*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη  (Αναγνώστηκε 5575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:16:34 πμ »
Σας έχω νεότερα:
Εχθες πήγα στο φροντιστήριο και πριν προλαβω να μπω για μάθημα με πιανει η ιδιοκτήτρια του φροντιστηριου (και γυναίκα του υπευθυνου που λέγαμε) και μου λεει σε φιλικο υφος: Δεν θελω να το παρεις προσωπικα, (ωχ λεω απο μέσα μου) αλλά μίλησα με τους γονεις δυο μαθητών και μου είπαν ότι δεν καταλαβαίνουν και οτι τρεχεις στην ύλη και τα λες πολυ γρηγορα κτλ Της λεω τι τρεχω ειμαι ενα μαθημα μπροστα απο το σχολείο. Μου λεει ξερω για τον εναν οτι δεν διαβαζει καθολου γιατι είναι και δικός μου μαθητής και ξερω ότι δεν κάνει τίποτα, ομως προσπάθησε να τους μιλησεις να δεις τι θελουν για να τα βρείτε. Της λεω οκ θα το έκανα ουτως ή άλλως και πάω για μάθημα.

Ξεκινάω μάθημα χωρίς να πω λέξη, σε πολυ κουλ ύφος, ολοι οι μαθητες μια χαρα, εκτός απο την συγκεκριμενη μαθητρια που εκανε την ιντριγκα... Είχε το πουλάκι μου το ύφος του νικητή, ένιωθε να είναι στην κορυφή του κόσμου. Όλοι με πρόσεχαν, αυτή χαβαλέ, κους κους με την διπλανή της, και φυσικά ήρθε αδιάβαστη, χωρίς να έχει λύσει την άσκηση που έβαλα και εντελώς τυχαία ξέχασε και τα τετράδιά της! Εγώ ήρεμη δύναμη το παρακάμπτω δεν κάνω το παραμικρό σχόλιο, της φέρομαι με τον καλύτερο τρόπο όπως και στους υπόλοιπους. Τελειώνει το μάθημα και τους ζητάω να με προσέξουν γιατί θέλω κάτι να πω. Αυτή με αγνοεί επιδεικτικά, αφού οι υπολοιποι της ζητούσαν να σταματήσει να μιλάει!!!
Τους ζητάω να μου πουν τι τους αρέσει στο μάθημα και τι όχι, αν θέλουν να αλλάξουμε κάτι κτλ σε πολύ φιλικό τόνο. Τα περισσότερα μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα το μόνο που θα ήθελαν να τα λέω πια αργά και αν γίνεται να τους σηκώνω στον πίνακα για να μάθουν να λύνουν ασκήσεις (!). Τους υπόσχομαι ότι θα προσπαθήσω δεδομένου και του χρόνου που θα διαθέτουμε κατά περίπτωση. Τιποτε άλλο.
 Δεν υπαρχει τίποτε άλλο; Εγώ έμαθα ότι υπάρχουν παράπονα, γιατί δεν μου λέτε να τα λύσουμε. Και τότε με διαβεβαιώνουν και πάλι ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα μαζί μου, ότι τους αρέσει το μάθημα και οτι απλα στην αρχη των μαθημάτων όταν ακόμα δεν είχε κλείσει ούτε μήνας, ότι η διευθύντρια τους είχε ρωτήσει πως τους φαίνομαι και της είπαν. Δηλαδή, εμένα μου είπε ψέματα αφήνοντάς με να πιστεύω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με όλο σχεδόν το τμήμα!!!
Καθόλη τη διάρκεια της συζήτησης η ιντρικαδόρισσα μαθήτρια δεν τολμησε να με κοιτάξει στα μάτια, και συμπεριφερόταν σαν να μην ήταν εκεί. Δεν συμμετείχε καθόλου. Τους πιέζω να μου μιλήσουν και κοιτάζονται. Μου λένε ότι δεν έχουν κάτι άλλο να προσθέσουν...
Μα λέω, αυτοί που έχουν παράπονα δεν μίλησαν... και την καρφώνω στα μάτια!!! Δεν ξέρει απο που να φύγει!!! Της απευθύνω τον λόγο και μην έχοντας κάτι ουσιαστικό να πει, λέει το πρώτο που της έρχεται στο μυαλό. Ε...να...να μας κάνετε τις ασκήσεις του σχολείου!
Γουρλώνω τα μάτια και πριν προλάβω να μιλήσω γυρίζουν όλοι και της λένε...Μα τι λες; Όλες τις ασκησεις μας τις κάνει η κυρία. Όχι, λέει, δεν τις κάνει όλες. Επιμένουν οι άλλοι, όλες μας τις κάνει, μήπως δεν τις γράφεις εσύ όλες;;; Εκει τσαντίστηκε αυτή που δεν πήραν το μέρος της και αρχισε να μαλώνει μαζί τους.
 Τους εξήγησα ότι είναι μεγάλα παιδιά και ότι τους απασχολεί, αν έχουν κάποιο πρόβλημα ή παράπονο να μου το λένε κατευθείαν για να το λύνουμε και ότι δεν χρειαζεται να δημιουργούν θέμα απο τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει, λέγοντας άλλα μπροστά μου και άλλα πίσω μου.
Εκει ήρθε η δικαίωση για μένα, ανακουφίστηκα, μου έφυγε το βάρος γιατί κατάλαβα ότι δημιουργήθηκε ενα παρασκήνιο και μια κατάσταση απο εκεί που δεν υπήρχε τίποτα. Και αυτό γιατι μια μαθήτρια προσπάθησε να διακαιολογήσει τη δική της ανευθυνότητα χρησιμοποιώντας εμένα και διακινδυνεύοντας το όνομα και την καριέρα που προσπαθώ να χτίσω! Ε, όχι δεν θα περάσει έτσι αυτό!!!
Θα ενημερώσω τον υπεύθυνο για αυτή τη συζήτηση και θα του εξηγήσω τι συμβαίνει για να γνωρίζει και την άλλη πλευρά...Φοβάμαι όμως ότι η ζημιά έχει ήδη γίνει και ότι ίσως έχουν χάσει την εμπιστοσύνη τους απέναντί μου και αυτό με πνίγει!
Το σίγουρο όμως είναι ότι έμαθα πάρα πολλά από αυτή την εμπειρία...μάλλον πρέπει να βλέπω πιο επιφυλακτικά τους μαθητές μου, γιατι τα φαινόμενα απατούν και είχα ξεχάσει πως φέρονται τα κακομαθημένα παιδάκια όταν δεν γίνεται το δικό τους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:06 »

