*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων  (Αναγνώστηκε 6647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
πως σας φαίνεται σαν ιδέα ?

Οι πολύτεκνοι που ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΙΑΣΕΙ την βαση σε κάποιον ΑΣΕΠ , να τοποθετούνται / τοποθετηθούν ως διοικητικοί στις Β Βαθμιες  ΙΕΚ κτλ του τόπου διαμονής τους.
Οι πολύτεκνοι που εχουν ΠΙΑΣΕΙ την βάση σε διαγωνισμο του ΑΣΕΠ να τοποθετούνται σε σχολεία

Με αυτόν τον τρόπο ...

- Συνεχίζεται η κοινωνική πολιτική απέναντι σε μια κοινωνική ομάδα που - κατα την αποψή μου - πρέπει να προστατευθεί , καθώς :

α. διατηρείται ο διορισμός τους στο Δημόσιο χωρίς εξετάσεις με μονη προυπόθεση την πολυτεκνία τους και το πτυχίο από ΑΕΙ-ΤΕΙ
β. διατηρείται η απ'ευθείας τοποθέτησή τους στον τόπο διαμονής τους

- Σταματά η αδικία απέναντι στους άλλους εκπαιδευτικούς ( που βολοδέρνουν το χειμώνα στα νησια και την ανοιξη στα βουλευτικά γραφεία ) καθώς :
α. ελευθερώνονται ( ή τεσπά ανοίγουν προς διάθεση ) περίπου 1,5 - 2,5  χιλιάδες θέσεις σε σχολεία

- Οι Β βαθμιες γεμίζουν με κόσμο
α. και έτσι σταματα / μειώνεται το αίσχος των βισματικών αποσπάσεων που ξεχρεώνουν
β. αποκτουν σταθερό προσωπικό


Χρηματικό κόστος --> Ο


Λοιπον ποια είναι η αποψη σας  ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 11:30:26 πμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθιων
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:48:55 πμ »
Η δική μου άποψη είναι να μην διορίζονται οι πολύτεκνοι ως ιδιαίτερες περιπτώσεις!
Να δίνουν και αυτοί ΑΣΕΠ όπως ο υπόλοιπος κόσμος. Και να παίρνουν extra χρήματα για κάθε παιδί.

Αν θεωρείς ότι είναι μια ομάδα που πρέπει να προστατευτεί, εμένα που δεν είναι πολύτεκνη ποιος θα με προστατεύσει???

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθιων
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:58:01 πμ »
Η δική μου άποψη είναι να μην διορίζονται οι πολύτεκνοι ως ιδιαίτερες περιπτώσεις!
Να δίνουν και αυτοί ΑΣΕΠ όπως ο υπόλοιπος κόσμος. Και να παίρνουν extra χρήματα για κάθε παιδί.


Σορρυ αλλα δεν θέλω να πάει προς τα εκει το θέμα ... ( κατα πόσο η πρόσληψη τους γίνεται εις βάρος αλλων κοινωνικών ομάδων )

Ας θεωρήσουμε την πρόσληψή τους ώς γεγονός ( καλώς ή κακώς )

Το θέμα είναι η διάθεση τους στην υπηρεσία ...

Η πρόταση μου έχει πλεονεκτήματα και για αυτούς ( τους μη πολύτεκνους ) που είναι "απ'έξω"

Ξερεις πόσες ακόμα θέσεις ΑΣΕΠ / προσλήψεις - πραγματικου - εκπαιδευτικού προσωπικού θα είχαμε εάν δεν είχαμε καθε χρόνο 600 - 700 θέσεις πολυτέκνων ως εκπαιδετυικών στα σχολεια ???? !!!
( δηλ 1000 - 1300 ανα διετία ( που γίνεται και ο ΑΣΕΠ )... για να έχεις να συγκρίνεις τις θέσεις που ΔΕΝ διατίθενται για μεταθέσεις - προσλήψεις )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 10:03:13 πμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:06:52 μμ »
Συμφωνώ με τον Dadi. Οι πολύτεκνοι που δεν έκαναν καμία προσπάθεια να διοριστούν, εκτός από μία αίτηση να πάνε στις δευτεροβάθμιες. Μην ξεχνάτε ότι από πέρυσι όσοι ακόμα και αυτοί που ήταν διορισμένοι σε δήμους, νομαρχίες τους δίνεται το δικαίωμα να παραιτηθούν και να προσληφθούν στην εκπαίδευση. Πόσοι από εμάς τα έχουν συνειδητοποιήσει αυτά. Έχουν διοριστεί πλέον χιλιάδες πολύτεκνοι με μία απλή αίτηση, πολλοί από αυτούς χωρις καν να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση (τεχνικές ειδικότητες) και δεν μιλάει κανείς γι αυτό. Οι θέσεις όμως για διορισμό συνεχώς θα μειώνονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:45:30 μμ »
Αν προσέξατε για τους πολύτεκνους στην εκπάίδευση δεν ανέφερε τίποτα η Διαμαντοπούλου. Μήπως φοβάται ότι θα χάσει ψήφους;

