*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:39:12 μμ »
Οι φετινοί διορισμοί είναι για τρία χρόνια στο τόπο διορισμού?

Ναι, είναι κατ' ελάχιστον τριετείς. Διάβασε και την εγκύκλιο σχετικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:27:56 πμ »
Άρθρο 4 παράγραφος 4 του νόμου 3848/2010:
  • Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος.

Εδώ χρειάζεται νομικός με πείρα... Υπάρχουν οι λέξεις κλειδιά:

"πραγματική υπηρεσία"
  • π.χ. η εκπαιδευτική άδεια είναι πραγματική υπηρεσία? Οι άλλες άδειες? (ανατροφής, αναρρωτικές κτλ)
  • κι αν δεν υπάρχει ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό κενό και ο νεοδιόριστος μείνει στη διάθεση, στο γραφείο, κι έστω ότι καλύπτει κάποια κενα περιοδικά κατά τη διάρκεια της χρονιάς σε διάφορα σχολεία ας πούμε δουλεύοντας συνολικά 2 μήνες την 1η χρονια σε σχολεία, αυτή η υπηρεσία των 2 μηνών μπορεί να θεωρηθεί πραγματική και η υπόλοιπη "μη πραγματική" και να μην υπολογιστεί για την 3-ετία?
"πρώτη τοποθέτηση"
  • ως γνωστό, είναι πιθανότερο ο νεοδιόριστος να μην πάρει οργανική την πρώτη χρονιά του διορισμού του και να τοποθετηθεί προσωρινά σε λειτουργικό κενό. Μπορεί μετά, ας πούμε τον τρίτο χρόνο να πάρει τελικά οργανική σε δυσπρόσιτο της ίδιας περιοχής (ή το αντίστροφο)?. Θα πάει και θα πάρει και το διπλασιασμό των μορίων? Θα μετράει από τη στιγμή που παίρνει ο εκπ/κός οργανική η 3-ετία?
  • κι αν είναι στη διάθεση στο γραφείο και δεν δουλέψει καθόλου σε σχολείο ο νεοδιόριστος την 1η χρονιά, η "πρώτη τοποθέτηση στη σχολική μονάδα" αρχίζει να μετρά (και η 3-ετία φυσικά) από την επόμενη χρονιά που θα πάει σε σχολείο?

Υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα..., θα απαντηθούν πιστεύω εν καιρώ, στην πράξη δηλαδή μετά από 1-2-3 χρόνια. Κι εφόσον φυσικά, εντωμεταξύ, δεν ψηφιστεί κάτι άλλο που να ανατρέπει/ να αλλάζει/ να..., να... Πράγμα απίθανο με την πολυνομία και τη συχνότητα που αλλάζουν οι νόμοι στην Ελλάδα...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 12, 2010, 08:22:30 πμ »
Όλα αυτά τα ερωτήματα έχουν ξεκάθαρη (ευτυχώς ή δυστυχώς) απάντηση:
- οι νεοδιόριστοι δε δικαιούνται εκπαιδευτική άδεια (και με τα νέα δεδομένα, τη δικαιούνται μόνο οι υπότροφοι). Οι υπόλοιπες άδειες που αναφέρεις θεωρούνται πραγματική υπηρεσία.
- Νεοδιόριστος και διάθεση είναι δύο έννοιες ασυμβίβαστες. Χρειάζεται μεγάλο μέσο για να το πετύχει κανείς.
- ΟΙ νεοδιόριστοι τοποθετούνται τα δύο πρώτα χρόνια σε λειτουργικό κενό (δεν παίρνουν οργανική). Τον τρίτο χρόνο τοποθετούνται σε οργανική θέση και τα μόρια εκείνης της θέσης μετρούν εις διπλούν. Κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς ο εκπαιδευτικός δικαιοόυται να κάνει αίτηση μετάθεσης..
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 13, 2010, 07:03:57 μμ »
συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους που διοριστήκαμε!
και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα παιδιά! 3 χρόνια είναι πάρα πολλά για να μείνει κάποιος στον τόπο διορισμού!σκεφτείτε κάποιον που έχει διοριστεί Δ΄Δωδεκανήσου με Χάλκη και άλλα παρόμοια νησάκια να πρέπει να μείνει 3 χρόνια εκεί ! θα φύγει με ψυχολογικά προβλήματα !
καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε μια προσπάθεια οργανωμένη  για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.όπως είδα  όλα ήταν ένα πολιτικό παιχνίδι.Άρα μπορούμε με σωστές κινήσεις (πολιτικές και μη )να διεκδικήσουμε να μην εφαρμοστεί η τριετία !θα μπορούσαμε να ιδρύσουμε ένα σύλλογο και να διεκδικήσουμε μέσω του συλλόγου  μας αυτό μας το αίτημα το οποίο για να μας το ικανοποιήσουν δε χρειάζεται  να ξοδευτούν ! σκεφτείτε το και θα ήθελα την γνώμη σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2010, 12:37:53 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:43:35 μμ »
Να σου πω την αλήθεια, σίγουρα για κάποιους είναι πολύ σκληρό το μέτρο..Βέβαια 4-5 χρόνια πριν, τα δυσπρόσιτα είχαν 3 χρόνια υποχρεωτική παραμονή και όχι 2 όπως πρόσφατα.Είναι πράγματι δύσκολο για ανθρώπους με μωράκια ή κάποιες άλλες υποχρεώσεις.
Σκέψου όμως και κάτι άλλο..Εγώ χωρίς υποχρεώσεις έχω μείνει στο δυσπρόσιτο που διορίστηκα ήδη 3 χρόνια και θα μείνω κι αλλο.Από δική μου βούληση.Και μπορούσα να πάρω άνετα μετάθεση στον τόπο μου.Νιώθω λοιπόν μια μικρή αδικία, γιατί όσοι θα έρθουν και θα μείνουν ""με το ζόρι"' και θα γκρινιάζουν μέρα νύχτα, θα αποζημιωθούν με άλλα 12 μόρια για την 3η τους χρονιά.
Γιατί λοιπόν εκείνος που ήρθε με το ζόρι θα είναι σαν να υπηρέτησε 4 χρόνια και εμείς (γιατί δεν είμαι μόνο εγώ) που μείναμε εθελοντικά θα είναι σαν 3 χρόνια???....Το καλύτερο θα ήταν να είχαν τα πράγματα όπως παλιά και όποιος έμενε εθελοντικά, ενώ μπορούσε να πάρει μετάθεση στον τόπο του, εκείνος να αποζημιωνόταν....Τώρα βέβαια ό,τι έγινε έγινε....

