*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #938 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 03:59:44 μμ »
Ααα! Και όσον αφορά στο εξώδικο, νομίζω πως θα πρέπει να προβούμε στις ακόλουθες αλλαγές:
α) Στην αρχή-αρχή, εκεί που λέει ΕΝΩΠΙΟΝ ΚΑΘΕ ΑΡΜΟΔΙΑΣ ΑΡΧΗΣ να προστεθεί απαραιτήτως και ΠΑΝΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ (μπορεί να σας φαίνεται λεπτομέρεια και να θεωρούμε ότι και τα δικαστήρια είναι, κατά κάποιον τρόπο, αρχή, όμως σε ότι αφορά νομικά ζητήματα η ακριβολογία είναι απαραίτητη αλλά και καίριας σημασίας.
β) στους καθ'ων θα πρέπει να προστεθεί επιπλέον και η επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων της Βουλής. Είναι καθ' ύλην αρμόδιοι να συναποφασίζουν για τέτοιου είδους ζητήματα (ίσως περισσότερο και από τους Υπουργούς).
γ) Να προστεθεί όλη η σχετική επιχειρηματολογία που αφορά στην ουσιαστική παραβίαση του συστήματος μοριοδότησης και στην συνεπαγόμενη αδικία εις βάρος ημών των νεοδιορίστων που έχουμε τα μόρια να μετατεθούμε και δεν μπορούμε καθώς και άλλων συναδέλφων, οι οποίοι δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν τις θέσεις που επιθυμούν (αν θέλεις, πάρτο κατευθείαν από το ενημερωτικό σημείωμα ή τροποποίησέ το). Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό επιχείρημα και ένα από εκείνα για τα οποία θα ζητήσουμε γνωμοδότηση από τον Συνήγορο του Πολίτη.
δ) Αν μου επιτρέπεις, η έκφραση "οι θέσεις θα είναι πιασμένες" δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο κείμενο, που έχει εξαιρετικό λόγο. Αν γινόταν να την αντικαθιστούσαμε με μία πιο δόκιμη έκφραση, λ.χ. "κλειστές" ή "κατειλημμένες".
Αυτή είναι η άποψή μου. Συγγνώμη που τη διατυπώνω στο παρά πέντε (κυριολεκτικά) όμως, ξέρετε, όσο περισσότερο συζητάς και ψάχνεις ένα ζήτημα, τόσο περισσότερες σημαντικές παραμέτρους ανακαλύπτεις. Αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, νόμιζω πως θα ήταν καίριας σημασίας να γίνουν οι παραπάνω αλλαγές-προσθήκες.
(Συγγνώμη για τα μακροσκελή μηνύματα).
Vellis, θα σου στείλω και σχετικό mail. Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και τη δουλειά που έχεις κάνει.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #939 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 04:25:21 μμ »
σημερα μιλησα σε πρασινο βουλευτη για την τριετια.Κουνησε το κεφαλι του και μου ειπε :''χρησιμοποιηστε καθε μεσο.Ακομη και μεσα στη βουλη το συζηταμε μεταξυ μας γιατι στα γραφεια ολων φτανουν τα παραπονα και οι πιεσεις για την τριετια.Δυστυχως οποτε καναμε λογο στην Διαμαντοπουλου δεν δεχεται κουβεντα.Και φυσικα εχει και την στηριξη του Παπανδρεου.''
Αυτά ειπε ο πρασινος-φανταστειτε-βουλευτης.Και λεω εγω.Μηπως ειμαστε πολυ πολιτισμενοι;Μηπως πρεπει να κοιταξουμε λιγο προς Γαλλια για να παραδειγματιστουμε μια και με επιστολες δε φαινεται να ιδρωνει το αυτι τους;
Λετε με ενα εξωδικο να φοβηθει η Διαμαντοπουλου που δε λογαριαζει ουτε τους βουλευτες της παραταξης της;
Εγω απογοητευτηκα οταν στην απεργια στις 7-10(νομιζω)στη συγκεντρωση πηγαμε 8 ατομα απο 2 γυμνασια 1ενιαιο 1επαλ 1επας.