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:25:02 πμ »
Θα ενημερώσω τον υπεύθυνο για αυτή τη συζήτηση και θα του εξηγήσω τι συμβαίνει για να γνωρίζει και την άλλη πλευρά...Φοβάμαι όμως ότι η ζημιά έχει ήδη γίνει και ότι ίσως έχουν χάσει την εμπιστοσύνη τους απέναντί μου και αυτό με πνίγει!


Μην το σκέφτεσαι αυτό. Οι περισσότεροι "υπεύθυνοι" έχουν παρόμοιο ύφος για να επιβεβαιώνουν την βλακεία τους.
Αν διδάσκουν και αυτοί και δεν είναι μόνο υπεύθυνοι θα γνωρίζουν ότι συμβαίνουν αυτά/

Μια χαρά το χειρίστηκες, υπομονή και μαεστρία χρειάζεται γιατί τέτοια συμβαίνουν συχνά.

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:25:35 πμ »
πω πω τι μου θύμισες τώρα...
ιντριγκαδόρικο υφάκι, και "σε έβαλα στη θέση σου" κτλ αααχ έτσι έκανε και η δικιά μου. Είχε και λίμα και έφτιαχνε τα νύχια της....!

Μην έχεις ποτέ (απόλυτη) εμπιστοσύνη στους μαθητές! αυτό είναι σίγουρο!
Καλά της τα είπες, αφού έγινε θέμα δεύτερη φορά απο τη διεύθυνση δεν γινόταν να μην το θιξεις το ζήτημα.
Και καλά έκανες και ζητησες και τη γνώμη των άλλων μαθητών, έτσι ειχε να αντιμετωπίσει και την κριτική των συμμαθητών της (πυ είναι χειρότερο!)
Καλή συνέχεια-και προσοχή στις ενδείξεις-σημάδια!
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:10:11 μμ »
olgander, είδες που σου είπα για την ήρεμη δύναμη και ότι οι άλλοι μαθητές θα στραφούν εναντίον της;  ;)
Πάντως, μην επαναπαύεσαι, θα ανακάμψει και θα επανέλθει δριμύτερη. Συνήθως αυτά τα κακομαθημένα, αν τους τσαλακώσεις λίγο τον εγωισμό, σε περιμένουν στη γωνία με την καραμπίνα στο χέρι και φυσικά επιστρατεύουν τη μεγαλύτερη από αυτά πληγή... τη μάνα τους! Γι΄αυτό και έχε το νου σου.

Ρε pde σου λέω... συμβουλές παντός καιρού  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:06 »

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 01:14:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις απαντήσεις και το χρόνο σας! Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω ξανά ανάλογο πρόβλημα, αν όμως συμβεί (που πολύ το φοβάμαι) κατευθείαν θα σπευσω εδώ ζητώντας τα φώτα σας! Λειτουργείτε ψυχοθεραπευτικά σας λέω!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο&προβλημα στην τάξη
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 11:20:31 μμ »
Dr Michael... ακούς;... Θέλουμε και αναπαυτικό κρεβατάκι και άνετη πολυθρονίτσα! Σπεύσε ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 667
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.