*

Αποστολέας Θέμα: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!  (Αναγνώστηκε 5019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« στις: Μάιος 04, 2007, 04:57:47 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Παρακολουθώ καθημερινά εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας αλλά ποτέ δεν αποφάσισα να γραφτώ ως μέλος ,μέχρι αυτό ακριβώς το δευτερόλεπτο που είδα την ανακοίνωση του ΑΣΕΠ για τη διόρθωση στην ερώτηση των βιολόγων. Ελπίζω δε πάνω στη βιασύνη μου να τα έχω κάνει όλα σωστά και το μήνυμά μου να διαβάζεται! Είναι κάτι που το σκέπτομαι από την επόμενη ημέρα των εξετάσεων και απορώ που μέχρι τώρα δεν εκφράστηκε καμμία παρόμοια απόψη στο φόρουμ¨. Δηλαδή, αντί να προσανατολιζόμαστε σε αφηρημένες και αβεβαίου αποτελέσματος ενέργειες, πχ τη δημιουργία συλλόγου, γιατί δεν κάνουμε κάνουμε κάτι τώρα, άμεσα, που αν πετύχει μπορεί να καθορίσει το μέλλον μας στα σίγουρα προς το καλύτερο? Οσο είναι καιρός γιατί δε ζητούμε κι εμείς διόρθωση σε απαντήσεις? Η μήπως διαφωνεί κανείς ότι στα Νέα και στην Ιστορία υπάρχουν εξόφθαλμα λάθη στις "επίσημες" απαντήσεις? Μπορώ ΄- και ο καθένας φαντάζομαι - να αναφέρω συγκεκριμένα ποιές. Γιατί δεν το κάνουμε αυτό όσο είναι ακόμα καιρός -αν βέβαια προλάβαίνουμε? Γιατί αποδεχθήκαμε παθητικότητα αυτόν τον εμπαιγμό των "επισήμων" απαντήσεων? Το ξέρετε ότι αν πετύχει αυτό το 57 πχ γίνεται άμεσα 60? Μιλάμε για διαφορά που μπορεί να καθορίσει διορισμό ή μη! Σας ευχαριστώ και περιμένω τις αντιδράσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:43 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2007, 05:33:01 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα αλλά ίσως είναι ήδη αργα. Είναι κάτι που θα έπρεπε να έχει ήδη γίνει. Βλ. ερώτηση στα Νέα για ανάπτυξη παραγράφου που ήταν καθαρά με αιτιολόγηση και την έδωσαν παράδειγμα... Ή τον εθνικό διαχασμό που κόντεψε να φέρει η ερώτηση για το μνημείο (βλ. Θηβαίοι ή Φίλιππος). Πολλές από τις απαντήσεις τους είναι να τραβάς ό,τι μαλλί σου έχει μείνει και αποδεικνύουν για άλλη μια φορά το τραγελαφικό της υπόθεσης: το πόσο επιπόλαιοι είναι αυτοί που πανε να μας κρίνουν. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος πλέον για μία τέτοια απαίτηση. Αν κάποιος πιστεύει ότι έχουμε περιθώρια, ας το πει κι αν είναι ας δράσουμε ΑΜΕΣΑ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2007, 05:53:24 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2007, 07:08:57 μμ »
Ας μη μιλήσω για τον καθεδρικό ναό της Κωνσταντινούπολης! Μετανιώνω που δεν έστειλα μήνυμα νωρίτερα. Από Δευτέρα μπορούμε να μάθουμε τί γίνεται με τα γραπτά μας πάντως. Αξίζει τον κόπο πιστεύω να το προσπάθήσουμε...Για σκεφτείτε ένα δωράκι βαθμών που μπορεί να μας έρθει από το πουθενά.....

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2007, 07:17:37 μμ »
Παράθεση
Δηλαδή, αντί να προσανατολιζόμαστε σε αφηρημένες και αβεβαίου αποτελέσματος ενέργειες, πχ τη δημιουργία συλλόγου, γιατί δεν κάνουμε κάνουμε κάτι τώρα, άμεσα, που αν πετύχει μπορεί να καθορίσει το μέλλον μας στα σίγουρα προς το καλύτερο?

