεργασιας κανονων που τα βοηθούν ετσι να προσαρμοζονται πιο ευκολα σε κανονες.και το ΤΟΠ παιχνιδι που παντα ενθουσιαζει ειναι οι αγριογατες:οδηγιες παιζετε με ζευγαρακια , το καθε παιδακι φορα πισω του στην ζώνη του παντελονιού του μια μακρια κορδελα που ειναι η ουρά της γάτας .με την εναρξη του παιχνιδιου το καθε παιδι θα πρέπει να αρπαξει την ουρά του αλλού χωρις ομως να το αγκιξει (να το πιασει απ το χερι , να του τράβήξει τα ρουχα κτλ).νικητης αυτος που τα καταφέρνει .ακουγετε ευκολο αλλα στην πραξη ειναι δύσκολο κ εχει πολλή πλακα οταν τα παιδιά κανουν ελλιγμούς για να αποφύγουν τον αντιπαλο.
επισης μπορεις να κάνεις τα φαντασματακια οπου τα παιδιά καλούνται να βρουν ποιος λειπει ,παιχνιδι γνωριμιας που τα ξετρελενει
Παράθεση

Tι ωραια παιχνιδια...Απλα και διασκεδαστικα!Σ΄ευχαριστουμε maraki!!Αλλες τετοιες ιδεες? Δοκιμασμενες στην πραξη????

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:21:20 μμ »
η γατα κ τα ποντικια¨: τα παιδια καθονται κατω σχηματιζοντας κύκλο.εχουμε 2 μπαλες η μια ειναι η γατα η μεγαλη κ η αλλη κατα προτιμηση μικρή ειναι το ποντικι.δινουμε στα παιδια πρωτα την μικρή μπαλα η οποια αρχιζει να κινειται κυκλικα το καθε παιδι την δινει στο διπλανο του κ επειτα απο λιγο δινουμε κ την δευτερη μπαλα που ειναι η γατα που κυνηγα το ποντικι .αν συναντηθουν οι δύο μπαλες στα χερια του ιδιου παιδιου αυτο σημαινει οτι η γατα τρωει τελικα το ποντικι.δοκιμαστε το στην πραξη  θα το απολαυσεται
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:52:08 μμ »
η γατα κ τα ποντικια¨: τα παιδια καθονται κατω σχηματιζοντας κύκλο.εχουμε 2 μπαλες η μια ειναι η γατα η μεγαλη κ η αλλη κατα προτιμηση μικρή ειναι το ποντικι.δινουμε στα παιδια πρωτα την μικρή μπαλα η οποια αρχιζει να κινειται κυκλικα το καθε παιδι την δινει στο διπλανο του κ επειτα απο λιγο δινουμε κ την δευτερη μπαλα που ειναι η γατα που κυνηγα το ποντικι .αν συναντηθουν οι δύο μπαλες στα χερια του ιδιου παιδιου αυτο σημαινει οτι η γατα τρωει τελικα το ποντικι.δοκιμαστε το στην πραξη  θα το απολαυσεται
Σ ευχαριστω maraki .,...αν επιτρεπεται αυτα τα παιχνιδια τα βρισκεις απο καποιο βιβλιο ή τα βρισκεις μονη σου??
Παντως εγω που δοκιμασα τις αγριογατεςκαι  ξετρελλαθηκαν στην κυριολεξια...σ΄ευχαριστω λοιπον εγω και τα 27 παιδακια μου  ;D ;D 8)
Περιμενουμε κι αλλα παιχνιδια ....
Φιλια!!Διονυσια

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 01:28:10 μμ »
διονυσια καλημερα.δεν υπαρχρει καποιο βιβλιο που θα τα βρεις συγκεντωμενα αλλα ναι τα βρήκα απο διαφορα βιβλία που κατα διαστηματα επεσαν στα χερια μου και κάποια τα δημιουργησα εγω.εχει τυχει να βρω καποια βιβλια μονο με παιχνίδια αλλα στην πράξη δεν ήταν πετυχημενα κ ετσι μεσα στα 4 χρονια προυπηρεσιας θυμαμαι κ εφαρμοζω τα ποιο τοπ που εχουν  γενική απηχηση και βρίσκουμε με τα παιδιά ονοματα πχ αγριογατες για να τα θυμομαστε.
 κ ενα αλλο που μου ρθε τωρα ΄ο ελευθερωτής ΄παιζεται απο 3 παιδάκια το φυλακισμενο το φύλακα κ τον ελευθερωτη .ο φυλακισμενος ειναι δεμένος σε μια καρεκλα εχει δεμένα τα ποδια του με κορδελα ο φύλακας ειναι κοντά του κ τον φυλαει αλλα εχει μια ιδιαιτεροτητα ειναι τύφλος ετσι καλυπτουμε τα ματια του με μαντιλι.ο ελευθερωτης προσπαθει να λύσει τις κορδέλες ενω τα υπολοιπα παιδιά κατευθυνουν με λογια τον φυλακα ωστε να εμποδιζει τον ελευθερωτη(ειναι μπροστα σου εινια διπλα σου κτλ)
 
