*

Αποστολέας Θέμα: Η αξιοκρατία των πινάκων Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών και η παραπληροφόρηση  (Αναγνώστηκε 9181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ
Λιναρδάκη Αικατερίνη ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος epimenon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
 ΣΥΜΦΩΝΩ  ΠΕΟ2 ΠΑΣΧΟΥ ΕΛΕΝΗ

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
εγώ διαφωνώ με την αναγνώριση των μεταπτυχιακών....

δεν έκανα όχι γιατί δεν ήμουν καλή φοιτήτρια 8,3 πτυχίο φιλόλογος 1999.....απλά πιεσόμουν να βρω μια δουλεία και ασχολήθηκα με ιδιαίτερα και φροντιστήρια......έχω όμως 4 επιτυχίες ΑΣΕΠ στο ενεργητικό μου καθώς εδώ και 10 χρόνια δίνω ΑΣΕΠ......

νομίζω 4 επιτυχίες έχουν αποδείξει την αξία μου
ΔΗΛΑΔΗ οποιος/α εγραψε 54 δεν εχει αξια;
οι 4 επιτυχιες το μονο που αποδεικνυουν ειναι τη διαβλητοτητα του συστηματος. εχεις σκεφτει οτι δεν εισαι στους διοριστεους γιατι ειναι ευκολο να σε προσπερασουν καποιοι που οι βαθμοι τους ειναι πλαστοι;
σου θυμιζω οτι καποτε ειχε 400 ΠΕ11 με πανω απο τη βαση στην Αθηνα και 40 στη Θεσσαλονικη. αυτους που τεχνηεντως τους εριξαν κατω απο τη βαση δεν αξιζουν;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
zst είμαι τρεις φορές επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ. και συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ ότι τουλάχιστον τις δύο στις τρεις έγραψα πολύ καλύτερα από ότι βαθμολογήθηκα. Και πιθανόν να ήμουν στους διοριστέου εάν δεν με προσπερνούσαν αυτοί που λες. Αλλά όλα αυτά είναι μια άλλη ιστορία. Ανοίγεις άλλο θέμα : ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
προς τους υπερμαχους του 100% ασεπ: μην εχετε την ψευδαισθηση οτι θα αυξησουν τις θεσεις των διοριστεων. αυτο που γραφεται συχνα οτι ¨αν ηταν 100% ασεπ θα ημουν μονιμος τωρα'' ειναι καθαρη επιφαση. θα γινει μεγαλη περικοπη στις μονιμοποιησεις. συναδελφοι, ολοι ειμαστε μια ομαδα. ας αφησουμε κατα μερος τους φατριασμους. ολοι μαζι εναντια στην πρωτοφανη αδικια που επιχειρειται να γινει.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Παιδιά ας στείολουμε τη διαμαρτυρία μας και στα
info@diamantopoulou.gr
jpan@aueb.gr

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
θα τα στειλουμε παντου, μην ανησυχειτε!

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
προς τους υπερμαχους του 100% ασεπ: μην εχετε την ψευδαισθηση οτι θα αυξησουν τις θεσεις των διοριστεων. αυτο που γραφεται συχνα οτι ¨αν ηταν 100% ασεπ θα ημουν μονιμος τωρα'' ειναι καθαρη επιφαση. θα γινει μεγαλη περικοπη στις μονιμοποιησεις. συναδελφοι, ολοι ειμαστε μια ομαδα. ας αφησουμε κατα μερος τους φατριασμους. ολοι μαζι εναντια στην πρωτοφανη αδικια που επιχειρειται να γινει.
ποιος ειπε οτι αυτοι που υποστηρίζουν 100%ασεπ πιστευουν οτι θα αυξηθουν οι διοριστεοι. ισα ισα πιστευουν οτι θα μειωθουν και οτι με το ισχυον συστημα οσο καλα και να γραφεις θα βλεπεις παντα κατι 24μηνα 30μηνα να διοριζονται και αυτος που δεν διοριζοται για λιγο ουτε αναπληρωτες ουτε ωρομισθιοι πηγαινουν.100% ασεπ ακομα και για πεντε θεσεισ

Αποσυνδεδεμένος Marw 5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Να σας πω κάτι ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που είναι απόφοιτος του μα8ηματικού, πως σε μία χώρα 10.000.000, 8α βολευτούν ΟΛΟΙ οι γυμναστές, οι φιλόλογοι, οι φυσικοί κλπ???
Γιατί λέμε ΒΛΑΚΕΙΕΣ????

ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει κάποιο σύστημα για να πάρει καποιος το χρίσμα και να μπει στο δημόσιο σχολειο. Και οι εξετάσεις είναι άδικες και φωτογραφίζουν την στιγμή χωρίς να δίνουν συνολική έικόνα αλλά αυτές έχουμε. Αλλιώς 8α είχε πέσει και εκει βύσμα από ΠΑΝΤΟΥ.
Δεν είναι κακός αυτός που δεν περνάει ΑΣΕΠ, όπως δεν είναι κακός ο μα8ητηής που δεν περνάει πανελλήνιες, αλλά είναι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ κάποιος περνάει κάποιος δεν περνάει. Αλλιώς 8α είχαμε 10 εκατομύρια διορισμένους!!!
Πόσοι να είναι οι Έλληνες που 8α τους πεις οτι έλα 8α σε πάρω στο δημόσιο και 8α πουν οχι???!!!!?!?!??!?

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
προς τους υπερμαχους του 100% ασεπ: μην εχετε την ψευδαισθηση οτι θα αυξησουν τις θεσεις των διοριστεων. αυτο που γραφεται συχνα οτι ¨αν ηταν 100% ασεπ θα ημουν μονιμος τωρα'' ειναι καθαρη επιφαση. θα γινει μεγαλη περικοπη στις μονιμοποιησεις. συναδελφοι, ολοι ειμαστε μια ομαδα. ας αφησουμε κατα μερος τους φατριασμους. ολοι μαζι εναντια στην πρωτοφανη αδικια που επιχειρειται να γινει.
και να σου δωσω ενα παραδειγμα γι αυτο που γραφουν ¨αν ηταν 100% ασεπ θα ημουν μονιμος τωρα''
πχ υπαρχουν για 2 χρονια 180 διορισμοι για εναν κλαδο οι 100 απο ασεπ και οι 80 απο πινακες. αν ηταν 10% ασεπ ο 180θεση  στο διαγωνισμο του ασεπ τωρα θα ηταν διορισμενος, και ακομη χειροτερα αν ο 180 εχει λιγη προυπηρεσια ουτε ωρομισθιος θα παει. εχω ακριβως τετοιο παραδειγμα πολλων φίλων  

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ggg εγώ πάλι ξέρω πολλούς που επειδή έγραψαν καλά ΑΣΕΠ πηγαν ωρομίσθιοι και αναπληρωτές, και χτίζουν προυπηρεσία χάρη στον ασεπ. Εξαρτάται από τον κλάδο σου. Μου φαίνεται ότι για να ευνοηθούν οι φίλοι σου, θέλεις να σφάξεις τους αναπληρωτές που πέρασαν στον ΑΣΕΠ. Οι παράπλευρες απώλειες είναι πολύ μεγάλες, από ένα λογικό ποσοστό. Κάθε αλλάγή ή παρέμβαση έχει κάποιο βαθμό αδικίας. Εδώ συζητάμε ποιανού οι φίλοι θα αδικηθούν, οπως επίσης και το πως θα μικρίνουμε το ποσοστό των θυμάτων. Οχι στο "σφάξτε τους όλους γιατί το δικό μου σύστημα αξιών είναι το σωστότερο". Μην το χοντρύνω και μιλήσω για ανταγωνισμό, τυχοδιωκτισμό και νεο-φιλελευθερισμό...

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προς νεότερους συναδέλφους......παρακαλώ προσπαθήστε να σκεφτείτε ώριμα.
Δεν θέλω να σας προσβάλω αλλά είναι δύσκολη η στιγμή.Η θέση που παίρνεται τώρα θα επηρεάσει όχι μόνο εσάς αλλά και όλους τους υπόλοιπους.Καταλαβαίνω σε αυτές τις δύσκολες εποχές μερικοί να κοιτάξουν να σώσουν τον εαυτό τους .Για να τον σώσετε όμως παρακαλώ διαβάστε τα παρακάτω . Ειλικρινά ..... παρακαλώ να διαβάσετε ήρεμα και αργά ...

