*

Αποστολέας Θέμα: Θα ήθελα πληροφορίες!!!  (Αναγνώστηκε 3031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:30:48 μμ »
Γεια σας,
είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι απόφοιτη του Παιδαγωγικού τμήματος προσχολικής εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης και είμαι ανίδεη για το τι πρέπει να κάνω προκειμένου να μπω σε σειρά προτεραιότητας, σε κάποιο πίνακα κλπ. Γνωρίζω ότι γίνονται κάθε τόσο αιτήσεις για αναπληρωτές αλλά δεν έχω κάνει καμία επειδή δεν ήξερα που να ψάξω. ΑΣΕΠ δεν έχω δώσει ακόμη μιας και αποφοίτησα φέτος τον ιούνιο. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά; Ακόμη, ποια είναι τα συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσουμε για το ΑΣΕΠ;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:56:23 μμ »
καλησπέρα τα πραγματα δεν ειναι κ τοσο ευκολα σε εμας τους νηπιαγωγους ειναι ομως αισιοδοξα.λοιπον αιτησεις δεν γινονται συνέχεια αυτο συμβαινει μονο στους δασκάλους που υπάρχει ελλειψη.για να μπεις σε καποιο πινακα θα πρεπει να περιμένιες τον ιουνιο που γίνονται οι αιτησεις αναπληρωτών μπορει να γίνουν και μάιο.ομως μπαινεις στον πινακα γ με την μηδενική προυπηρεσια (προυπηρεσια αναφέρεται μονο σε δημοσια νηπ ή σε νηπιαγ ιδιωτικα που υπάγονται στο υ.παιδέιας που εσύ δεν εχεις).και τωρα το δυσάρεστο :απ αυτο τον πινακα δεν τραβαει ποτε αναπληρωτες νηπιαγωγους γιατι εχει πληθώρα επιτυχόντες ασεπ, οποτε δεν εχεις κατι να περιμένεις εστω κ αν κάνεις αιτηση.τραβαει μονο 3τεκνους απ το πινακα αυτο.
το μονο που σου μένει λοιπον ειναι να δώσεις ασεπ .αν είσια επιτυχουσα με καλή σειρα ως 1600 περιπου θα εισαι διοριστέα ή αναπληρωτρια ,οπου ως αναπληρ θα αποκτας μήνες προυπηρεσίας πολυτιμους για το διοριστμό σου
το πανεπιστημιο κρητης ειχε καθηγητη το κιτσαρα οποτε αρχισε να διαβαζεις τα βιβλια του καθως ειναι μελος της επιτροπης που βάζιε θέματα στον ασεπ και βεβαιως το δεππς το οποιο και διδάχθηκες
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 01:09:20 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες maraki28! Έχω όμως ακόμη κάποιες ερωτήσεις...Προέρχομαι από τρίτεκνη οικογένεια οπότε έχω ελπίδες για τον πίνακα γ; Τον Ιούνιο θα έχω τη δυνατότητα να κάνω αίτηση για να μπω στον πίνακα γ ή θα με βάλουν λογικά εκεί αφού δεν έχω προϋπηρεσία; Κάπου είχα κάνει υπολογισμό μορίων και μου έβγαλε 927. Επίσης γίνεται λόγος για 6η φάση αναπληρωτών, θα μπορώ να κάνω αίτηση και πότε; Από που ενημερωνόμαστε για όλα αυτά; Συγνώμη αν σας κούρασα :(
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 09:48:52 πμ »
Tα έχεις λίγο μπερδεμένα, αλλά είναι λογικό αφού μόλις τώρα αποφοίτησες.
1. Τρίτεκνοι θεωρούνται αυτοί που έχουν οι ίδιοι τρία παιδιά και όχι όσοι προέρχονται από τρίτεκνες οικογένειες.
2. Αίτηση για τον πίνακα αναπληρωτών θα κάνεις τον Ιούνιο, αλλά θα μπεις στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας, οπότε .... ???
3. Τα 927 μόρια που λες αφορούν άλλους διαγωνισμούς του δημοσίου. Για την περιπτωσή μας θα σου αρκούσαν ...και μόνο τα 27 !!!!
4. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι για τον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που θα γίνει περίπου σε ένα χρόνο.Διάβασε για αρχή το ΔΕΠΠΣ και τον οδηγό νηπιαγωγού.
5. Περιηγήσου στα διάφορα θέματα του forum και θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτηματά σου.
6. Ό,τι χρειαστείς ,εδω είμαστε να βοηθήσουμε.  :) :) :)
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 12:50:29 μμ »
τα έχω πολύ χαμένα!!!Σ' ευχαριστώ πολύ κ εσένα που απάντησες! Εγώ νόμιζα ότι υπολογίζεται το γεγονός ότι προέρχομαι από τρίτεκνη οικογένεια(δηλ. είμαστε τρία αδέλφια). Τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει. Όσο για τα μόρια πώς θα υπολογίσω πόσα έχω; Αυτός ο οδηγός νηπιαγωγού εμένα δε μου λέει κάτι από τη σχολή. Αναφέρεται πολύ εδώ στο φορουμ και ως βιβλίο του νηπιαγωγού μαζί με τον οδηγό του ολοημέρου. Αυτά να τα αναζητήσω σε βιβλιοπωλεία;
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 01:08:56 μμ »
Εχεις 0 μόρια!
Τα μόνα μόρια που μετράνε για τους εκπαιδευτικούς είναι αυτά της προϋπηρεσίας (1 για κάθε μήνα) και αυτά που παίρνεις από τον ΑΣΕΠ.
Αυτά του ΑΣΕΠ προκύπτουν αν γράψεις πάνω από την βάση που είναι 55%.
Αν γράψεις 70% τοτε θα έχεις (70-55=15) 15 μόρια!