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:52:08 μμ »
4 χρόνια έμεινα σε νησί όταν διορίστηκα. Όταν είσαι από ΑΣΕΠ χωρίς καθόλου μόρια δεν έχεις πολλές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:03:11 μμ »
συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους που διοριστήκαμε!
και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα παιδιά! 3 χρόνια είναι πάρα πολλά για να μείνει κάποιος στον τόπο διορισμού!σκεφτείτε κάποιον που έχει διοριστεί Δ΄Δωδεκανήσου με Χάλκη και άλλα παρόμοια νησάκια να πρέπει να μείνει 3 χρόνια εκεί ! θα φύγει με ψυχολογικά προβλήματα !
καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε μια προσπάθεια οργανωμένη  για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.όπως είδα  όλα ήταν ένα πολιτικό παιχνίδι.Άρα μπορούμε με σωστές κινήσεις (πολιτικές και μη )να διεκδικήσουμε να μην εφαρμοστεί η τριετία !θα μπορούσαμε να ιδρύσουμε ένα σύλλογο και να διεκδικήσουμε μέσω του συλλόγου  μας αυτό μας το αίτημα το οποίο για να μας το ικανοποιήσουν δε χρειάζεται  να ξοδευτούν ! σκεφτείτε το και θα ήθελα την γνώμη σας!

δεν εχεις αδικο σ αυτο που λες και σε καλύπτει το νομικο πλαισιο με το οποιο διορίστηκαν οι περσινοι οι οποιοι ανηκαν στην ιδια εγκυκλιο.
η προσφυγη που θα γινει απο τους μη διοριστεους θα συμπεριλάβει και αυτη την παραμετρο.
αλιμονο αν ειμαστε ερμαια του καθε κομματος που προωθει δικες του επιδιωξεις
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:11:56 μμ »
4 χρόνια έμεινα σε νησί όταν διορίστηκα. Όταν είσαι από ΑΣΕΠ χωρίς καθόλου μόρια δεν έχεις πολλές επιλογές.

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά,όταν βγήκε η προκήρυξη του ΑΣΕΠ 98,δεν έλεγε σε πληροφορώ για 3 χρόνια αν έλεγε για 3 εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα την δουλειά μου ,δηλ.να αφήσω την Κέρκυρα και να πάω στο άλλο άκρο στην β Έβρου όταν γνωρίζω πολύ καλά σε 10 μέρες θα πάρει 10 αναπληρωτές,και του χρόνου στους διορισμούς ίσως διορίσει  καμιά  20σαρια .Δεν είναι άδικο,δεν ζητάω ούτε Α Λαρισας  ούτε Α  Αθήνας.Παραμεθόριο η μια περιοχή παραμεθόριο και οι άλλοι.  