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:39:26 μμ »
Αν προσέξατε για τους πολύτεκνους στην εκπάίδευση δεν ανέφερε τίποτα η Διαμαντοπούλου. Μήπως φοβάται ότι θα χάσει ψήφους;

Εδώ δε φοβάται τους ψήφους που θα χάσει από τους αναπληρωτές (που είναι χιλιάδες) τους πολύτεκνους θα φοβηθεί; Βασικά την ενδιαφέρει να κάνει οικονομία. Χτυπάει την πολυπληθέστερη ομάδα πρωτη. Μόλις τα καταφέρει και εδραιωθεί το σύστημά της (με επίμονο και επίπονο... τρίπημα) σειρά έχουν και οι υπόλοιποι. Δε θα ξεφύγει κανείς στο τέλος, να στε σίγουροι.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:59:56 μμ »
μου επιτρέπετε να χαριτολογήσω λίγουλάκι :-[
οι τρίτεκνοι .....στον τρίτο όροφο των ΒΒθμιων
οι δίτεκνοι....... στον δεύτερο όροφο
και .....οι άγαμοι στο υπόγειο των Ββθιων :)

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:03:22 μμ »
μου επιτρέπετε να χαριτολογήσω λίγουλάκι :-[
οι τρίτεκνοι .....στον τρίτο όροφο των ΒΒθμιων
οι δίτεκνοι....... στον δεύτερο όροφο
και .....οι άγαμοι στο υπόγειο των Ββθιων :)

... και εσυ στο δυσπροσιτο να περιμενεις να ανοιξει καμία οργανικη στο μερος σου.

υγ ... ειπα και εγω να χαριτολογησω λιγο  :-*
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:15:05 μμ »
μου επιτρέπετε να χαριτολογήσω λίγουλάκι :-[
οι τρίτεκνοι .....στον τρίτο όροφο των ΒΒθμιων
οι δίτεκνοι....... στον δεύτερο όροφο
και .....οι άγαμοι στο υπόγειο των Ββθιων :)

... και εσυ στο δυσπροσιτο να περιμενεις να ανοιξει καμία οργανικη στο μερος σου.

υγ ... ειπα και εγω να χαριτολογησω λιγο  :-*

ας με πάρετε και πάω και δυσπρόσιτο :-* :-* :-*
υγ:συμφωνώ με τη πρόταση πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:25:16 μμ »
Το θέμα των πολυτέκνων είναι σοβαρό και θέλει μελέτη. Η αννούλα δεν μίλησε ακόμα γιατί ως κοινότητα οι πολύτεκνοι είναι αμελητέα./Δεν έχει νόημα να φορτώσει το νομοσχέδιό της με μια ακόμα πιο αντικοινωνική ρύθμιση. Το αφήνει για αργότερα. Θα τους αφήσει και φέτος να διοριστούν κανονικά και μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα κάνει τις τελικές ρυθμίσεις. Σιγά σιγά θα τους τακτοποιήσει όλους. Αν και δεν είμαι αντίθετος στο μέτρο των πολυτέκνων, χρειάζεται βελτίωση. Εξηγούμαι : να τους διορίζει, αλλά να μην τους δίνει την δυνατότητα να παραιτούνται από άλλες θέσεις του δημοσίου και να έρχονται στην εκπαίδευση. να διορίζονται δηλ. μόνο οι άνεργοι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί. Είναι λίγοι, δεν είναι πολλοί. Δεν είναι ο εξωφρενικός αριθμός των 500, όπως φέτος. Αυτό μου φαίνεται πιο δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:46:07 μμ »
Dadi ωραία η πρότασή σου. Εγώ θα έλεγα αυτό θα έπρεπε να ισχύσει υποχρεωτικά όλους αυτούς που είχαν να ασχολήθούν με την εκπαίδευση από τότε που πήραν πτυχίο και ξαφνικά θυμήθηκαν στα 40 να κάνουν και τέταρτο παιδί για να διοριστούν. 'Ομως δεν νομίζω να συμφωνήσουν οι πολύτεκνοι να φύγουν από το σχολείο με το μειωμένο ωράριο και τη μη υποχρέωση εξωδιδακτικής απασχόλησης προκειμένου να πάνε για διοικητική δουλεια σε γραφείο. Η οποία δουλειά σημειωτέον δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα, συν το ότι δεν έχει άδειες συν το ότι έχει μεγαλύτερο ωράριο (αλλά μέχρι τώρα το Υπουργείο έδινε το bonus των μορίων δυσπρόσιτου...).