αλλο ενα παιχνιδι εκφρασης :δύο παιδάκια καθονται πλατη με πλατη  ωστε να  μην βλέπει ο ενας τον αλλο .καθοντια στο πατωμα.τους δίνουμε ξύλινα τουβλάκια απο διαφορα σχήματα  φροντιζουμε ομως να εχουν κ οι δύο τα ιδια  σε ποσοτητα κ σε σχημα.ο ενας βαζει τα σχήματα οπως επιθυμει κ δημιουργει μια κατασκευη ,επειτα θα πρεπει να περιγραψει στον αλλο με λογια πως να τοποθετησει τα σχήματα για να φτιάξει κ αυτος την ίδια κατασκευή(πχ βαλε πρωτα το τετραγωνο μετα βαλε παων στο τετράγωνο το ορθογωνιο κτλ)
με το παιχνιδι αυτο μαθαινουν καλύτερα τα σχηματα -εμπέδωση-ενω παραλληλα εκφραζονται ,περιγραφουν μια διαδικασια στις διαφορες φασεις που εξελισσεται
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 02:31:27 μμ »
 Πραγματικά πολύ όμορφες κ' διασκεδαστικές οι δραστηριότητες που μας πρότεινες maraki...εγώ ακόμη λόγω της ηλικίας των παιδιών μου(2-2,5 ετών) στο παιδικό σταθμό που εργάζομαι δε μπορώ να τις πραγματοποιήσω τις περισσότερες, προς το παρόν τουλάχιστον...Αν κ' η ιδέα με τη κορδέλα στη ζώνη των παιδιών μου φαίνεται αρκετά προσιτή.Ακόμη εστιάζω περισσότερο σε δραστηριότητες για τα αντανακλαστικά τους κ' για να μάθουμε να τηρούμε απλούς κανόνες.Όπως κύκλους γύρω από ένα ή περισσότερα στεφάνια με τη συνοδεία μουσικής(όταν σταματάει η μουσική μπαίνουμε μέσα κ' πάλι απτην αρχή), οι γνωστές μουσικές καρέκλες, διαδρομές μέσα στη τάξη περνώντας από διάφορα "εμπόδια"... Προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο site http://astropeleki.wordpress.com/ σε όλους τους τομείς δραστηριοτήτων κ' είναι ιδαίτερα χρήσιμο όταν μπαίνεις πρώτη φορά σε τάξη.Αλλά κ' τα βιβλία της Κυνηγού όπως το "Τραγουδώ κ' Γυμνάζομαι".
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 04:12:17 μμ »
vasouli οντως οι δραστηριοτητες που αναφερεις εκτος απο ομορφες εντασσονται στο επίπεδο των παιδιών σου και δύσκολα αυτες που προτεινα θα σε βολέψουν ισως προς τέλος της χρονιάς .εγω οταν δουλεύα σε παιδικό σταθμο 2χρονίες ειχα προνήπια κ την τρίτη μου δωσανε 3χρονα τα χα εντελως χαμενα δεν ήξερα πως να δουλέψω μαζί τους καθως ειναι ιδιαιτερη ηλικια  ευτύχως πανω στο μηνα με πήραν αναπληρωτρια.καλη συνεχεια και καλη δύναμη σου ευχομαι
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα σχολειου τελη οκτωβριου
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 07:06:32 μμ »
vasouli οντως οι δραστηριοτητες που αναφερεις εκτος απο ομορφες εντασσονται στο επίπεδο των παιδιών σου και δύσκολα αυτες που προτεινα θα σε βολέψουν ισως προς τέλος της χρονιάς .εγω οταν δουλεύα σε παιδικό σταθμο 2χρονίες ειχα προνήπια κ την τρίτη μου δωσανε 3χρονα τα χα εντελως χαμενα δεν ήξερα πως να δουλέψω μαζί τους καθως ειναι ιδιαιτερη ηλικια  ευτύχως πανω στο μηνα με πήραν αναπληρωτρια.καλη συνεχεια και καλη δύναμη σου ευχομαι

 Ναι ομολογώ πως είναι αρκετά δύσκολη σαν ηλικία αλλά με υπομονή κ' θέληση μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα.Κ' το πιο υπέροχο είναι το πόσο εξελίσσονται μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, είναι πραγματικά απίστευτο...Κ' ειδικά εάν αυτό οφείλεται σε ένα μεγάλο μέρος σε εσένα.Στη δική μου περίπτωση, ελπίζω πως θα μου φανεί πιο εύκολο όταν μπω σε τάξη προνηπίων-νηπίων αφού θα έχω περάσει τα δύσκολα!Καλή συνέχεια κ' σε σένα εύχομαι! :)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161630
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.