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:28:52 πμ »
Aκομη  είναι νωρίς,συνάδελφοι  το πρόβλημα δεν το είδατε ,μόλις πάτε και παρουσιαστείτε  μετά σίγουρα θα το ανοίξουμε καλά το θέμα

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:55:38 πμ »
Επικυρώνω και 'γω την άποψη περί του μείζονος του εν λόγω θέματος. Δεν είναι δυνατόν να αλλάζει ένα τόσο καίριο δεδομένο όπως η υποχρεωτικότητα της παραμονής στον τόπο του πρώτου διορισμού όταν μια διαδικασία είναι εν εξελίξει. Εκτιμώ πως πολλοί από εμάς αν γνώριζαν το εν λόγω δεδομένο εξ αρχής ενδεχομένως να μην συμμετείχαν καν στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Ο προγραμματισμός χιλιάδων εκπαιδευτικών με πάγιες υποχρεώσεις (οικογένειες, παιδιά κλπ) τινάχτηκε στον αέρα με τον πιο άτυπο και ανήθικο τρόπο. Εκτιμώ πως σε περίπτωση προσφυγής για το συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να συμμετάσχουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ανεξαιρέτως!

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:47:19 πμ »
Κι εγώ διορίζομαι Δ' Δωδεκανήσου (άγνωστο σε ποιο νησί) και η τριετία μου φαίνεται βουνό. Για σκεφτείτε με τις συνταξιοδοτήσεις πόσοι αναπληρωτές θα δουλεύουν δίπλα στα σπίτια μας... Δεν έχω την απαίτηση να είμαι φυσικά δίπλα στο σπίτι μου. Αλλά τα τρία χρόνια είναι παρά πολλά ειδικά για μέρη όπως η Δ' Δωδεκανήσου. Πρέπει πράγματι να οργανωθούμε...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:39:20 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα σας,

συγχαρητήρια σε όλους που ήμασταν μέσα στα νούμερα, συγχαρητήρια και σε όσους δεν ήταν ενώ θα έπρεπε γιατί αυτοί το τελευταίο διάστημα έχουν χρειαστεί να επιδείξουν μεγαλύτερο ψυχικό σθένος από μας.

Συμφωνώ κι εγώ πως το μέτρο της 3ετίας είναι σκληρό και παράλογο εφόσον αφορά την πρώτη μας αυτή προσωρινή τοποθέτηση. Στην ουσία δεν επιλέγουμε τόπο εμείς αλλά μας πειθαναγκάζουν να βρεθούμε σε σεγκεκριμένα μέρη. Είναι επομένως, άδικο και σκληρό να υποχρεωνόμαστε να παραμείνουμε με τη βία σ' έναν τόπο που δεν έχουμε επιλέξει με ελεύθερη βούληση. Δε θα ήταν παράλογο αν ίσχυε κάτι τέτοιο μετά την οριστική τοποθέτηση, μετά από βελτίωση θέσης ή μετάθεση. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο εκπαιδευτικός επιλέγει ο ίδιος γνωρίζοντας με ακρίβεια τα δεδομένα και τις παραμέτρους κάποιας περιοχής. Για το νεοδιοριζόμενο όμως η τριετία αποτελεί όντως "τιμωρία". Επίσης να σημειώσουμε πως και σ' αυτή τη διάταξη υπάρχουν ασάφειες που θα επιτρέψουν σε κάποιους να "διαφύγουν" ενώ οι απλοί θνητοί με το σπαθί στο χέρι θα περάσουν όλο αυτό το 3ετές λούκι. Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε και να μη δεχτούμε έναν τέτοιο παραλογισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 09:44:11 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:47:57 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ απόλυτα για την αδικία της υποχρεωτικής παραμονής. Άλλο να μένεις με τη θέλησή σου κι άλλο να στο επιβάλλουν. Υπάρχει νομίζω μεγάλη διαφορά. Δεν γκρινιάζω σε καμιά περίπτωση. Ευγνωμονώ το Θεό που είμαι μέσα στους φετινούς διοριστέους μετά από όλα όσα περάσαμε τη χρονιά αυτή, αλλά όταν έχεις οικογένεια (και όχι μόνο) είναι δύσκολο να ξεσπιτώνεσαι  για τρία χρόνια  και μάλιστα με δύο ή και με τρία παιδιά. Εννοείται ότι είμαι μέσα σε οποιαδήποτε κίνηση γίνει. Το μέτρο της υποχρεωτικής τριετίας δεν εξυπηρετεί κανέναν. Τι μπορούμε λοιπόν να κάνουμε; Πώς να οργανωθούμε σε πρώτη φάση; Να απευθυνθούμε σε δικηγόρο; Να φτιάξουμε ένα σύλλογο;

Αποσυνδεδεμένος ivou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:20:15 πμ »
αρκει να σας πω οτι η κορη μου(θα παει Α΄ Λυκειου)  εχει να μου μιλησει απο εκεινο τα απογευμα ,ενα ο μικρος δεν εχει φυγει απο πανω μου..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161393
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.