*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική διδασκαλία στα γυμνάσια  (Αναγνώστηκε 7002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενισχυτική διδασκαλία στα γυμνάσια
« στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:36:10 πμ »
Κανενας λογος δεν γινεται για την αναξιοκρατικη ενισχυτικη.Εκει γιατι δεν υπαρχουν πινακες;παλι βρεθηκε δικλειδα για αναξιοκρατικες προσληψεις;αισχος.Γιατι εκει δεν ισχυουν οι πινακες της πσς;φιλολογος 2007 κληθηκε σε γυμνασιο για ενισχ.οι εχοντες πτυχιο δεκαετιας 90 δε το βλεπουν;απλα πως να το παρουν χαμπαρι;κι εγω τυχαια το εμαθα και επαθα σοκ.
Γιατι δε μιλαει η ολμε;οι ενωσεις;ολοι μας που καναμε τοσο ντορο αν ηταν σωστος ο τροπος επιλογης της πδσ;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2009, 12:25:06 πμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:25 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:53:35 πμ »
Αν η κοπέλα αυτή είναι κάτω από εσένα και εσύ δεν κλήθηκες για την ενισχυτική,γιατί δεν πας στη ΔΔΕ να κάνεις καβγά?
Δε μπορούν να σε προσπεράσουν στον πίνακα των ωρομισθίων,πρέπει να έχουν υπεύθυνη δήλωση δική σου,ότι δε δέχεσαι τις ώρες,για να πάνε στον επόμενο.
Καταρχήν όμως θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι δεν έχει μόρια από ασεπ. Μην εκτεθούμε τζάμπα.

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:56:15 πμ »
καταρχην ειμαι αλλη ειδικοτητα .Δευτερον επειδη την ξερω δεν εχει δωσει ασεπ.Τριτον ειναι σειρα κοντα στο 400(λιγο πιο κατω).Ξερω οτι εχει βισμα γιατι περσυ ειχε 10 πδσ.Αλλοι φιλολογοι με πτυχια 90 δεν κληθηκαν ποτε.Πλακα κανουμε;Απλα βρεθηκε ενας αλλος τροπος να μπει κανεις στο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:57:48 πμ »
Καλά πλέον όλοι ψαχνόμαστε πιο πολύ,πως και δεν το είδε κανένας φιλόλογος αυτό? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:25 »

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:00:16 μμ »
αυτη την απορια την εχω κι εγω.δεν τα παρακολουθουν;απλα δεν το ξερουν. Και πως να το ξερουν;Εγω απλα ετυχε να το ακουσω γιατι ειναι και χαζο το ατομο.Το διαδιδει προκλητικα. Αν τη παρουν χαμπαρι τι νομιζεις οτι θα γινει;

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:03:48 μμ »
Για αυτήν τίποτα. Για τους υπαλλήλους όμως που της έδωσαν τις ώρες δε ξέρω.
Η πρόκληση πάντως είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα όσων έχουν βύσμα. Έχουμε δει πολλά παραδείγματα εδώ πέρα. :(

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:06:00 μμ »
Αυτό είναι παράνομο! να πας στη δευτεροβάθμια να ρωτήσεις πώς κλήθηκε για ωρομίσθια!
Αν δεν βγάλεις άκρη, πάρε στο Υπουργείο στο αρμόδιο τμήμα και πες τους το.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:56:05 μμ »
Μισό λεπτάκι, ρε παιδιά. Η ενισχυτική διδασκαλία στο γυμνάσιο και η ΠΔΣ στο λύκειο είναι 2 διαφορετικά προγράμματα με 2 διαφορετικούς τρόπους πρόσληψης. Η πρόσληψη στην ενισχυτική γίνεται από τους πίνακες ωρομισθίων της περιφέρειας που καταρτίζονται με βάση τα μόρια προϋπηρεσίας και επιτυχίας σε ΑΣΕΠ, ενώ στην ΠΔΣ γίνεται από τους ειδικούς πίνακες με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Δεν αποκλείεται η εν λόγω συνάδελφος να έχει μόρια και να είναι ψηλά στον πίνακα ωρομισθίων (αφού, όπως λέτε έχει βύσμα, άρα έχει μόρια απο ΠΔΣ σε δυσπρόσιτο) και να την κάλεσαν για ενισχυτική σε γυμνάσιο, θέση εξάλλου που οι περισσότεροι αρνούνται επειδή μπορούν να διαλυθούν τα τμήματα και σταματάει με τη λήξη των μαθημάτων. Επίσης, έχω την αίσθηση ότι και η ίδια δεν ξέρει τη διαφορά ενισχυτικής και ΠΔΣ ως προς τον τρόπο πρόσληψης και γι'αυτό κοκορεύεται προκλητικότατα. Δεν λέω ότι καλώς έχει το βύσμα, απλώς ότι υπάρχει μια πιθανότητα να είναι νόμιμη η διαδικασία πρόσληψης της. Επαναλαμβάνω, η πρόσληψη της δεν έγινε με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου, αλλά με βάση τα μόρια που έχει στον πίνακα ωρομισθίων της περιφέρειας.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:19:05 μμ »
εγω παντως ειχα την εντυπωση οτι την ενισχυτικη στο γυμνασιο την κανουν οι διορισμενοι καθηγητες  ???
προφανως θα κανω λαθος