Αποσυνδεδεμένος valitsaki10

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 01:18:35 μμ »
Αυτός ο οδηγός νηπιαγωγού εμένα δε μου λέει κάτι από τη σχολή. Αναφέρεται πολύ εδώ στο φορουμ και ως βιβλίο του νηπιαγωγού μαζί με τον οδηγό του ολοημέρου. Αυτά να τα αναζητήσω σε βιβλιοπωλεία;
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!


Αγάπημένη μου και εγώ από το ίδιο τμήμα αποφοίτησα, πέρυσι τον Φεβρουάριο... Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις τον οδηγό νηπιαγωγού.... Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σας τον έδωσαν!!!!!!!!!! Ψάξε καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 02:23:24 μμ »
Maklin τον οδηγό νηπιαγωγού στον έχουν δώσει σε cd σίγουρα!! Και εγώ το ίδιο τμήμα αποφοίτησα το 2008 και συγκεκριμένα το είχε μοιράσει και ο Οικονομίδης σε μάθημα του και οι βοηθοί νηπιαγωγοί στην πρακτική! Και για να σε  βοηθήσω περισσότερο είναι το cd που περιέχει σε ηλεκτρονική μορφή τις δεκατρείς σελίδες που έπρεπε να συμπληρώσουμε σε κάθε διδασκαλία μας! Τώρα βέβαια αν το έχεις χάσει μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ :   http://nip-oloimero.sch.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=22   ;)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 02:45:38 μμ »
Τα φύλλα προετοιμασίας δε μας τα είχαν δώσει σε cd ούτε μας είχαν δώσει κάποιο άλλο cd. Τι να πω μπορεί να μην έχω καταλάβει ότι το έχω. Η μητέρα μου είναι νηπιαγωγός και νομίζω το έχω δει αυτό το βιβλίο. Σας ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες αν και έχω ακόμα απορίες...
Το συμπέρασμα είναι ότι αν δε δώσω ΑΣΕΠ δεν παίρνω μόρια, σωστά; Κι αφού δε θα έχω μόρια δε θα μπορώ να μπω ούτε σε κάποιο πίνακα για αναπληρώτρια...;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 03:01:30 μμ »
Όταν με το καλό κάνεις τα χαρτιά σου μπαίνεις στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας (η σειρά κατάταξης εκεί πάει με βάση της χρονολογίας κτήσης πτυχίου).
Για να πάρουν από αυτόν τον πίνακα αναπληρωτές πρέπει να εξαντληθεί ο πίνακας που έχει αυτούς που έχουν μόρια.
Για την ειδικότητα σου ακόμα δεν υπάρχει η δυνατότητα να παίρνουν αναπληρωτές από τον μηδενικής προϋπηρεσίας όπως στους δασκάλους που έχουν μεγαλύτερη ζήτηση.

