*

Αποστολέας Θέμα: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα  (Αναγνώστηκε 17562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« στις: Νοέμβριος 15, 2009, 05:17:11 μμ »
Παιδια καλησπερα!Φανταζομαι οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι στην παρεα οι οποιοι ασχολουνται με ιδιαιτερα μαθηματα ως αποκλειστικη απασχοληση(μεχρι ισως να βρεθει μια μονιμοτερη εργασια).
Θα ηθελα νανοιξω το θεμα της ασφαλισης.Οι περισσοτεροι απο σας ειστε ασφαλισμενοι ως ελευθεροι επαγγελματιες με παροχη υπηρεσιων,κοβετε δηλ αποδειξη για τα μαθηματα που παραδιδεται ή οχι?ο μισθος σας απο ιδιαιτερα μαθηματα  κειμενεται σε ικανοποιητικα επιπεδα ωστε να μπορειται να προχωρησετε σε αυτασφαλιση?Εγω μετα απο 5 χρονια που κανω ιδιαιτερα σκεφτομαι απο την καινουρια χρονια νασφαλιστω στον οαεε(πρωην τεβε).Πιστευετε αξιξει τον κοπο?οι απολαβες μου μηνιαιως απο τα ιδιαιτερα ανερχονται περιπου στα 1700ε αλλα φυσικα προβληματιζομαι γιατι δεν θα ειναι μονιμος αυτος ο μισθος.Αρκετα ικανοποιητικα λεφτα και δη μαυρα....αλλα ως ποτε ανασφαλιστες οι δεδουλεμενες ωρες που δεν εξασφαλιζουν ενσημα και περιθαλψη?

Θα ηθελα νακουσω τις γνωμες σας για το θεμα....
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 05:19:00 μμ από dora_thess »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:14 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 08:59:12 μμ »
Να μην κουνηθείς καθόλου!!!! Είναι τζάμπα κόπος! Είναι πολλά τα λεφτά που θα δίνεις, οι γονείς σπανιότατα έως ποτέ ζητούν απόδειξη και μπορείς κάλλιστα να κάνεις ένα ιδιωτικό πρόγραμμα συνταξιοδοτικό ή ιατροφαρμακευτικό με πολύ λιγότερα χρήματα από όσα θα έδινες στο ΟΑΕΕ το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 12:17:29 πμ »
Το εχω σκεφτει και αυτο ποu λες karxaria29 ,αλλα υπαρχει εμπιστοσυνη σε ιδιωτικες εταιριες με το χαος που επικρατει...?αν κλεισει η εταιρια τα χανεις ολα τα λεφτα σου μετα.Θα μου πεις ετσι χαωτικα που ειναι ολα ουτε συνταξη απο οαεε ξερεις αν θαπαρεις ποτε...!Θα το ψαξω καλυτερα αυτο που μου προτεινεις παντως.
Σευχαριστω!


Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 12:42:49 πμ »
Για να καταλάβεις... έχω ασφάλεια ΟΑΕΕ από το 2002 και τώρα έχω φτάσει στα 628,44 ευρώ το 2μηνο! ::) Έχω και συμβόλαιο σε ιδιωτική ασφαλιστική και πληρώνω 1450 (2 άτομα) για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και γύρω στα 800 για συνταξιοδοτικό πρόγραμμα! Όπως βλέπεις, αν πλήρωνα τα λεφτά του ΟΑΕΕ σε ιδιωτική, θα είχα απίστευτες παροχές. Επίσης, μπλέκεις άσχημα με εφορία. Και εξηγώ, αν πχ κόψεις σε 1 μαθητή απόδειξη για το Σεπτέμβριο, Οκτώβριο κλπ και ξαφνικά το Μάρτιο θυμηθεί ένας μαθητής ότι θέλει απόδειξη και αυτός για το Σεπτέμβριο... την έκατσες!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:24:14 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 09:17:55 μμ »
karxarias 29,αν σου ειναι ευκολο στειλε μου προσωπικο μηνυμα με το ονομα της ιδιωτικης εταιριας που εισαι ασφαλισμενη η καποιες που γνωριζεις οτι ειναι εμπιστες και αξιολογες στο χωρο. 

Σευχαριστω... :)

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 09:34:28 μμ »
1700? ?? σε γκρουπακια κανεις? ???

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 10:22:39 μμ »
Μια συμβουλη κουκλα να τα αφησεις τα πολλα ιδιαιτερα και να βρεις καμια ωρα σε φροντιστηριο οπου πλεον πρεπει υποχρεωτικα να εχεις ΙΚΑ.ουτε σκεψη για ΤΕΒΕ.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:52:12 πμ »
arlene,δεν κανω μαθημα σε γκρουπ,εξαλλου σε τετοια περιπτωση η τιμη συνηθως ειναι πιο πεσμενη.Απλα εχω αρκετες ωρες τη βδομαδα.
Anete, μακαρι να ηταν ευκολη η προσληψη σε φροντιστηριο η ιδιωτικο αλλα δυσκολα τα πραγματα...οχι οτι το αποκλειω να συμβει η δεν το ψαχνω αλλα δεν μπορω να δουλευω τοσες ωρες χωρις ασφαλιση ...περιμενοντας ποτε θα βρεθει καποια ωρα σε φροντηστηριο...γιαυτο συμφωνω μαζι σου οτι το τεβε ειναι περιπλοκη υποθεση....οποτε λεω να κανω καποια ιδιωτικη ασφαλιση.
Εσεις δηλ παιδια ασχολειστε με ιδιαιτερα χωρις να ειστε καπου ασφαλισμενοι?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2009, 03:55:44 πμ από dora_thess »

