*

Αποστολέας Θέμα: Μηχανογραφικό  (Αναγνώστηκε 57535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 25, 2010, 09:05:08 μμ »
καλησπέρα ,οποιος γνωρίζει ας απαντήσει στο ερώτημα,αποφοιτος γενικου λυκείου το 2000 για να δωσει πανελληνιες φετος ,σχετικά με το μέσο όρο τι γινεται;υπαρχει +-2 προφορικος ,γραπτός ή είναι ό,τι γραψει;βοηθειααααααααααααααααααα

Όπως είπε και ο miltosmpi, δεν υπάρχει προφορικός βαθμός σε αυτήν την περίπτωση, μετράει μόνο ο γραπτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηχανογραφικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:50 »

Αποσυνδεδεμένος vigi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 01:33:31 πμ »
Γειά σας, θα ήθελα να μάθω τι γίνεται με το 10%, ισχύει ακόμη? μπορώ να κάνω φετος τα χαρτιά μου? και με ποιον τρόπο? γιατί ενδιαφέρομαι και δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 01:48:00 πμ »
Παιδια ισως καποιους στενοχωρησω αλλα το 10% πλεον εχει τροποποιηθει και εχει ισχυ μονο για 2 χρονια. Γιαυτο και φετος οι βασεις στο 10% επεσαν πααααρα πολυ επειδη κατεθεσαν μηχανογραφικο μονο οι αποφοιτοι των τελευταιων δυο χρονων και οχι οι αποφοιτοι ολης της δεκαετιας που διανυουμε...

Αποσυνδεδεμένος stella ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:08:19 μμ »
 παδια χρειαζομαι βοηθεια...φετος εδωσα πανελλαδικες αλλα δεν περασα στη σχολη που ηθελα και με το 10% η βαση της ειναι χαμηλη..τι με συμβουλευετε να κανω; να ξαναδωsω εξετασεις η να κανω τα χαρτια μου για τo 10%...ευχαριστω΄:-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηχανογραφικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:50 »

Αποσυνδεδεμένος stella ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:54:26 μμ »
παδια χρειαζομαι βοηθειαααααααα!...φετος εδωσα πανελλαδικες αλλα δεν περασα στη σχολη που ηθελα και με το 10% η βαση της ειναι χαμηλη..τι με συμβουλευετε να κανω; να ξαναδωσω εξετασεις η να κανω τα χαρτια μου για τo 10%...ευχαριστω΄:-)

Αποσυνδεδεμένος stella ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 03:04:37 μμ »
Θα μπορουσε να μου πει κανεις τι γινετε φετος με το ποσοστο 10% για αποφοιτους?ακουσα οτι γινονται καποιες αλλαγες..και επισης γνωριζετε αν οι βασεις του 10% παντα, θα αλλαξουν κατα πολυ? ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος ioulitsa26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 04:06:46 μμ »
οι μαθητες της φετινης τριτης λυκειου,ποτε θα κανουν μηχανογραφικο?τον μαρτιο ή κανονικα τον ιουλιο?

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 05:05:26 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω τελειώσει ΤΕΑΠΗ (νηπιαγωγός) και σκέφτομαι να σπουδάσω και κάτι άλλο, όχι μεταπτυχιακό. Μπορώ να κάνω 10% τώρα ή θα πρέπει να δώσω κατατακτήριες? Είχα δώσει πανελλήνιες το 2005. Αν ξέρει κάποιος, ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 06:04:54 μμ »
αίτηση για το 10% μπορείς να κάνεις μόνο εφόσον διαθέτεις βεβαίωση πρόσβασης των ετών 2009 και 2010 ( των δύο τελευταίων δηλαδή). τουλάχιστον αυτό ίσχυε ως πέρισυ που ήμουν υπεύθυνη ΓΡΑ.Σ.Ε.Π....Ωστόσο, για πιο έγκυρες πληροφορίες, ρώτα το ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου. Αν μπεις στο google και πατήσεις ΚΕΣΥΠ θα σου βγάλει αυτό που είναι πλησιέστερα προς εσένα. αν και πάλι δεν το βρεις ( για να βρεις τηλέφωνα και διευθύνσεις) ρώτα στη δευτεροβάθμια της περιοχής σου και εκείνοι θα σου πουν πού θα βρεις το ΚΕΣΥΠ.
Καλή επιτυχία!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 11:19:10 μμ »
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι με το 10% δίνουν μόνο όσοι έδωσαν στις 2 τελευταίες πανελλήνιες, άρα δεν μπορείς

