*

Αποστολέας Θέμα: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 16223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2010, 05:54:12 μμ »
εγώ πέτυχα και διορίστηκα το 2004
γνωστικο:είχα ξεσκίσει τον γιανγκ και τα 2 τευχη επίσης είχα διαβάσει ηλεκτροστατική λίγο από γκριφινσ και κβαντομηχανική από τον τραχανά λιγο. Επίσης έψαχνα δύσκολες ασκήσεις μηχανικής σε στροφικές κινήσεις (λυκειου) σε σιτεσ όπως του κασσέτα . Για να σκοτώνω το χρόνο έμπαινα στο bautforum και έβλεπα διάφορα (Ακόμα το κάνω!!)
για τα χαζοπαιδαγωγικά-διδακτική διάβαζα προτεινόμενα λυμένα πολλαπλής από εφημερίδες (πολλές φορες σε ίδιες ερωτήσεις αντικρουόμενες απαντήσεις!!!) επίσης είχαν πέσει στα χέρια μου ανακατεμένες σημειώσεις από μπόνια, είχα ηχογραφημένες 2 ομιλίες από ΠΕΚ κάποιας χρονιας, είχα πάρει και ένα βιβλίο για να μάθω χοντρικά απόψεις διαφόρων σκιννερ πιαζε κτλ (δεν θυμάμαι πως το λένε ήταν γραμένο από καθηγητές δευτεροβάθμιας νομίζω) και για το σχέδιο μαθήματος είχα φτιάξει ένα "γενικού σκοπου" (δομή) με βάση την συνισταμένη όσων είχα διαβάσει αλλά ΚΥΡΙΩΣ πάνω στα προτεινόμενα στο σιτε του κασσέτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2010, 08:53:14 μμ »
συμφωνώ με τη βιβλιογραφία που έχουν αναφέρει έως τώρα οι συνάδελφοι παραπάνω.
επιτρέψτε μου να προτείνω ένα πολύ καλό blog κατά τη γνώμη μου:


http://ylikonet.blogspot.com/

καλό διάβασμα σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2010, 08:59:24 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος eltha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2010, 08:57:02 μμ »
"serios" μου λες, σε παρακαλώ, από που μπορώ να βρω θέματα του GRE; έχω ψαξει αρκετά στο δίκτυο αλλά έχω βρει μόνο 4. Ξερεις πώς μπορώ να βρω περισσότερα;
ΦΥΣΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:46:15 μμ »
Και τωρα?? χαμενο πηγε το μαθημα Διδακτικης Φυσικης που επεσε για θεμα ΑΣΕΠ 2008?????   Θα μετραει  ο βαθμος Διδακτικης για τα επομενα 4-5 χρονια??






Τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας ίσως μειωθούν, σχετικά με τα πειράματα στο CERN, καθώς ούτε ίχνος από μικροσκοπικές μαύρες τρύπες, που μπορεί να παραχθούν...
 από τις υψηλής ενέργειας συγκρούσεις πρωτονίων, δεν εντοπίστηκε από τον ανιχνευτή CMS (Compact Muon Solenoid), ο οποίος διεξάγει ένα από τα τέσσερα μεγάλα πειράματα του υπόγειου επιταχυντή του CERN.

Οι θεωρίες περί μικροσκοπικών μαύρων τρυπών, προήλθαν από ορισμένους φυσικούς, οι οποίοι προτείνουν την ύπαρξη ''διπλωμένων'' πρόσθετων διαστάσεων, πέρα από τις τρεις γνωστές του χώρου και την τέταρτη του χρόνου.

Σύμφωνα με μερικά σενάρια, στις υψηλές ενέργειες που λειτουργεί ο επιταχυντής στο CERN, τα σωματίδια μπορεί να συγκρούονται τόσο στενά, ώστε να είναι ευαίσθητα σε αυτές τις υποθετικές έξτρα διαστάσεις.

Σε μια τέτοια περίπτωση, τα συγκρουόμενα σωματίδια μπορεί να αλληλεπιδρούν βαρυτικά με ισχύ ανάλογη των άλλων θεμελιωδών δυνάμεων (της ηλεκτρομαγνητικής, της ασθενούς πυρηνικής και της ισχυρής), με συνέπεια να είναι, θεωρητικά πάντα, δυνατό τα δύο σωματίδια να δημιουργήσουν μια μικροσκοπική μαύρη τρύπα.

