*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση  (Αναγνώστηκε 130972 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 09:49:25 πμ »
Τις άδειες που δικαιούμαστε ως μόνιμοι και αναπληρωτές μπορείτε να τις δείτε στο παρακάτω link..
Πάνω για τους μόνιμους,πιο κάτω στη σελίδα για τους αναπληρωτές.

Οι αναπληρωτές δε μπορούμε να πάρουμε άδεια άνευ αποδοχών.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48649

ΥΓ:ευχαριστώ rozy :-[ :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2011, 10:07:58 πμ από tttzzz »
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:46 »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:27:23 μμ »
πηγήhttp://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49750

Θεσσαλονίκη, 4.11.2011
 
Θέμα: Άρση κύρωσης ύστερα από άρνηση τοποθέτησης

Αξιότιμη κυρία Υπουργέ Π.Δ.Β.Μ.Θ,

κατοικώ στη Θεσσαλονίκη και τα τελευταία 5 χρόνια εργάζομαι ως ωρομίσθια ή αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου εντός του νομού. Πριν λίγες ημέρες ανακοινώθηκαν οι προσλήψεις των αναπληρωτών πλήρους ωραρίου του κλάδου Γερμανικής Γλώσσας (ΠΕ07), όπου συμπεριλαμβανόταν και το όνομά μου με τοποθέτηση στη Γ΄ Μεσσηνίας. Εξ’ αρχής, η χαρά ήταν μεγάλη διότι ένιωσα να δικαιώνονται οι κόποι μου. Αργότερα όμως, καθώς ενημερώθηκα για τις μειώσεις που έγιναν στις αποδοχές των αναπληρωτών πλήρους ωραρίου, διαπίστωσα ότι δε θα μπορούσα να αντεπεξέλθω οικονομικά λαμβάνοντας υπόψη την όλη οικονομική επιβάρυνση που φέρνει μια τέτοια μετακίνηση (ενοίκια, μετακινήσεις, πάγια έξοδα, χωρίς να υπολογίζεται φυσικά η ψυχολογική και η οικογενειακή αναστάτωση).

Όπως είναι εύλογο, η έλλειψη τόσο του οικονομικού κινήτρου όσο και της πρόσθετης μοριοδότησης, εξαιτίας του παγώματος των πινάκων, καθιστούν αδύνατη τη μετάβασή μου στη θέση τοποθέτησής μου. Δυστυχώς όμως, διαπιστώνω προς λύπη μου πως οι κυρώσεις που θα υποστώ αν δεν αναλάβω υπηρεσία είναι η δίχρονη απουσία μου από τους πίνακες, στους οποίους ύστερα από κόπο και θυσίες κατάφερα να έχω μία καλή θέση.

Σας παρακαλώ να άρετε την ρύθμιση που οδηγεί στην προαναφερθείσα κύρωση, η οποία ισχύει τον τελευταίο χρόνο, δίνοντας σε μένα και σε άλλους συναδέλφους μου τη δυνατότητα εργασίας στο νομό κατοικίας μας ή σε όμορους νομούς, όταν πραγματοποιηθούν νέες προσλήψεις συμβασιούχων εκπαιδευτικών. Επιπλέον, θα ήταν ωφέλιμο να λάβετε σοβαρά υπόψη σας το γεγονός ότι όταν στην αρχή του καλοκαιριού συντάσσαμε την αίτησή μας δεν υπολογίζαμε σε τέτοια δραματική μείωση των αποδοχών και επομένως αποδεχθήκαμε να μας καλέσουν πέραν των επιλογών μας, στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και εύχομαι να επιληφθείτε σύντομα του θέματος, λαμβάνοντας υπόψη σας τους παραπάνω παράγοντες που σας παρέθεσα δίνοντάς μας την ευκαιρία να συμπεριληφθούμε στους πίνακες και να εργαστούμε και πάλι.

ΠΗΓΗ: www.deutsch.gr
                                                                               Με εκτίμηση
                                                                                 Κυζερίδου Ραφαέλα
Εκπαιδευτικός γερμανικής γλώσσας
E- Mail: kyzerydouraf@yahoo.gr

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2011, 10:39:31 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:45:12 μμ »
Να ρωτησω κατι συναδελφοι που αφορα την απογνωση των αναπληρωτων; Λετε να μη μας πληρώσουν τωρα στις 10 νοεμβρη λογω πολιτικων-κυβερνητικων-λεμε τωρα- αλλαγών; Ποσο θα αντεξουμε ακομα;

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 10:39:15 μμ »
Να ρωτησω κατι συναδελφοι που αφορα την απογνωση των αναπληρωτων; Λετε να μη μας πληρώσουν τωρα στις 10 νοεμβρη λογω πολιτικων-κυβερνητικων-λεμε τωρα- αλλαγών; Ποσο θα αντεξουμε ακομα;
Δεν έχω κάποια πληροφόρηση για πληρωμή αναπληρωτών, πάντως η εφημερίδα Ναυτεμπορική αποκαλύπτει ότι υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Οικονομικών για έγκριση κονδυλίων από το Γενικό Λογιστήριο μόνο για τα άκρως απαραίτητα λόγω της καθυστέρησης της 6ης δόσης.
Όσον αφορά την επιστολή της συναδέλφου, νομίζω ότι πάρα πολύς κόσμος τα βγάζει εδώ και χρόνια πέρα με τα 850-950 ευρώ που θα παίρνουν και οι αναπληρωτές από εδώ και πέρα. Το πραγματικό πρόβλημα θα είναι αν τελικά ο μισθός του αναπληρωτή θα είναι υποχρεωτικά τα 660 του νεοδιόριστου, για το οποίο όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία επιβεβαίωση.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:46 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 10:43:36 μμ »

Όσον αφορά την επιστολή της συναδέλφου, νομίζω ότι πάρα πολύς κόσμος τα βγάζει εδώ και χρόνια πέρα με τα 850-950 ευρώ που θα παίρνουν και οι αναπληρωτές από εδώ και πέρα. Το πραγματικό πρόβλημα θα είναι αν τελικά ο μισθός του αναπληρωτή θα είναι υποχρεωτικά τα 660 του νεοδιόριστου, για το οποίο όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία επιβεβαίωση.

