*

Αποστολέας Θέμα: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 4515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« στις: Νοέμβριος 02, 2009, 10:42:27 μμ »
Ερώτηση 1η:
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε πρωινό και σε ολοήμερο στα μόρια ή στο οικονομικό κτλ. Είναι χαζή η ερώτηση αλλά επειδή βλέπω ένα γενικό ενδιαφέρον κυρίως για τα πρωινά, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που αποφεύγουν τα ολοήμερα αν εξαιρέσουμε το ωράριο.

Ερώτηση 2η:
Για τους ωρομίσθιους αγγλικούς πόσες ώρες αντιστοιχούν για 1 μόριο?

Τελευταία και καλύτερη:
Οι ωρομίσθιοι δικαιούνται καμιά μέρα άδεια σε περίπτωση ασθένειας ή για κάτι έκτακτο? Και αν ναι είναι χωρίς αποδοχές και μόρια?

Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει τις κουραστικές ερωτήσεις μου :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2009, 09:07:41 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΩΙΝΟ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:27 »

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΙΝΟ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:05:54 μμ »
moria kai oikonomiko einai to idio!!!!
protimoun proinh zonh logo orariou kai epeidh sto proino yparxei biblio eno sto olohmero den exeis tipota!!!

kathe 100 ores paei ena morio
adeia dikaiouse me apodoxes gia liges meres alla den gnorizo poses akrivos!!!!

kalh arxh!!!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΙΝΟ / ΟΛΟΗΜΕΡΟ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 08:01:57 πμ »
Αδεια παιρνεις μεχρι 15 μερες με αποδοχες.
Δεν ξερω αν πληρωνεσαι ομως απο το σχολειο η απο το ΙΚΑ για αυτες τις μερες  :-\

Περισσοτερες μερες αδεια μπορεις να παρεις, απλα δε θα πληρωνεσαι και πρεπει βεβαια να εχεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα απο γιατρο και παει λεγοντας.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:11:23 πμ »
sofikititi Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:27 »

