*

Αποστολέας Θέμα: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!  (Αναγνώστηκε 15062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 02:46:40 μμ »
εγω το μονο που εχω να πω για τα φροντιστηρια ασεπ μιας κι εχω παρακολουθησει μαθηματα σε καποιο ειναι οτι διδασκουν μονιμοι καθηγητες, οι οποιοι δλδ ειναι διορισμενοι στο δημοσιο.....αρα στα φροντιστηρια διδασκουν παρανομα

Χωρίς να θέλω να κάνω το "δικηγόρο του διαβόλου", δεν έχω να κερδίσω κάτι άλλωστε, αλλά υπάρχουν "παραθυράκια"...

Δείτε αυτό:



 

Ύστερα από ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, σχετικά με τη χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή σε αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και συγκεκριμένα εάν την αρμοδιότητα έχει το υπηρεσιακό συμβούλιο της οργανικής τους θέσης ή το υπηρεσιακό συμβούλιο της θέσης απόσπασης, σας γνωρίζουμε ότι:

 

1. Η εν λόγω άδεια χορηγείται σύμφωνα με το άρθρο 31 του Ν.3528/2007 ( ΦΕΚ 26 τ. Α΄) που προβλέπει ότι « Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του….».

 

2. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι κατά το χρονικό διάστημα της άδειας  ο υπάλληλος προσφέρει τις υπηρεσίες του στη θέση απόσπασης, αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο για να κρίνει εάν το έργο συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του είναι το υπηρεσιακό συμβούλιο της θέσης απόσπασης.

 

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

 

ΔΡ. ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟΣ

 
Εσωτερική Διανομή

1.      Δ/νση Προσωπικού Π.Ε., Τμήμα Ε’

2.      Δ/νση Προσωπικού Δ.Ε., Τμήμα Β’

 

 
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:18:22 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 02:51:12 μμ »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3676
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 03:51:34 μμ »
εγω το μονο που εχω να πω για τα φροντιστηρια ασεπ μιας κι εχω παρακολουθησει μαθηματα σε καποιο ειναι οτι διδασκουν μονιμοι καθηγητες, οι οποιοι δλδ ειναι διορισμενοι στο δημοσιο.....αρα στα φροντιστηρια διδασκουν παρανομα

Χωρίς να θέλω να κάνω το "δικηγόρο του διαβόλου", δεν έχω να κερδίσω κάτι άλλωστε, αλλά υπάρχουν "παραθυράκια"...

Δείτε αυτό:



 

Ύστερα από ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, σχετικά με τη χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή σε αποσπασμένους εκπαιδευτικούς και συγκεκριμένα εάν την αρμοδιότητα έχει το υπηρεσιακό συμβούλιο της οργανικής τους θέσης ή το υπηρεσιακό συμβούλιο της θέσης απόσπασης, σας γνωρίζουμε ότι:

 

1. Η εν λόγω άδεια χορηγείται σύμφωνα με το άρθρο 31 του Ν.3528/2007 ( ΦΕΚ 26 τ. Α΄) που προβλέπει ότι « Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του….».

 

2. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι κατά το χρονικό διάστημα της άδειας  ο υπάλληλος προσφέρει τις υπηρεσίες του στη θέση απόσπασης, αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο για να κρίνει εάν το έργο συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του είναι το υπηρεσιακό συμβούλιο της θέσης απόσπασης.

 

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

 

ΔΡ. ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟΣ

 
Εσωτερική Διανομή

1.      Δ/νση Προσωπικού Π.Ε., Τμήμα Ε’

2.      Δ/νση Προσωπικού Δ.Ε., Τμήμα Β’

 

 

Εγώ δίδαξα έτσι σε φροντιστήριο για ΑΣΕΠ. Έκανα αίτηση στο ΠΥΣΠΕ και πήρα άδεια για 8 ώρες την εβδομάδα. Κανονικά και επίσημα (άσχετα αν δεν είχα οικονομικό ώφελος γιατί ανέβηκα φορολογική κλίμακα και τα λεδωσα στην εφορία)...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 11:52:10 μμ »
Γεμάτο παραθυράκια το σύστημα... θα τα κλείσει η Αννούλα? Προσωπικά δε το πιστεύω, μάλλον θ' ανοίξει κι άλλα.

