*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 21376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 01:45:40 μμ »
Έχω μια τάξη 20 μαθητών χαμηλού επιπέδου σε γενικές γραμμές και πολύ ζωηρή. Κλασικά είναι 4-5 που ενδιαφέρονται και οι υπόλοιποι χαζεύουν, μιλάνε και κάνουν φασαρία, περισσότερη ή λιγότερη ανάλογα με τις μέρες. Σκεφτηκα για να κάνω πιο ενδιαφέρον το μάθημα, να το δουλέψω με ομάδες όπως ΑΣΕΠ. Φυσικά έχω πλήρη άγνοια πάνω στο θέμα, μια και το ελλην. κράτος δε θεωρεί απαραίτητη την εκπαίδευσή μας πάνω στις διάφορες μορφές διδασκαλίας :-\
Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, έφτιαξα το επισυναπτόμενο φύλλο εργασιών για το επόμενο μάθημα μπας και δούμε μια άσπρη μέρα.
Θα ήθελα παρα πολύ να ακούσω τις γνώμες και τις παρατηρήσεις σας, μια και πρώτη φορά καταπιάνομαι με κάτι τέτοιο και πρώτη φορά εργάζομαι στο πρωινό πρόγραμμα.
Πώς σας φαίνονται οι ερωτήσεις; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; που μπορώ να βρω ωραίες εικονίτσες να βάλω; ή στα λυκειόπαιδα δε χρειάζονται τέτοιες φιοριτούρες;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:42:14 μμ »
Έχω μια τάξη 20 μαθητών χαμηλού επιπέδου σε γενικές γραμμές και πολύ ζωηρή. Κλασικά είναι 4-5 που ενδιαφέρονται και οι υπόλοιποι χαζεύουν, μιλάνε και κάνουν φασαρία, περισσότερη ή λιγότερη ανάλογα με τις μέρες. Σκεφτηκα για να κάνω πιο ενδιαφέρον το μάθημα, να το δουλέψω με ομάδες όπως ΑΣΕΠ. Φυσικά έχω πλήρη άγνοια πάνω στο θέμα, μια και το ελλην. κράτος δε θεωρεί απαραίτητη την εκπαίδευσή μας πάνω στις διάφορες μορφές διδασκαλίας :-\
Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, έφτιαξα το επισυναπτόμενο φύλλο εργασιών για το επόμενο μάθημα μπας και δούμε μια άσπρη μέρα.
Θα ήθελα παρα πολύ να ακούσω τις γνώμες και τις παρατηρήσεις σας, μια και πρώτη φορά καταπιάνομαι με κάτι τέτοιο και πρώτη φορά εργάζομαι στο πρωινό πρόγραμμα.
Πώς σας φαίνονται οι ερωτήσεις; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; που μπορώ να βρω ωραίες εικονίτσες να βάλω; ή στα λυκειόπαιδα δε χρειάζονται τέτοιες φιοριτούρες;


