*

Αποστολέας Θέμα: Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 111516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:06:57 πμ »
Επειδή έχω κάνει στις Κυκλάδες και τις ξέρω καλά στα νησιά που αναφέρεις μόνο με τους τουρίστες δενονται για να τους τα τρώνε...ούτε με τα αντερα τους δε δενονται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:05 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:18:38 πμ »
Καταπληκτικη ιδεα! Βρε καποια μυαλα χαραμιζονται στην εκπαιδευση! Συμβουλος του υπουργου πρεπει να γινεις εσυ μπας και δουν οι μονιμοι εκπαιδευτικοι μια ασπρη μερα! Ακους εκει..τουλαχιστον μια πενταετια στα ακριτικα νησια οι μονιμοι..Συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψης σου. Σου ευχομαι  να διοριστεις στον Αη Στρατη και να παρεις συνταξη απο εκει.Φιλικα

Ο Αη στρατης μπορει να μην ειναι στις Κυκλαδες αλλα και παλι θα περασεις φινα μην αγχωνεσαι
Είσαι εκτός θέματος!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:21:12 πμ »
Έχει κι ο Άη - Στράτης υψηλά ενοίκια;
Το θέμα, επειδή προφανώς δεν το γνωρίζεις, είναι ότι σε πολλά νησιά (Ρόδος, Μύκονος, Σαντορίνη κλπ.) οι ντόπιοι ζητούν πολύ υψηλά ενοίκια από τους αναπληρωτές, οι οποίοι μην έχοντας να τα πληρώσουν, κοιμούνται στις παραλίες ή πολλοί μαζί σε ξεν/χεία! Και λέω πως αν διορίζονταν σε τέτοια μέρη μόνιμοι για τουλάχιστον 5 χρόνια, δεν θα παρατηρούνταν τέτοια φαινόμενα, αφού ο ντόπιος δεν θα κοίταζε να τα "αρπάξει" από τον αναπληρωτή, αλλά θα γνωριζόταν με τον μόνιμο και θα δενόταν κατά κάποιοι τρόπο μαζί του!
Κι όσο για την ευχή που μου δίνεις, ευχαρίστως θα πήγαινα να ασκήσω το λειτούργημά μου και σε τέτοια μέρη, γιατί αγαπώ αυτό που κάνω και δεν κοιτάζω σε καμία περίπτωση να είναι όλα ιδανικά και βολικά για εμένα! Άλλοι κοιτάζουν να δουλέψουν δίπλα στο σπίτι τους και να βολευτούν, όπως τους έχουν μάθει!

Η λυση που προτεινεις δημιουργει προσθετα προβληματα και δεν εγγυαται τη λυση του προβληματος. Αν ο αλλος θελει να αρπαξει δεν τον νοιαζει ποσα χρονια εισαι στο νησι. Και να σου πω και αλλη μια " καλη" ιδεα: Απο τη στιγμη που τα νησια αυτα εχουν παντα κενα , ο αναπληρωτης που τοποθετειται σε καποιο απο αυτα τα νησια , να δηλωνει υποχρεωτικα μονο αυτο το νησι για να μην ταλαιπωριεται καθε χρονο με μετακινησεις και να γνωριστει καλυτερα με τους ντοπιους για να πετυχει καλυτερα ενοικια. Πως σου φαινεται αυτη η ιδεα; Περα απο την πλακα, καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι στο τι λεμε μας γιατι ανοιγει ενας φαυλος κυκλος μπουρδολογιας

