*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση project  (Αναγνώστηκε 44686 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 18, 2011, 06:57:57 μμ »
Κι εγώ είδα κάποια ονόματα συναδέρφων που ξέρω ότι είναι μέσα σε όλα: ΓΡΑΣΕΠ, Συλλόγους Γονέων, κλπ, αλλά όχι σε τάξη!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:58:00 μμ »
Η φετινη χρονιά έχει τελειώσει. Καποιος που ηταν φετος σε γυμνασιο μπορει κάλλιστα να ειναι του χρονου σε λυκειο ή να συμπληρωνει σε αυτό. Αυτοι δεν μπηκαν καθολου.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:16:08 μμ »
προς το παρόν πάντως δεν έχει γραφεί ότι όποιος παρακολουθήσει την επιμόρφωση θα προηγείται στο να διδάξει το μάθημα, καθότι οι μαθητές θα αποφασίζουν (λέει) το θέμα του project, άρα και την ειδικότητα του διδάσκοντα και σύμφωνα με κάποια γραφόμενα, οι επιμορφούμενοι θα κληθούν να επιμορφώσουν τους συναδέλφους τους :P

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 19, 2011, 12:52:56 πμ »
http://www.oepek.gr/pdfs/epimorfoymenoi_project.pdf   

Αν μας έλεγαν και ποια ήταν τα κριτήρια επιλογής, θα είχε ενδιαφέρον ??? ??? ???

πράγματι θα είχε ενδιαφέρον, αλλά μάλλον δεν θα τα μάθουμε ποτέ...

Στην Πρόσκληση Εκδήλωσης ενδιαφέροντος που δημοσιεύθηκε σε ΟΛΑ τα εκπαιδευτικά portals, αλλά και στην σχετική φόρμα που έπρεπε να συμπληρώσει ο κάθε ενδιαφερόμενος στην ιστοσελίδα του ΟΕΠΕΚ αναφερόνταν αναλυτικά τα κριτήρια επιλογής . Ψάξε να τα βρείς, δεν είναι διόλου δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:44 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 19, 2011, 01:07:16 πμ »
Κι εγώ είδα κάποια ονόματα συναδέρφων που ξέρω ότι είναι μέσα σε όλα: ΓΡΑΣΕΠ, Συλλόγους Γονέων, κλπ, αλλά όχι σε τάξη!!!!!!

το ότι ανάμεσα στους επιλεγέντες συμπεριλαμβάνονται ...βρεφονηπιοκόμοι (!), ιχθυοκόμοι (!), πτυχιούχοι ...Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων (!), ...Γραφιστικής (!), ...Φυτικής παραγωγής (!), δεν το πρόσεξες;

Eχω μια απορία: αυτές οι ειδικότητες τι Α΄αναθέσεις έχουν (;) για το ΓΕΛ;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 19, 2011, 01:09:01 πμ »
προς το παρόν πάντως δεν έχει γραφεί ότι όποιος παρακολουθήσει την επιμόρφωση θα προηγείται στο να διδάξει το μάθημα, καθότι οι μαθητές θα αποφασίζουν (λέει) το θέμα του project, άρα και την ειδικότητα του διδάσκοντα και σύμφωνα με κάποια γραφόμενα, οι επιμορφούμενοι θα κληθούν να επιμορφώσουν τους συναδέλφους τους :P