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:02:05 πμ »
irene a αυτές τις 15 μέρες μπορείς να τισ πάρεις και τον 1ο μήνα μαζεμένες? π.χ. αναλαμβάνεις υπηρεσία 15 οκτώβρη μπορείσ να πάρεισ από 1η νοεμβρη ως 15 νοεμβρη αδεια η πρεπει να εχεις συμπληρωσει καποιον καιρο που θα δουλευεις ηδη? ρωταω γιατι ειμαι καινουρια ωρομισθια και θα χρειαστει να παρω μια βδομαδα αδεια.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:07:16 πμ »
α και κάτι άλλο η 15νθήμερη αυτή άδεια μετράει σαν μόρια η μόνο απλά πληρώνεσαι για αυτές τισ ώρεσ?ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:30:24 μμ »
Το γνωρίζω το θέμα. Πέρσι χρειάστηκε να πάρω 3 μέρες άδεια σχεδόν μόλις ξεκίνησα να δουλεύω. Την άδεια την πήρα, τα μόρια επίσης αλλά δεν πληρώθηκα για τις 3 εκείνες μέρες. Για να πληρωθείς πρέπει να έχεις συμπληρώσει 10 μέρες που δουλεύεις ( όχι ημερολογιακές, εργάσιμες). Τώρα είμαι σε 15ήμερη αναρρωτική. Έχω ήδη συμπληρώσει το 10ήμερο, άρα θα πληρωθώ. Τις 3 πρώτες μέρες θα πάρω τις μισές αποδοχές από το ικα κ τις υπόλοιπες θα τις πληρωθώ από την Α'βάθμια. Όμως αυτές οι 15 μέρες είναι ημερολογιακές. Δηλαδή εγώ που δουλεύω 4 μέρες/βδομάδα κ βάλω μέσα τα 2 ΣΚ κ την αργία της 28ης οι 15 ημερολογιακές γίνονται 8 εργάσιμες ( δηλαδή θα πληρωθώ 3 μισές από το ικα κ 5 ολόκληρες από την Α'βάθμια κ οι ώρες μου θα μπουν κανονικά σαν προϋπηρεσία). Άλλη άδεια μπορώ να πάρω, χωρίς όμως αποδοχές κ οι ώρες πάλι θα μετρήσουν.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 04:43:36 μμ »
Να είσαι καλά, Jen. Ήσουν πολύ κατατοπιστική.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 07:53:10 μμ »
με καλεσαν σε ενα ολοημερο για τεσσερις ωρες, αλλα βρε παιδια, εχω ενα θεμα... οταν θα παω την παρασκευη να ξεκινησω τι θα τους κανω;;;; ο,τι θελω εγω;; μηπως τους βαζουμε να κανουν αυτα που τους εχει βαλει η πρωινη τους δασκαλα και μετα τα ελεγχουμε;; τι ακριβως γινεται, ξερει καποιος να με βοηθησει;;;; ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 08:06:45 μμ »
με καλεσαν σε ενα ολοημερο για τεσσερις ωρες, αλλα βρε παιδια, εχω ενα θεμα... οταν θα παω την παρασκευη να ξεκινησω τι θα τους κανω;;;; ο,τι θελω εγω;; μηπως τους βαζουμε να κανουν αυτα που τους εχει βαλει η πρωινη τους δασκαλα και μετα τα ελεγχουμε;; τι ακριβως γινεται, ξερει καποιος να με βοηθησει;;;; ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!!
Μην αγχώνεσαι! :) Θα κάνετε τις ασκήσεις που τους βάζουν στον πρωινό κύκλο και κάποιες δικές σου ασκήσεις εμπέδωσης της ύλης της ημέρας. Καλό θα ήταν να μπορείς να συνεργαστείς με την καθηγήτρια του πρωινού αλλά επειδή αυτό συνήθως είναι ανέφικτο, βγάλε φωτοτυπία τα περιεχόμενα του κάθε βιβλίου (ή κατέβασέ τα από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο) και προετοιμάσου στο περίπου (δεν μπορείς να ξέρεις κάθε μέρα πόσο έχουν προχωρήσει). Έχε back-up υλικό με ασκησούλες και παιχνιδάκια για τις μέρες που δεν έκαναν τίποτα το πρωί και βαριούνται να κάνουν μάθημα. Καλή αρχή και ......... χαλαρά!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2009, 08:08:39 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 08:08:28 μμ »
Κ γω στην αρχή την ίδια απορία είχα. Φέτος είναι η 3η χρονιά σε ολοήμερο. Στα σχολεία λοιπόν που έχουν Αγγλικά στο πρωινό πρόγραμμα κάνεις το homework όταν υπάρχει κ από κει κ πέρα κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός, δηλ. κανα παιχνίδι, καμιά φωτοτυπία με wordsearch, crossword puzzle, ζωγραφιά κλπ, καμια κρεμάλα στον πίνακα, καμιά κατασκευή κ όπου υπάρχει δυνατότητα κ cd-roms. Σε σχολεία που δεν είχαν Αγγλικά το πρωι ( σε 1θέσιο κ 2θέσιο πρόπερσι) έκανα το Funway.
Καλή αρχή!!!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 08:59:27 μμ »
παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, ομως εχω λιγο υλικο για πιο μικρα παιδια, γιατι ετυχε να δουλευω περισσοτερα με μεγαλυτερα και στα μικροτερα που εχω κανει ειχα βιβλιο, οποτε θα δυσκολευτω να βρω υλικο, αν εχετε κατι υποψη σας, πειτε μου να ξερω που να ψαξω.. ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!! γενικα παντως ειναι χαλαρα τα πραγματα ετσι;; δεν χωλοσκαμε αν δεν τα κανουν ολα ή αν δεν ασχολουνται...  και να ρωτησω και κατι χαζο... γενικα εγω φωναζω αν δω οτι γινεται φασαρια και γενικα ειμαι λιγο εντονη στην ταξη... πειραζει να φωναζω λιγο και να ειμαι αυστηρη ή επειδη ειναι σαν μελετη δεν πειραζει;; δεν εχω καταλαβει... ειναι πιο λασκα τα πραγματα στο ολοημερο ή σαν ταξη κανονικη;;;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:08:56 μμ »
Εγώ τα προηγούμενα 2 χρόνια ,που τα βρήκα σκούρα με παιδιά- αγρίμια , ξεκίνησα χαλαρά κ οικεία κ συνέχισα στον ίδιο ρυθμό μέχρι που κ τις 2 χρονιές στη μέση τις χρονιάς έτυχε να... ξεσπαθώσουν 2-3 περιπτώσεις ,οπότε κ άλλαξα στυλ,χωρίς να σημαίνει κιόλας ότι το διατήρησα. Τους αντιμετώπισα με διάφορες μεθόδους στα πλαίσια του παιδαγωγικού, αλλά τα νεύρα μου...τσατάλια,αν κ προσπαθούσα να μην τους το δείχνω. Η αλήθεια είναι πως " μυρίζονται " τα νεύρα μας κ νομίζουν ότι ετσι μας έχουν του χεριού τους . Στο τέλος, όλα με κάποιον τρόπο φανερώνουν την αγάπη που θα τους δώσουμε...

