*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:10:50 πμ »
Δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα για οσους εχουν αδεια ανευ αποδοχων για μεταπτυχικο.. Ειναι αδικο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 12:54:53 μμ »
Καλημέρα,συνάδελφοι! Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε σχετικά.ειμαι σε αδεια α/α απο το Σεπτέμβρη λόγω ανηλίκου τέκνου κ θελω να συνεχίσω να αυτασφαλιζομαι.Διαβασα ότι θα καταθέσω στην Πειραιώς το πόσο κ μετα με το αποδεικτικό θα πάω στον οπαδ,σωστά;
Οι απορίες μου ειναι δυο:ειμαι στ' βαθμος,το συνολο των οπαδ+ τεαδυ θα προσθέσω ,ποιο ποσό όμως;τις εισφορές ή τις Κρατησεις;κ δεύτερον μονο ανα εξάμηνο ή έτος μπορώ;δεν μπορώ ανα τρίμηνο;
Παίρνω τηλ στον οπαδ της Αγίας παρασκευης,αλλά δε σηκώνουν τα τηλέφωνα κ με το μωρό ειναι δύσκολο να πάω.ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 11:12:11 μμ »
Κανείς ;;;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 11:23:53 μμ »
Καλησπέρα Λίζα. Θα σου γράψω με επιφύλαξη όσα γνωρίζω.

Δεν πληρώνεις εισφορές ΤΕΑΔΥ, αλλά μόνο ΟΠΑΔ. Ωστόσο πληρώνεις ΟΠΑΔ και ασφαλισμένου και εργοδότη. Το συνολικό ποσοστό που πληρώνεις δηλαδή αν θυμάμαι καλά είναι 7,65% των ακαθάριστων αποδοχών σου. Αν η άδεια σου είναι ετήσια, τότε πληρώνεις για όλο το χρόνο προκαταβολικά.

Επειδή έχουν περάσει 3 μήνες από την τελευταία φορά που ασχολήθηκε με άδεια άνευ αποδοχών, κρατάω την επιφύλαξη να έχει αλλάξει κάτι και να μην το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #410 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:19:53 μμ »
Χαιρετώ. Εγώ βρίσκομαι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε άδεια άνευ αποδοχών (ανατροφή παιδιού μέχρι 6 ετών). Την πρώτη φορά τη ζήτησα τέλη Σεπτέμβρη και μου την ενέκριναν σε 10 μέρες μέχρι 21 Ιουνίου. Τη δεύτερη φορά εκγρίθηκε μέσα σε λίγες ώρες. Μου είπε η υπεύθυνη υπάλληλος ότι πλέον τα χρόνια για άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού μέχρι έξι ετών έχουν αυξηθεί από 2 σε 3 (όχι όμως και τα συνολικά, δηλαδή δεν δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί συνολικά πάνω από 3 χρόνια ααα). Και η άδεια αυτή είναι μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους. Δείτε και εδώ: http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/diefkrinisi-anaforika-adeia-anev-apodoxon-anatrofi-teknoy

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #411 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:50:23 μμ »
Συνάδελφοι τι γίνεται αν βγω σε αδεια α/α αφού καταθέσω αίτηση μετάθεσης;Δεν αλλάζουν τα μόρια μου αφού δε θα δουλέψω μέχρι τέλος χρονιάς;
Π.χ. κάνω αίτηση μετάθεσης μήνα Νοέμβρη και αίτηση για α/α το Γενάρη. Τί γίνεται;Αναπροσαρμόζουν τα μόρια μου από τη Διδε μου;

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #412 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:34:28 μμ »
Καλησπερα! Ειμαι αποσπασμενη αλλα δεν εχω ακομη τοποθετηθει, παρουσιαζομαι στη διευθυνση κ κανω εκει ενα 6ωρο καθε μερα ωσπου να βρεθει θεση. Επειδη μου προεκυψε θεμα με τα παιδια, θα μπορουσα να ζητησω τωρα αδεια ανευ αποδοχων για αντροφη εως 30 Ιουνιου; σε ποια διευθυση τη ζηταω; οργανικης η αποσπασης;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #413 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:05:39 μμ »
Καλησπερα! Ειμαι αποσπασμενη αλλα δεν εχω ακομη τοποθετηθει, παρουσιαζομαι στη διευθυνση κ κανω εκει ενα 6ωρο καθε μερα ωσπου να βρεθει θεση. Επειδη μου προεκυψε θεμα με τα παιδια, θα μπορουσα να ζητησω τωρα αδεια ανευ αποδοχων για αντροφη εως 30 Ιουνιου; σε ποια διευθυση τη ζηταω; οργανικης η αποσπασης;