Αποσυνδεδεμένος peano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:44:40 πμ »
Η ασφαλιση σε ιδιωτικη ασφαλιστικη δεν σου εξασφαλιζει δυνοτητα εξετασεων ( οπως αυτες που μπορεις να κανεις μεσω ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ) ουτε φαρμακα τα οποια σε πολλες περιπτωσεις ειναι πανακριβα. Η νοσοσκομειακη ειναι μονο για περιθαλψη (επεμβασεις- θεραπεια) μεσα στο νοσοκομειο και μετα τι? Οσον αφορα τα συνταξιοδοτικα τα λεφτα που θα παιρνεις ειναι μαλλον λιγα. Εχω και συνταξιοδοτικο και νοσοκομειακη περιθαλψη στην Εθνικη αλλα εχω κανει και ασφαλιση Τεβε.

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 12:54:42 μμ »
peano,και γω για την εθνικη προσανατολιζομαι...εξηγησε μοθ καποια πραγματα αν εχεις την καλοσθνη και το χρονο.δηλ τι εννοεις δεν σου παρεχει εξετασεις?δεν εχει συμβεβλημενους γιατρους που να εξεταζεσαι και να σε καλυπτει?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:41:23 μμ »
Όλες οι ασφαλιστικές έχουν συμβεβλημένους γιατρούς. Επίσης, μπορείς να βάλεις διαγνωστικές εξετάσεις στο πακέτο σου, απλώς ανεβαίνει το κόστος.

Αποσυνδεδεμένος peano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 10:49:55 μμ »
Αν καταλαβες εγω σου προτεινω ασφαλιση κρατικου ταμειου και μετα τα υπολοιπα. Οι ασφαλιστικες εχουν γιατρους συμβεβλημενους που χρεωνουν πιο λιγα αλλα ετσι καλυπτεσαι μονο για την εξεταση. Οι εργαστηριακες εξετασεις? ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ????. Οσον αφορα τις διαγνωστικες εξετασεις χρεωνονται τοσο ακριβα που το πλαφον το καλυπτεις με ελαχιστες εξετασεις. Για να μην μπερδευεσαι. Η ιδιωτικη ασφαλιση καλυπτει νοσηλεια. Μολις βγεις απο το νοσοκομειο αρχιζουν τα δυσκολα. Για το συνταξιοδοτικο δεν εχω πληρη γνωση αλλα οι αποδοσεις που δινουν ειναι μικρες.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 11:00:13 μμ »
Συνάδελφε, για να καταλάβεις εγώ πληρώνω ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, και 2 προγράμματα σε ιδιωτική ασφαλιστική και πάλι, έκανα πχ αμνιοπαρακέντηση  (700 ευρώ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΟΥΤΕ... άντε να μην πω τι... ::)

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 05:05:08 μμ »
Παιδια καλησπερα!Φανταζομαι οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι στην παρεα οι οποιοι ασχολουνται με ιδιαιτερα μαθηματα ως αποκλειστικη απασχοληση(μεχρι ισως να βρεθει μια μονιμοτερη εργασια).
Θα ηθελα νανοιξω το θεμα της ασφαλισης.Οι περισσοτεροι απο σας ειστε ασφαλισμενοι ως ελευθεροι επαγγελματιες με παροχη υπηρεσιων,κοβετε δηλ αποδειξη για τα μαθηματα που παραδιδεται ή οχι?ο μισθος σας απο ιδιαιτερα μαθηματα  κειμενεται σε ικανοποιητικα επιπεδα ωστε να μπορειται να προχωρησετε σε αυτασφαλιση?Εγω μετα απο 5 χρονια που κανω ιδιαιτερα σκεφτομαι απο την καινουρια χρονια νασφαλιστω στον οαεε(πρωην τεβε).Πιστευετε αξιξει τον κοπο?οι απολαβες μου μηνιαιως απο τα ιδιαιτερα ανερχονται περιπου στα 1700ε αλλα φυσικα προβληματιζομαι γιατι δεν θα ειναι μονιμος αυτος ο μισθος.Αρκετα ικανοποιητικα λεφτα και δη μαυρα....αλλα ως ποτε ανασφαλιστες οι δεδουλεμενες ωρες που δεν εξασφαλιζουν ενσημα και περιθαλψη?
  

Θα ηθελα νακουσω τις γνωμες σας για το θεμα....
ευχαριστω
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Είμαι νέος πτυχιούχος χημικός και δεν ξέρω τί να κάνω. Όλα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Προσανατολίζομαι κι εγώ στα ιδιαίτερα, αλλά το θέμα της ασφάλισης με προβληματίζει πάρα πολύ. Στην αρχή μάλιστα, μέχρι να μαζέψω πολλές ώρες, δε θα βγάζω πολλά χρήματα για να έχω κι ασφάλιση. Αργότερα ίσως ναι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Μπορώ να κόβω αποδείξεις χωρίς να είμαι ασφαλισμένος, σε περίπτωση που επιμένουν κάποιοι γονείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2010, 05:27:58 μμ από droopy »
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.