*

Αποστολέας Θέμα: σχολικοι συμβουλοι  (Αναγνώστηκε 3518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
σχολικοι συμβουλοι
« στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:03:23 μμ »
στο σχολειο που ειμαι προκειται να με επισκεφθει σχολικη συμβουλος. ολα ωραια & καλα....
το θεμα ειναι πως σε προηγουμενο συναδελφο που ηρθε την προηγουμενη βδομαδα, μπηκε μεσα στην ταξη και παρακολουθουσε το μαθημα κανοντας συνεχω παρεμβασεις. εγω, ωσαν νεα στο συστημα γενικα(ψαρι), θα μπλοκαρω εντελως και μονο με την παρουσια της! ρεζιλι θα γινω στα παιδια...
εχω το δικαιωμα να αρνηθω να ειναι παρουσα? να με συμβουλεψει για πολλα θεματα το θελω! εχω μαζεψει σωρο ερωτησεις...αλλα εκτος μαθηματος..
θα εκτιμουσα την οποια εμπειρια & γνωμη! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:41 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:12:05 μμ »
ωχ....το θυμαμαι παλια απο το σχολειο που ερχονταν οι σχολικοι συμβουλοι κ στις ταξεις κ μας ελεγαν οι καθηγητες να ειμαστε φρονιμοι.
αν ερθει καμια συμβουλος να με παρακολουθησω θα μπλοκαρω τελειως καθως κ εγω ειμαι νεα κ ψαρι ακομη. εδω οταν περναει ο διευθυντης απεξω παλι μου φαινεται καπως...
καλη επιτυχια!
αν τελικα ερθει (σου ευχομαι να μην ερθει) πες μας εντυπωσεις

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:28:39 μμ »
Μόνο μετά από δική σου πρόσκληση επιτρέπεται να πει στην τάξη σου σχολικός σύμβουλος.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:43:36 μμ »
Μόνο μετά από δική σου πρόσκληση επιτρέπεται να πει στην τάξη σου σχολικός σύμβουλος.

Δηλαδή απαγορεύεται νομικά να παρακολουθήσει το μάθημα μου σχολική σύμβουλος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:41 »

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:31:33 πμ »
μακαρι να ναι ετσι..δεν θα το δεχτω..δεν παιζει! ελπιζω να μη δημιουργηθει θεμα
ειδομεν απο βδομαδα.
παντως και στο 2ο σχολειο που ειμαι και το ανεφερα, παρ ολο που ειναι παλιοι και εμπειροι, φρικαραν και ειπαν πως δεν θα το δεχτουν. we ll see

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:44:23 μμ »
Γενικά η φάση "σύμβουλος" είναι  περίεργη. Εμάς την είχε καλέσει ο διευθυντής για να συμβουλέψει τις ωρομίσθιες. Εν συντόμω, αυτά που είπε ήταν ότι έχουν αργήσει να βγάλουν την ύλη (να σημειωθεί ότι οι συνάδελφοι είχαν έρθει Νοέμβριο- Δεκέμβριο), σε ερωτήσεις που έγιναν για το πώς βαθμολογούνται κάποια πράγματα στις πανελλαδικές απάντησε με ... έτσι γιουβέτσι και ήξεις αφίξεις και το μόνο χρήσιμο ήταν 1 φωτοτυπία που έδωσε για το πώς μπαίνουν τα θέματα και πόσες μονάδες πιάνει το καθένα (το οποίο βέβαια μπορείς να το βρεις και σε οποιοδήποτε βιβλίο καθηγητή). Πάντως, θυμάμαι ακόμη το τρέξιμο των μονίμων να τη ρωτήσουν αν θέλει να της φτιάξουν καφέ, τυροπιτάκι, γλυκό...
Ευτυχώς, δεν μπήκε σε τάξη, έμεινε στο επίπεδο της... συμβουλευτικής! Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να μην πολυεμπιστεύεσαι αυτά που σου λένε... τα κοκόρια οι μόνιμοι, γιατί όταν θα έρθει η ώρα να μπει στην τάξη κάποιου, θα κάνουν τις... κότες και θα σου την πασάρουν με εύσχημο τρόπο! Οπότε, λάβε τα μέτρα σου και κάνε και καμιά προετοιμασία καλού κακού.