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα από πέρσι. Εγώ τη ζήτησα μέσα Σεπτεμβρίου. Μου είχαν πει ότι όταν είναι για ανατροφή παιδιού μέχρι 6 ετών μπορείς και μέσα στη χρονιά άνετα. Και την αίτηση την έκανα στη διεύθυνση στην οποία ήμουν αποσπασμένη.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #414 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 06:02:52 μμ »
Καλησπέρα σας....Ήθελα να ρωτήσω.... μπορώ να ζητήσω άδεια άνευ αποδοχών για προσωπικούς λόγους; Εννοώ αν δεν τίθεται θέμα υγείας, μεταπτυχιακού ή ανατροφής τέκνου; Επίσης το να δουλεύω κάπου αλλού όσο έχω την άδεια, να φανταστώ είναι παράνομο;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #415 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:27:02 μμ »
Η άδεια άνευ αποδοχών δίνεται απο την τοπική διεύθηνση δευτ/πρωτ. εκπαίδευσης.Πρώτα γίνεται αίτηση προς το τοπικό κυσδε/κυσπε και αυτό εγκρίνει ή όχι.Ο λόγος για τον οποίο δίνεται η συγκεκριμένη άδεια πρέπει να είναι σοβαρός.Ο νόμος προβλέπει κάποιους, όπως π.χ η υγεία,αλλά απο κει και πέρα είναι θέμα εκείνων που αποφασίζουν να αξιολογήσουν τι είναι σοβαρό και τι όχι.Άρα πρέπει να βρείς ένα πραγματικά σοβαρό λόγο για να σου δώσουν την άδεια.Αν έχεις παιδί,τότε είναι εύκολο να βρεις σοβαρό λόγο.
Τώρα,απο την στιγμή που θα σου δώσουν την άδεια και για όσο βρίσκεσαι σε αυτήν μπορείς να δουλέψεις στον ιδιώτικό τομέα.Δεν μπορείς όμως να δουλέψεις ως συμβασιούχος στο δημόσιο,παρα μόνο αν αναλάβεις εργολαβία ως ελεύθερος επαγγελματίας.επίσης,μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό,να ανοίξεις επιχείρηση ή ακόμα και να κάνεις επιχείρηση στο εξωτερικό.Ελπίζω να σε διαφώτισα.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #416 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:34:30 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Επίσης...δεν παίρνω φυσικά μόρια , αλλά δε χάνω την  οργανική μου σωστά; Και κάτι τελευταίο, αλλά βασικό...με τη ασφάλειά μου τι γίνεται; Συνεχίζει όσο είμαι σε άδεια κανονικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:37:26 μμ από boukitsa »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #417 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:35:39 μμ »
Την οργανική σου δεν την χάνεις. Για 1 μήνα/χρόνο που βρίσκεσαι σε άδεια άνευ αποδοχών, η προϋπηρεσία σου μετράει κανονικά (άρα ίσως και τα μόρια, δεν ξέρω). Εάν η άδειά σου είναι άνω του ενός μηνός, τότε οι υπόλοιποι μήνες δεν μετράνε. Την ασφάλειά σου πρέπει να την πληρώσεις από την τσέπη σου. Δηλαδή στην άδεια άνευ αποδοχών δεν λαμβάνεις μισθό, αλλά πρέπει να δώσεις εσύ το ποσό που αναλογεί στην ασφάλισή σου.

Αυτές τις απορίες είναι πιο φρόνιμο να τις λύσεις στο γραφείο εκπαίδευσης με τον υπεύθυνο αδειών που θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο απ ότι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #418 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 06:26:54 μμ »
Έγινε! Ευκαιρία τώρα στις διακοπές! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #419 στις: Μάρτιος 04, 2014, 09:27:16 πμ »
Καλημερα σας! Έχω άδεια ανευ αποδοχών 1 έτους και σε λιγο μπαινω στον 7 μηνα εγκυμοσυνης. Δικαιούμαι άδεια κυησης 2 μηνες πριν γεννήσω και τις αδειες μετα τη γεννα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.