Η καινούρια τροπολογία πλήτει κυρίως εσάς...

        1.Σας πλήτει γιατί θα δίνετε σε έναν διαγωνισμό με άνισους όρους.
Πιστεύεται ότι μπορείτε να γράψετε καλύτερα από εμένα?Και φυσικά εννοώ τον κάθε ... εμένα.Σας απαντώ εκ των προτέρων μπορεί ναι .....μπορεί και όχι.Υπάρχες και κάτι άλλο όμως.

Πιστέυετε ότι μπορείτε να προσπεράσετε αυτήν την μοριοδότηση?Ποια πιστέυεται ότι θα είναι η αναλογία προσλήψεων στον Διαγωνισμό.Προσέξτε τους αριθμούς 900 άτομα...

           2.Σκοπός είναι να μειωθούν οι διορισμοί
Αν είχαμε έναν μεγάλο αριθμό προσλήψεων θα υπήρχε η πιθανότητα κάποιος να καταφέρει να προσπεράσει μερικούς που έχουν υψηλή μοριοδότηση αλλά για σκεφτείτε το αν έχουμε έναν αριθμό πχ 150 προσλήψεων (παίρνω παράδειγμα από τον τελευταίο ΑΣΕΠ στον κλάδο μου) πιστεύεται ότι η βάση θα είναι κάτω από 110% ?Πιστεύεται ότι ακόμα και η βάση αναπλήρωσης και ορομισθίου θα είναι προσβάσιμη?

            3.Παντού υπάρχει ένα σύστημα
Είναι ένα ζήτημα το ποιες είναι οι αξίες αυτού του συστήματος.Μία απο αυτές είναι και το κατα πόσο εξαντλητικό είναι αυτό ,πόση προσπάθεια χρειάζεται να καταβάλλεις για να αποδείξεις τί?Ότι εκείνη την στιγμή ήσουν καλύτερα προετοιμασμένος ή ότι δεν ήσουν αλλά επειδή έχεις παραπάνω μόρια ...επιλέγεσαι...Το μόνο που γίνεται είναι να γίνεται ακόμα εξαντλητικότερες οι συνθήκες εισόδου και παραμονής για να αποτραπούν περισσότεροι.Και υπάρχει και η αβεβαιότητα που δημιουργεί στον οποιοδήποτε....Μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει μια διάταξη όπως η   "24μηνες + οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ" ? Προσέξτε τι θέλετε να αλλάξει....


Δεν θέλω να κάνω μεγάλο το ποστ γιατι πραγματικά θέλω να το διαβάσετε αλλά οπωσδήποτε θέλω να πω πριν τελειώσω ότι δεν παλεύω μόνο για εσάς...παλεύω και για εμένα.
Γιατί και εγώ όπως και εσείς πιστεύω ότι μπορώ να γράψω καλύτερα από όλους αλλά εγώ έχω μοριοδότηση και μπορώ να πιάσω και το 120 %.Δεν θέλω όμως ρε συνάδελφοι ! Έχω αποδείξει σε πολλούς Διαγωνισμούς ότι και αυτό το κάνω αλλά είναι εξαντλητικόοοοο .Αυτή η εργασία στον ιδιωτικό τομέα πληρώνεται χρυσάφι.Τόσες χαμένες εργατοώρες ,τόσες πολλές,για μένα είναι εξι μήνες για να αποδείξω πάλι τι?Πόσο άχρηστα εξαντλούμε τις δυνάμεις μας σε αυτήν την χώρα?
Συνάδελφοι εγώ θα κουραστώ και θα τα καταφέρω ...εσείς θα κουράζεστε και δεν θα είναι δυνατό να τα καταφέρετε.....Προσέξτε τι θέλετε να αλλάξει.
Τέλος θέλω να πω ότι είμαι περήφανος για το ότι κάποτε ενώ ήμουν νέος το 98 και δεν είχα πάρει πτυχίο...ανέβηκα πάνω από το υποτιθέμενο συμφέρον μου και υποστήριξα την επετηρίδα.Αποδέχτηκα τον Διαγωνισμό μόνο όταν έγινε ευρήτερη η αποδοχή του από τον κλάδο.Και κάθε φορά που συνάντησα κάποιον συνάδελφο του 98 ....φαίνονται...... τον αντιμετώπισα σύμφωνα με την ιστορία του.