Δεν χρειάζεται  να γραφτεί κάπου ότι οι εν λόγω επιμορφούμενοι θα έχουν προτεραιότητα, είναι αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 19, 2011, 01:14:56 πμ »
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η αδικία που συνέβη τώρα θα αποκατασταθεί αργότερα και ότι θα επιμορφωθούν περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Πάντως, είναι κρίμα που ολόκληρες περιοχές, π.χ. Κυκλάδες, έμειναν ουσιαστικά εκτός, καθώς ελάχιστοι κλήθηκαν από εκεί. Και τι θα κάνει ο επιμορφωτής; Περιήγηση στα νησιά να επιμορφώνει τους άλλους;
Τα προσόντα που ζητούσε ήταν συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις, όπως σχολικές δραστηριότητες. Κι όμως, συνάδερφοι με 10-15 χρόνια προϋπηρεσία και πάρα πολλές τέτοιες δράσεις δεν επιλέχτηκαν.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 19, 2011, 03:21:27 πμ »
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η αδικία που συνέβη τώρα θα αποκατασταθεί αργότερα και ότι θα επιμορφωθούν περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Πάντως, είναι κρίμα που ολόκληρες περιοχές, π.χ. Κυκλάδες, έμειναν ουσιαστικά εκτός, καθώς ελάχιστοι κλήθηκαν από εκεί. Και τι θα κάνει ο επιμορφωτής; Περιήγηση στα νησιά να επιμορφώνει τους άλλους;
Τα προσόντα που ζητούσε ήταν συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις, όπως σχολικές δραστηριότητες. Κι όμως, συνάδερφοι με 10-15 χρόνια προϋπηρεσία και πάρα πολλές τέτοιες δράσεις δεν επιλέχτηκαν.

Tα προσόντα που ζητούσε ήταν πρωτίστως η εμπειρία στην εκπόνηση ερευνητικών εργασιών και η ύπαρξη τέτοιων επιστημονικών εργασιών και η κατοχή μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών και δευτερευόντως η συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις.

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:56:13 πμ »
Από τις χιλιάδες αιτήσεις(3000 σύμφωνα με κάποιους )πήρε 1057:http://www.oepek.gr/pdfs/epimorfoymenoi_project.pdf
Προφανές είναι ότι δεν ήθελε να τους επιμορφώσει όλους .

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 19, 2011, 10:04:42 πμ »
Μόνο στην Ελλάδα..οι εκπαιδευτικοί να αγωνίζονται να επιμορφωθούν και όχι να υποχρεώνονται, τελικά να επιλέγονται οι χωμένοι με σκοτεινές διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 19, 2011, 10:14:16 πμ »
http://www.oepek.gr/pdfs/epimorfoymenoi_project.pdf   

Αν μας έλεγαν και ποια ήταν τα κριτήρια επιλογής, θα είχε ενδιαφέρον ??? ??? ???

πράγματι θα είχε ενδιαφέρον, αλλά μάλλον δεν θα τα μάθουμε ποτέ...

Στην Πρόσκληση Εκδήλωσης ενδιαφέροντος που δημοσιεύθηκε σε ΟΛΑ τα εκπαιδευτικά portals, αλλά και στην σχετική φόρμα που έπρεπε να συμπληρώσει ο κάθε ενδιαφερόμενος στην ιστοσελίδα του ΟΕΠΕΚ αναφερόνταν αναλυτικά τα κριτήρια επιλογής . Ψάξε να τα βρείς, δεν είναι διόλου δύσκολο.

hello!!!! αυτά τα κριτήρια τα διάβασα, εννούσα τα υπόλοιπα (....) και πιο "καθοριστικά"!
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 19, 2011, 10:20:33 πμ »
Εγώ να ρωτήσω γιατί τόση πρεμούρα με τις αναθέσεις των project;
Γιατί να επιθυμεί κάποιος διακαώς να εμπλακεί με κάτι τέτοιο;

Δεν ειρωνεύομαι...η απορία μου είναι πραγματική.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 19, 2011, 11:05:42 πμ »
ίσως για συμπλήρωση ωραρίου στο ίδιο σχολείο, τουλάχιστον για ειδικότητες με λίγες ώρες (οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ)
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση project
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 19, 2011, 11:31:27 πμ »
Εμένα με ενδιαφερει να επιμορφώνομαι γιατι θελω να μαθαίνω για να μη μενω στασιμη. Είτε μου προσφέρεται από το δημοσιο είτε οχι. Φυσικό είναι να προσπαθω να εκμεταλευτώ καθε ευκαιρια που μου παρουσιαζεται ειδικά οταν είναι δωρεαν. Και ειδικα οταν βρισκομαι στη νησιωτική απομώνωση. Πάντοτε κάτι μαθαίνεις ακομα κι αν δεν το εφαρμόσεις αυτούσιο. Και ίσως σου χρειαστεί καποια στιγμή στο μέλλον πιο άμεσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.