Δηλαδή τί μπορούμε να κάνουμε; Να παίρνουμε τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και να διαμαρτυρόμαστε ή να γεμίσουμε τα φόρουμ με διαμαρτυρίες; Έχουν γίνει αυτές οι ενέργειες από αρκετούς συναδέλφους αλλά έτσι δε νομίζω ότι γίνεται κάτι.
Κι αν με ένα δωράκι του ΑΣΕΠ (2-3 μόρια ) λύνονται τα προβλήματά μας, τότε πρέπει να αισθανόμαστε πανευτυχείς...
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:43 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2007, 11:20:04 μμ »
Waterland,τι εννοεις με το απο Δευτερα μπορουμε να μαθουμε για τα γραπτα μας?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2007, 12:46:50 πμ »
Παράθεση
Δηλαδή, αντί να προσανατολιζόμαστε σε αφηρημένες και αβεβαίου αποτελέσματος ενέργειες, πχ τη δημιουργία συλλόγου, γιατί δεν κάνουμε κάνουμε κάτι τώρα, άμεσα, που αν πετύχει μπορεί να καθορίσει το μέλλον μας στα σίγουρα προς το καλύτερο?

Δηλαδή τί μπορούμε να κάνουμε; Να παίρνουμε τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και να διαμαρτυρόμαστε ή να γεμίσουμε τα φόρουμ με διαμαρτυρίες; Έχουν γίνει αυτές οι ενέργειες από αρκετούς συναδέλφους αλλά έτσι δε νομίζω ότι γίνεται κάτι.
Κι αν με ένα δωράκι του ΑΣΕΠ (2-3 μόρια ) λύνονται τα προβλήματά μας, τότε πρέπει να αισθανόμαστε πανευτυχείς...

Δίκιο έχεις αλλά κι απ' το ολότελα...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2007, 12:48:21 πμ »
Από Δευτέρα μπορούμε να μάθουμε τί γίνεται με τα γραπτά μας πάντως.

Τι ακριβώς εννοείς;;;

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2007, 01:48:51 πμ »
Ίσως οι διορθώσεις που προτείνετε να συμφέρουν μόνο κάποιους απο εμάς και όχι όλους. Εγώ που απάντησα τους Θηβαίους και τον καθεδρικό ναό της Κων/πολης και μπορώ όποτε μου το ζητήσετε να σας παραπέμψω στα αντίστοιχα χωρία σχολικών βιβλίων* που επιβεβαιώνουν τις απαντήσεις αυτές και ευτυχώς θυμόμουν, δε θα ήθελα μια τέτοια άδικη διόρθωση. Και εδώ δεν τίθεται θέμα υποκειμενικότητας. Δεν πρόκειται για ερμηνεία κάποιων γεγονότων αλλά για τα ίδια τα γεγονότα. Συγνώμη αν ακούγεται κάπως σκληρό αυτό, αλλά μετά από τέτοια θέματα, η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας δηλαδή, δε θα άντεχα να βαθμολογηθώ και με βάση λανθασμένες απαντήσεις!

*Και για όσους απορούν λέω εκ των προτέρων ότι είναι πράγματι σχολικά, μόνο που δεν είναι τα καινούργια τα οποία δυστυχώς με τις ελλείψεις τους ήταν επόμενο να φέρουν τη σύγχιση(θα μου πείτε πώς θα εντόπιζε τις ελλείψεις όποιος δεν είναι ιστορικός και δίκιο θα'χετε). Και για να δώσω ένα παράδειγμα, θα πω απλά ότι μπορεί το καινούργιο σχολικό να μην ανέφερε τίποτε άλλο σχετικό μετά τη Σύνοδο Φερράρας-Φλωρεντίας, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν υπήρξε και τίποτα. Η τελευταία ένωση έγινε το 1452, πολύ μετά της Φερράρας-Φλωρεντίας δηλαδή,στην Αγ.Σοφία. Η απάντηση για το μνημείο δε, άκουσον άκουσον, βρισκόταν στην επεξήγηση μιας φωτογραφίας (αν αναρωτιέστε αν είχα διαβάσει και τέτοια παρανοϊκά πράγματα σας λέω με αγανάκτηση πως ναι)

