*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #770 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 02:36:02 μμ »
Καλημέρα. Συγνώμη αν κάνω ερώτηση σε λάθος σημείο αλλά είμαι καινούργιος εδώ. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Υπηρετώ σε σώματα ασφαλείας. Μπορώ να κάνω αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών λόγω του ότι έχω παιδί κάτω των 6 ετών και με αυτή την άδεια να εργαστώ στο εξωτερικό νόμιμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σε σωματα ασφαλειας ισχυουν τα ιδια πουβοσχυουν σε ολους τους ΔΥ ή υπαρχει ειδικο καθεστως; Αυτο ειναι που πρεπει να βρειτε πρωτα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:07 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #771 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 09:18:51 μμ »
Τα Σ.Α είναι μια κατηγορία μόνα τους και δεν υπάγονται/ανήκουν στον Δ.Υ κώδικα.  Οι διατάξεις είναι εντελώς διαοφορετικές και κάνουν χρόνια και ζαμάνια να ενσωματωθούν (εάν ενσωματωθούν ποτέ) .  Ακόμη και οι Δημοτικοί Υπαλληλοι είναι σε 2η μοίρα, αλλά τουλάχιστον αυτοί έστω και λίγο καθυστερημένα ενσωματώνουν την νομοθεσία του Δ.Υ. Κώδικα.

Αποσυνδεδεμένος gremar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #772 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:07:54 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα

Εχει βγει καποια αποφαση απο το Υπουργείο σχετικα με τις αδειες ανευ αποδοχων ανατροφης τεκνου??και την καταστρατηγηση απο μερικες δδε για υποχρεωτικη ημερομηνια ληξης εως 31/08??

Ειναι καποιος συναδελφος που καταφερε να τη παρει και να μη ληγει 31/08??

Αποσυνδεδεμένος Xaroulans

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #773 στις: Απρίλιος 19, 2023, 12:25:15 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα

Εχει βγει καποια αποφαση απο το Υπουργείο σχετικα με τις αδειες ανευ αποδοχων ανατροφης τεκνου??και την καταστρατηγηση απο μερικες δδε για υποχρεωτικη ημερομηνια ληξης εως 31/08??

Ειναι καποιος συναδελφος που καταφερε να τη παρει και να μη ληγει 31/08??

Ναι, υπάρχει συνάδελφος που την έχει πάρει, είναι αυτή τη στιγμή σε αυτή την άδεια και λήγει 16/6. Την πήρε από την ΔΔΕ Δ Αθήνας.
Δεν έχει βγει Εγκύκλιος από το Υπουργείο που να διευκρινίζει ότι πρέπει να λήγει στις 31 /8, είναι μια προφορική εντολή που κάποιες Διευθύνσεις ακολουθούν και άλλες όχι.
Έκανα εγώ η ίδια ερώτημα στο Υπουργείο και μου απάντησαν μεταξύ άλλων: Ως εκ τούτου, και κατά την άποψη της υπηρεσίας, η οποιαδήποτε (μακροχρόνια, άνω του 1 μηνός) άδεια άνευ αποδοχών (για ανατροφή τέκνου κλπ) εκπαιδευτικών χορηγείται έως τις 31/8.
Στο "κατά την άποψη της υπηρεσίας" είναι η παγίδα.

Και τώρα τι κάνουμε είναι το ερώτημα  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:07 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #774 στις: Απρίλιος 19, 2023, 12:58:21 μμ »
Αιτηση ως προβλέπεται.  Εάν είναι αρνητική,  συνήγορος του πολίτη.  Εγώ αυτό θα έκανα.  Η υπηρεσία να ρωτήσει το νομικό σύμβουλο να της πει . Μα , είμαστε σοβαροί τώρα??? Ελλαδαρα for ever !

Αποσυνδεδεμένος Xaroulans

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #775 στις: Απρίλιος 19, 2023, 02:16:57 μμ »
Αιτηση ως προβλέπεται.  Εάν είναι αρνητική,  συνήγορος του πολίτη.  Εγώ αυτό θα έκανα.  Η υπηρεσία να ρωτήσει το νομικό σύμβουλο να της πει . Μα , είμαστε σοβαροί τώρα??? Ελλαδαρα for ever !


Έχω κάνει αίτηση από την 1η Φεβρουαρίου για την άδεια αυτή και δεν έχει απαντηθεί ακομα εγγράφως από την Διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Δήμητρα24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #776 στις: Απρίλιος 20, 2023, 03:35:14 μμ »
Καλησπέρα σας! Έχει πάρει κάποιος άδεια ανευ αποδοχών για εργασία σε ευρωπαικό φορέα στο εξωτερικό; Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να μου πει κάποιος την εμπειρία του για τη συγκεκριμένη διαδικασία. Ευχαριστώ!



Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #777 στις: Απρίλιος 20, 2023, 05:20:54 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα

Εχει βγει καποια αποφαση απο το Υπουργείο σχετικα με τις αδειες ανευ αποδοχων ανατροφης τεκνου??και την καταστρατηγηση απο μερικες δδε για υποχρεωτικη ημερομηνια ληξης εως 31/08??

Ειναι καποιος συναδελφος που καταφερε να τη παρει και να μη ληγει 31/08??

Ναι συναδελφος μου την πηρε απο δ αθηνας και αυτος.

Η καθε διευθυνση κανει ο.τι θελει.

Δεν επικρατει η λογικη. Δεν διαβαζουν καν τις εγκυκλιους.
Η λογικη ριναι οτι αυτη την αδεια την παιρνει καποιος για ανατροφη τεκνου. Τι να την κανει μεσα στους 2 μηνες που ειναι κλειστα τα σχολεια.

Καντε αιτηση . Περιμενετε απαντηση γραπτως πανω σε ποιες εγκυκλιους βασιζεται η απορριπτικη (αν υπαρξει) .
Επειτα συνηγορο....

Έχω κάνει αίτηση από την 1η Φεβρουαρίου για την άδεια αυτή και δεν έχει απαντηθεί ακομα εγγράφως από την Διεύθυνση.

Ξανακαντε....2η αιτηση. Κρατηστε αριθμο πρωτοκολλου. Ειναι υποχρεωμενοι σε 15 εργασιμες να απαντησουν. Οπιτε καντε 2η αιτηση και αναφερετε και τον αριθμο της 1ης αιτησης και παρτε νεο αριθμο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #778 στις: Απρίλιος 20, 2023, 09:00:42 μμ »

Έχω κάνει αίτηση από την 1η Φεβρουαρίου για την άδεια αυτή και δεν έχει απαντηθεί ακομα εγγράφως από την Διεύθυνση.

Ρίξε μια υπενθύμιση,  βάλε και λίγο νομοθεσία να τρέξουν (προθεσμία).

Αποσυνδεδεμένος q gambit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #779 στις: Μάιος 09, 2023, 07:52:33 μμ »
Γεια σας, στην άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου τι γίνεται με την ασφάλιση ; Όσο καιρό είμαι στην άδεια είμαι ανασφάλιστη ; Πληρώνω από την τσέπη τις εισφορές και αν ναι πόσο είναι το πόσο ; Γνωρίζει κάποιος που την έχει πάρει ήδη;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #780 στις: Μάιος 10, 2023, 01:46:26 πμ »
Γεια σας, στην άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου τι γίνεται με την ασφάλιση ; Όσο καιρό είμαι στην άδεια είμαι ανασφάλιστη ; Πληρώνω από την τσέπη τις εισφορές και αν ναι πόσο είναι το πόσο ; Γνωρίζει κάποιος που την έχει πάρει ήδη;

Αν θέλεις να είσαι ασφαλισμένη πρέπει να πληρώνεις τις εισφορές . Το πόσο είναι, φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο για όλους. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω. Αν τηλεφωνήσεις στη Διεύθυνση θα σε ενημερώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Jojo87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #781 στις: Μάιος 12, 2023, 03:06:29 πμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 3 παιδιά ( 2 δίδυμα 2 χρόνων κι ένα μεγαλύτερο 4 χρόνων). Θα ήθελα να πάρω άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής για ένα χρόνο. Πόσους μήνες με αποδοχές και αναγνώρισης προϋπηρεσίας δικαιούμαι; Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει στην περίπτωση μου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #782 στις: Μάιος 12, 2023, 10:52:44 πμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έχω 3 παιδιά ( 2 δίδυμα 2 χρόνων κι ένα μεγαλύτερο 4 χρόνων). Θα ήθελα να πάρω άδεια άνευ αποδοχών ανατροφής για ένα χρόνο. Πόσους μήνες με αποδοχές και αναγνώρισης προϋπηρεσίας δικαιούμαι; Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει στην περίπτωση μου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Διότι είναι δίδυμα δικαούσαι +2 μήνες μηνιαία παροχή (780ευρώ μεικτά/μήνα) . Σύνολο δηλαδή 6 μήνες Χ 780 ευρώ (μεικτά πάντα) .
Για το τρίτο τέκνο δικαιούσαι 3 μήνες πλήρες αποδοχές.
Πραγματική υπηρεσία είναι 4 μήνες ανά τέκνο .

Αποσυνδεδεμένος Jojo87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #783 στις: Μάιος 12, 2023, 11:01:22 πμ »
Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.