*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 3040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:29:55 μμ »
Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς που εργάζονται σε ιδιωτικά σχολεία σε θέση δασκάλας. Σκέφτομαι να αποστείλω γράμμα προς το υπουργείο παιδείας όσο αφορά το θέμα μας-κατάστασή μας. Να ζητηθεί να γίνει κάτι με εμάς. Φαντάζομαι ότι δεν είμαστε μία και δύο που εργαζόμαστε σε ιδιωτικά σχολεία και ζούμε με το φόβο του τι θα γίνει μετά.. Όταν βγουν νέοι δάσκαλοι εμάς θα μας πετάξουν έξω χωρίς δεύτερη σκέψη. Τους ξελασπώνουμε τώρα και μετά τι??  Μπορεί να ακουστεί αδύνατο, αλλά μία προσπάθεια δεν έβλαψε κανέναν.  Θεωρώ ότι αν κάνουμε μια προσπάθεια ίσως.. ίσως κάτι να γίνει. Εγώ σκέφτομαι να ζητήσω τη δυνατότητα παραμονής σε ιδιωτικά σχολεία σε θέση δασκάλων πρώτης δευτέρας δημοτικού για όσους-όσες έχουν ήδη προϋπηρεσία.
Έχετε να προτείνετε κάτι εσείς?

ας σκεφτούμε θετικά!!!!!                                                          
ας σκεφτούμε θετικά!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:35:13 μμ »
Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς που εργάζονται σε ιδιωτικά σχολεία σε θέση δασκάλας. Σκέφτομαι να αποστείλω γράμμα προς το υπουργείο παιδείας όσο αφορά το θέμα μας-κατάστασή μας. Να ζητηθεί να γίνει κάτι με εμάς. Φαντάζομαι ότι δεν είμαστε μία και δύο που εργαζόμαστε σε ιδιωτικά σχολεία και ζούμε με το φόβο του τι θα γίνει μετά.. Όταν βγουν νέοι δάσκαλοι εμάς θα μας πετάξουν έξω χωρίς δεύτερη σκέψη. Τους ξελασπώνουμε τώρα και μετά τι??  Μπορεί να ακουστεί αδύνατο, αλλά μία προσπάθεια δεν έβλαψε κανέναν.  Θεωρώ ότι αν κάνουμε μια προσπάθεια ίσως.. ίσως κάτι να γίνει. Εγώ σκέφτομαι να ζητήσω τη δυνατότητα παραμονής σε ιδιωτικά σχολεία σε θέση δασκάλων πρώτης δευτέρας δημοτικού για όσους-όσες έχουν ήδη προϋπηρεσία.
Έχετε να προτείνετε κάτι εσείς?

ας σκεφτούμε θετικά!!!!!                                                          
ας σκεφτούμε θετικά!!

xrysaki αυτο δεν το γνωριζα...νηπιαγωγοι σαν δάσκαλοι;;;
λογικα ειναι κατοχυρομένο νομικά ε;
ως τωρα γνώριζα μονο για καθηγητες με μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικά οτι εχουν το δικαιωμα

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:06:42 πμ »
φυσικα και γινεται.
εγω σε οσα σχολεια ξερω πρωτη και δευτερα δημοτικου ειναι νηπιαγωγοι

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:33:06 πμ »
ως τωρα γνώριζα μονο για καθηγητες με μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικά οτι εχουν το δικαιωμα
Οι νηπιαγωγοί είναι νομικά κατοχυρωμένοι για Α, Β Δημοτικού.
Οι καθηγητές μόνο αν έχουν μεταπτυχιακό παιδαγωγικής απο παιδαγωγικό και πάλι μου έλεγαν κάποιοι φιλόλογοι σήμερα οτι δεν είναι κατοχυρωμένοι και δουλεύουν σαν υπάλληλοι γραφείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:57:35 πμ »
εμενα φίλη μου φιλολογος με μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα(όχι στο παιδαγωγικο) δουλευει κανονικα σε δημοτικο και είναι κατοχυρωμένη νομικά.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:02:24 πμ »
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω για άλλους κλάδους γιατί η εγκύκλιος που είχα βρει παλιά έλεγε μόνο για τον κλάδο μου. Απο κεί και πέρα δεν το έψαξα:-\
Αλλά οτι το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά πρέπει να είναι απο παιδαγωγικό τμήμα(δημοτικής-νηπιαγωγών) μου το είπαν με βεβαιότητα χθές....τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:10:49 πμ »
vasiliki εισαι σιγουρη πως ελεγε και για νηπιαγωγών;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:32:19 μμ »
vasiliki εισαι σιγουρη πως ελεγε και για νηπιαγωγών;
Εντελώς. Αυτη που μου είχε δώσει γραφείο Α/βαθμιας πριν χρόνια έλεγε μόνο για τους Νηπιαγωγούς στην Α, Β Δημοτικου και  δεν είμαι σίγουρη αν έχει προστεθεί κάποιος άλλος κλάδος πρόσφατα, αν και το θεωρώ χλωμό.