Μπες στο http://e-aitisi.sch.gr να δεις πόσα άτομα και τι μόρια έχουν για να πάρεις μια ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 06:53:06 μμ »
maklin οντως εχεις πολλες απορίες  οπως κ ειναι φυσικο .για να μην λεμε πολλα λογια και μπερδευεσαι περισσοτερο ,μορια δεν εχεις καθολου τωρα ουτε ελπιδες για αναπληρωτρια.στην διαδικασια αυτη θα μπεις οταν με το καλο δωσεις ασεπ .αν το γραπτο σου βαθμολογηθει πανω απο 55 που είναι η βάση αυτα τα επιπλεον μορια  θεωρουνται μορια για να σε καλεσουν αναπληρωτρια πχ αν γραψεις 80συνολικα αφαιρεις το 55 που ειναι η βαση 80-55=25 τα 25 ειναι τα μορια σου στο πίνακα που μπαινεις αυτοματα αφου κάνεις αιτηση αναπληρωτη πρωτα.ετσι μπαινεις στο πινακα αναπληρωτων απ οπου κ τραβάνε αναπλ σε διάφορες φάσεις . τοτε και μονο τοτε μπορεις να ελπιζεις για διορισμο στο δημοσιο μην βλεπεις τους δασκαλους αυτοι ειναι οι τυχεροι της υποθεσης κ τους καλουν οταν αποφοιτήσουν καθως υπαρχει ελλειψη στο κλαδο του.για εμας τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα αλλα οπως ειπα οχι απαισιοδοξα.
ψαξε για το δεππσ και τον οδηγο και αρχισε καλο διαβασμα.αν μενεις αθηνα στην ιπποκράτους 55 υπαρχει ενα βιβλιοπωλειο - χαρτοπωλειο οπου μπορεις να το βρέις σου λεω εκει γιατι ειναι κ το πανεπιστημιο αθηνων -νηπιαγωγων απ οπου κ προμηθευομασταν ολα τα σχετικά.
για οποιαδηποτε απορια σου εδω ειμαστε
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 08:26:29 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας!!! Μέχρις στιγμής μου δώσατε να καταλάβω αρκετά που δεν ήξερα. 
Εύχομαι ο διορισμός να μην αργήσει για κανέναν μας  :)
Και κάτι ακόμη..σκέφτομαι να ανοίξω ένα τοπικ όπου να γράφουμε τα συγγράμματα που μας φαίνονται χρήσιμα για τις εξετάσεις του ασεπ, ή αν κάποιος που έδωσε ασεπ έχει να μας προτείνει ορισμένα βιβλία, site κλπ.
Από λίγο που κοίταξα δεν είδα τέτοιο τόπικ εδώ στο φόρουμ..Αν όμως υπάρχει ενημερώστε με για να μην το βάλω τελικά...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα πληροφορίες!!!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 08:37:06 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1592.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5408.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8905.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=972.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9360.0
...και πολλά ακόμη!!!!! ;)
Έτσι κι αλλιώς τα συγκεκριμένα θέματα πρέπει να ανοίγονται στον πίνακα ΑΣΕΠ-ΠΕ60 Νηπιαγωγών.
Καλή αρχή και καλό διάβασμα... :-\ :)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.