Πόσο εύκολο όμως είναι να χορηγηθεί η άδεια? Χορηγείται γενικά σ' όποιον τη ζητήσει?

Και τελικά τα φροντιστήρια, είναι ή δεν είναι νόμιμα? Πώς μπορεί κάποιος, αν δεν είναι νόμιμα, να πάρει άδεια για να εργαστεί σε παράνομες επιχειρήσεις?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:18:22 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 11:38:44 πμ »
Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αν τα φροντιστήρια για Ασεπ είναι παράνομα αλλά αν καλύπτουν κάποιες ανάγκες. Προφανώς και δεν είναι παράνομα. Η λογική της ιδιωτικής εκπαίδευσης είναι πλέον παγιωμένη στην Ελλάδα, μια χώρα όπου οι πολίτες δεν εμπιστεύονται (καλώς ή κακώς) τις υπηρεσίες που προσφέρει η πολίτεια και αναζητούν φως στον ιδιωτικό τομέα.
Στο πλαίσιο αυτό εντάσσονται και τα φροντιστήρια για Ασεπ, τα οποία εξυπηρετούν ποικίλες ανάγκες. Όπως πχ του εργαζόμενου που ετεροαπασχολείται και δεν έχει χρόνο να οργανώσει την προετοιμασία του για τις εξετάσεις ή του πτυχιούχου που μέσα στο χαωτικό ελληνικό πανεπιστήμιο δεν μπόρεσε να έρθει σε καλή επαφή με τη διαδικασία της μάθησης, ή ακόμη αν θέλετε του πτυχιούχου που δικαίως δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αντικείμενα που δεν διδάχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 11:54:44 πμ »
αυτα που λες ειναι ενα καλο αλλοθι για τους παρανομουντες... :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 12:08:46 μμ »
Και οι μεταναστες παρανομοι ειναι αλλα δεν τους ενοχλει κανενας,με τι ασχολειστε τωρα;Για τα νομιμα φροντιστηρια Μ.Ε.εχουν πεσει ολοι πανω τους να τα κλεισουν, ολο αυτη την καραμελα εχουν στο στομα.Δεν σας φαινετε περιεργο που κανενας δεν ρωτα την διαμαντοπουλου και τους προκατοχους της γι αυτο το θεμα,αλλωστε ο τιτλος που καταθετουν δεν λεει για φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 12:16:26 μμ »
αν ειναι να λεμε ειναι παρανομα και να μη κανουμε τιποτα φιλε ανετε δεν αλλαζει κατι...γι αυτο ακριβως τον λογο ξεκινησε το θεμα,μπας και αλλαξει κατι επιτελους.αν ασκηθουν πιεσεις και παρει και δημοσιοτητα το θεμα δεν νομιζω να μην κανουν τιποτα,εστω για τα ματια του κοσμου....παντως θα ειναι και αυτο κατι,μια αρχη,να νιωσουν την ανασα μας πισω τους... ;)
καποια στιγμη πρεπει να σταματησει η νοοτροπια του ,ελα μωρε σιγα μη τα βαλω εγω μαζι τους...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 12:25:56 μμ »
Επειδη ειμαι μεγαλυτερος απο σενα και μετα απο 17 χρονια μαχιμος στην λεγομενη παραπαιδεια εχω καταληξη στο συμπερασμα οτι απο την ωρα που σταματησαν οι μαζικες πορειες που γινοταν μεχρι την δεκαετια του 80 για καποιο θεμα μονο αν ασχοληθει κανενας μεγαλοδημοσιογραφος με κατι τοτε ξυπνα η οποια κυβερνηση.ποιος νομιζεις οτι ξερει για την υπαρξη αυτων των φροντιστηριων εκτος απο εμας και τον απιθανο παντογνωστη Κατσικα;

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 02:32:08 μμ »
Γεμάτο παραθυράκια το σύστημα... θα τα κλείσει η Αννούλα? Προσωπικά δε το πιστεύω, μάλλον θ' ανοίξει κι άλλα.

Πόσο εύκολο όμως είναι να χορηγηθεί η άδεια? Χορηγείται γενικά σ' όποιον τη ζητήσει?

Και τελικά τα φροντιστήρια, είναι ή δεν είναι νόμιμα? Πώς μπορεί κάποιος, αν δεν είναι νόμιμα, να πάρει άδεια για να εργαστεί σε παράνομες επιχειρήσεις?