ΥΓ. Συνάδελφε iam_almost_sofuckinhappy, έχεις μακράν ένα από τα καλύτερα ονόματα εδώ μέσα! ;D

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:04:51 μμ »
χθες πηγαμε σε σεμιναριο για αναπληρωτες- ωρομισθιους. δε μου φανηκε παντως κακη ουτε φανηκε οτι ηθελε να μας ελεγξει

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:38:42 μμ »
στο σχολειο που ειμαι προκειται να με επισκεφθει σχολικη συμβουλος. ολα ωραια & καλα....
το θεμα ειναι πως σε προηγουμενο συναδελφο που ηρθε την προηγουμενη βδομαδα, μπηκε μεσα στην ταξη και παρακολουθουσε το μαθημα κανοντας συνεχω παρεμβασεις. εγω, ωσαν νεα στο συστημα γενικα(ψαρι), θα μπλοκαρω εντελως και μονο με την παρουσια της! ρεζιλι θα γινω στα παιδια...
εχω το δικαιωμα να αρνηθω να ειναι παρουσα? να με συμβουλεψει για πολλα θεματα το θελω! εχω μαζεψει σωρο ερωτησεις...αλλα εκτος μαθηματος..
θα εκτιμουσα την οποια εμπειρια & γνωμη! :-\


Πριν δύο χρόνια στο σχολείο που βρισκόμουν είχε έλθει σύμβουλος φιλόλογος για να κάνει η ίδια υποδειγματική διδασκαλία σε τάξη Κατεύθυνσης, στην οποία παραβρεθήκαμε όλοι οι φιλόλογοι του σχολείου. Γιατί δεν της προτείνεις κάτι παρόμοιο στον/στην σύμβουλο, από τη στιγμή που είσαι νέα στο χώρο με μικρή εμπειρία; Διαφορετικά θεωρώ ότι έχεις όλο το δικαίωμα να αρνηθείς να μπει στην τάξη σου. Εξάλλου η εποχή των επιθεωρητών έχει περάσει προ πολλού!
Θα αναφέρω όμως και την προσωπική εμπειρία που μας μετέφερε μια σύμβουλος φέτος στα ΠΕΚ για αναπληρωτές : Μας είπε λοιπόν ότι όταν και εκείνη ήταν νεοδιόριστη μπήκε στην τάξη της σύμβουλος για να παρακολουθήσει το μάθημά της. Μας ανέφερε δε ότι οι παράτηρήσεις του και συμβουλές του τη βοήθησαν αρκετά να βελτιώσει το μάθημά της. Νομίζω ότι ένας έμπειρος εξωτερικός παρατηρητής που θα μας αναφέρει τις αδυναμίες μας αλλά και τρόπους να τις αντιμετωπίσουμε σίγουρα έχει κάτι να μας δώσει και πιθανόν να μας κάνει καλύτερους. Το θέμα όμως είναι ο παρατηρητής-σύμβουλος να μην διακατέχεται από αίσθημα αυθεντίας και να είναι τέτοια η λειτουργία του μέσα στην τάξη ώστε να μη φέρει σε δύσκολη θέση το συνάδελφο. Επομένως αν ήμουν στη θέση σου (και εφόσον η σύμβουλος δεν αποδεχόταν να κάνει η ίδια υποδειγματική διδασκαλία) θα τον/την αποδεχόμουν στην τάξη μου να παρακολουθήσει το μάθημά μου με την προυπόθεση ότι κατά την εξέλιξη του μαθήματος δεν θα κάνει παρεμβάσεις ,ώστε και εγώ να μην αισθανθώ άβολα μπροστά στα παιδιά και με το τέλος του μαθήματος να συζητήσουμε οποιοδήποτε θέμα-απορία-παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:47:11 μμ »

Επομένως αν ήμουν στη θέση σου (και εφόσον η σύμβουλος δεν αποδεχόταν να κάνει η ίδια υποδειγματική διδασκαλία) θα τον/την αποδεχόμουν στην τάξη μου να παρακολουθήσει το μάθημά μου με την προυπόθεση ότι κατά την εξέλιξη του μαθήματος δεν θα κάνει παρεμβάσεις ,ώστε και εγώ να μην αισθανθώ άβολα μπροστά στα παιδιά και με το τέλος του μαθήματος να συζητήσουμε οποιοδήποτε θέμα-απορία-παρατήρηση.


Και πώς το ζητάς αυτό έμμεσα κι ευγενικά;;;  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 01:50:28 μμ »
Ευγενικά και άμεσα και ασφαλώς με τη δικαιολογία της μικρής εμπειρίας μέσα στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 03:07:50 μμ »
thankssssssss για ολες τις εμπειριες-συμβουλες!
την παρασκευη θα μου ρθει (να τα να τα...) & θα σας πω τι εγινε
οχι τπτ αλλο, αλλα αν αυτο ειναι νεα πατεντα της (γνωστης) αννουλας, να προετοιμαζεστε κι εσεις..

ΥΓ. Συνάδελφε iam_almost_sofuckinhappy, έχεις μακράν ένα από τα καλύτερα ονόματα εδώ μέσα! ;D
[/quote]
κι απ τη ζωη βγαλμενο.... ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σχολικοι συμβουλοι
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 11:00:16 μμ »
 ;D ;D ;D ;D
Και το προηγούμενο που είχες μου άρεσε πολύ ;D
Τέλος πάντων, εύχομαι ό,τι καλύτερο και περιμένουμε άμεση ενημέρωση. Άντε και στα δικά μας, βρε!!! ::) ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.