*

Αποστολέας Θέμα: ερωτηση προς μαθηματικους  (Αναγνώστηκε 999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
ερωτηση προς μαθηματικους
« στις: Νοέμβριος 20, 2009, 06:52:48 μμ »
καλησπερα:απευθυνομαι πιο πολυ σε συναδελφους μαθηματικους απλα και μονο γιατι γνωριζουν καλυτερα το αντικειμενο που διδασκω...λοιπον,κανω γεωμετρια στην α λυκειου σε ενα φροντιστηριο..ξερετε τις νοοτροπιες οτι στο φροντιστηριο πρεπει να ειμαστε πιο μπροστα απο οτι στο σχολειο κλπ κλπ.εγω ομως εχω βρεθει στην δυσκολη θεση να ειμαι πισω απο το σχολειο και τωρα προσπαθω να βρω εναν τροπο να το προσπερασω παλι..το  θεμα ειναι οτι στην αρχη πηγαιναμε καλα
και ημασταν μπροστα,αλλα όταν ειδα οτι τα παιδια κολλανε αποφασισα να μεινω λιγο παραπανω στα τριγωνα να λυσουμε καμια ασκηση κλπ κλπ.συν τοις αλλοις μου ερχοντουσαν οι μαθητες φορτωμενοι με εξωσχολικες ασκησεις τις οποιες επρεπε να λυσω..και ετσι εμεινα πισω...τι να κανω?μπορει καποιος πιο εμπειρος συναδελφος να μου πει που δινεται η βαρυτητα (σε ποια κεφαλαια) και που οχι?να με βοηθησει γενικα?σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:29 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 07:09:48 μμ »
Καλησπέρα!

1) Μπορείς να βάλεις extra μαθήματα για να φτάσεις το σχολείο.

2) Βάλε ασκήσεις στους μαθητές να τις κάνουν στο σπίτι και να τις διορθώνεις εκτός μαθήματος για να μην χάνεις χρόνο στο μάθημα να διορθώνεις ασκήσεις.

3) Τα σημαντικά κεφάλαια είναι τα τρίγωνα, οι παράλληλες και τα παραλληλόγραμμα. Το κεφάλαιο με τα εγγεγραμμένα διδάσκεται συνήθως στο σχολείο μεν αλλά συνήθως βγαίνει εκτός ύλης στις τελικές εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 07:16:58 μμ »
Δεν μπορείς να κανεις όλες τις ασκήσεις του βιβλίου ή και τις ασκήσεις που σου φέρνουν γιατί θα εισαι μόνιμα πίσω. Ειδικά στη γεωμετρία της α λυκειου πολλές ασκήσεις χρειάζονται χρόνο και αν ειναι να κανεις και την θεωρία αναλυτικά δε προλαβαίνεις με τίποτα. Την θεωρία καλύτερα να την αναφερεις αλλα μην επιμενεις στις αποδείξεις. Αλλωστε οι περεσσότερες αποδειξεις ειναι εκτος ύλης.
Να διαλέγεις τις ασκήσεις και να τους πεισεις ότι ξερεις τι κάνεις και ότι αυτές οι ασκήσεις που κανεις ειναι και οι σημαντικές για τα διαγωνίσματα - γνωρίζουμε άλλωστε ότι το 3 και το 5 ειναι αυτα που πέφτουν. Πρεπει εσύ να διαλέγεις τις πιο αντιπροσωπευτικές και αν σου φερει καποιος ασκησεις απο τον καθηγητή του δεν ειναι κακό να του δινεις και καποια κατευθυνση στο διάλειμμα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 09:52:52 μμ »
ευχαριστω πολυ!!θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας!!δεν καταλαβα καλα καλα πως εφτασα σαυτο το σημειο!μεχρι 2 βδομαδες πριν ημουνα 2 μαθηματα μπροστα!εχασα του πολυτεχνειου και εχασα και την μπαλα μαζι! :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:29 »

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 02:15:12 πμ »
καλα λενε τα παιδια.

συμβουλη: προσπαθησε να δινεις μεθοδολογια για ομαδες ασκησεων, για να γλιτωνεις χρονο απτο να κανεις παρομοιες ασκησεις. ετσι θα σου μενει χρονος για να πας παρακατω, και τα παιδια θα μαθουν οτι "ε, οπως το προηγουμενο ειναι κι αυτο.." σημαντικοτατο. δε θα παπαγαλιζουν 1000 ασκησεις, θα μαθουν 5 μεθοδολογιες και τερμα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση προς μαθηματικους
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:54:03 μμ »
εχετε δικιο...απλα το θεμα ειναι οτι η ταξη μου ειναι ειδικη περιπτωση.δεν ειναι μονο οτι δεν εχουν ανοιξει ποτε βιβλιο και αρα δεν ξερουν τι ακριβως παιζει με τι γεωμετρια.αρα πρεπει να τους τα λεω και να τα ξαναλεω και να τα ξαναλεω...αυτο το ειναι οπως το προηγουμενο δεν το καταλαβαινουν και αυτο αποδειχθηκε μια μερα που ενας μου εφερε να του λυσω ασκηση την οποια ειχε λυσει ο ιδιος στον πινακα παλιοτερα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.