ειναι νομιμα γιατι δεν λειτουργουν ως φροντιστηρια, αλλα ως εργαστήρια/κεντρα ελευθερων σπουδων. η για να το θεσω σωστοτερα, ειναι νομοτυπα. ασχετα τι λενε στις ταμπελες τους και στις διαφημισεις, στην αποδειξη που θα σου δωσουν φαινεται ως τι ειναι δηλωμενα. και επειδη δεν ειναι δηλωμενα ως φροντιστηρια, η αποδειξη δεν περναει στην εφορια. επισης στην αποδειξη, εκει που πρεπει να γραψεις την υπηρεσία η οποία παρασχέθηκε γράφουν συνήθως "σεμινάρια..(διδακτικης/αρχαιων ελληνικων/ παιδαγωγικων) κλπ. κοινως, κοροιδευομαστε μεταξυ μας..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 04:54:57 μμ »
Επειδη ειμαι μεγαλυτερος απο σενα και μετα απο 17 χρονια μαχιμος στην λεγομενη παραπαιδεια εχω καταληξη στο συμπερασμα οτι απο την ωρα που σταματησαν οι μαζικες πορειες που γινοταν μεχρι την δεκαετια του 80 για καποιο θεμα μονο αν ασχοληθει κανενας μεγαλοδημοσιογραφος με κατι τοτε ξυπνα η οποια κυβερνηση.ποιος νομιζεις οτι ξερει για την υπαρξη αυτων των φροντιστηριων εκτος απο εμας και τον απιθανο παντογνωστη Κατσικα;

17 χρόνια μάχιμος, αλλά έχεις "καταληξη"... πορειες που "γινοταν" (δεν θα σχολιάσω το τελικό "ν" που μπαίνει αυθαίρετα, καθώς και την έλλειψη τόνων). Γι' αυτό και λέγεται - ορισμένες φορές δίκαια - παρα-παιδεία :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 06:17:12 μμ »


17 χρόνια μάχιμος, αλλά έχεις "καταληξη"... πορειες που "γινοταν" (δεν θα σχολιάσω το τελικό "ν" που μπαίνει αυθαίρετα, καθώς και την έλλειψη τόνων). Γι' αυτό και λέγεται - ορισμένες φορές δίκαια - παρα-παιδεία :)
[/quote]τι προβλημα εχεις ρε γουσταρω το ατονικο,αντε βρες καμια ωρα να κανεις μαθημα να τους τα μαθεις εσυ.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 08:46:30 μμ »
Επειδη ειμαι μεγαλυτερος απο σενα και μετα απο 17 χρονια μαχιμος στην λεγομενη παραπαιδεια εχω καταληξη στο συμπερασμα οτι απο την ωρα που σταματησαν οι μαζικες πορειες που γινοταν μεχρι την δεκαετια του 80 για καποιο θεμα μονο αν ασχοληθει κανενας μεγαλοδημοσιογραφος με κατι τοτε ξυπνα η οποια κυβερνηση.ποιος νομιζεις οτι ξερει για την υπαρξη αυτων των φροντιστηριων εκτος απο εμας και τον απιθανο παντογνωστη Κατσικα;

το τροπο που απαντας στον συναδελφο δεν θα το σχολιασω,θελω απλα να πιστευω οτι ηταν μια κακια στιγμη για σενα.. ;)
επειδη λοιπον οι πορειες δεν ειναι ανταξιες της δεκαετιας του 80 τι σημαινει οτι θα πρεπει να μη μιλαμε και να περιμενουμε ποτε θα ερθει η επιφωτιση στους δημοσιογραφους να το ψαξουν απο μονοι τους;; αν διαβασες ειπαμε να μαζεψουμε στοιχεια,να το ψαξουμε καλα ωστε να μην μας τυλιξουν με νομικες ορολογιες και τοτε να ενημερωσουμε καποιο μεσο μαζικης ενημερωσης...υπαρχουν σταθμοι που ακουν τους πολιτες και μεσολαβουν ενιοτε...δεν υπαρχει μονο η τηλεοραση,υπαρχει και το ραδιοφωνο... ;)το θεμα βεβαια ειναι αν θελουμε να τραβηξουμε το θεμα γιατι δεν σε ειδα και πολυ προθυμο... ;) ;D

