*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί  (Αναγνώστηκε 6411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:28:26 μμ »
Μα νομίζω πως παίρνουν και οδοιπορικά εκτός από τις επιτηρήσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:41:38 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2013, 12:18:45 πμ »
Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 251 Απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου ( 6 /7/2009) που αφορούσε πάσης φύσεως αποζημιώσεις για τους εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Β/βάθμιας Εκπ/σης Ευβοίας:
Ολες οι εντολές μετακίνησης εκπαιδευτικών για κάθε λόγο είναι παράνομες εάν δεν έχουν εγγραφεί και δεν υπάρχουν αδιάθετες πιστώσεις στον Προϋπολογισμό του οικείου οικονομικού έτους. Χαρακτηριστικά αναφέρει η συγκεκριμένη απόφαση: «Σύμφωνα λοιπόν με τις παρατεθείσες διατάξεις του πιο πάνω νόμου (Νόμος 2685/99…) για τη μετακίνηση εκτός έδρας για εκτέλεση υπηρεσίας εκπαιδευτικών της Β/βάθμιας Εκπ/σης και την καταβολή σε αυτούς των αναγνωριζόμενων σε βάρος του δημοσίου εξόδων μετακίνησης, απαιτείται η προηγούμενη έκδοση σχετικής εντολής μετακίνησης από το αρμόδιο όργανο, η οποία μπορεί να εκδοθεί μόνο αν υπάρχει αντίστοιχη πίστωση στον Προϋπολογισμό του οικονομικού έτους, εντός του οποίου πρόκειται να πραγματοποιηθεί η σχετική μετακίνηση, υπό την έννοια ότι έχει εγγραφεί στον Προϋπολογισμό του φορέα που υπηρετεί ο μετακινούμενος υπάλληλος η εν λόγω πίστωση και δεν έχει κατά το χρόνο έκδοσης της σχετικής μετακίνησης εξαντληθεί.
Η σημασία που αποδίδει ο νομοθέτης στην ύπαρξη πίστωσης για την πραγματοποίηση της μετακίνησης είναι τόσο σημαντική, ώστε να ορίζεται ότι η συνδρομή της προϋπόθεσης αυτής πρέπει να αναφέρεται ρητά στο σώμα της σχετικής εντολής μετακίνησης. Κατά συνέπεια δεν είναι νόμιμη η καταβολή εξόδων μετακίνησης για μετακινήσεις που πραγματοποιήθηκαν καθ' υπέρβαση των σχετικών πιστώσεων που είχαν εγγραφεί για την αιτία αυτή…
Ομοίως δεν είναι νόμιμη ούτε η επιβάρυνση με τις πιο πάνω δαπάνες των πιστώσεων που εγγράφονται για την ίδια αιτία στον Προϋπολογισμό του επόμενου οικονομικού έτους.
Για δικαιολογητικά και λοιπά διαδικαστικά για αποζημίωση λόγω μετακίνησης κατά τη διάρκεια των γενικών εξετάσεων εδώ (σελίδα 5):
http://didefth.gr/oikonomika/oikonomika-fthiotidas.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2013, 12:23:57 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2013, 01:00:55 πμ »
έχω πάει πολλές φορές επιτηρητής, και ποτέ δεν απουσίασα από ενημέρωση παρόλου που κάθε χρόνο ακούω σχεδόν τα ίδια (λίγα πράγματα αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά). Ομολογώ πάντως ότι σε καμία ενημέρωση από όσες έχω πάει μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε η διαδικασία του πως ένας μαθητής ζητάει διευκρίνηση! ούτε κανείς το ρώτησε, ίσως γιατί δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Για αυτό και μου δημιουργήθηκε η απορία. Πάντως θα το ρωτήσω αυτή τη φορά στην ενημέρωση (αν με καλέσουν επιτηρητή).


άρα να είμαστε εφοδιασμένοι και με κάποιες λευκές κόλλες χαρτί για αυτήν την περίπτωση.