Το ότι τελείωσες νηπιαγωγός, μου θύμισε κάτι που με είχε εξοργήσει στο παρελθόν. Ορισμένα τμήματα δεν έχουν γραπτές εξετάσεις ως κατατακτήριες αλλά ως κριτήριο για "κατατακτήριες" έχουν τον βαθμό του 1ου σου πτυχίου και μόνο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πανεπιστήμιο Πειραιώς. Στο τμήμα χρηματοοικονομικών είχαν υποβάλλει χαρτιά Μαθηματικοί, Φυσικοί κλπ που με το ζόρι βγάζουν βαθμό πτυχίου 7 λόγω αυξημένης δυσκολίας των σχολών αυτών. Ταυτόχρονα είχαν υποβάλλει χαρτιά και νηπιαγωγοί (καλή ώρα!) που το λιγότερο βγάζουν  βαθμό 9,99! Ε, όλες τις θέσεις σε όλα τα τμήματα των κατατακτηρίων που ήταν με βαθμό πτυχίου και όχι με γραπτές εξετάσεις τις έπιαναν νηπιαγωγοί!!
Δεν ξέρω αν αυτή η αδικία έχει αποκατασταθεί σήμερα, αλλά είναι γεγονός το οποίο είχαμε καταγγείλει τότε στο Υπουργείο Παιδείας.

Πάντως αν ισχύει ακόμα αυτή η αδικία, μπορείς άνετα να κτυπήσεις όποια σχολή θέλεις αρκεί να μην έχει γραπτές εξετάσεις, οπότε μην σκάς για το 10%! Δες αν υπάρχει κανένα τμήμα ιατρικής που να έχει κατατακτήριες με βαθμό πτυχίου μόνο και είσαι μέσα από τώρα σου λέω! αν το ήξερα θα τελείωνα και εγώ νηπιαγωγός (βλέπε Σβαρτσενέιγκερ στην ταινία kindergarden cop) και μετά θα έμπαινα ιατρική με τα τσαρούχια και όχι να παλεύω να γράψω πανελλήνιες 19,9 για να μπω και να δίνω 2 & 3 φορές μάλιστα. 3 φορές πανελλήνιες να δώσει κάποιος θα είχε βγάλει την σχολή νηπιαγωγών και μετά με κατατακτήριες έμπαινε όπου ήθελε ακόμα και στην NASA θα τον έπερναν αφού θα είχε βαθμό 10! Αι στο καλό συγχύστηκα τώρα!

Τέλος πάντων να σοβαρευτώ και λίγο, για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα εναντίων των νηπιαγωγών! αλλά πιστεύω να συμφωνείς ότι δεν είναι δυνατόν να τρώνε τις θέσεις οι νηπιαγωγοί σε σχολές θετικών επιστημών και να μένουν απέξω άτομα πολύ πιο σχετικά.

Καλή επιτυχία πάντως στην επιλογή σου! Αλήθεια για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι; Κοίτα πρώτα στο Πειραιώς αν την έχει και σε έχουν πάρει 100%!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2011, 11:25:23 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 01:09:39 μμ »
Γιατί ρε συ killbill πόσο συχνά τυχαίνει να πηγαίνουν νηπιαγωγοί σε σχολές θετικών επιστημών? Εγώ πρώτη φορά το ακούω, συνήθως δίνουν κατατακτήριες για δάσκαλοι και ψυχολόγοι. Anyway, με ενδιαφέρουν διάφορες σχολές, κοινωνική εργασία, ψυχολογία, ειδική αγωγή. Όχι τελείως άσχετες με το αντικείμενό μου δηλαδή. Ναι όντως όμως είναι αδικία αν συμβαίνει αυτό. :-(

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 01:12:04 μμ »
thnx για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 02:34:11 μμ »
Γιατί ρε συ killbill πόσο συχνά τυχαίνει να πηγαίνουν νηπιαγωγοί σε σχολές θετικών επιστημών? Εγώ πρώτη φορά το ακούω, συνήθως δίνουν κατατακτήριες για δάσκαλοι και ψυχολόγοι. Anyway, με ενδιαφέρουν διάφορες σχολές, κοινωνική εργασία, ψυχολογία, ειδική αγωγή. Όχι τελείως άσχετες με το αντικείμενό μου δηλαδή. Ναι όντως όμως είναι αδικία αν συμβαίνει αυτό. :-(

Είναι να μην σου συμβεί όπως συνέβει σε μένα που ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω από τον βασικό μου τίτλο και τις θέσεις τις έφαγαν νηπιαγωγοί και δάσκαλοι και μείναμε όλοι οι μαθηματικοί και άτομα από πολυτεχνεία απέξω!!