 Κατά τα άλλα θεωρώ τη συζήτηση άνευ σημασίας, γιατί ό,τι έγινε έγινε και αν και θα συνέφεραν κι εμένα κάποιες αλλαγές στα Νέα ας πούμε, τώρα είναι αργά. Εξάλλου στου κουφού την πόρτα... και μας το έχουν αποδείξει ουκ ολίγες φορές. Συμφωνώ με Οβίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2007, 01:53:51 πμ από gm »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2007, 02:14:29 πμ »
Mαχητικότητα είναι...να εκλιπαρούμε για κάποιες-ίσως αρκετές- σωστές για όλους απαντήσεις;Έστω κι αν  το 55  γίνει  65, και τι έγινε; Λύθηκε το χρόνιο πρόβλημα του κλάδου, ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων, που δεν έγινε ποτέ, και τόσα άλλα που δεν τα θίγει κανείς ποτέ, γιατί διασπαστήκαμε σ' αυτούς που διορίστηκαν και άραξαν και σ' αυτούς που βολοδέρνουν χρόνια για να διοριστούν;Όταν θα κληθεί ο ευτυχής διοριστέος του φιλολογικού να διδάξει ιστορία, θα εκτεθεί και το ξέρουμε όλοι-οι διορισμένοι του φιλολογικού την αποφεύγουν την ιστορία, όπως ο διάβολος το λιβάνι- όπως θα εκτεθεί κι ο ιστορικός όταν κληθεί να διδάξει αφηγηματικές τεχνικές...και πολλά άλλα.Βέβαια μετά από τόσους ΑΣΕΠ τα ξέρουν όλοι- ή περίπου όλοι- όλα...ή τουλάχιστον είναι σε θέση να μην εκτεθούν, πιο άνετα από τους παλιότερους...Θέλω να πω ότι η φασαρία για τις αμφισβητούμενες -και δικαίως-"επίσημες" απαντήσεις είναι η άκρη ενός παγόβουνου κάτω από το οποίο καθόμαστε όλοι, μόνο που αυτό δε λιώνει  μόνο του...
Και κάτι άλλο: το δικό μας αντικείμενο δεν είναι "ένζυμα"...και μακάρι να μπορεί κάποιος να παραπέμψει σε επιστημονικό σύγγραμα, του οποίου τα δεδομένα αποδεικνύουν το "παράδειγμα" ή την "αιτιολόγηση"...
Και: Η διόρθωση του ΑΣΕΠ για τους βιολόγους έγινε μετά από δική τους απαίτηση και αγώνα; Αν το γνωρίζει κάποιος,ας το δηλώσει.
Ή απλώς το ΑΣΕΠ προέβη σε μια χωρίς κόστος επίδειξη "αντικειμενικής αξιολόγησης";
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2007, 02:31:47 πμ »
Ως προς τα του gm, να παραπέμψω στον CLOGG, σελ. 30, 2η παράγραφος...Το είχα διαβάσει, μέσα στο χάος. το ξέχασα και μου το υπενθύμισε μαθήτριά μου το Μάρτη , που της χάρισα το βιβλίο και της έκανε εντύπωση αυτή η τελευταία Ένωση...δεν το ήξερε, είπε...Β' Λυκείου ούσα...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2007, 12:25:07 μμ »
Mαχητικότητα είναι...να εκλιπαρούμε για κάποιες-ίσως αρκετές- σωστές για όλους απαντήσεις;Έστω κι αν  το 55  γίνει  65, και τι έγινε; Λύθηκε το χρόνιο πρόβλημα του κλάδου, ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων, που δεν έγινε ποτέ, και τόσα άλλα που δεν τα θίγει κανείς ποτέ, γιατί διασπαστήκαμε σ' αυτούς που διορίστηκαν και άραξαν και σ' αυτούς που βολοδέρνουν χρόνια για να διοριστούν;Όταν θα κληθεί ο ευτυχής διοριστέος του φιλολογικού να διδάξει ιστορία, θα εκτεθεί και το ξέρουμε όλοι-οι διορισμένοι του φιλολογικού την αποφεύγουν την ιστορία, όπως ο διάβολος το λιβάνι- όπως θα εκτεθεί κι ο ιστορικός όταν κληθεί να διδάξει αφηγηματικές τεχνικές...και πολλά άλλα.Βέβαια μετά από τόσους ΑΣΕΠ τα ξέρουν όλοι- ή περίπου όλοι- όλα...ή τουλάχιστον είναι σε θέση να μην εκτεθούν, πιο άνετα από τους παλιότερους...Θέλω να πω ότι η φασαρία για τις αμφισβητούμενες -και δικαίως-"επίσημες" απαντήσεις είναι η άκρη ενός παγόβουνου κάτω από το οποίο καθόμαστε όλοι, μόνο που αυτό δε λιώνει  μόνο του...
Και κάτι άλλο: το δικό μας αντικείμενο δεν είναι "ένζυμα"...και μακάρι να μπορεί κάποιος να παραπέμψει σε επιστημονικό σύγγραμα, του οποίου τα δεδομένα αποδεικνύουν το "παράδειγμα" ή την "αιτιολόγηση"...
Και: Η διόρθωση του ΑΣΕΠ για τους βιολόγους έγινε μετά από δική τους απαίτηση και αγώνα; Αν το γνωρίζει κάποιος,ας το δηλώσει.
Ή απλώς το ΑΣΕΠ προέβη σε μια χωρίς κόστος επίδειξη "αντικειμενικής αξιολόγησης";