παρόλα αυτά έχω ακόμα απορίες:
1. ποιός αποφασίζει αν η διευκρίνηση - απορία του μαθητή είναι εύλογη και άρα θα πρέπει να διαβιβαστεί; παίρνει την ευθύνη κάποιος από την Λυκειακή επιτροπή που είναι της ίδιας ειδικότητας; Και αν δεν υπάρχει της ίδιας ειδικότητας; ή είναι της ίδιας ειδικότητας αλλά δεν διδάσκει το μάθημα; πχ είναι φιλολογος αλλά ποτε του δεν έχει διδάξει Λατινικά!

2. από ποιόν διαβιβάζεται η διευκρίνηση;από τον πρόεδρο της Λυκειακής επιτροπής; Και αν ο πρόεδρος είναι φιλόλογος θα διαβιβάσει τη διευκρίνηση στα Μαθηματικά ή στην Χημεία; δεν θα καταλαβαίνει ούτε να τα διαβάσει.

3. που διαβιβάζεται; στην Διεύθυνση Βθμιας ή κατευθείαν στην Αθήνα στην επιτροπή θεμάτων;

4. πως διαβιβάζεται; τηλεφωνικά; ή το "ραβασάκι" του μαθητή στέλνεται με fax? και που;

βλέπετε υπάρχουν πολλές απορίες!!

Πολλές απορίες αλλά γιατί να υπάρχουν;
Ειδοποιείς (μέσω του επιτηρητή στο διάδρομο) τον πρόεδρο και τα μέλη της επιτροπής και από κει και πέρα είναι δουλειά τους να ενεργήσουν όπως έχουν ενημερωθεί.
Αν υπάρξει απάντηση από την ΚΕΕ αυτή γνωστοποιείται σε όλους τους εξεταζόμενους.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2013, 01:03:58 πμ »
Εδώ πρόπερσι έτυχε σε σχολείο να πάρουν τα θέματα από τους μαθητές στο μάθημα των μαθήματικών και μετά τα ξαναέδωσαν αφού δεν είχαν αλλάξει κάτι σημαντικό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:41:38 »

Αποσυνδεδεμένος Seri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 09, 2013, 05:36:24 μμ »
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (δεν είναι και πολύ σχετικό με τα προαναφερόμενα, αλλά δεν βρήκα ανάλογη κατηγορία περισσότερο σχετική):
θα δώσω πανελλαδικές μετά από πολλά χρόνια και έχω ένα παιδί που πάει α΄δημοτικού. Όλα πήγαιναν καλά ως τώρα σχετικά με την προετοιμασία μου, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, ώσπου βγήκε ανακοίνωση ότι θα πραγματοποιηθεί η ημερήσια εκδρομή στο σχολείο του παιδιού την μέρα που γράφω ένα από τα μαθήματα.
Είναι υποχρεωτική η συνοδεία από γονιό για τα πρωτάκια, δεν έχω κάποιον άλλο να στείλω να συνοδεύσει το παιδί και δεν θέλω να του στερήσω την ημερήσια εκδρομή που περιμένει με λαχτάρα.
Σκέφτηκα την λύση των επαναλληπτικών εξετάσεων αλλά αφορά μόνο προβλήματα υγείας ή άλλα σοβαρά θέματα έτσι δεν είναι;
Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα την εγκύκλιο, έχετε να μου προτείνετε κάτι; 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 09, 2013, 05:57:42 μμ »
Δυστυχώς οι μόνες επιλογές που βλέπω είναι ή να χάσει το παιδί την εκδρομή, ή εσύ το μάθημα.
 Δεν νομίζω να σε καλύπτουν οι επαναληπτικές εξετάσεις!
  

Αποσυνδεδεμένος Seri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες Εξετάσεις. Κανονισμοί
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2013, 07:11:27 μμ »
Κρίμα, έκανα τόση υπερπροσπάθεια, θα δω μήπως μιλήσω με τον διευθυντή,
ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.