Οπότε πλέον δεν συμφέρει κανέναν και πόσο μαλλόν τους πολύτεκνους που θέλουν να φεύγουν και μια ώρα νωρίτερα από το σχολείο για να ετοιμάσουν το μεσημεριανό φαγητό.. Δεν σας έκανε εντύπωση ότι όλοι έφυγαν από τις θέσεις τους σε δήμους κτλ. για το καθηγητηλίκι;

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:55:36 μμ »
.....'Ομως δεν νομίζω να συμφωνήσουν οι πολύτεκνοι να φύγουν από το σχολείο με το μειωμένο ωράριο και τη μη υποχρέωση εξωδιδακτικής απασχόλησης προκειμένου να ...

Στο προηγουμενο σχολείο μου , όταν ο πολύτεκνος "κουνηθηκε" λίγο στον διευθυντή μου και απάγγειλε την περιφημη διάταξη Καρα-τέτοιου ( ή όπως τον έλεγαν ) αυτόν .... - που ίσως εχετε προσέξει πως την ξέρουν ΟΛΟΙ τους απ'έξω ..-

.. ο διευθυντής μου του "θυμησε" ότι πρωτα από όλα είναι δημόσιος υπάλληλος ... με ωραριο 8 - 2 ... και ότι η διάταξη προέβλεπε συνεχες εκπαιδευτικό ωράριο και όχι 3ωρη εργασία ... το θέμα εκλεισε σε χρονο dt ...
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:33:33 πμ »
οχι συναδελφοι να τα χετε ολα ετοιμα συγνωμη τ οοσα χρονια διιοριζοσασταν πανευκκολα και χωρις καν ασεπ εις βαρος μας και τωρα θελετε παλι τα ιδια. να διιοριζεστε εσεις επειδη εχετε πολλα παιδια και να μην εχουμε δουλεια εμεις και να μην μποορυμε να κανουμε εμεις οικογενειια? εγω θα προτεινα να ανακαλεσει ολους σας αν θελετε να μαστε δικαιοι και να δωσετε ασεπ οπως εμεις να δουμε και τοτοε να διοριστειτε

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ : Οι πολύτεκνοι ... στις γραμματείες των ΒΒθμιων
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 04:43:35 μμ »
Τώρα πρέπει ναπιέσουμε να σταματήσει αυτή η ιστορία με τους πολύτεκνους στην εκπαίδευση. Στο τέλος να δείτε ότι θα είναι οι μόνοι που θα διορίζονται 'πανεύκολα (στις λίγες θέσεις πια)  με μια απλή αίτηση όπως άλλωστε κάνουν μέχρι σήμερα. Τις αγωνίες που περνούν οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί αύτοί δεν τις περνάνε και μεταξύ τους λένε και κορόιδα αυτούς που έχουν δώσει ή θα θα δώσουν ΑΣΕΠ. Η ΑΣΠΕ αυτή την εποχή πιέζει φοβερά να μην αλλάξει τίποτα με τους πολύτεκνους. Εμείς τι κάνουμε; Μέχρι πότε θα το ανεχόμαστε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161837
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.