Λοιπόν, όσον αφορά την έκπληξή σου γιατί κάποιος νηπιαγωγός να θέλει να κάνει 2ο τίτλο σε κάτι άσχετο, την ίδια απορία είχα και εγώ αλλά την έλυσα! και σου εξηγώ τους λόγους:

1. Στον ΑΣΕΠ ότι έχεις μοριοδοτείται. Οπότε ένας λόγος είναι τα μόρια. Λες όπου τρυπώσω και ότι χαρτί πάρω, μόρια θα είναι αυτά. Οπότε ας κάνω αίτηση σε ένα τμήμα θετικών επιστημών όπου η πλειοψηφία αυτών που θα κάνουν αίτηση θα προέρχονται από τμήματα άλλων θετικών επιστημών όπου πάνω από 6, 6-5 βαθμό πτυχίου δεν θα έχουν, οπότε εγώ με βαθμό 10 θα τους ανταγωνιστώ εύκολα!

2. Ειδικά ένας τίτλος στην πληροφορική είναι πολύ της μόδας σήμερα, γιατί
 Α. η πληροφορική παίζει παντού (δες ότι όλοι οι κλάδοι πιστοποιούνται στις νέες τεχνολογίες).
 Β. σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο παίζει και η αναγνωριση δεύτερης ειδικότητας. Και τώρα ειδικά που στα Δημοτικά έχουν μπει ως καθαρές ειδικότητες η πληροφορική, οι γυμναστές, οι ξένες γλώσσες και η μουσική, δεν το βρίσκω καθόλου περίεργο ένας νηπιαγωγός ή ένας δάσκαλος γιατί να μην κάνει και έναν δεύτερο βασικό τίτλο στην πληροφορική αφού είναι αντικείμενο που θα διδάσκεται από το νηπιαγωγείο ακόμα! έτσι θα συμπληρώνει και ωράριο και θα είναι και περιζήτητος!!
Γ. με πτυχίο πληροφορικής σου μπορείς να γίνεις επιμορφωτής Β επιπέδου στον κλάδο σου όποιος και αν είναι αυτός. Έτσι για παράδειγμα  ένας νηπιαγωγός που έχει και πτυχίο πληροφορικής καταλαβαίνεις ότι είναι ο υπαριθμών 1 υποψήφιος να γίνει επιμορφωτής Β επιπέδου στον κλάδο του και να επιμορφώσει τους νηπιαγωγούς του νομού του!

ΥΓ ελπίζω να μην σου έβαλα ιδέες και να σου άλλαξα τα μυαλά και να πας να κάνεις τα χαρτιά σου στο πανεπιστήμιο Πειραιώς και να φας τις θέσεις από άλλα φτωχά παιδάκια αποφοίτους τμημάτων θετικών επιστημών, που θέλουν να προχωρήσουν ένα βήμα στον τομέα τους.....  :P

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανογραφικό
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 02:50:29 μμ »
Δεν σπούδασα με βάση τα μόρια του ΑΣΕΠ και δεν πρόκειται να το κάνω. Με ενδιαφέρει να μου αρέσει αυτό που σπουδάζω, γιατί στη χώρα που ζούμε, με την κατάσταση των πανεπιστημίων, άμα δε σου αρέσει κιόλας η σχολή σου, δεν την παλεύεις καθόλου. Πλέον όμως δεν ισχύει νομίζω ο βαθμός πτυχίου, αφού όλες οι σχολές έχουν κατατακτήριες, τουλάχιστον όσες ενδιαφέρουν εμένα. Οπότε, μη φοβάσαι, δεν θα σου πάρω τη θέση, ούτε κανενός άλλου :-P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.