*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό  (Αναγνώστηκε 20274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 06:33:18 μμ »
Η αντιστοίχιση αριθμητικής βαθμολογίας και αυτής με τα γράμματα είναι όπως στα είπε ο/η fragy.
Στη Γ τάξη, επειδή είναι και η πρώτη τάξη που παίρνει βαθμούς και όχι περιγραφική αξιολόγηση όπως τα προηγούμενα χρόνια, όλοι οι συνάδελφοι έχουμε την τάση να είμαστε επιεικείς.
Συν το γεγονός ότι για ένα παιδί της Γ τάξης το Α σημαίνει είμαι καλός....
το Β σημαίνει δεν είμαι καλός...
και το Γ σημαίνει ότι είμαι κακός μαθητής.
Οπότε προσωπικά το αποφεύγω το Γ (τουλάχιστον στο Α' τρίμηνο και το βάζω το επόμενο τρίμηνο αν δεν υπάρχει ανταπόκριση από το παιδί)
[/quote
προσωπικα θα ηθελα να μπορουσα να εβλεπα καθε γονεα οταν ερχοταν για τον βαθμο αλλα οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται για τα αγγλικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:31 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:52:14 μμ »
Η αντιστοίχιση αριθμητικής βαθμολογίας και αυτής με τα γράμματα είναι όπως στα είπε ο/η fragy.
Στη Γ τάξη, επειδή είναι και η πρώτη τάξη που παίρνει βαθμούς και όχι περιγραφική αξιολόγηση όπως τα προηγούμενα χρόνια, όλοι οι συνάδελφοι έχουμε την τάση να είμαστε επιεικείς.
Συν το γεγονός ότι για ένα παιδί της Γ τάξης το Α σημαίνει είμαι καλός....
το Β σημαίνει δεν είμαι καλός...
και το Γ σημαίνει ότι είμαι κακός μαθητής.
Οπότε προσωπικά το αποφεύγω το Γ (τουλάχιστον στο Α' τρίμηνο και το βάζω το επόμενο τρίμηνο αν δεν υπάρχει ανταπόκριση από το παιδί)
[/quote
προσωπικα θα ηθελα να μπορουσα να εβλεπα καθε γονεα οταν ερχοταν για τον βαθμο αλλα οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται για τα αγγλικα
Δυστυχώς αρκετοί γονείς δεν ενδιαφέρονται για τα αγγλικά του σχολείου μεταφέροντας έτσι αυτή τη συμπεριφορά και άποψη και στα παιδιά τους. Κάποιοι τους λένε "Πας φροντιστήριο ή κάνεις ιδιαίτερα, τα ξέρεις. Δώσε εκεί βάση." Έτσι τα παιδιά υιοθετούν μια απαξιωτική στάση προς το μάθημα και δυσκολεύουν τη διδασκαλία και τη συγκέντρωση των συμμαθητών τους που ενδιαφέρονται για το μάθημα. Γιατί η παιδεία δεν είναι μόνο θέμα σχολείου αλλά και οικογένειας..

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:28:39 πμ »
Να πω κι εγω την αποψη μου απο πλευρας γονιου αυτη τη φορα κι οχι του εκπαιδευτικου.Οταν πηγαινε γ δημοτικου το παιδι μου ειχαμε ολοι οι γονεις ενα θεμα με τη αγγλικων. Τιμωριες της ταξεως 350 φορες "next time i will be quiet" γιατι πεταχτηκαν καποια παιδακια μετρωντας απο το 1 εως το 10. Απορουσαμε ολοι.Πρωτη επαφη με τη γλωσσα και αυτο εγινε την πρωτη εβδομαδα. Οι βαθμολογιες στη Γ δημ. "Β" (και το παιδι μου μαζι).Εγραφε 96% στα τεστ και παντα Α στην ορθογραφια.Συμπεριφορα απ οτι η ιδια ελεγε αψογος.Αφου την ετρεμε!!!Ξερετε τι εγινε τοτε; Το παιδι μου μισησε τη γλωσσα.Εκανα τρομερο αγωνα να την αγαπησει ξανα κι εγω και στο ιδιαιτερο.
Φετος παει Ε δημ. αλλα τα βιβλια ειναι αισχρα.Εχουν μεγαλη δυσκολια και πολλες φορες καλουμαστε οι γονεις να απαντησουμε τις ασκησεισ των παιδιων.Στο διαγωνισμα το 80% εγραψε C ΚΑΙ D.Εχω την απορια ομως πως θα βαλμολογησει γενικοτερα η καθηγητρια.Με κριτηριο μονο το διαγωνισμα ή κραταει σημειωσεις για τις ορθογραφιες; Απο πλευρας μου δε με ενδιαφερει ο βαθμος και το εχω μεταφερει στο παιδι μου.Η προσπαθεια μετραει και οχι το κυνηγι του βαθμου .Ας τα ξερει και να τα εχει εμπεδωσει κι ας μην παρει 9 και 10.Κι εννοω σε ολα τα μαθηματα και οχι μονο στα Αγγλικα.Απλα το θεμα το δικο μου ειναι να αγαπησουν τη γλωσσα και να μη γινεται με το ζορι.Δώστε βαρυτητα να αγαπησουν τη γλωσσα.Οχι μονο δεν υποβαθμιζω το ρολο των αγγλικων στο σχολειο αλλα προσωπικα τον ενισχυω ιδιως για το δημοτικο.Αν τα αγαπησουν στο σχολειο θα τα αγαπησουν και στο φροντιστηριο και στο ιδιαιτερο.Αυτα ειχα να πω ως γονιος αυτη τη φορα.

