*

Αποστολέας Θέμα: Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 112155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:50:13 μμ »
Από Θηρασια είναι δύσκολο να πας Σαντορίνη π.χ. για ψώνια. Ξέρω ότι τα πλοία της γραμμης έχουν περίεργα δρομολόγια αλλά μήπως υπάρχουν μικρά καραβάκια για αυθημερόν μετακίνηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:54:15 μμ »
Από Θηρασια είναι δύσκολο να πας Σαντορίνη π.χ. για ψώνια. Ξέρω ότι τα πλοία της γραμμης έχουν περίεργα δρομολόγια αλλά μήπως υπάρχουν μικρά καραβάκια για αυθημερόν μετακίνηση;
Υπάρχει περίπτωση να κλείσεις αεροπορικό εισητήριο από Σαντορίνη και να μην καταφέρεις να φύγεις από τη Θηρασιά την κατάλληλη ώρα;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 14, 2009, 07:58:38 μμ »
Δεν ξέρω από Θηρασιά, αλλά σίγουρα κάτι θα υπάρχει (καραβάκι ή φέρυ).

Υπάρχει περίπτωση να κλείσεις αεροπορικό εισητήριο από Σαντορίνη και να μην καταφέρεις να φύγεις από τη Θηρασιά την κατάλληλη ώρα;

Το τοπικό καραβάκι μπορεί να κάνει δρομολόγια που να μη συμπίπτουν με τις ώρες αναχώρησης του αεροπλάνου, οπότε πρέπει να κανονίζεις να φεύγεις νωρίτερα από Θηρασιά. Επίσης υπάρχουν και τα απρόοπτα (τοπικά απαγορευτικά το χειμώνα).

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 14, 2009, 08:14:17 μμ »
ναι αυτό το φαντάζομαι. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 14, 2009, 08:52:07 μμ »
Όσον αφορά τη μετακίνηση από Θηρασιά για Σαντορίνη, τα καραβάκια (οι "λάντζες", όπως τις λένε, δηλ. κάτι σαν μεγάλο καϊκι ας πούμε) είναι λίγο τρομακτικά, αν, όπως εγώ, φοβάσαι κάπως τη θάλασσα... (όχι πως υπάρχει κίνδυνος - μη σε πανικοβάλω) Το καλοκαίρι υπάρχουν και κάτι άλλα, πιο μεγάλα και αξιόπιστα, που κάνουν βόλτες τους τουρίστες γύρω γύρω. Το χειμώνα δε ξέρω αν υπάρχουν αυτά. Επίσης, εκτός από τον (πολύ) αέρα και τα απαγορευτικά, συχνές είναι και οι διακοπές ρεύματος και τηλεφώνου.   

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 14, 2009, 08:59:02 μμ »
Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο; (οχι ότι θα το χρειαστώ εκεί, αλλά θα το πάρω στη Σύρο για ορκομωσία - ΠΕΚ οπότε μετά σκέφτομαι να πάω από Σύρο όπου με τοποθετήσουν και συνεπώς δεν μπορώ να το αφήσω στη Σύρο να ξεχειμωνιάσει)

Solil ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις τίποτα και για την ερώτηση περί αυτοκινήτου;

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι δε θα αισθάνομαι και πολύ άνετα στο καίκι, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν πάθω κάτι ή αν χρειαστώ κάτι αρκετά σημαντικό ώστε να υπερνικήσω το φόβο μου αν θα μπορώ να φύγω.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:30:27 μμ »
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για Ανάφη, Σίκινο, Φολέγανδρο; Η κατάσταση των δρομολογίων από Πειραιά μού φαίνεται τραγική.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:34:58 μμ »
Απαντήσεις σε πιθανές ερωτήσεις (για Β/θμια)

- Θα παρουσιαστείτε στο Μάννα Σύρου. Εκεί είναι η Β/θμια κι εκεί θα γίνουν και τα ΠΕΚ. Είναι λίγο έξω από την Ερμούπολη (υπάρχουν λεωφορεία και ταξί για να πάτε).

- Εκεί θα σας δώσουν έναν φάκελο με διάφορα έντυπα για να συμπληρώσετε. Τα περισσότερα από αυτά θα τα δώσετε μαζί με τα δικαιολογητικά σας. Κάποια άλλα (όπως το απογραφικό δελτίο που είναι για την ασφάλισή σας) θα τα κρατήσετε και θα τα συμπληρώσετε αργότερα, όταν θα πάτε στα σχολεία σας.