Δες τα παρακάτω:

Σε συνέχεια του αριθ 134381/Δ5/23-11-2004 εγγράφου μας, σας πληροφορούμε  ότι και για το σχολικό έτος 2005-2006, εφόσον αποδεδειγμένα υπάρξει έλλειψη δασκάλων, τα ιδιωτικά  δημοτικά σχολεία μπορούν να προσλαμβάνουν μέχρι τέλους του διδακτικού έτους τις ακόλουθες κατηγορίες εκπαιδευτικών με την κάτωθι σειρά προτεραιότητας:
1) Συνταξιούχους δασκάλους με 1 μισθολογικό κλιμάκιο, χωρίς τον ποσοτικό περιορισμό του ν. 1035/1980 2) Πτυχιούχους παιδαγωγικών τμημάτων Ειδικής Αγωγής για διδασκαλία σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού 3) Σε περίπτωση έλλειψης προσωπικού των κατηγοριών (1) και (2), πτυχιούχους Τμημάτων Νηπιαγωγών (ΠΕ60) για διδασκαλία στια α και β τάξεις του Δημοτικού.  
http://www.oiele.gr/?%C5%CD%C7%CC%C5%D1%D9%D3%C7:%C9%C4%C9%D9%D4%C9%CA%C1_%D3%D7%CF%CB%C5%C9%C1:%C5%E3%EA%FD%EA%EB%E9%EF%E9
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 02:03:42 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:27:25 πμ »
το καλοκαιρι που εψαχνα δουλεια σε ιδιωτικα δημοτικα οταν καλεσα για μια κενη θεση για να στειλω βιογραφικο και οταν με ρωτησα τι εχω τελειωσει  απαντησα νηπιαγωγος και μου ειπαν προηγουνται οι φιλολογοι για προσληψη και μετα εσεις
δεν ξερω αν αναφεροταν γενικα για ολες τις ταξεις η συγκεκριμενα σε α και β δημοτικου
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:16:17 μμ »
το καλοκαιρι που εψαχνα δουλεια σε ιδιωτικα δημοτικα οταν καλεσα για μια κενη θεση για να στειλω βιογραφικο και οταν με ρωτησα τι εχω τελειωσει  απαντησα νηπιαγωγος και μου ειπαν προηγουνται οι φιλολογοι για προσληψη και μετα εσεις
δεν ξερω αν αναφεροταν γενικα για ολες τις ταξεις η συγκεκριμενα σε α και β δημοτικου
Aυτό που σου είπαν δεν στέκει σε καμία περίπτωση. Εδω λέμε δουλεύουν παράνομα(εκτός αν έχουν μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, που και αυτό γραμμένο δεν το χω δει), θα προηγούνται κιόλας ???
Εγώ σε όσα εκπαιδευτήρια πήγαινα, για να ζητήσω τάξη νηπιαγωγείου(5-6) μου απαντούσαν να πάω Α, Β δημοτικού οπου θα είμαι κατοχυρωμένη και θα μετράνε τα μόρια σαν προυπηρεσία μπλά-μπλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2009, 01:23:09 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 06:33:44 μμ »
Δεν νομιζω υπαρχει νομος που προηγουνται οι φιλολογοι για εργασια στο δημοτικο και μετα οι νηπιαγωγοι
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πρόσκληση προς τις νηπιαγωγούς
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:04:28 μμ »
MairyLiscious Tην έγκυλιο την έχω βρει και την έχω παραθέσει πιο πάνω. Μπορείς κάλλιστα να την διαβάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2009, 02:13:14 μμ από vasilikip »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161795
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 511
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.