*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση project  (Αναγνώστηκε 44419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 04:49:21 μμ »
δε διαφωνώ αλλά είναι χειρότερο να κάνει αρπαχτη ενας ιδιωτικός φορέας από ότι ενα πανεπιστήμιο.Για τα προγράμματα των 400 ωρων που πληρωνουμε τα πανεπιστήμια ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ εκει γιατι δεν διαμαρτυρόμαστε.Στο κάτω κάτω εδώ είναι στην ουσία προαιρετικό ενώ στον 400 ωρών στην ουσία αναγκάζεσαι να πας αν θεσ να διοριστείς..και δίνεις και 2000-2500...

Αν και αυτό που θα πω είναι εντελώς εκτός θέματος, επίτρεψε μου να διφωνήσω με αυτή την άποψη!
Είναι εντελώς μα εντελώς κάθος κίνηση να έχει κανείς ως σκαλοπάτι την ΕΑ για να διοριστεί. Η ΕΑ χρειάζεται άτομα με θέληση, επιμονή, υπομονή, πυγμή, γνώσεις και πολλά άλλα και όχι άτομα που θα πάνε σε ένα ειδικό σχολέιο ή σε ένα τμήμα ένταξης για 1-2-3 χρόνια και μετά δεν θα ξανασχοληθούν με το αντικέιμενο!
Και το πιο βασικό; Τα παιδιά με ΕΑ χρειάζονται ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ!!!! Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο να αλλάζουν εκπαιδευτικούς, μεθόδους διδασκαλίας, τάξεις κλπ επειδή από τη μία το καλό μας υπουργείο δεν φροντίζει για μόνιμους διορισμούς και από την άλλη οι εκπαιδευτικοί είναι απλά επισκέπτες....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:39 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:51:05 μμ »
συμφωνω κι εγω μαζι σας..πολύ ενδιαφέρον αλλα παρα πολυ ακριβό... και ενταξει αν γίνονταν εισηγησεις με πολλους ομιλιτες απο τις 9-30 μεχρι τις 15.30 προσωπικά ισως να τα εδινα..αλλα ετσι οπως ειναι στην ουσια μιλάμε για 3 ωρες και αυτες σκαρτες(τρωει και ενα 10λεπτο για χαιρετισμους στην αρχη). ε,τόσα θέματα που περιγράφει δε καλυτονται σε 3 ωρες.. καθηγητες ειμαστε όλοι εδω και το ξερουμε..
πάντως  όσοι δεν ειστε τοσο σκρουτζ όσο εγω( ;D) και πάτε μη ξεχαστετε να μας πειτε την αποψη σας...
μπορει ο εν λογω φορεας να κανει θαυματα μεσα σε 3 ωρες!να το εχουμε υποψη μας για την επομενη ημεριδα του! :P

Αποσυνδεδεμένος frag-mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 07:01:42 μμ »
Εγώ την παρακολούθηση την ομιλήτρια ξανά για άλλο θέμα παρεμφερές και με κάλυψε γιατί μίλησε με λόγια απλά και με πρακτικά παραδείγματα. Οπότε με το αποτέλεσμα που αποκόμισα στο τέλος δεν μου φάνηκαν υπερβολικά τα χρήματα, όπως σκεφτόμουν κι εγώ στην αρχή...

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 12:12:31 πμ »
Αύριο πουρνό πουρνό θα καταθέσω και γω  τα λεφτά..ελπίζω να αξίζει γιατί το κάνω με μισή καρδια η τσιγγούνα;D. Όταν πάω θα σας πω και σας που είστε απο Αθήνα αν αξίζει να πάτε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:39 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:16:42 μμ »
Έφτασε η ώρα να πάω επιτέλους στο συνεδριο και η αλήθεια είναι οτι απογοητεύτηκα τόσο που έφυγα νωρίτερα...Δεν άκουσα τίποτα καινούργιο...πήγε κάποια άλλη;  Πως σας φάνηκε; Εγώ πάντως κλαίω τα 55 ευρουλάκια μου :'(

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:31:49 μμ »
Σοβαρά??? Εγώ είναι να το παρακολουθήσω το επόμενο Σάββατο στην Αθήνα. Για πες εντυπώσεις  ???