- Τοποθέτηση σε σχολείο
Ανάμεσα στα έντυπα που θα συμπληρώσετε είναι η δήλωση τοποθέτησης. Θα σας δώσουν και μια κατάσταση με όλα τα σχολεία των Κυκλάδων. Μάλλον δε θα σας δώσουν συγκεκριμένα κενά, γιατί δεν τα ξέρουν ακόμα, αφού δεν έχουν τοποθετήσει τους αποσπασμένους και όσους έχουν μείνει από πέρσι στη διάθεση. Οπότε θα δηλώσετε στα τυφλά όποια σχολεία θέλετε.
Θα σας προτρέψουν να δηλώσετε, αν θέλετε, και σχολεία εκτός της περιοχής στην οποία έχετε διοριστεί. Αυτό το κάνουν επειδή μπορεί να περισσεύουν κάποιοι σε μια περιοχή, ενώ να υπάρχουν κενά σε άλλη. Αν, λοιπόν, π.χ. έχουν διοριστεί 10 στην Α΄Κυκλάδων και οι θέσεις που θα μείνουν μετά τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων είναι 8, ενώ υπάρχουν κενά στη Δ΄, θα κοιτάξουν ποιοι από τους 10 έχουν δηλώσει αυτά τα κενά της Δ΄και θα τους στείλουν εκεί. Έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι και η Β/θμια κάνει τη δουλειά της.
Πάντως, προτεραιότητα έχει η περιοχή διορισμού σας (δηλ. αν υπάρχουν κενά στην Α΄δε θα σας στείλουν σε άλλη).
Αν τώρα, δεν έχει δηλώσει κανείς τα κενά της άλλης περιοχής, θα τοποθετήσουν εκεί κάποιους αυτοδίκαια (τους τελευταίους σε μόρια). Η τοποθέτηση σε σχολείο άλλης περιοχής είναι "ολική διάθεση για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Αυτό σημαίνει ότι θα σας τοποθετήσουν εικονικά σε κάποιο σχολείο της περιοχής που διοριστήκατε, αλλά θα υπηρετείτε σε σχολείο άλλης περιοχής. Αν τα μόρια του σχολείου που θα υπηρετήσετε είναι περισσότερα, θα πάρετε αυτά (μέχρι τον Ιούνιο). Αλλιώς, θα πάρετε τα μόρια του σχολείου που θα είστε τοποθετημένοι εικονικά.
Σημείωση: όσοι έχουν διοριστεί σε δυσπρόσιτο ονομαστικά δεν κάνουν την παραπάνω διαδικασία.

- Αφού συμπληρώσετε όλα τα έντυπα και τα δώσετε μαζί με τα δικαιολογητικά, θα περιμένετε να σας καλέσουν στο γραφείο του προϊσταμένου για ορκωμοσία (αυτό θα γίνει κατά 99,99% την ίδια μέρα). Εκεί μπορεί να σας πουν να δηλώσετε αν θέλετε να πάτε σε γραφείο. Να ξέρετε, όμως, ότι τοποθέτηση σε γραφείο γίνεται μόνο αν δεν υπάρχει κανένα κενό σε όλες τις Κυκλάδες (για τους φιλολόγους ειδικά είναι απίθανο αυτό το ενδεχόμενο φέτος). Επίσης, ότι αν τοποθετηθείτε σε γραφείο και το έχετε ζητήσει, θα μείνετε εκεί και τον Ιούλιο.
Μετά θα πάρετε το πρωτόκολλο ορκωμοσίας και την πράξη ανάληψης υπηρεσίας και θα φύγετε.

- Οι τοποθετήσεις σας θα βγουν όσο διαρκούν τα ΠΕΚ. Στα σχολεία θα παρουσιαστείτε μετά τα ΠΕΚ.