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:25:23 πμ »
Επειδή έχω κάνει στις Κυκλάδες και τις ξέρω καλά στα νησιά που αναφέρεις μόνο με τους τουρίστες δενονται για να τους τα τρώνε...ούτε με τα αντερα τους δε δενονται
Ε, τότε ας τους τακτοποιήσει ο Δήμος κάθε νησιού, επιβάλλοντάς τους βαριά πρόστιμα, στην περίπτωση που θέλουν να τα οικονομήσουν από τους αναπληρωτές για λίγους μήνες ή ας συνεννοηθούν κάποιες ξεν/χειακές μονάδες αυτών των νησιών με το Υπουργείο μας, ώστε να φιλοξενούν τους αναπληρωτές όλη τη σχολική χρονιά, οι οποίοι θα τους καταβάλλουν ένα συμβολικό αντίτιμο για την φιλοξενία! Έτσι κι αλλιώς τα πιο πολλά ξενοδοχεία σ΄αυτά τα μέρη λειτουργούν σεζόν και κλείνουν τον χειμώνα, άρα δεν θα κακοβλαφτούν αν φιλοξενήσουν τους αναπληρωτές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:05 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:29:32 πμ »
Η λυση που προτεινεις δημιουργει προσθετα προβληματα και δεν εγγυαται τη λυση του προβληματος. Αν ο αλλος θελει να αρπαξει δεν τον νοιαζει ποσα χρονια εισαι στο νησι. Και να σου πω και αλλη μια " καλη" ιδεα: Απο τη στιγμη που τα νησια αυτα εχουν παντα κενα , ο αναπληρωτης που τοποθετειται σε καποιο απο αυτα τα νησια , να δηλωνει υποχρεωτικα μονο αυτο το νησι για να μην ταλαιπωριεται καθε χρονο με μετακινησεις και να γνωριστει καλυτερα με τους ντοπιους για να πετυχει καλυτερα ενοικια. Πως σου φαινεται αυτη η ιδεα; Περα απο την πλακα, καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι στο τι λεμε μας γιατι ανοιγει ενας φαυλος κυκλος μπουρδολογιας
Και μιας και θέλεις σοβαρή συζήτηση, πώς ξέρει ο καθένας μας ότι θα τον πάρουν εκεί που θα δηλώσει; Και ένα μόνο νησί να δηλώσω, το ίδιο πάντα, πώς ξέρω ότι θα πάω εγώ εκεί κι όχι κάποιος άλλος πριν από 'μένα ή κάποιος τρίτεκνος, που θα κληθεί στην ίδια φάση μ' εμένα; Άρα, αυτό που λες δεν εφαρμόζεται με τους αναπληρωτές, μόνο με τους μονίμους!
Και δες το προηγούμενο μήνυμά μου, με άλλες λύσεις!
Επειδή πάντα προσέχω τι γράφω και τι λέω!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:36:04 πμ »
Και μιας και θέλεις σοβαρή συζήτηση, πώς ξέρει ο καθένας μας ότι θα τον πάρουν εκεί που θα δηλώσει; Και ένα μόνο νησί να δηλώσω, το ίδιο πάντα, πώς ξέρω ότι θα πάω εγώ εκεί κι όχι κάποιος άλλος πριν από 'μένα ή κάποιος τρίτεκνος, που θα κληθεί στην ίδια φάση μ' εμένα; Άρα, αυτό που λες δεν εφαρμόζεται με τους αναπληρωτές, μόνο με τους μονίμους!
Και δες το προηγούμενο μήνυμά μου, με άλλες λύσεις!
Επειδή πάντα προσέχω τι γράφω και τι λέω!

Και εσυ πως θετεις την υποχρετικη παραμονη καποιου μονιμου για τουλαχιστον πεντε χρονια; Για πεντε χρονια δεν θα μπορει να κανει αιτηση μεταθεσης και αποσπασης; Και ολα αυτα για να κατεβουν τα ενοικια; Τουλαχιστον αστεια η ολη συζητηση

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:38:55 πμ »
Και εσυ πως θετεις την υποχρετικη παραμονη καποιου μονιμου για τουλαχιστον πεντε χρονια; Για πεντε χρονια δεν θα μπορει να κανει αιτηση μεταθεσης και αποσπασης; Και ολα αυτα για να κατεβουν τα ενοικια; Τουλαχιστον αστεια η ολη συζητηση
Αστεία η συζήτηση ή αστεία και τραγελαφική η πραγματικότητα των αναπληρωτών, έτσι όπως βιώνουν αυτή την απαράδεκτη κατάσταση κάθε χρόνο;

