*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ Παρατυπία σε πρόσληψη  (Αναγνώστηκε 1727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
ΠΔΣ Παρατυπία σε πρόσληψη
« στις: Νοέμβριος 11, 2009, 10:37:25 μμ »
Παιδιά στην Β/θμια Ηλείας που βρίσκομαι γίνονται τα όργια.

Είμαι Ηλεκτρολόγος ΠΕ1703, ωστόσο ο κλάδος μας έχει ιδια ανάθεση με του Ηλεκτρολόγους ΠΕ1205.
Ο διευθυντής Β/θμιας εδώ λοιπόν προκειμένου να εξυπηρετήσει τους δικούς του, αντι να ενοποιήσει τους πίνακες αυτών των δύο ειδικοτήτων
και να μας κατατάξει βάσει παλαιότητας πτυχίου, θεώρησε καλό να πάρει λιγους από τον ένα πίνακα και λιγους από τον άλλο, "εναλλάξ" όπως είπε,
μη λαμβάνοντας υπόψιν την παλαιότητα.

Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω πάρει καθόλου ώρες και ο αλλος που έχει πάρει πτυχίο μια πενταετία μετά από εμένα να έχει πάρει όλες τις ώρες, επειδή ήταν στον άλλο πίνακα, αλλά κάνουμε το ίδιο μάθημα.

Τους έκανα ένσταση, πήρα τηλ στο Υπουργείο και μου ειπαν ότι όντως έχουν παρατυπήσε.

Καμία συμβούλη?
Δεν υπάρχουν άλλες ώρες για να πάρω, μπορούν να πάρουν τις ώρες του άλλου μετά την ένσταση και να τις δώσουν σε εμένα  που τις δικαιούμαι, ή για μια άλλη φορά η ένσταση θα πάει υπερπίστεως?



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 08:48:39 πμ από Lenazagor »
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:29 »

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 10:47:20 μμ »
Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται...

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 10:57:59 μμ »
Δεν μου εχει τυχει, αλλα απο τη στιγμη που εχεις κ το υπουργειο με το μερος σου, σε παιρνει να το τραβηξεις το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 11:28:19 μμ »
Δεν μου εχει τυχει, αλλα απο τη στιγμη που εχεις κ το υπουργειο με το μερος σου, σε παιρνει να το τραβηξεις το θεμα.

 Άσε τι κάνει το υπουργείο στα λόγια... στα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγεια, έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου! Στο διά ταύτα τι γίνεται; Εγγράφως, δηλαδή τι θα απαντήσουν και ποια θέση θα πάρουν. Μόνο  scripta manent! Πάντως θα σου πρότεινα, αφού συμβουλευτείς κάποιο γνώστη των διαδικασιών (πχ δικηγόρο), να τους κάνεις εγγράφως την καταγγελία σου, γράφοντας πάνω ότι έχεις κάνει και κοινοποίηση στο υπουργείο (την οποία βέβαια και να κάνεις). Ο κανόνας στις δημόσιες υπηρεσίες λέει ότι, όταν το έγγραφο αναφέρει ότι έχει κοινοποιηθεί στο υπουργείο.... αυτομάτως αποκτά βαρύτητα και ως δια μαγείας του δίνουν σημασία, ενώ πριν, αυτά που τους έλεγες, τα είχαν χ****να!! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2012, 01:56:03 πμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:29 »

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 11:41:58 μμ »
ναι οντως καρχαριας29 εχεις απολυτο δικιο, ημουν λιγο αφελης στο προηγουμενο ποστ!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 08:39:43 πμ »
Παιδιά στην Β/θμια Ηλείας που βρίσκομαι γίνονται τα όργια.

Είμαι Ηλεκτρολόγος ΠΕ1703, ωστόσο ο κλάδος μας έχει ιδια ανάθεση με του Ηλεκτρολόγους ΠΕ1205.
Ο διευθυντής Β/θμιας εδώ λοιπόν προκειμένου να εξυπηρετήσει τους δικούς του, αντι να ενοποιήσει τους πίνακες αυτών των δύο ειδικοτήτων
και να μας κατατάξει βάσει παλαιότητας πτυχίου, θεώρησε καλό να πάρει λιγους από τον ένα πίνακα και λιγους από τον άλλο, "εναλλάξ" όπως είπε,
μη λαμβάνοντας υπόψιν την παλαιότητα.

Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω πάρει καθόλου ώρες και ο αλλος που έχει πάρει πτυχίο μια πενταετία μετά από εμένα να έχει πάρει όλες τις ώρες, επειδή ήταν στον άλλο πίνακα, αλλά κάνουμε το ίδιο μάθημα.

Τους έκανα ένσταση, πήρα τηλ στο Υπουργείο και μου ειπαν ότι όντως έχουν παρατυπήσε.

Καμία συμβούλη?
Δεν υπάρχουν άλλες ώρες για να πάρω, μπορούν να πάρουν τις ώρες του άλλου μετά την ένσταση και να τις δώσουν σε εμένα  που τις δικαιούμαι, ή για μια άλλη φορά η ένσταση θα πάει υπερπίστεως?





Η ενοποίηση των κλάδων για την ΠΔΣ έχει γίνει μόνο για τους ΠΕ17.03 και ΠΕ 17.07, όπως και για αντίστοιχους άλλους κλάδους (μηχανολόγοι – πολιτικοί – ηλεκτρονικοί ΑΤΕΙ). Το υπουργείο παραδέχτηκε μετά την έντονη δυσαρέσκεια των αποφοίτων ΑΣΠΑΙΤΕ ότι κακώς το έκανε (καθώς όλοι έχουν χρόνο κτήσης πολύ κοντινό και a-priori τους έθεσε εκτός ΠΔΣ) και ότι θα έπρεπε να προτάξει την παιδαγωγική επάρκεια, αλλά τώρα αυτό δεν μπορεί να αλλάξει όπως είπαν…
Ο κλάδος ΠΕ12 όμως ΔΕΝ ανήκει στην ενοποίηση αυτή και προφανώς δεν το κατάλαβαν στο υπουργείο, πληροφορώντας σε λάθος.
Με την ίδια λογική, όταν με το καλό βγουν οι πίνακές μας, αν ο διευθυντής σχολείου ζητήσει για ηλεκτρολογικά μαθήματα ωρομίσθιο ή αναπληρωτή ΠΕ12 και όχι ΠΕ17, θα πάρει ΠΕ12 από τον ξεχωριστό πίνακά τους.
Για την ΠΔΣ εφόσον σκοπός είναι να καλυφθούν κάποιες ώρες από κλάδους 1ης ανάθεσης, η σολομώντεια λύση θα ήταν να πάρει κάποιος διευθυντής τεχνικής εκπαίδευσης από τους κλάδους αυτούς εναλλάξ. Θα μπορούσε βέβαια να πάρει μόνο ΠΕ17 ή μόνο ΠΕ12. Δεν διευκρινίζεται κάτι τέτοιο πουθενά. Η εγκύκλιος είναι αλήθεια ότι είχε πολλά λάθη και ατέλειες, αλλά τουλάχιστον έγινε μία αρχή…
Του χρόνου πρώτα ο θεός όσον αφορά την ΠΔΣ θα είναι όλα πολύ διαφορετικά…

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο όργιο ή παρατυπία σε αυτά που αναφέρεις και μάλλον καμία τύχη στην ένστασή σου.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ Παρατυπία σε πρόσληψη
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:55:13 πμ »
Η Βθμια Ηλείας  πάντα έκανε προκλητικές παρατυπίες. ;)
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 758
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.