Για το αν χρειάζεται να είμαστε ελαστικοί το ίδιο ή λιγότερο απ' όσο στο πρωινό , θα έλεγα ότι έχει να κάνει με το πως είναι γενικά το σχολείο κ οι μαθητές του αλλά κ το διευθυντή κ τον υπεύθυνο του Ολοημέρου ( αν ελέγχουν / επεμβαίνουν ) . Στην τελική , βέβαια , σκοπός είναι η μελέτη- εμπέδωση( όπου υπάρχει πρωινό Αγγλικών  ή ακόμα κ για το φροντιστήριο ) , οπότε δεν είναι τόσο αυστηρά με την κλασική έννοια ,απλά να μπουν εξ αρχής κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς ( π.χ. να μπορούν να κινούνται μέσα στην τάξη,αρκεί να μη σηκώνονται όλοι μαζί κ δημιουργούν φασαρία ενοχλώντας όσους διαβάζουν ή να μη φωνάζουν δυνατά / ενοχλούν τους διπλανους τους κλπ ) . Πάντως, κάτι που συμβάλλει κ εφαρμοσα κ εγώ , είναι το seating arrangement ανάλογα τα άτομα που δουλεύουν ή όχι ή ανάλογα τη διάθεση της ταξης την εκάστοτε ημέρα , καθώς κ οι παράλληλες εργασίες , ώστε να μπορώ κ να βοηθάω όσους διάβαζαν, αλλά κ να επιβλέπω όσους έκαναν κάποια δραστηριότητα. Α! Κάτι που συχνά εντοπίζεται, είναι να λείπουν πολλά τη μια μέρα κ την άλλη κανένα, οπότε κ εγώ... έλαβα τα μέτρα μου κ ερχόμουν εξοπλισμένη κ έτοιμη για όλα !!  ;D

Τέλος , το BBC κ το British Counsil είναι μεγάλες σελίδες με διάφορα κ ενδιαφέροντα , όπως κ τα links :

D:\Τα έγγραφά μου\Handouts Online Worksheets for EFL - ESL - TEFL - TESOL teachers.mht

D:\Τα έγγραφά μου\PBS KIDS efl.

D:\Τα έγγραφά μου\Quizz about Astronomy - Educational games for kids & teens - Students of the World.mht

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρωινό / Ολοήμερο ΠΕ06
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:22:36 μμ »
D:\Τα έγγραφά μου\Handouts Online Worksheets for EFL - ESL - TEFL - TESOL teachers.mht

D:\Τα έγγραφά μου\PBS KIDS efl.

D:\Τα έγγραφά μου\Quizz about Astronomy - Educational games for kids & teens - Students of the World.mht

Μπορείς να γράψεις τις διευθύνσεις για να μπορέσουμε να τα βρούμε; Ψάχνω στο google και μου βγάζει ότι να'ναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.