----------------

Μην ανησυχείτε. Αν πάτε με καλή διάθεση, θα περάσετε καλά οπουδήποτε. Όπως θα είδατε στις προηγούμενες σελίδες, κι εγώ είχα παρόμοιες ανησυχίες πριν από δύο χρόνια. Τελικά διορίστηκα την επόμενη χρονιά, που τα είδα αλλιώς τα πράγματα και, αν και έπιανα κοντινές περιοχές στη στεριά, έβαλα στις πρώτες προτιμήσεις μου νησιά. Και δεν το μετάνιωσα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 08:36:56 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:40:38 μμ »
ioanna, σε ποια περιοχή των κυκλάδων ήσουν; έμεινες ικανοποιημένη; Και αν τοποθετηθώ σε γραφείο, μπορώ να πάρω μετάθεση του χρόνου ή μένω εγκλωβισμένη εκεί; Ευχαριστώ.   

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:46:40 μμ »
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για Ανάφη, Σίκινο, Φολέγανδρο; Η κατάσταση των δρομολογίων από Πειραιά μού φαίνεται τραγική.

Για όλα αυτά τα νησιά υπάρχουν ιστοσελίδες με αρκετές πληροφορίες (για την Ιο είναι μισές  )
Δες πχ  http://www.sikinos.gr  
Στο google βγαίνουν πάνω πάνω θα τα βρεις εύκολα.
Για τα δρομολόγια πάντως που έψαξα το χειμώνα έχει 3 την εβδομάδα για Πειραιά.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:57:00 μμ »
Στην Α΄. Ναι, έμεινα ικανοποιημένη, αλλά όπως είπα, εξαρτάται από τη διάθεση.

Παράθεση
Και αν τοποθετηθώ σε γραφείο, μπορώ να πάρω μετάθεση του χρόνου ή μένω εγκλωβισμένη εκεί; Ευχαριστώ.

Ναι, και στην περίπτωση του γραφείου τοποθετείσαι εικονικά σε κάποιο σχολείο και παίρνεις τα μόριά του. Όμως, όπως είπα, θεωρώ απίθανο να στείλουν φιλόλογο φέτος σε γραφείο, γιατί κενά υπάρχουν. Πέρσι είχαν μείνει πολλά κενά και μετά τους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 14, 2009, 10:20:02 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ioanna για τις πληροφορίες σου. Ήσουν πολύ κατατοπιστική!!!
Εγώ είμαι μαθηματικός και διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ στη Δ Κυκλάδων. Έχω και τρία παιδά και ένιωθα μέχρι τώρα χαμένη στο διάστημα ή μάλλον στη θάλασσα ανάμεσα στις Κυκλάδες. Ότι άλλες πληροφορίες μπορείς να μας δώσεις για δυνατότητες απόσπασης εμένα προς την Αθήνα ή του συζύγου μου (που είνα επίσης μαθηματικός στην Β Αθήνας) προς το ίδιο νησί στις Κυκλάδες ή ακόμη για το που είναι καλύτερα να ζήσει μία πενταμελής οικογένεια θα σε ευγνωμονούσα.
Και πάλι σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες για να μας γράψεις όλα αυτά.
Να είσαι πάντα καλά!!!
Έφη Φουρνάρη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2009, 10:38:40 μμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 14, 2009, 10:43:25 μμ »
Γεια σου, Έφη  :) Για σένα η καλύτερη περίπτωση σίγουρα είναι η Σύρος. Η Ερμούπολη είναι κανονική πόλη και έχει τα πάντα.
Με τα μόρια που έχεις λόγω των παιδιών σίγουρα θα την πιάσεις, αν υπάρχουν κενά μαθηματικών εκεί. Μετά Τήνος και μετά Πάρος. Πιο δύσκολες περιπτώσεις στη Δ΄(για οικογενειάρχες) είναι η Κύθνος, η Κέα και η Μύκονος (κυρίως λόγω ακρίβειας η τελευταία).

Δυνατότητα απόσπασης: Είναι πιο εύκολο να έρθει ο σύζυγός σου εκεί. Γενικά είναι δύσκολο να πάρει απόσπαση ένας νεοδιόριστος. Αν όμως είστε πολλοί οι μαθηματικοί στις Κυκλάδες, υπάρχει η δυνατότητα απόσπασης νεοδιόριστων λόγω υπεραριθμίας (κι εκεί προηγείσαι λόγω μορίων). Ψάξε το αυτό όταν πας στη Β/θμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2009, 11:03:39 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 14, 2009, 11:05:41 μμ »
Και πάλι σε ευχαριστώ.
Την Ανδρο πως την βλέπεις για τα δικά μου κριτήρια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.