Ντραπηκα για λογαριασμο ολων μας.Τι να διεκδικησουμε ετσι;Ποιος να μας ακουσει οταν δεν κανουμε αισθητη την παρουσια μας;Θυμαμαι οταν εδινα πανελληνιες το 1988 την απεργια των καθηγητων για ενα μηνα πανω στις εξετασεις.Δεν πατουσε ανθρωπος στα σχολεια.
Πρεπει να οργανωθουμε.ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ μας εχουν γραμμενους.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #940 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 06:04:35 μμ »
Η σωστή απάντηση στον εν λόγω πράσινο βουλευτή θα ήταν: "αφού διαφωνείτε, κύριε, γιατί ψηφίσατε το νόμο;;;". Συγγνώμη κιόλας αλλά αγανακτώ όταν τα ακούω αυτά. Οι πράσινοι βουλευτές (και οι άλλοι χρωματισμοί κατά περίσταση) ψηφίζουν αβλεπί ό,τι τους πασάρουν και εκ των υστέρων πουλάν πνεύμα σε όλους εμάς ότι τάχα διαφωνούν! Αν διαφωνούν, ας το εκφράσουν στην πράξη. Στο χέρι τους είναι να θέσουν το ζήτημα με επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή. Δεν το κάνουν, όμως, γιατί κρίνουν ως πλέον σημαντικά τα προνόμια που απολαμβάνουν (και, δυστυχώς, θα εξακολουθήσουν να απολαμβάνουν, αφού είμαστε τόσο ανόητοι που θα τους δώσουμε για άλλη μία φορά το πράσινο φως μέσω της ψήφου μας).
Όσο για τον τρόπο αντίδρασης που προτείνεις... Αρχικά, στόχος μας δεν είναι να "φοβίσουμε" τη Διαμαντοπούλου. Στόχος μας ειναι να διεκδικήσουμε τα δίκαια αιτήματά μας. Αργήσαμε πολύ να κινητοποιηθούμε, είναι αλήθεια. Και σε αυτό βασίζονται, αν θες. Στην παγωμάρα ή την αδιαφορία μας απέναντι σε όσα μας επιβάλλουν. Είναι δεδομένο ότι πρέπει να συμμετέχουμε σε απεργίες (μόνο που, αν δεν με απατά η μνήμη μας, το ζήτημα της τριετίας δεν συμπεριλήφθηκε στα αιτήματα της ΟΛΜΕ...). Εγώ προσωπικά το κάνω. Όμως, δεν είναι δυνατόν να το επιβάλλουμε σε όλους. Υπάρχει μία κατηγορία -μεγάλη- πολιτών που περιμένει να βγάλουν κάποιοι άλλοι το φίδι από την τρύπα, κατά το κοινώς λεγόμενο. Δεν αντιδρούν και ελπίζουν πως κάποιος άλλος θα το κάνει για αυτούς. Όταν θα καταλάβουμε πως τους αγώνες μας τους κερδίζουμε μόνοι μας, πως δεν περιμένουμε από κανέναν -οποιουδήποτε χρώματος- βουλευτή ή συνδικαλιστή να μας λύσει τα προβλήματα, τότε θα έχουμε κάνει ένα σημαντικότατο βήμα προς την τελική επίλυσή τους.
Ας εξαντλήσουμε όλα τα νόμιμα μέσα - δεν το κάναμε. Ούτε καν αρχίσαμε- και, αν δεν επιτύχουμε το στόχο μας, τότε θα μπορέσω να δεχτώ την άποψή σου. Όμως, προς το παρόν τουλάχιστον, υπάρχουν ακόμη πολλά που δεν έχουμε κάνει. Ας μην απογοητεύομαστε και ας συνεχίσουμε την προσπάθεια με όποιο μέσο διαθέτουμε.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #941 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 07:21:57 μμ »
Eκ του ασφαλούς, όλοι οι βουλευτές μας λένε οτι έχουμε δίκιο, για να ασκήσουν πραγματική πίεση όμως δεν κάνουν κάτι...
Και η ΟΛΜΕ στον κόσμο της είναι μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #942 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 07:44:15 μμ »
<<σημερα μιλησα σε πρασινο βουλευτη για την τριετια.Κουνησε το κεφαλι του και μου ειπε :''χρησιμοποιηστε καθε μεσο.Ακομη και μεσα στη βουλη το συζηταμε μεταξυ μας γιατι στα γραφεια ολων φτανουν τα παραπονα και οι πιεσεις για την τριετια.Δυστυχως οποτε καναμε λογο στην Διαμαντοπουλου δεν δεχεται κουβεντα.Και φυσικα εχει και την στηριξη του Παπανδρεου.''>>

