*

Αποστολέας Θέμα: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία  (Αναγνώστηκε 12567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:32:55 πμ »
ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΛΑΒΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΧΩ ΑΓΝΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ????
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 08:54:08 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:42 »

Αποσυνδεδεμένος 30m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:25:50 πμ »
mallon twra den boreis na kaneis tipota. adeia egkymosinis boreis na pareis , ws wromisthia, 2 mhnes peripoy prin genniseis kai afoy exeis ergastei gia 15 meres apo thn prolipsi soy,
nomizwwwwwwwwww

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:36:05 πμ »
ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΛΑΒΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΧΩ ΑΓΝΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ????

Kalista, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες γιατί δεν φαντάζομαι ότι θέλεις να φωνάζεις!

Για το ερώτημά σου πρέπει να ξέρεις ότι θα σταματήσεις να εργάζεσαι 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και 63 ημέρες μετά.

30m καλύτερα να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, για να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:37:43 πμ από jak13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:20:03 μμ »
εκτός και αν παίζει επαπειλούμενη και στις ωρομίσθιες, που δεν το νομίζω. μένεις πολύ μακρυά από το σχολείο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:42 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 04:02:06 μμ »
εκτός και αν παίζει επαπειλούμενη και στις ωρομίσθιες, που δεν το νομίζω. μένεις πολύ μακρυά από το σχολείο?

Εδώ δεν παίζει επαπειλούμενη για όλες τις αναπληρώτριες, θα παίζει για τις ωρομίσθιες;;;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:16:13 μμ »
αν η επιτροπή του ΙΚΑ περάσει την άδεια που ζητά μια αναπληρώτρια ως άδεια επαπειλούμενης τότε θα την πάρει. αλλα για ωρομίσθια μου φαίνεται ...too much που λένε... :P

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:38:59 μμ »
αν εχεις 200 ενσημα σε δυο χρονια το ΙΚΑ σου πληρωνει 56 μερες πριν απο την πιθανη ημερομηνια τοκετου και 63 μετα, συν το επιδομα τοκετου 800 ευρω. 
παιρνεις χαρτι απο το γιατρο σου οτι θα γεννησεις σε 60 μερες  πας σε γιατρο του ΙΚΑ και στο επικυρωνει και παίρνεις αδεια  θα σου ζητησουν χαρτι απο τον εργοδοτη με ποσα λεφτα παιρνεις και θα σε πληρωσουν αυτοι οχι η υπηρεσια.  μετα τις 63 μερες γυρνας στη θεση σου,
αν δεν εχεις 200 ενσημα δεν ξερω τι γινεται παντως απαγορευεται να δουλευεις 56 ημερες πριν γεννησεις

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 07:24:19 μμ »
και αν οι 56 ημέρες πριν το τοκετό πέφτουν εκτός σχολικής χρονιάς δηλαδή το καλοκαίιρι που οι ωρομίσθιοι είναι άνεργοι;; σε καλύπτει το ΙΚΑ; εξειδικευμένη η ερώτηση αλλά έχει κανείς προσωπική εμπειρία με ωρομισθία και εγκυμοσύνη; θα με ενδιέφερε πολύ..

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 08:05:34 μμ »
και αν οι 56 ημέρες πριν το τοκετό πέφτουν εκτός σχολικής χρονιάς δηλαδή το καλοκαίιρι που οι ωρομίσθιοι είναι άνεργοι;; σε καλύπτει το ΙΚΑ; εξειδικευμένη η ερώτηση αλλά έχει κανείς προσωπική εμπειρία με ωρομισθία και εγκυμοσύνη; θα με ενδιέφερε πολύ..
μία φίλη μου που είναι έγκυος είναι ωρομίσθια και μου είπε ότι δικαιούται άδεια πληρωμένη εγω που έμεινα έγκυος πέρυσι τον Νοέμβριο δούλευα κανονικά, είχα πιθανή ημερομηνία κανονικά 10 Αυγούστου μου έβαλε ο γιατρός μου 5 μέρες νωρίτερα για να είμαι σε ενεργή σύμβαση εργασίας για να πάρω την άδεια από το ΙΚΑ. Νομίζω ότι μπορείς να πάρεις τα επιδόματα κυήσεως τοκετού και μητρότητας αρκεί να έχεις τα ένσημα.Επίσης έχε υπόψη σου ότι μπορείς να πάρεις και Ταμείο ανεργίας πράγμα που δεν ήξερα και το πήρα 1 μήνα μετά. Για να είσαι σίγουρη πάρε στο κέντρο φροντίδας μάνας και παιδιού και θα σε κατατοπήσουν πλήρως.άτιμη ωρομισθία όμηροι χωρίς δικαιώματα.Με το καλό να έρθει το παιδάκι σου και μην αγχώνεσαι για τίποτα άλλο!!