και επειδη ο σφακιανακης τα λεει πιο μελωδικα..παραθετω αποσπασμα... ;)

Άκου φίλε εγώ δεν έκανα ποτέ τον δικηγόρο του διαβόλου
σε μια πατρίδα που παρανομεί χωρίς ντροπή καθόλου
αρνούμαι να συμβιβαστώ με μια ζωή του κώλου

Άκου φίλε εγώ σ'αυτό το σκηνικό δε θέλω πια να συμμετέχω
μια αγάπη μόνο απ'τα παλιά μεσ'την καρδιά μου έχω
που την ματώσανε κι αυτή και πλέον δεν αντέχω

Νυχτώνει φίλε και φοβάμαι που θα μας βγάλει το μετά
τις νύχτες κάνω πως κοιμάμαι μα έχω τα μάτια μου ανοιχτά
Νυχτώνει φίλε και φοβάμαι πως δεν υπάρχει πουθενά
τι κι αν χαράζει νέα μέρα όλα τα βλέπω σκοτεινά

Άκου φίλε εγώ για ότι αγαπώ δε λογαριάζω τη ζωή μου
γίνομαι λιώμα αν χρειαστεί χαρίζω την ψυχή μου
μα ήρθε τώρα η στιγμή να σπάσω την σιωπή μου
[/color]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2010, 02:55:20 πμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Είναι παράνομα τα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ?!?!
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 10:50:12 μμ »
Μάλιστα... ενδιαφέρουσες απαντήσεις...

Να προσπαθήσω να συνοψίσω λίγο... Ακούστηκε οτι "καλύπτουν ανάγκες", ακούστηκε ακόμα οτι "προφανώς είναι νόμιμα". Συνδέθηκε το θέμα με τους μετανάστες  ??? που χαρακτηρίστηκαν όλοι παράνομοι.
Ας πάμε λοιπόν να τα δούμε.
Αρχικά πρέπει να ανφισβητήσω τη "προφανή" νομιμότητά τους. όΤαν ξεκίνησα το νήμα, αναφέρθηκα σ' ένα βίντεο από ομιλία στη βουλή, κατά την οποία αυτό ακριβώς το "προφανές" ετίθετο υπό αμφισβήτηση. Επομένως νομίζω οτι δε μπορούμε τόσο αβασάνιστα να δεχόμαστε οτι "εξ ορισμού" είναι νόμιμα.
Δεύτερο σημείο, οτι καλύπτουν ανάγκες. Πιθανόν. Αυτό όμως δε τα καθιστά και νόμιμα. Και ο έμπορος ναρκωτικών καλύπτει ανάγκες. Αυτό δε σημαίνει οτι είναι ηθικό ή νόμιμο αυτό που κάνει, ή οτι θα άλλαζε κάτι αν χαρακτήριζε το "προϊόν" του "παυσίπονα", "υπνωτικά χάπια", ή "Red Bull σε μορφή σκόνης".
Σωστά ειπώθηκε οτι είναι νομότυπα (που όπως σωστά άφησε να εννοηθεί ο συγγραφέας, είναι κάτι διαφορετικό από το "νόμιμα"), αφού αυτοχαρακτηρίζονται "εργαστήρια ελευθέρων σπουδών". Αυτό όμως δε δικαιολογεί το γιατί δε γίνεται κάτι από το Κράτος, από τη στιγμή που σε πινακίδες διαφημίσεις, κλπ αυτοχαρακτηρίζονται "φροντιστήρια". Ακόμα, η πληροφορία οτι η απόδειξη που δίνουν δε περνάει στην εφορία, ενισχύει ακόμα πιο πολύ την υποψία παρανομίας τους.
Σχετικά μ' αυτό που είπε ο "Άνετος", οτι δηλαδή απ' την ώρα που σταμάτησαν οι μαζικές πορείες πρέπει ν' ασχοληθεί μεγαλοδημοσιογράφος για να υπάρχει μια αλλαγή, δε ξέρω πώς να το δω. Να το δώ ως προτροπή να κατέβουμε στους δρόμους? Να το δώ ως προτροπή ν' αρχίσουμε να "ενοχλούμε" δημοσιογράφους? τί θέλει να πεί ο ποιητής?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161904
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.