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:59:09 μμ »
Βαθμολόγησε πραγματικά όπως νομίζεις εσύ. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να σού πει κανείς τί βαθμό θα βάλεις στο μάθημα ΣΟΥ. Απλά βεβαιώσου ότι στο τέλος δεν σου άλλαξε ο δάσκαλος τον βαθμο!!!! (Το έχω δει να συμβαίνει, να βάζει μια συνάδελφος βαθμό και η δασκάλα να αλλάζει τον βαθμό στον έλεγχο).

Πέρισυ σ' ένα σχολείο η δασκάλα μού έκανε παρατήρηση γιατί έβαζα καλούς βαθμούς, οπότε με το να παίρνουν τα παιδιά καλούς βαθμούς στα αγγλικά, γερμανικά γυμναστική κτλ ανέβαζαν τον μέσο όρο και μετά οι καθηγητές του γυμνασίου παραπονιόντουσαν στους δασκάλους γιατί τούς "παραπλανούσαν" οι καλοί μέσοι όροι των αδύναμων μαθητών που έρχονταν στο γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:31 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 09:38:06 μμ »
Στην παράδοση των βαθμών πρέπει να είμαστε παρόντες ως ωρομίσθιοι? Εννοείται πως δεν μπορούμε να ειμαστε σε όλα τα σχολεία, αφού πολλές φορές συμπίπτουν οι μέρες/ωρες των σχολείων στα οποία μοιραζόμαστε.

ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 09:41:22 μμ »
Όχι,δεν πρέπει.Συνήθως δεν δίνουν βαθμούς τις ημέρες που είμαστε εκεί γιατί οι δάσκαλοι σχολάνε νωρίς και δεν θέλουν να μένουν αργά εξαιτίας μας :P

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:29:51 μμ »
Όχι,δεν πρέπει.Συνήθως δεν δίνουν βαθμούς τις ημέρες που είμαστε εκεί γιατί οι δάσκαλοι σχολάνε νωρίς και δεν θέλουν να μένουν αργά εξαιτίας μας :P
Το αντίθετο, πιστεύω. Και πέρσυ στο Γυμνάσιο, αλλά και φέτος στο Δημοτικό δίνουμε μέρες και ώρες που είμαι κι εγώ (ωρομίσθια Αγγλικών) για να δω γονείς (αν έρθει κανείς :P). Μια δασκάλα που σχολάει νωρίς θα δώσει πιο πριν τους βαθμούς της.
Όσον αφορά την βαθμολογία, στην Γ έβαλα όλο Α (άλλα αξίζουν για 9 κι άλλα για 10). Στην Δ έβαλα Α, Β και Γ (αν και όταν τα ζήτησα να μου βαθμολογήσουν τον εαυτό τους κανένας δεν είπε Γ, αν και υπάρχουν μαθητές που είναι αλλού γι αλλού). Στις Ε και Στ από 6 ως 10. Στους συναδέλφους έκαναν εντύπωση τα 6άρια, αλλά όταν ένα παιδί δεν συμμετέχει καθόλου, δεν απαντά όταν ρωτάω, έρχεται άγραφο και στα τεστς γράφει 1 ή 1,5, τι να βάλω; ???

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια! Βαθμοί τριμήνου στο δημοτικό
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 12:00:01 πμ »
Tα κλασικά.....να βάλεις τους βαθμούς που κρίνεις εσύ ότι πρέπει να βάλεις...μην τα τσακίσεις αλλά άμα βάλεις όλο 9 και 10 θα σε τσακίσουν αυτά στο επόμενο τρίμηνο.κάποιοι δάσκαλοι λένε τέτοια γιατί θέλουν να τα έχουν καλά με τους γονείς και να δείχνουν ότι είναι υψηλό το επίεπδο.ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι...κακώς πάντως ανακατεύτηκε.εξάλλου είναι άδικο για τα παιδιά που διαβάζουν και είναι συνεπή να πάρουν σχεδόν τον ίδιο βαθμό με άλλα που δεν φέρνουν καν βιβλία και ενοχλούν συνέχεια...εμένα μου είχε κάνει παρατήρηση δασκάλα επειδή θα χάλαγα τον μέσο όρο του σημαιοφόρου...σε άλλη περίπτωση που δεν είχα βάλει 10 στην σημαιοφόρο,ήρθε ο δάσκαλος της και μου έδωσε...συγχαρητήρια,επειδή το κοριτσάκι το είχε πάρει πάνω της και τους είχε βγάλει το λάδι.άσε,έχεις να δεις πολλά...

+++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 726
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.