Αποσυνδεδεμένος baby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 10:01:18 μμ »
και αν οι 56 ημέρες πριν το τοκετό πέφτουν εκτός σχολικής χρονιάς δηλαδή το καλοκαίιρι που οι ωρομίσθιοι είναι άνεργοι;; σε καλύπτει το ΙΚΑ; εξειδικευμένη η ερώτηση αλλά έχει κανείς προσωπική εμπειρία με ωρομισθία και εγκυμοσύνη; θα με ενδιέφερε πολύ..

Εγώ γέννησα στις 9 Σεπτεμβρίου ενώ ήμουν άνεργη! Πήρα 990 ευρώ βοήθημα τοκετού και επειδή είχα 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πηρα επίδομα κυοφορίας και λοχείας άλλα 2.300 ευρώ ακόμα. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να μην εργάζεσαι 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά. Παράλληλα έπαιρνα και το επίδομα ανεργίας κανονικά! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου...!

Αποσυνδεδεμένος Fella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 01:25:02 μμ »
Λοιπόν να σας πω κι εγω γιατι το περνάω για τρίτη φορά! Σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ωρομισθίας μπορείς να πάρεις άδεια κανονικά αναρρωτική όποτε θες και σε πληρώνει για τις πρωτες 15 μερες η πρωτοβάθμια και μετά συνεχίζει να σε πληρώνει μόνο το ικα ανάλογα με τα ενσημα που εχεις. Αν συμπληρώνεις τον απαιτούμενο αριθμό ενσήμων για φέτος νομίζω γύρω στα 120 τότε θα σε πληρώνει το ικα καθε μήνα και θα τα παίρνεις και πιο γρήγορα απο ό,τι στο σχολείο, ασε που μπορεί να παίρνεις και πιο πολλά. Αν δεν συμπληρώνεις τα ενσημα τότε παίρνεις την άδεια αλλά δεν σε πληρώνει κανείς πέρα απο τις πρωτες 15 μερες οπως  εγραψα παραπανω. Για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά τον τοκετό πάλι σε πληρώνει το ικα αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταία χρόνια. Αλλιώς πάλι τις παίρνεις ως άδεια αλλά χρήματα γιοκ... Μόνο το επίδομα τοκετού θα πάρεις ανάλογα με το ταμείο που θα εισαι ασφαλισμένη ( στο ικα γυρω στα 800 ευρω και τα παίρνεις την ώρα που καταθέτεις τα χαρτιά σου ενω στο δημόσιο ειναι 1000 ευρώ και τα παίρνεις μετά απο 6 μήνες ). Επίσης αν οταν γεννήσεις δεν εισαι στο ταμείο ανεργίας και ασφαλίσεις πάνω σου το παιδί τότε ο οαεδ σου δινει ενα εξτρα επίδομα το όποιο δεν γνωρίζω ποσο ειναι. Αυτό αξίζει μονο αν ο αντρας σου δεν είναι ασφαλισμένος στο δημόσιο. Γιατι αλλιώς ειναι ταλαιπωρία να ασφαλίσεις το παιδί στο ικα και ασε που θα πληρώνεις καθε μήνα τον παιδίατρό σου για να εχεις μια σωστή παρακολούθηση. Αν γεννήσεις καλοκαίρι και εισαι στο ταμείο ανεργίας τοτε πληρώνεσαι κανονικά τις 56 και τις 63 μερες μετά συν τα επιδόματα που θα σου βγουν ολα μαζι γυρω στα 2000 και κατι, δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω. Πάντως μην φοβηθείς να πάρεις άδεια ειδικά αν έχεις τις προϋποθέσεις να πληρώνεσαι απο το ικα. Την