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 01:22:53 μμ »
Δηλαδή οι μόνιμοι πιστεύετε ότι δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα στα νησιά αυτά; Οι μόνοι που δεν έχουν είναι οι ντόπιοι με ιδιόκτητες κατοικίες και κατά προτίμηση και πρόσθετους πόρους. Το ξέρετε ότι σε αυτά τα νησιά οι μόνιμοι δεν νοικιάζουν με το χρόνο; Ή ότι μπορεί από Μάιο να τους μετακομίσουν σε κάποιο μικρότερο σπίτι (αποθήκη); Ότι στην καλύτερη περίπτωση το καλοκαίρι ο σπιτονοικοκύρης θα τους αποθηκεύσει την οικοσκευή για να μην τα μεταφέρνουν;

Το πρόβλημα του κλάδου είναι ότι ο καθένας βλέπει τα δικά του και του φταίει ο δίπλα κι όχι ο πάνω.

Γιατί δεν διεκδικούμε συντονισμένα επιδότηση ενοικίου και μεταφορικών για οποιαδήποτε μετακίνηση επιβάλλει το κράτος, είτε σε μόνιμους είτε σε αναπληρωτές, αφου επί της ουσίας όλοι παρά τη θέλησή μας είμαστε τοποθετημένοι όπου είμαστε;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:10:00 μμ »
Παράθεση
Το Υπουργείο πρέπει ν' αλλάξει μυαλά και να στείλει μονίμους σ΄αυτά τα νησιά και τα νησάκια, που θα καθίσουν εκεί τουλάχιστον μια πενταετία και κανένας ντόπιος δεν θα έχει λόγο να τους εκμεταλλευτεί, καθώς θα ζήσει μαζί τους για αρκετά χρόνια, θα τους γνωρίσει και θα δεθεί μ' αυτούς τους εκπαιδευτικούς και σε καμία περίπτωση δεν θα έχει μια εφήμερη δοσοληψία λίγων μηνών, από την οποία θα κοιτάξει να επωφεληθεί!

Επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια σε δυσπρόσιτο, σε διαβεβαιώ ότι οι μόνιμοι για να γίνουν αποδεκτοί θα πρέπει μάλλον να παντρευτούν ντόπιο ή μόνιμο κάτοικο του νησιού και να μείνουν εκεί. Διαφορετικά ισχύει αυτό που λένε οι συνάδερφοι πιο πάνω, για την εκμετάλλευση. Είχα συνάδελφο που έφερε τον σύζυγό της για να δουλέψει το καλοκαίρι και δεν του έδιναν δουλειά, προτιμούσαν ξένους που ήταν φθηνότεροι. Οπότε πώς να αποφασίσει να μείνει, αφού δεν μπορούσε να ζήσει η οικογένεια; Κακά τα ψέματα, μας βλέπουν ως αναλώσιμους....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:18:03 μμ »
Επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια σε δυσπρόσιτο, σε διαβεβαιώ ότι οι μόνιμοι για να γίνουν αποδεκτοί θα πρέπει μάλλον να παντρευτούν ντόπιο ή μόνιμο κάτοικο του νησιού και να μείνουν εκεί. Διαφορετικά ισχύει αυτό που λένε οι συνάδερφοι πιο πάνω, για την εκμετάλλευση. Είχα συνάδελφο που έφερε τον σύζυγό της για να δουλέψει το καλοκαίρι και δεν του έδιναν δουλειά, προτιμούσαν ξένους που ήταν φθηνότεροι. Οπότε πώς να αποφασίσει να μείνει, αφού δεν μπορούσε να ζήσει η οικογένεια; Κακά τα ψέματα, μας βλέπουν ως αναλώσιμους....
Τέτοιος επαρχιωτισμός εν έτει 2017;
Κρίμα, που υποτίθεται πως λόγω του τουρισμού θα ήταν πιο μπροστά από άλλα μέρη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 04:54:11 μμ »
Αυτό που έγραψα παραπάνω για τα ξεν/χεία που είναι λογικό και πρέπον να φιλοξενούν τους αναπληρωτές:
https://xenesglosses.eu/2017/09/epicheirimatias-parachorise-ksenodocheio-tou-gia-stegastoun-anaplirotes/.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 06:50:41 μμ »
Παράθεση
Τέτοιος επαρχιωτισμός εν έτει 2017;