Αυτή είναι μια πάγια τακτική των πράσινων βουλευτών. Δυστυχώς οι άνθρωποι δεν παλεύονται με τίποτα. Μας κοροϊδεύουν ομαδικά. Εμείς θα συνεχίσουμε τις προσπάθειές μας γιατί έχουμε δίκιο. Παρανόμησαν, μας αιφνιδίασαν, άλλαξαν τον προγραμματισμό της ζωής μας.
Όσο για την ΟΛΜΕ τι να πούμε. Μόνο αν πιέσουμε τις τοπικές ΕΛΜΕ μπορούμε να πετύχουμε κάτι. Απ΄ότι κατάλαβα τα mail δεν τα διαβάζουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος nyxtolouloudo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #943 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 09:03:40 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.

1) Δείτε όλοι τα μέιλ σας. Σας έχω προωθήσει πληροφορίες για την αλλαγή της διαδικασίας και λοιπά σχετικά θέματα. Εξηγώ με ποιο τρόπο προσπελάστηκε το πρόβλημα με τις υπογραφές . Εντελώς πληροφοριακά μέχρι στιγμής υπεγράφη από 30 άτομα.

Το εξώδικο θα επιδοθεί την επόμενη Δευτέρη-Τρίτη χωρίς άλλο. Μ'ηπως και γίνει κάτι και υποβάλλουμε αιτήσεις για μετάθεση κι εμείς τον Νοέμβριο που θα αρχίσει η διαδικασία.

Παρακαλώ για την άμεση ανταπόκρισή σας ώστε να τηρήσουμε όλοι τις προθεσμίες .


2) Την επόμενη εβδομάδα και αφού κοινοποιηθούν τα εξώδικα , θα σταλλεί στον συνήγορο του Πολίτη νέα επιστολή με συνημμένη αυτής την εξώδικη διαμαρτυρία. Mary2  αν θες - και όποιος άλλος θέλει -συνεργαζόμαστε σε αυτό....


Παιδιά τα λέμε.
Γειά σας.








Καλησπέρα συνάδελφε δεν έχω πάρει ακόμη το ενημερωτικό e-mail!Ως νεοδιόριστη θα ήθελα κι εγώ να συμμετέχω σε οποιαδήποτε κίνηση γίνεται απέναντι στο αδικο νομοσχέδιο της τριετίας

Αποσυνδεδεμένος maria2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #944 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:06:29 μμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα να συμμετεχω στις ενεργειες που γινονται για την τριετια.Μηπως μπορει καποιος να με ενημερωσει?Εχω στειλει και προηγουμενο μηνυμα αλλα δεν καταφερα να αποκτησω επαφη.Εστειλα την ανακοινωση στους βουλευτες της περιοχης μου.Διαβασα σε μηνυμα οτι συγκεντρωνετε χρηματα για το εξωδικο.Πως μπορω να συμμετεχω?

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #945 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:34:30 μμ »
Στείλτε μου με p.m. τα e-mail σας για να σας στείλω οτι πληροφορίες θέλετε. Προσοχή οτι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει μέχρι πέμπτη 21/10/2010.

Αποσυνδεδεμένος christi_dr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #946 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:57:41 μμ »
γιατι μεχρι την πεμπτη?


Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #947 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:10:51 μμ »
Συγκεκριμένα μέχρι την πέμπτη το μεσημέρι, γιατί πρέπει να ετοιμαστεί η εξώδικη επιστολή απο το δικηγόρο και να επιδοθεί όπου είναι απαραίτητο από τη δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #948 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 08:44:52 πμ »
nyxtolouloudo και maria2010 σας έστειλα πμ με όλες τις πληροφορίες.

Δήμο, ευχαριστώ για τη βοήθεια.


Συνάδελφοι υπενθυμίζω ότι μέχρι την Πέμπτη το πρωί πρέπει να έχετε στείλει τα στοιχεία σας και ένα σταθερό τηλ όσοι δεν υπογράψατε στο μέιλ του δικηγόρου , και να καταθέσετε στην Τράπεζα τη συνδρομή σας. , γιατί την Πέμπτη το μεσημέρι ο δικηγόρος θα πάει να εισπράξει το ποσό. Οπότε αν δεν συμπληρωθεί το ελάχιστο απαιτούμενο τότε δεν ξέρω τι θα κάνουμε  ...


Αν τυχόν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι της τελευταίας στιγμής που κρίνουν ότι μπορούν μέχρι την Πέμπτη να ανταποκριθούν στα ζητούμενα , τότε ας μου στείλουν πμ για να τους στείλω όλες τις λεπτομέρειες.
Ας δούμε πως θα πάει και τα ξαναλέμε την Πέμπτη το απόγευμα.

Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #949 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 02:02:46 μμ »
Συνάδελφοι.

Εφιστώ την προσοχή σας στο μέιλ του δικηγόρου.

Σας είχα στείλει 2ο μέιλ (την ίδια ημέρα  με λίγα λεπτά διαφορά) όπου έκανα τροποποίηση στο μέιλ του (πρόσθεσα μία τελεία μετά το πρώτο γράμμα, δηλαδή n.kara.........- δεν το γράφω ολόκληρο για ευνόητους λόγους) .


Γιατί κάποιοι κοινοποιείτε την απάντησή σας στο δικηγόρο και σε μένα και βλέπω ότι έχετε την 1η λανθασμένη διεύθυνση μέιλ ( βέβαια μετά εγώ του τα προωθώ , αλλά για να μην λαμβάνετε μήνυμα ότι δεν πήγε και αναρωτιέστε γιατί , σας ενημερώνω...)

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος maria2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #950 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:30:20 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.Εστειλα τα στοιχεία στον δικηγόρο και αύριο θα καταθέσω τα χρήματα.Θα ενημερώσω και όσους άλλους μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος christi_dr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #951 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 04:40:17 μμ »
παιδια θελω να ρωτησω πως γινεται να υπογραψω και εγω για την επιστολη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161375
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.