παίρνεις από την πρώτη μέρα της πρόσληψής σου. Α επίσης ξεχασα να πω οτι την προϋπηρεσία θα την παρεις κανονικά! Τουλάχιστον σε αυτην δεν χάνεις τιποτα μόνο που κάθε μήνα θα συμπληρώνεις κανονικά τις ώρες σου σαν να δούλευες κανονικά και θα τις στέλνουν απο το σχολείο. Αυτά είχα να πω αν ξεχασα κάτι ρωτήστε με γιατι πραγματικά πολλές έχουν άγνοια για το θέμα αυτό και χάνουν τα δικαιώματά ταυς. Η ώρα η καλή!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 12:23:27 πμ »
Λοιπόν να σας πω κι εγω γιατι το περνάω για τρίτη φορά! Σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ωρομισθίας μπορείς να πάρεις άδεια κανονικά αναρρωτική όποτε θες και σε πληρώνει για τις πρωτες 15 μερες η πρωτοβάθμια και μετά συνεχίζει να σε πληρώνει μόνο το ικα ανάλογα με τα ενσημα που εχεις. Αν συμπληρώνεις τον απαιτούμενο αριθμό ενσήμων για φέτος νομίζω γύρω στα 120 τότε θα σε πληρώνει το ικα καθε μήνα και θα τα παίρνεις και πιο γρήγορα απο ό,τι στο σχολείο, ασε που μπορεί να παίρνεις και πιο πολλά. Αν δεν συμπληρώνεις τα ενσημα τότε παίρνεις την άδεια αλλά δεν σε πληρώνει κανείς πέρα απο τις πρωτες 15 μερες οπως  εγραψα παραπανω. Για τις 56 μέρες πριν και τις 63 μετά τον τοκετό πάλι σε πληρώνει το ικα αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταία χρόνια. Αλλιώς πάλι τις παίρνεις ως άδεια αλλά χρήματα γιοκ... Μόνο το επίδομα τοκετού θα πάρεις ανάλογα με το ταμείο που θα εισαι ασφαλισμένη ( στο ικα γυρω στα 800 ευρω και τα παίρνεις την ώρα που καταθέτεις τα χαρτιά σου ενω στο δημόσιο ειναι 1000 ευρώ και τα παίρνεις μετά απο 6 μήνες ). Επίσης αν οταν γεννήσεις δεν εισαι στο ταμείο ανεργίας και ασφαλίσεις πάνω σου το παιδί τότε ο οαεδ σου δινει ενα εξτρα επίδομα το όποιο δεν γνωρίζω ποσο ειναι. Αυτό αξίζει μονο αν ο αντρας σου δεν είναι ασφαλισμένος στο δημόσιο. Γιατι αλλιώς ειναι ταλαιπωρία να ασφαλίσεις το παιδί στο ικα και ασε που θα πληρώνεις καθε μήνα τον παιδίατρό σου για να εχεις μια σωστή παρακολούθηση. Αν γεννήσεις καλοκαίρι και εισαι στο ταμείο ανεργίας τοτε πληρώνεσαι κανονικά τις 56 και τις 63 μερες μετά συν τα επιδόματα που θα σου βγουν ολα μαζι γυρω στα 2000 και κατι, δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω. Πάντως μην φοβηθείς να πάρεις άδεια ειδικά αν έχεις τις προϋποθέσεις να πληρώνεσαι απο το ικα. Την παίρνεις από την πρώτη μέρα της πρόσληψής σου. Α επίσης ξεχασα να πω οτι την προϋπηρεσία θα την παρεις κανονικά! Τουλάχιστον σε αυτην δεν χάνεις τιποτα μόνο που κάθε μήνα θα συμπληρώνεις κανονικά τις ώρες σου σαν να δούλευες κανονικά και θα τις στέλνουν απο το σχολείο. Αυτά είχα να πω αν ξεχασα κάτι ρωτήστε με γιατι πραγματικά πολλές έχουν άγνοια για το θέμα αυτό και χάνουν τα δικαιώματά ταυς. Η ώρα η καλή!