Ακόμα και αν δεν κερδίσατε τίποτα από τα λεγόμενά μου θα ήθελα να διαβάσεται και έναν εμπειρότερο συνάδελφο που άνοιξε τις πύλες της ενημέρωσης στην εκπαίδευση με το alfavita ,τον κ Κάτσικα σε ένα άρθρο με περιγραφικό τίτλο... "Όλοι ζημιωμένοι".

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=12&ct=8&artID=4546182
  
Επίσης, με το νέο σύστημα διορισμών που προωθείται, από όλες τις σημερινές ομαδοποιήσεις των αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών βγαίνουν ζημιωμένοι. Η κ. Διαμαντοπούλου δήλωσε μεταξύ άλλων: «Θα περνάνε όλοι με το ΑΣΕΠ, θα γίνονται δόκιμοι και θα συνεχίζουν την πορεία τους. Γι΄ αυτούς που περνάνε με το ΑΣΕΠ βεβαίως για την τελική επιλογή θα μετράει και η προϋπηρεσία».

Δηλαδή, όλη η διαφάνεια και η αξιοκρατία είναι ότι καταργούμε τη σειρά επιτυχίας στο ΑΣΕΠ και την αναμειγνύουμε με την υπάρχουσα προϋπηρεσία. Με άλλα λόγια, ο νούμερο 1 επιτυχών του ΑΣΕΠ μπορεί να καταταγεί στο νούμερο 100 αν δεν έχει προϋπηρεσία. Και αν το σύνολο των θέσεων είναι 100, ο νούμερο 101 θα πρέπει να ξαναδώσει ΑΣΕΠ, χάνοντας το πλεονέκτημα που έχει τώρα, δηλαδή αναπληρωτής- μόρια - μονιμοποίηση. Σε τελική ανάλυση, ποιον εξυπηρετεί αυτή η νέα διαδικασία, αφού οι έχοντες προϋπηρεσία σαφέστατα χάνουν, αλλά και οι μη έχοντες προϋπηρεσία, αν δεν είναι μέσα στους ελάχιστους διοριστέους, χάνουν και αυτοί;  
           

Έυχομαι σε όλους σας "εκτος τους γνωστούς του υπουργείου " που διαβάσατε αυτο το ποστ να είστε περήφανοι για τις στάσεις σας και τα επιτεύγματά της για πάντα,είναι ωραίο συναίσθημα.
Καλή συνέχεια


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 12:36:53 μμ από PHYSCIENCE »

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
φιλε physcience, οι αποψεις μας ειναι ταυτοσημες και το γνωριζεις.
φιλε qqq. προσπαθουμε να ειμαστε ενωτικοι και να συμπεριλαβουμε ολες τις κατηγοριες: ασεπ, προϋπηρεσια, αμεα κτλ. προφανως οι ''πλαγιες'' προϋπηρεσιες δεν τιμουν κανεναν και πρεπει να παψουν να υπαρχουν. βλεπω ομως οτι εισαι μηδενιστης και απολυτος. αν θελεις να λειτουργησεις διασπαστικα, σε παρακαλω να γραψεις ενα κειμενο αντιστοιχο με το δικο μας, να επιχειρηματολογησεις και να εκθεσεις τις αποψεις σου. πλουραλιστες ειμαστε, δημοκρατια εχουμε. σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δινεις την εντυπωση του εγκαθετου. σε παρακαλω θερμα να σταματησεις να το κανεις στο συγκεκριμενο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
μολις αναρτηθηκε το κειμενο στα neaonline:
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4546181&ct=1

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.