Αρχικά να πω πως απόφοιτος φιλολογικού δεν απέφυγα ποτέ να διδάξω ιστορία. Ούτε νομίζω πως εκτέθηκα κατά τη διδασκαλία της.
Διαβάζοντας όμως το παραπάνω μήνυμα δεν κατάλαβα που θέλει να καταλήξει.
Γενικά συμφωνώ με τον gm πάντως. Πλέον είναι πολύ αργά να διεκδικήσουμε κάτι, και από την άλλη, τι να διεκδικήσουμε;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2007, 12:27:03 μμ από xr15gr »

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2007, 03:36:47 μμ »
Το θέμα δεν είναι να ξεσηκώσουμε τον κόσμο για να πάρουν κάποιοι 3 πόντους παραπάνω και κάποιοι άλλοι να τους χάσουν. Το θέμα είναι να μιλήσουμε για τον ΑΣΕΠ μ' έναν συγκροτημένο και πειστικό τρόπο που θα δείχνει τον ρόλο του και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί -και ένα κομμάτι του είναι οι απίστευτες ερωτήσεις, κράμα αμέλειας και σαδισμού. Και το θέμα, ακόμα περισσότερο, είναι αυτό να χρησιμεύσει σε κάτι. Πιστεύω ότι αν το ξεφτίλισμα των θεμάτων του ΑΣΕΠ πάρει την ανάλογη δημοσιότητα, θα έχει το αποτέλεσμα να μην υπάρχουν τόσο άθλιες ερωτήσεις στον επόμενο διαγωνισμό -είτε δίνουμε κι εμείς είτε όχι. Δεν αξίζει τον κόπο;

Αποσυνδεδεμένος bougy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2007, 04:16:20 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είμαι φιλόλογος (ανήκω στον πολύπαθο κλάδο των γυμναστών), αλλά νομίζω ότι αυτό που συζητάτε δεν γίνεται. 1ον γιατί είναι όντως πολύ αργά
2ον διότι η νοοτροπία του ΑΣΕΠ είναι "έχω δίκιο ότι και να λέτε ότι και να κάνετε". Από δική μου εμπειρία σας λέω ότι έστειλα στον ΑΣΕΠ τις κατά τη γνώμη μου λανθασμένες απαντήσεις που έδωσε τεκμηριώνοντάς τες με αποσπάσματα από βιβλία (φωτοτυπίες των σελίδων) που διδάσκονται στα πανεπιστήμια. Χθες που τους πήρα τηλέφωνο, μετά από 2 σχεδόν μήνες, με ενημέρωσαν ότι καμιά από τις παρατηρήσεις μου δεν έγινε δεκτή. Τους λόγους μου είπαν οτι θα μου τους στείλουν ταχυδρομικά. Πάντως το γεγονός, όπως μου είπαν, είναι ότι και άλλοι συνάδελφοί μου έχουν στείλει παρόμοιες ή και ίδιες ενστάσεις η οποίες εξετάζονται.Πάντως τα μέλη της επιτροπής που είναι υπεύθυνη για τα θέματα και τις απαντήσεις του κάθε κλάδου δεν νομίζω ότι κατονομάζονται.Όχι τίποτ'αλλο αλλά να ξέρουμε τουλάχιστον τα ονόματα αυτών που μας δουλεύουν!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να απαιτήσουμε κι εμείς διορθώσεις?!
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2007, 07:12:18 μμ »
Το θέμα είναι να μιλήσουμε για τον ΑΣΕΠ μ' έναν συγκροτημένο και πειστικό τρόπο που θα δείχνει τον ρόλο του και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί -και ένα κομμάτι του είναι οι απίστευτες ερωτήσεις, κράμα αμέλειας και σαδισμού. [...] Πιστεύω ότι αν το ξεφτίλισμα των θεμάτων του ΑΣΕΠ πάρει την ανάλογη δημοσιότητα, θα έχει το αποτέλεσμα να μην υπάρχουν τόσο άθλιες ερωτήσεις στον επόμενο διαγωνισμό -είτε δίνουμε κι εμείς είτε όχι. Δεν αξίζει τον κόπο;

Πολύ καλή ιδέα, και ιδιαίτερα αλτρουιστική εν όψει των αποτελεσμάτων. Πώς όμως να την θέσουμε σε εφαρμογή;
ΥΓ. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο χαρακτηρισμός σου για τις ερωτήσεις του ασεπ ως "κράμα αμέλειας και σαδισμού". Συμφωνώ απόλυτα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162195
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.