Αυτή η μαύρη τρύπα όμως, θα εξαφανιζόταν αμέσως, παράγοντας μια διακριτή ροή υποατομικών σωματιδίων κανονικής ύλης.

Ο υψηλής ακρίβειας ανιχνευτής CMS ψάχνει ακριβώς για ροές τέτοιων σωματιδίων, που θα δημιουργούνταν από μια μικροσκοπική μαύρη τρύπα.

Όμως, σύμφωνα με τη σχετική επιστημονική ανακοίνωση ο CMS δεν έχει βρει κανένα ίχνος μαύρης τρύπας προς το παρόν.

Οι επιστήμονες δεν αποκλείουν την πιθανότητα ύπαρξης παραπάνω διαστάσεων, καθώς οι μίνι-μαύρες τρύπες ίσως μπορούν να παραχθούν σε ακόμα υψηλότερες ενέργειες, στις οποίες θα λειτουργήσει ο επιταχυντής του CERN στο μέλλον.







Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 07:59:05 μμ »
όλοι πήραμε πτυχίο γιατί οι σχολές μας  έκριναν και θεώρησαν ότι μάθαμε αυτά που έπρεπε και τώρα πρέπει να ξανακριθούμε μπράβο τους. έδωσα μια φορά ασέπ στον προτελευταίο και πήγα βέβαια χωρίς προετοιμασία και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω μιας και στα 37 με δύο παιδιά αυτό που με απαασχολεί είναι το τι θα κάνω για να έχω  το καθημερινό τους φαγητό και ότι χρειάζονται, χρόνος για διάβασμα ξανά πραγμάτων του πανεπιστημίου τα οποία κάποια ούτε έχω διδαχθεί δεν υπάρχει. Μαθαίνωντας κάποια πράγματα που ούτε θα διδάξουμε ποτέ στα σχολεία κρινόμαστε για το αν μπορούμε να διαδάξουμε σε αυτά , για τα παιδαγωγικά ούτε κουβέντα να γίνεται αυτά που είναι σωστά και αποδεκτά στα βιβλία ούτε εφαρμόζονται ούτε υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 02:58:01 πμ »
όλοι πήραμε πτυχίο γιατί οι σχολές μας  έκριναν και θεώρησαν ότι μάθαμε αυτά που έπρεπε και τώρα πρέπει να ξανακριθούμε μπράβο τους. έδωσα μια φορά ασέπ στον προτελευταίο και πήγα βέβαια χωρίς προετοιμασία και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω μιας και στα 37 με δύο παιδιά αυτό που με απαασχολεί είναι το τι θα κάνω για να έχω  το καθημερινό τους φαγητό και ότι χρειάζονται, χρόνος για διάβασμα ξανά πραγμάτων του πανεπιστημίου τα οποία κάποια ούτε έχω διδαχθεί δεν υπάρχει. Μαθαίνωντας κάποια πράγματα που ούτε θα διδάξουμε ποτέ στα σχολεία κρινόμαστε για το αν μπορούμε να διαδάξουμε σε αυτά , για τα παιδαγωγικά ούτε κουβέντα να γίνεται αυτά που είναι σωστά και αποδεκτά στα βιβλία ούτε εφαρμόζονται ούτε υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά η ηλικία και οι υποχρεώσεις που έχουμε όλοι δημιουργήσει δεν μπορούν να είναι κριτήριο για μια άλλη διαδικασία επιλογής ...
Όλοι ξέρουμε ότι εκτός ΑΣΕΠ θα "παίζαν" μόνο βύσματα. Δυστυχώς όταν οι υποψήφιοι είναι πάρα πολλοί η διαδικασία επιλογής δεν μπορεί να είναι διαφορετική.Σίγουρα κάποια θέματα μπορούν να βελτιωθούν (π.χ ύλη). Φυσικά θα μπορούσε ακόμα και αυτό να σταματήσει για ένα διάστημα (π.χ πάγωμα προσλήψεων,μεγαλύτερα τμήματα,κατάργηση σχολείων κτλ.) στην Ελλάδα είμαστε... >:( Τώρα το αν κάποια πράγματα δεν διδάσκονται στα σχολεία έστω και σε απλή ενημέρωση σε σύγχρονα επιστημονικά θέματα (π.χ Cern) που πρέπει να γνωρίζει ένας νέος άνθρωπος οφείλεται στην ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού συστήματος και των λειτουργών του(πόσοι άραγε ξέρουν τι είναι το Cern και πολλά άλλα επιστημονικά θέματα;  ).
Φυσικά αυτό δημιουργεί και τις αντίστοιχες παρενέργειες τύπου "θα μας καταπιεί μια μελανή οπή"
http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM
http://notes-mirage.blogspot.com/2008_09_01_archive.html
http://www.imdleo.gr/diaf/2008/15_CERN_logo.pdf
και δεν είναι τυχαίο που ανθεί η εγχώρια και ξένη πα(πα)ραεπιστήμη ;)
http://www.youtube.com/watch?v=99E-aTIk9xM
 http://cosmonatural.blogspot.com/2009/01/blog-post_4902.html
http://www.molis.gr/ilektrismos.html