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:32:54 μμ »
Στα τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας διδάσκουν:
α) Μόνιμοι καθηγητές προς συμπλήρωση του διδακτικού τους ωραρίου χωρίς πρόσθετη αμοιβή.
β) Μόνιμοι καθηγητές, για ώρες πέραν του υποχρεωτικού τους ωραρίου με υπερωριακή αποζημίωση.
γ)Ωρομίσθιοι καθηγητές με ωριαία αποζημίωση, οι οποίοι προσλαμβάνονται για το πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας και μπορούν να έχουν μέχρι 11 ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως. Ωρομίσθιος που συμμετέχει και στο κανονικό πρόγραμμα σχολείου, μπορεί να έχει μέγιστο αριθμό ωρών συνόλου Ενισχυτικής Διδασκαλίας και κανονικού προγράμματος τις 11 ώρες εβδομαδιαίως.


· Η πρόσληψη των ωρομισθίων καθηγητών που θα απασχοληθούν στην Ενισχυτική Διδασκαλία Γυμνασίων, ακολουθεί την ίδια διαδικασία που ακολουθείται για την πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος.

Πηγή: http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/4_enisxitiki.htm

Απ'όσο ξέρω, τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια τάση να μην παίρνουν ωρομίσθιους. Σε γενικές γραμμές, οι περισσότεροι ωρομίσθιοι προτιμούν τη σταθερότητα του πρωινού προγράμματος, που δίνει εξάλλου και πλήρη μόρια για το πρώτο 20ημερο του Ιουνίου, σε αντίθεση με την ενισχυτική που δίνει 4 ώρες στην καλύτερη περίπτωση ανά μάθημα.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:47:49 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2897.1305

Σας παραπέμπω εκεί που άνοιξε το θέμα στην αρχή.
Η κοπέλα αυτή που κλήθηκε για ενισχυτική είναι φιλόλογος με θέση πιο κάτω από 400 στους ωρομισθίους στην Στερεά Ελλάδα....

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:49:22 μμ »
καταρχην ειμαι αλλη ειδικοτητα .Δευτερον επειδη την ξερω δεν εχει δωσει ασεπ.Τριτον ειναι σειρα κοντα στο 400(λιγο πιο κατω).Ξερω οτι εχει βισμα γιατι περσυ ειχε 10 πδσ.Αλλοι φιλολογοι με πτυχια 90 δεν κληθηκαν ποτε.Πλακα κανουμε;Απλα βρεθηκε ενας αλλος τροπος να μπει κανεις στο σχολειο.

έχει αναφερθεί και εδώ, σ'αυτό το topic

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:49:43 μμ »
Katrin1 αν υποθέσουμε οτι στην Ενισχυτική έχει κληθεί από τους πίνακες η κοπέλα και λες πως είναι γύρω  στο 400 και μπορείς κάνε επιτόπου  καταγγελία.Αν πάτε στην ενότητα Ενιαίοι Πίνακες Αναπληρωτών και Ωρομισθίων και συγκεκριμένα στους Ωρομίσθιους Στερεάς  ΠΕ02 θα δείτε πως έχουν φτάσει μέχρι το 95 κάπου εκεί.Πώς είναι δυνατόν να έχει κληθεί  αφού ούτε μέχρι το 200 δεν έχουν φτάσει????

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:55:01 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει σε ποιον πίνακα είναι γύρω στο 400. Σ'αυτόν της ΠΔΣ ή σε αυτόν των ωρομισθίων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.