*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού  (Αναγνώστηκε 13901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 04:30:47 μμ »
Πήραμε βαθμούς στο δημοτικό σημερα...μπρρρρρρ!!!!
Τρέχω στα ιδιαιτερα και δεν έχω χρόνο για τα δικά μου παιδιά.
Χρειάζομαι επειγόντως βοηθηματα για τη γλώσσα Δ' και Ε' δημοτικου. Δεν με ενδιαφέρει να ακολουθουν την ύλη του
σχολικού βιβλίου, απλά να έχουν πολλές ασκήσεις με τα γραμματικά φαινόμενα της κάθε τάξης οπως και ασκήσεις για το
'σκεφτομαι και γραφω'. Υπάρχει κάτι τέτοιο; Παρακαλώ συνάδελφοι  της πρωτοβάθμιας  τα φώτα σας.Λυπηθείτε μια μάνα
σε απόγνωση,χωρίς χρόνο και με πολλές τύψεις (ελπίζω να μην είμαι και η μοναδική).
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 12:35:51 πμ »
Για την τεταρτη εχω επιλεξει δυο βιβλια απο το μεταιχμιο για το δικο μου παιδι. Δεν ειμαι δασκαλα,ειμαι φιλολογος.Χρησιμοποιω ενα βιβλιο με ασκησεις και θεωρια για τα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα και ενα για παραγωγη λογου με προσαρμοσμενη θεωρια στις δυνατοτητες των παιδιων ,παραδειγματα και θεματα για αναπτυξη. Αν θελεις να σημειωσω και τους συγγραφεις.

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 03:03:17 πμ »
Δειτε  την ιστοσελιδα e-selides.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 10:29:34 πμ »
Έχω κι εγώ παιδί στην τετάρτη. Μπείτε στις σελίδες,έχει πολύ υλικό για κάθε μάθημα και κάθε ενότητα. Στο σχολείο των δικών σας παιδιών δουλεύουν συστηματικά το "σκέφτομαι και γράφω"; Εμάς έχουν γράψει τρία συνολικά:μια επίσκεψη σε Βιβλιοθήκη,και δυο περιγραφές χώρου.
Stiliani,κάνω το ακριβώς αντίθετο από σένα. Αφιερώνω πολύ χρόνο στο διάβασμα της κόρης μου σε βάρος του δικού μου! Θεωρώ το δημοτικό πολύ βασικό,γιατί τα προηγούμενα χρόνια ήμουν σε γυμνάσιο και έβλεπα το χάσμα.Επενδύω τώρα μπας και γλιτώσω αργότερα!΄

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 09:14:07 μμ »
Ευχαριστώ Dros ,γραψε μου όμως τιτλους και συγγραφείς  μήπως χρειαστεί  να τα παραγγειλω (μικρή γαρ η πόλις).

Η ιστοσελίδα καλη εκ πρώτης όψεως, με αρκετό υλικό.

Αγαπητη desperino , κι εγώ θεωρώ το δημοτικο πολύ βασικό. Έχω όμως ιδιαιτερα τις απογευματινές ώρες κι ακόμη ένα γιο στο γυμνάσιο. Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να ασχολήθώ μαζί τους.Με το ζόρι προλαβαίνω να τους ελέγξω. Θα αναπληρώσω  όσο μπορώ τις γιορτές.
Η δασκαλα της Δ΄ δίνει πολλές εργασίες παραγωγής λόγου, όλες των βιβλίων της γλώσσας και παρα πολλές δικές της (διάλογοι , παράγραφοι, διάφορα θέματα για αναπτυξη, συνταγές, προσευχές, ποιήματα!!!!;;;;;).Ακόμη και στα θρησκευτικά και τη μελέτη βάζει ,οχι συχνα ,εργασιες παραγωγής λόγου.Είναι η καλύτερη δασκάλα που έχω συναντήσει, κι έχω συναντήσει  αρκετές/ους με τρία παιδιά που έχω.Κρίμα που βγαινει στη σύνταξη ...
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:32:06 μμ »
Τετραδιο γλωσσικων ασκησεων,Αννα Μιχιδη.Εκθεση.Παρασκευη Παπαντωνιου, Ελενη Τσολακιδου.

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:46:01 μμ »
desperino,και εμεις μεχρι στιγμης εχουμε γραψει λιγα κειμενα στο σχολειο.Για το λογο αυτο εγω βαζω στο δικο μου ενα θεμα καθε βμομαδα.Εχω καταληξει πως δε γινεται αλλιως. Δυστυχως πρεπει να δουλευει πολυ και ο γονιος. Και να σκεφτεις πως εχουμε καλη δασκαλα.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 10:00:19 πμ »
Κι εμείς έχουμε καλή δασκάλα και τα δουλεύει τα παιδιά,αλλά μάλλον τι να πρωτοπρολάβει! Κακά τα ψέματα, δεν γίνεται να τα τρέχει όλα..Και επαναλήψεις και καλή δουλειά μέσα στην τάξη και κατασκευές (γιατί δημοτικό  είναι ,χρειάζονται κι αυτά) και καμιά φωτοτυπία και εκείνα τα μαθηματικά.. Εκτός αν έχει πολύ πείρα , όπως ειπώθηκε,και ξέρει ακριβώς τι και πόσο.
Το κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες και με αυτό θέλω να πω ότι εγώ δεν της βάζω επιπλέον  σκέφτομαι και γράφω,γιατί μου φαίνεται ικανοποιητικός ο τρόπος που γράφει,έστω και σε αυτά τα λίγα. Ως εκ τούτου δεν έχω να προτείνω κάποιο βιβλίο. Εμείς κάνουμε πιο πολύ μαθηματικά και ορθογραφία και αρκετά τεστ από τις σελίδες.(Με αντίδραση βέβαια-τουλάχιστον παλαιότερα-τώρα την  έχω  κάμψει)!! Θεωρώ καλά τα βιβλία της Άγκυρας,πολύ καλά για την ακρίβεια, "Πρωταθλητές στα Μαθηματικά ,Δ΄Δημοτικού",Άγκυρα και "Το παιχνίδι της ορθογραφίας",Πατάκης.Όλες όμως οι εκδόσεις κάνουν πάνω κάτω  τη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθημα γλώσσας Δ' και Ε' δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 10:03:40 μμ »
Οι γλωσσικές ασκήσεις του Σαββάλα είναι πάρα πολύ καλές και για όλα τα επίπεδα. Ρίξε μια ματιά. Θα το βρεις σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.