Ναι μόνο που ο πολύς κόσμος που τα βγάζει πέρα μ' αυτά τα χρήματα - με σαφή αναφορά αν καταλαβαίνω καλα στον ιδιωτικό τομέα - δεν έχει 2 σπίτια να συντηρήσει, ούτε τα έξοδα μεταφοράς που πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτικός σταθερά εργαζόμενος μακριά απ' το σπίτι του.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 10:48:21 μμ »
Να συμπληρώσω στην AntreaEirini (αυτό σκεφτόμουνα και εγώ) ότι το θέμα του νέου μισθολογίου με τις αιτήσεις αναπληρωτών που έγιναν Ιούλιο και διορισμών που έγιναν Αυγουστο μπορεί να θεωρηθεί από εξαπάτηση μέχρι ομηρία.
Ας λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας το επόμενο καλοκαίρι το νέο μισθολόγιο στις δηλώσεις μας

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 10:51:47 μμ »
Να συμπληρώσω στην AntreaEirini (αυτό σκεφτόμουνα και εγώ) ότι το θέμα του νέου μισθολογίου με τις αιτήσεις αναπληρωτών που έγιναν Ιούλιο και διορισμών που έγιναν Αυγουστο μπορεί να θεωρηθεί από εξαπάτηση μέχρι ομηρία.
Ας λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας το επόμενο καλοκαίρι το νέο μισθολόγιο στις δηλώσεις μας
Ελάχιστοι θα το λάβουν υπόψη Στέλιο, οι περισσότεροι θα είναι και πάλι διατεθημένοι να πάνε παντού στην Ελλάδα και για τα 900 ευρώ. Όσο θα αφήνεται να υπάρχει η ελπίδα του διορισμού (και όχι τυχαία), τόσο οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί, δυστυχώς, θα κατεβάζουν τις απαιτήσεις τους για να μην σκοτώσουν αυτή την ελπίδα. Εγώ αυτή την εκτίμηση κάνω. Και οι τόσες συζητήσεις που γίνονται για το πότε θα είναι η επόμενη φάση αναπληρωτών και πόσους θα πάρουν, και τώρα που είναι γνωστό το νέο μισθολόγιο, αυτή την άποψη επιβεβαιώνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2011, 10:59:30 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 10:52:48 μμ »
Να συμπληρώσω στην AntreaEirini (αυτό σκεφτόμουνα και εγώ) ότι το θέμα του νέου μισθολογίου με τις αιτήσεις αναπληρωτών που έγιναν Ιούλιο και διορισμών που έγιναν Αυγουστο μπορεί να θεωρηθεί από εξαπάτηση μέχρι ομηρία.
Ας λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας το επόμενο καλοκαίρι το νέο μισθολόγιο στις δηλώσεις μας

Συμφωνώ απόλυτα Stelios

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:06:49 μμ »
 Ολοι οι εργαζομενοι υποφερουν. Εξαλλου αν δεν συμφερει υπαρχει η ακυρωση της αιτησης. Τι θα καναμε δηλαδη αν ξεραμε ηδη το νεο μισθολογιο πριν τη δηλωση?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:15:47 μμ »
αν ήξερα το νέο μισθό ίσως να το σκεφτόμουν πριν δηλώσω περιοχές μακριά από το σπίτι μου... :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:23:10 μμ »
Καλησπέρα!Υπάρχει περιπτωση η α΄φαση των αναπληρωτων να μην πληρωθεί 10 Νοέμβρη;;;:Καήκαμε....
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:25:09 μμ »
καποιες διευθυνσεις εχουν πληρωσει και καποιες οχι....αυτο δε σημαινει οτι τα λεφτα ειναι στη διαθεση των διευθυνσεων;; :-\
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:29:51 μμ »
Πάντως, εγώ ρώτησα την προηγούμενη βδομάδα και μου είπαν  για 10 Νοεμβρίου και αν...Αύριο θα τους ξαναενοχλήσω...δε θα είμαι τόσο καλή όμως αν λάβω αόριστη απάντηση.Ελπίζω να μη γίνεται διαχείριση των χρημάτων των δεδουλευμένων μας με τοση ανευθυνότητα...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 04:43:26 πμ »

Όσον αφορά την επιστολή της συναδέλφου, νομίζω ότι πάρα πολύς κόσμος τα βγάζει εδώ και χρόνια πέρα με τα 850-950 ευρώ που θα παίρνουν και οι αναπληρωτές από εδώ και πέρα. Το πραγματικό πρόβλημα θα είναι αν τελικά ο μισθός του αναπληρωτή θα είναι υποχρεωτικά τα 660 του νεοδιόριστου, για το οποίο όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία επιβεβαίωση.

Ναι μόνο που ο πολύς κόσμος που τα βγάζει πέρα μ' αυτά τα χρήματα - με σαφή αναφορά αν καταλαβαίνω καλα στον ιδιωτικό τομέα - δεν έχει 2 σπίτια να συντηρήσει, ούτε τα έξοδα μεταφοράς που πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτικός σταθερά εργαζόμενος μακριά απ' το σπίτι του.
ακριβως αυτο ειναι το θεμα, και λυπαμαι πραγματικα γιατι την επομενη σχολικη χρονια την συγχωνευση  θα την κανουμε εμεις!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.