Υ.Γ Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά κάνε την προσπάθειά σου και μην σκέφτεσαι τον κόπο. Καλές γιορτές σε σένα και την οικογενειά σου.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 04:25:20 μμ »
l
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2010, 04:34:12 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 04:31:35 μμ »
όλοι πήραμε πτυχίο γιατί οι σχολές μας  έκριναν και θεώρησαν ότι μάθαμε αυτά που έπρεπε και τώρα πρέπει να ξανακριθούμε μπράβο τους. έδωσα μια φορά ασέπ στον προτελευταίο και πήγα βέβαια χωρίς προετοιμασία και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω μιας και στα 37 με δύο παιδιά αυτό που με απαασχολεί είναι το τι θα κάνω για να έχω  το καθημερινό τους φαγητό και ότι χρειάζονται, χρόνος για διάβασμα ξανά πραγμάτων του πανεπιστημίου τα οποία κάποια ούτε έχω διδαχθεί δεν υπάρχει. Μαθαίνωντας κάποια πράγματα που ούτε θα διδάξουμε ποτέ στα σχολεία κρινόμαστε για το αν μπορούμε να διαδάξουμε σε αυτά , για τα παιδαγωγικά ούτε κουβέντα να γίνεται αυτά που είναι σωστά και αποδεκτά στα βιβλία ούτε εφαρμόζονται ούτε υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά η ηλικία και οι υποχρεώσεις που έχουμε όλοι δημιουργήσει δεν μπορούν να είναι κριτήριο για μια άλλη διαδικασία επιλογής ...
Όλοι ξέρουμε ότι εκτός ΑΣΕΠ θα "παίζαν" μόνο βύσματα. Δυστυχώς όταν οι υποψήφιοι είναι πάρα πολλοί η διαδικασία επιλογής δεν μπορεί να είναι διαφορετική.Σίγουρα κάποια θέματα μπορούν να βελτιωθούν (π.χ ύλη). Φυσικά θα μπορούσε ακόμα και αυτό να σταματήσει για ένα διάστημα (π.χ πάγωμα προσλήψεων,μεγαλύτερα τμήματα,κατάργηση σχολείων κτλ.) στην Ελλάδα είμαστε... >:( Τώρα το αν κάποια πράγματα δεν διδάσκονται στα σχολεία έστω και σε απλή ενημέρωση σε σύγχρονα επιστημονικά θέματα (π.χ Cern) που πρέπει να γνωρίζει ένας νέος άνθρωπος οφείλεται στην ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού συστήματος και των λειτουργών του(πόσοι άραγε ξέρουν τι είναι το Cern και πολλά άλλα επιστημονικά θέματα;  ).
Φυσικά αυτό δημιουργεί και τις αντίστοιχες παρενέργειες τύπου "θα μας καταπιεί μια μελανή οπή"
http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM
http://notes-mirage.blogspot.com/2008_09_01_archive.html
http://www.imdleo.gr/diaf/2008/15_CERN_logo.pdf
και δεν είναι τυχαίο που ανθεί η εγχώρια και ξένη πα(πα)ραεπιστήμη ;)
http://www.youtube.com/watch?v=99E-aTIk9xM
 http://cosmonatural.blogspot.com/2009/01/blog-post_4902.html
http://www.molis.gr/ilektrismos.html