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:55:21 πμ »
είμαι νηπιαγωγός οπότε τα βασικά παιδαγωγικά τα ξέρω...μίλησε λίγο για τα θέματα, τελειώσαμε νωρίτερα και το πρώτο και το δεύτερο μέρος. Δηλαδή διαρκεί ακόμα λιγότερο απο οτι λέει. Είπε λίγα και για τον ασεπ αλλά οχι κάτι ουσιαστικό, η συζήτηση επικεντώθηκε στο πως απαιτούν απο κλάδους που δεν έχουν διδαχθεί παιδαγωγικά να γράψουν.  Επίσης, εξήγησε τις διαφορές μεταξύ project και σχέδιου εργασίας. Γενικά δεν άκουσα κάτι που δεν το είχα διαβάσει είτε στην σχολή είτε στα βιβλία του ασεπ. Αν έδινα 10-15 ευρώ θα έλεγα οτι οκ , έκανα μια μίνι επανάληψη...αλλά απο 55 ευρώ είχα πολλές απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:24:52 μμ »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:28:07 μμ »
Απλά σε αυτά τα σενέδρια και τις ημερίδες δεν είναι ποτέ ένας εισηγητής και μπορείς να ακούσεις τις απόψεις πολλών. Δεν είναι μόνο τα λεφτά λοιπόν απλά λέμε ότι είναι εκμετέλλευση διότι φέρνει έναν εισηγητή για τα 55 ευρώ.

Το οποίο εάν πας την ημέρα που διοργανώνεται, να κατοχυρώσεις θέση είναι 75€....
Τουλάχιστον, ας είχαν μερικούς εισηγητές παραπάνω, να ακούσουν όσοι πάνε μερικές απόψεις παραπάνω και να "δικαιολογηθεί" και η τιμή...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 01:26:58 μμ »
Οι εκδηλώσεις του Employ έχουν πάντοτε ενδιαφέροντα θέματα, αλλά μετριότατες υλοποιήσεις και εξωφρενικές τιμές (σωστά ο Landau μίλησε για "αρπαχτές"). Προεγγραφές με 55 Ε για φοιτητές δεν έχουν ούτε τα Διεθνή Συνέδρια στο πεδίο της εκπαίδευσης, όχι οι 5ωρες ημερίδες με έναν μόνο, όχι και τόσο διάσημο, ομιλητή και χωρίς ιδιαίτερες πρόσθετες παροχές. Το θέμα της εκδήλωσης για να συζητηθεί στοιχειωδώς απαιτούσε τουλάχιστο διημερίδα 6-7 ωρών την ημέρα (όσοι ήταν εκεί θα παρατήρησαν την ομιλήτρια να "τρέχει" σε ορισμένα σημεία για να προλάβει το χρόνο). Μέσα σε 4 ώρες περίπου ήταν αδύνατο να ειπωθούν ουσιαστικά πράγματα για αυτές τις τόσο σημαντικές παιδαγωγικές μεθόδους. Επιπλέον δεν μπορούμε συνέχεια να μιλάμε στις διάφορες ημερίδες για νέες μεθόδους προσέγγισης της μάθησης, χρησιμοποιώντας σχεδόν αποκλειστικά την πιο απαρχαιωμένη απ' αυτές: την εισήγηση. To χθεσινό κοινό, που αποτελούνταν σχεδόν αποκλειστικά από εκπαιδευτικούς, ήταν με το παραπάνω ικανό να ανταποκριθεί σε τεχνικές όπως εργασία σε ομάδες, μελέτη περίπτωσης, συζήτηση και γενικότερα συμμετοχικές τεχνικές που θα μπορούσαν να εκμεταλλευθούν τη συσσωρευμένη εμπειρία των παρισταμένων και να βοηθήσουν στην ουσιαστική μάθηση. Παρόλα αυτά οι εκδηλώσεις του Employ έχουν πάντοτε αρκετό κόσμο, γιατί; Οι υπεύθυνοι του Employ, ως έξυπνοι επιχειρηματίες, έχουν διαβλέψει την αγωνία των νέων εκπαιδευτικών για διορισμό και τους προσφέρουν ενδιαφέροντα θέματα και βεβαιώσεις συμμετοχής, που δημιουργούν την προσδοκία στους συμμετέχοντες ότι θα τους προσφέρουν σχετικό προβάδισμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (είναι χαρακτηριστικό ότι αρκετές ερωτήσεις αφορούσαν στον ΑΣΕΠ, αν και το θέμα της ημερίδας δεν συνδέονταν άμεσα μ' αυτόν). Ο καθένας απ' εμάς ας αποφασίζει κάθε φορά αν αξίζει ή όχι να ξοδέψει τα χρήματά του, αλλά τουλάχιστο ας γνωρίζει τι προιόν αγοράζει.   