Πόσο δίκιο έχεις συνάδελφε! :( Διαβάζοντας το μήνυμά σου,ειλικρινά στενοχωριέμαι για όλα όσα έχασα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και της λοχείας από ελλιπή έως ανύπαρκτη ενημέρωση! :'(

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκυμοσύνη και ωρομισθία
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 11:16:09 πμ »
Καλημέρα κ καλή χρονιά. Να πω κ γω για την περίπτωσή μου μπας κ βοηθήσω. Τώρα βρισκομαι στην 33η εβδομάδα. Δουλεύω ως ωρομίσθια από 25/9 σε ολοήμερο κ από 10/11 κ σε λύκειο. Πριν προσληφθώ από Ββάθμια πήρα 15 μέρες αναρρωτική με αποδοχές από Αβάθμια, αφού είχα όμως δουλέψει πάνω από 10 μέρες. Κατά τις 8-10 /12 δεν μπορούσα πλέον να κάνω 1200 χλμ τη βδομάδα κ να τρέχω μια στο λύκειο κ μια στα ολοήμερα κ πήρα ξανά 15 μέρες άδεια από το γιατρό του ικα κ μετά πέρασα από επιτροπή για να εγκριθεί. Μόλις πέρασαν οι 15 μέρες μου έγραψε κι άλλη άδεια κ αύριο περνάω πάλι επιτροπή. Η έξτρα άδεια είναι χωρίς αποδοχές αλλά μου δώσαν ένα χαρτί από τις παροχές στο ικα να το συμπληρώσει ο εργοδότης κ με την απόφαση της επιτροπής θα πάρω από το ικα επίδομα ασθενείας για όσες μέρες είχα άδεια( κάποιες από αυτές τις μέρες ήταν μέσα στις γιορτές που τα σχολεία είναι κλειστά αλλά μου είπαν δεν έχει σημασία, θα μετρήσουν οι μέρες). Ακόμα βέβαια δεν κατέθεσα αυτά τα χαρτιά γιατί λόγω εορτών τα γραφεία υπολειτουργούν. Από Δευτέρα θα κάνω πάλι τα σχετικά τηλέφωνα. Ήδη έχει αρχίσει κ η άδεια κύησής μου κι ας πέφτει μες στις γιορτές. Θα πάρω τα επιδόματα του ικα γιατί συμπληρώνω τα 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρονια. Περισσότερες λεπτομέρειες θα ξέρω σύντομα, αφού τελειώσω με τη σχετική χαρτούρα.
Πάντως θέλει αρκετό τρέξιμο κ πολλά χαρτιά κ πολλά τηλέφωνα. Τουλάχιστον η προυπηρεσία μετράει, αν κ ίσως χαμένα την υπολογίζουμε ???

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
ωρομίσθια έγκυος
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 10:37:03 μμ »
Γειά σας!

Αν και πολλές φορές κατά καιρούς έχει τεθεί το ερώτημα, θέλω να μου διευκρινίσετε όποιος γνωρίζει υπεύθυνα σε περίπτωση επαπειλούμενης κύησης ακόμα και στην αρχή ή την μέση της χρονιάς, ένας ωρομίσθιος τα μόρια τα παίρνει κανονικά αν σταματήσει από το σχολείο?  μη με παραπέμψετε στο link που αναφέρει τις άδειες αναπληρωτών-ωρομισθίων, το διάβασα και δεν κατάλαβα και πολλά...  ::) σε τέτοια περίπτωση (επαπειλούμενης) τι ακριβώς πρέπει να κάνω?   

ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162245
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.