Υ.Γ Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά κάνε την προσπάθειά σου και μην σκέφτεσαι τον κόπο. Καλές γιορτές σε σένα και την οικογενειά σου.
συμφωνώ μαζί σου ότι η προυπυρεσία δεν είναι ο σωστός τρόπος διορισμού γιατί υπήρχαν πολλά παραθυράκια απόκτησης τα οποία όπως αναφέρεις ήταν βυσματικά εγώ δεν είμαι αντίθετως στις εξετάσεις  είμαι αντίθετος στον τρόπο με τον οποίο γίνονται.
 

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 10:57:09 πμ »
Επειδή το θέμα είναι η ύλη της Φυσικής για τον ΑΣΕΠ  και ως διοριστέα του τελευταίου ΑΣΕΠ, αλλά όχι ακόμη διορισμένη(γ φουρνιά!!!)... η Φυσική που διάβασα ήταν όλα τα σχολικά βιβλία, όλα όμως, τα πάντα, εικόνες, λεζάντες, ένθετα..και SERWAY και YOUNG, και ελάχιστα ηλεκτροδυναμική..τα πολύ ψιλά..και επίσης θέλει πολύ υπομονή και κουράγιο..καλή αρχή ή καλή συνέχεια σε όποιον ενδιαφέρεται..πιστεύω πως η προσπάθεια ανταμείβεται..

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 09:20:54 μμ »
καλησπέρα..είμαι χημικός και θα ήθελα αν μπορει κάποιος να μου δώσει συμβουλές όσον αφορα το θέμα "από που πρέπει να διαβασω φυσική για τον Ασεπ" σαν συνεξεταζομενο...αρκούν μόνο τα σχολικά βιβλία ή πρέπει να ασχοληθώ και με άλλα βιβλία;

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 09:28:09 μμ »
καλησπέρα..είμαι χημικός και θα ήθελα αν μπορει κάποιος να μου δώσει συμβουλές όσον αφορα το θέμα "από που πρέπει να διαβασω φυσική για τον Ασεπ" σαν συνεξεταζομενο...αρκούν μόνο τα σχολικά βιβλία ή πρέπει να ασχοληθώ και με άλλα βιβλία;

ευχαριστω

καλησπέρα..ένας δικός μου άνθρωπος διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ του 2008 ως χημικός. Η ύλη της φυσικής που διάβασε ήταν όλα τα σχολικά βιβλία, όλα όμως, και ότι μπορούσε από Young, επειδή είναι απλό και ευανάγνωστο βιβλίο χωρίς να μπαίνει βαθιά σε διαφορικό βαθιά ολοκληρωτικό λογισμό. Νομίζω μια καλή αρχή είναι τα σχολικά.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:16:59 μμ »
διορίστηκα το 2007 (φυσική συνεξεταζόμενο)
διάβασα ΟΛΑ τα σχολικά και τα εκτός ύλης....
έλυσα όλες τις ασκήσεις
και από το κεε όλα τα αντίστοιχα για τις αξιολογήσεις των τάξεων του λυκείου
και την φυσική που είχαμε στο παν/μιο
μετά έλυνα ότι έπεφτε στα χέρια μου......

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 08:09:22 μμ »
Yπερβολικο εαν ειναι 4 τα μαθηματα , τα παραπανω για Φυσικη δηλ. το πανεπιστημιακο διαβασμα π.χ για χημικους.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Από που να διαβάσω φυσική για τον ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 08:15:41 μμ »
Περιμενε πρωτα την εγκυκλιο ποτε εως τωρα δεν ηταν σταθερα τα συνεξεταζομενα ειδικα τωρα με την αναμορφωση ΤΟΥ ΑΣΕΠ κανεις δεν ξερει.Παντως πιστευω ο νεος ΑΣΕΠ θα ακολουθησει τις αλλαγες για το νεο γυμνασιο -λυκειο(οποτε γινει ΑΣΕΠ) γιατι παντα ετσι γινοταν στο γραφει μια παλια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161837
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.