νομίζω ότι οι ερωτήσεις σου καλύπτουν τους στόχους σου για το συγκεκριμένο κείμενο..θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να βάλεις εικόνες και στολίδια.. τι τα θες? αυτές θα σχολιάζουν και θα σου ξεφύγουν.. είναι που είναι ζωηρά!!!όμως , γιατί το φύλλο το ονομάζεις ''φύλλο εργασίας- πληροφοριών''?? άλλο είναι το φύλλο πληροφοριών . Αν έδινες και τέτοιο θα έπρεπε να γράψεις στοιχεία π.χ. για το συγγραφέα ,, το νατουραλισμό..το δικό σου είναι καθαρά φύλλο εργασίας..μια χαρά μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:05:44 μμ »
Ευχαριστώ! Έχεις δίκιο για τον τίτλο, το ονόμασα έτσι αρχικά γιατι δεν ήξερα τι ακριβώς θα γράψω μέσα! το διόρθωσα μετά.
Το δουλέψαμε σήμερα και μπορω να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν αρκετά θετικά. Τους έβαλα αρχικά να δουλέψουν σε δυάδα με το διπλανό για να δω πώς θα πάει, και αργότερα λέω να τους βάλω σε ομάδες των τεσσάρων.
Λοιπόν, ήταν σαφώς πιο ήσυχα και οι περισσότεροι εργάστηκαν φιλότιμα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα σε 1 ώρα να το βγάλω όλο, μόνο την 1η  σελίδα βγάλαμε. υπήρχαν απορίες και ειδικά στην αρχή πήρε λιγο χρόνο μέχρι να ησυχάσουν όλοι και γενικά επειδή το επίπεδο της τάξης είναι χαμηλό τους έπαιρνε αρκετό χρόνο μέχρι να απαντήσουν όλοι.
Πάντως άρεσε αυτός ο τρόπος στους μαθητές, γεγονός που πολύ με χαροποίησε :) Μου είπαν, ωραίος αυτός ο τρόπος κυρία, έτσι θα τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα στο φυλλάδιο και θα ξέρουμε ακριβώς τι θα διαβάσουμε στις εξετάσεις. Για να δούμε... πώς θα εξελιχθεί... γιατί βαριούνται κι εύκολα τα σκασμένα....
ΥΓ: για την ιστορία... τους έβαλα μία εικονίτσα στο τέλος με την οποία ουδείς ασχολήθηκε -καλό αυτό! :D
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 09:09:47 μμ »
Πολύ καλό το φύλο εργασίας σου olgalia. Να και ένα καλό με τον Ασεπ, μας έδωσε ιδέες να πρωτοτυπήοουμε. Το μάθημα των κειμένων προσφέρεται για ωραία πράγματα, μουσικές ακροάσεις, Η/Υ, δαιδίκτυο, παράλληλα κείμενα.... Μπράβο σου!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 09:24:04 μμ »
olgalia, αν φτιάξεις κι άλλα φύλλα ανέβασε τα , αν θες και μπορείς....οι ερωτήσεις σου είναι πολύ καλές.. απλές και  εύστοχες !!!ούτε πολλές,  ούτε λίγες .. ακριβώς όσα χρειάζονται

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 11:01:52 μμ »
Αχ, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, τα χρειάζομαι διοτι πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο και μόνο με τις γνώσεις από το διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. Θα τους κάνω μετά του Θεοτόκη "Η τιμή κ το χρήμα". Θα το ανεβάσω αν το φτιάξω. Πάντως βρήκα μια πολύ ωραία εισαγωγή, βίντεο από το youtube

http://www.youtube.com/watch?v=HKflI5mmxaA

εννοείται ότι η τελευταία σκηνή θα κοπεί, φαντάζεστε τι έχει να γίνει άμα τη δουν ;D
Το πρόβλημα είναι πώς θα το δείξω; δεν έχω φορητό Η/Υ ούτε το σχολείο, μόνο μια αίθουσα πληροφορικής, αλλά να τους πάω μόνο για να δουν ένα βίντεο 2 λεπτών; δε λέει! κατά τ'άλλα στα σχέδια διδασκαλίας για τον ΑΣΕΠ μας ζητάνε παπάδες >:(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:17:37 πμ »
Λοιπόν έφτιαξα άλλο ένα φύλλο εργασιών για "Την τιμή κ το Χρήμα" του Θεοτοκη, αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη :(
Το κείμενο είναι πολύ μεγάλο και τόσο πλούσιο σε σχολιασμό... τι να πρωτοπείς; τι να γράψω, τι ν' αφήσω; Ειλικρινά δυσκολεύτηκα πολύ να το φτιάξω και δε μ' αρέσει και τόσο όσο το προηγούμενο...
άσε που έχει και το σχολικό βιβλίο πολλές και ωραίες ερωτήσεις... προς στιγμήν σκέφτηκα να μη τους  φτιάξω αυτή τη φορά φυλλο εργασιών αλλά τελικά το έκανα, γιατί φοβήθηκα μην τα απογοητεύσω πάνω που ζεστάθηκαν.
Συνάδερφοι οι παρατηρήσεις σας μου είναι πλήρως απαραιτητες αυτη τη φορά -ελπίζω να υπάρξει μεγαλύτερη συμμετοχή μια και αυτό το κείμενο το διδάσκουν σχεδόν όλοι όσοι κάνουν τα κείμενα της β' λυκείου ενώ το Χατζόπουλο όχι και τόσο (εγώ θέλησα να τους το διδάξω γιατί ο συγγραφέας είναι από τα μέρη μας, η γλώσσα του πλήρως κατανοητή και το μέγεθός του ό,τι πρέπει για διαγώνισμα :)).