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 02:23:59 μμ »
την επόμενη φορά θα γνωρίζω το προϊόν που δεν θα αγοράσω μάλλον.... ;D. Επίσης όσο αφορά τον χρόνο πραγματικά πολύ λιγότερος απο ότι υπολογιζόταν σύμφωνα με την ανακοίνωση του συνεδρίου. Α! για μένα, ένα κριτήριο του αν κάτι είναι καλό είναι και αν θα παρεβρεθούν συνάδερφοι του ομιλητή. Δεν είδα κανέναν καθηγητή πανεπιστημίου και μάλιστά όταν τους είχα ρωτήσει δεν μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τέτοιου είδους συνέδρια.. πώ πω..σταματάω γιατί πήρα μεγάλο φτιάρι.. :-X εξάλλου αυτά είναι μόνο προσωπική μου άποψη. Ίσως άρεσε σε πολλούς εκπαιδευτικούς που το παρακολούθησαν... Ελπίζω κάποιοι να κέρδισαν πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:07:14 μμ »
είμαι νηπιαγωγός οπότε τα βασικά παιδαγωγικά τα ξέρω...μίλησε λίγο για τα θέματα, τελειώσαμε νωρίτερα και το πρώτο και το δεύτερο μέρος. Δηλαδή διαρκεί ακόμα λιγότερο απο οτι λέει. Είπε λίγα και για τον ασεπ αλλά οχι κάτι ουσιαστικό, η συζήτηση επικεντώθηκε στο πως απαιτούν απο κλάδους που δεν έχουν διδαχθεί παιδαγωγικά να γράψουν.  Επίσης, εξήγησε τις διαφορές μεταξύ project και σχέδιου εργασίας. Γενικά δεν άκουσα κάτι που δεν το είχα διαβάσει είτε στην σχολή είτε στα βιβλία του ασεπ. Αν έδινα 10-15 ευρώ θα έλεγα οτι οκ , έκανα μια μίνι επανάληψη...αλλά απο 55 ευρώ είχα πολλές απαιτήσεις.

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν αξίζει κάποιος να πάει; Ειδικά όσοι δεν χρειάζεται να δώσουν ΑΣΕΠ;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 05:18:52 μμ »
είμαι νηπιαγωγός οπότε τα βασικά παιδαγωγικά τα ξέρω...μίλησε λίγο για τα θέματα, τελειώσαμε νωρίτερα και το πρώτο και το δεύτερο μέρος. Δηλαδή διαρκεί ακόμα λιγότερο απο οτι λέει. Είπε λίγα και για τον ασεπ αλλά οχι κάτι ουσιαστικό, η συζήτηση επικεντώθηκε στο πως απαιτούν απο κλάδους που δεν έχουν διδαχθεί παιδαγωγικά να γράψουν.  Επίσης, εξήγησε τις διαφορές μεταξύ project και σχέδιου εργασίας. Γενικά δεν άκουσα κάτι που δεν το είχα διαβάσει είτε στην σχολή είτε στα βιβλία του ασεπ. Αν έδινα 10-15 ευρώ θα έλεγα οτι οκ , έκανα μια μίνι επανάληψη...αλλά απο 55 ευρώ είχα πολλές απαιτήσεις.

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν αξίζει κάποιος να πάει; Ειδικά όσοι δεν χρειάζεται να δώσουν ΑΣΕΠ;

Αναφέρω απλά την γνώμη μου...αν με ρωτάς προσωπικά, πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση δεν άξιζε ούτε τα λεφτά του ούτε τον χρόνο που διέθεσα. Πρέπει να αναφέρω ότι εκτός απο το cd που δώθηκε με τα πρακτικά πουλούσαν και ένα ακόμα cd...ίσως εκείνο άξιζε. Δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε πολύ εκμετάλλευση στην εκμετάλλευση να πουλάνε και cd.

Αποσυνδεδεμένος christhess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:09:08 πμ »
Ως ενα βαθμο συμφωνω μαζί σου αλλά εγώ τουλάχιστον μπορώ να πω πως εφυγα ιδιαίτερα ικανοποιημένος.Βέβαια μπορεί να μην είμαι τόσο καταρτισμένος όπως οι υπόλοιποι συνάδελφοι που γράφουν σχετικά αλλά γενικά επειδή έχω συμμετάσχει σε πολλά συνέδρια και θεωρώ πς έχω πλέον κριτήριο σε γενικές γραμμές φεύγω πάντα ικανοποιημένος.Πολύ περισσότερο από κάποια συνέδρια με πολλού ομιλητές που μιλάνε για ενα 10λεπτο ισα ισα για να δείξουν την παρουσία τους και να προσθέσουν ανακοινώσεις στο βιογραφικό τους..Παντως ρε παιδιά δεν είναι τυχαίο οτι εδω και τόσα χρόνια -γιατί εγώ πάω εδώ και 2-3 χρόνια- μαζεύουν τόσο κόσμο και μάλιστα κόσμο που έχει ξαναπάει..Ξερω γω ίσως αν υπήρχε επιμόρφωση πραγματική και δωρεαν για όλους εμάς από το ΥΠΕΠΘ να είχα άλλη αποψη..Αλλά τι είναι δωρεαν σε αυτη τη χώρα..Πληρώσαμε φροντιστήρια, βιβλία στο πανεπιστήμιο, τα μεταπτυχιακά και συνεχίζουμε!μεγάλη κουβέντα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.