Κι όμως, τα πιο μικρά νησιά έχουν νοοτροπία χωριού (κατά την γνώμη μου πάντοτε). Οπότε, αν έχεις ζήσει σε χωριό, το αντιλαμβάνεσαι γρήγορα!

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 07:02:56 μμ »
Εγώ αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο να έχει το κράτος 1-2 πολυκατοικίες σε κάποια "δύσκολα" μέρη για να στεγάζονται εκεί οι υπάλληλοί του.  Είχα ακούσει παρόμοια προβλήματα και για τους πυροσβέστες και τους "βόλεψαν" σε κοντέινερ. Ξέρει κανείς τη συνέχεια; Για κάποιους λαθρομετανάστες βρίσκουν και τους δίνουν δωρεάν στέγαση, για τους  αναπληρωτές (και όχι μόνο) τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος waterhorse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 08:14:56 μμ »
Καταπληκτικη ιδεα! Βρε καποια μυαλα χαραμιζονται στην εκπαιδευση! Συμβουλος του υπουργου πρεπει να γινεις εσυ μπας και δουν οι μονιμοι εκπαιδευτικοι μια ασπρη μερα! Ακους εκει..τουλαχιστον μια πενταετια στα ακριτικα νησια οι μονιμοι..Συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψης σου. Σου ευχομαι  να διοριστεις στον Αη Στρατη και να παρεις συνταξη απο εκει.Φιλικα

Ο Αη στρατης μπορει να μην ειναι στις Κυκλαδες αλλα και παλι θα περασεις φινα μην αγχωνεσαι

Καλα συναδελφε, ασε με με τους μονιμους που δε θελουνοι πιο πολλοι κανενα νησι, και μονο στο περιπτερο της γειτονιας μου δεν αποσπαστηκαν ακομα, για να φυγουν απο την οργανικη. Η θεση του εκπ/κου ειναι μονο στο σχολειο, οχι στους χιλιους δυο οργανισμους που αποσπωνται καθε χρονο!! Μονιμος ειμαι, και μακρια απο το σπιτι μου μενω κ δουλευω (φυσικα ο καθενας κανει τις επιλογες του και πολλοι συναδελφοι φτιαχνουν τη ζωη τους σε αλλο μερος τελικα), αλλα να ξερουμε οτι παιρνουμε ολο το πακετο με το διορισμο (δεν εχουν ολοι οσοι ζητουν αποσπαση σοβαρο λογο για να παρουν και το ξερεις πολυ καλα, απλα θελουν να δουλευουν σπιτι τους). οταν διοριζομασταν δε μας εγγυηθηκε κανεις ποτε οτι θα παμε εκει που θελαμε στην αρχη. Συγνωμη αν ακουγομαι σκληρος αλλα ειναι η αποψη μου. και συγνωμη γιατι το θεμα ειναι οι Κυκλαδες αλλα ηθελα να απαντησω και να εκφραστω.
και ναι φυσικα αφου οι μονιμοι αφηνουν τα κενα θα πρεπει να γεμισουν τα νησια οι αναπληρωτες που τρεχουν χρονια απο εδω κι απο εκει, για να δουλευει η αλλη η μονιμη σε βιβλιοθηκη η στη μητροπολη η στα αρχεια του κρατους! μωρε τι μας λετε. μετα μας φταινε καποιοι που λενε οτι ειμαστε αθλιος κλαδος. φιλικα ολα αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2017, 08:28:20 μμ από waterhorse »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.