Τέλος πάντων τα πολλά λόγια είναι φτώχια, επισυνάπτω το κείμενο και περιμένω τις παρατηρήσεις και υποδείξεις σας....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 08:19:02 μμ »
Παιδιά με στενοχωρείτε. Ουδείς; Μα κανείς δε διδάσκει κείμενα Β' Λυκείου ???
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 02:56:48 μμ »
Olgalia πολύ καλό το φύλλο εργασιών σου!Οι ερωτήσεις σου είναι καλές και κατανοητές.Το τμήμα που έχω εγώ αποτελείται από λίγα παιδιά.Είναι ήσυχα αλλά το επίπεδό τους είναι πολύ χαμηλό.Μου έδωσες πάντως ωραία ιδέα.Θα προσπαθήσω να κάνω κάτι ανάλογο προσαρμοσμένο στο επίπεδό τους. ;)
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 01:19:24 μμ »
Αν το κάνεις πες μου πώς πήγε! οπωσδήποτε! και τα δικά μου έχουν χαμηλό επίπεδο και δυσκολεύονται/μαι.
Το κακό ξέρεις ποιο είναι; Ότι στο χειρότερο τμήμα από άποψη επιπέδου και ζωηρότητας -που είναι αυτό που έχω- υπάρχει η καλύτερη μαθήτρια όλου του σχολείου! Και λυπάμαι πραγματικά γι' αυτή, προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για όλους πράγμα πολύ δύσκολο!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 02:16:29 μμ »
Σε καταλαβαίνω! Μια καλή μαθήτρια "χάνεται "σε ένα τμήμα με χαμηλό επίπεδο.Πάντως όταν κάναμε την ''Τιμή και το χρήμα'',τους άρεσε.Το φύλλο εργασίας όμως είναι λίγο μεγάλο.Μάλλον θα χρειαστείς 2-3 μαθήματα για να το δουλέψετε στην τάξη.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 03, 2010, 02:56:36 μμ »
γεια! ξέρει κανείς πότε είναι καλό να ξεκινάει η προετοιμασία για την επόμενη σχολική χρονιά; και πόσο διαρκεί; ευχαριστώ προκαταβολικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2010, 03:31:40 μμ »
Για γ λυκείου πρέπει να ξεκινήσει από τον Ιούλιο με ιστορία κατεύθυνσης και αρχαία. Μέχρι τα Χριστούγεννα πρέπει να έχει βγει σχεδόν όλη η ύλη της ιστορίας και μετά ο μαθητής να ξεκινάει επαναλήψεις. Αυτά κατά τη γνώμη μου και πάντα σε συνάρτηση με το επίπεδο του μαθητή.
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Λυκείου
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2010, 03:37:51 μμ »
για β λυκειου? εχω εναμικρο α λυκειου και μου πε προχτες η μανα του οτι θελει να το προετοιμασω για την επομενη σχολικη χρονια και ρωταγε ποτε ειναι καλο να ξεκινησει και τετοια. επισης ποσες βδομαδες διαρκει μια προετοιμασια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.