*

Αποστολέας Θέμα: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός  (Αναγνώστηκε 31687 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:40:46 μμ »
Καλησπέρα σας!
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ειδικότητα "Σπουδές στον ελληνικό πολιτισμό"
Ξέρω πολύ καλά πως δεν έχει αναγνωρισμένα δικαιώματα εδώ στην Ελλάδα για άσκηση επαγγέλματος ως φιλόλογος και δεν μπορείς να συμμετέχεις στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ αλλά ΜΟΝΟ σε αντίστοιχες προκυρήξεις του δημοσίου. Έδω είναι και το πρόβλημα.

1.Αν συνεχίσω με μεταπτυχιακό σε ένα άλλο Ελληνικό ή αντίστοιχα σε ξένο πανεπιστήμιο θα μπορεί να γίνει αναγνωρίσημο;
2.Το πτυχίο αυτό ξέρετε αν γίνεται δεκτό στο εξωτερικό για άσκηση επαγγέλματος ή και εκεί θα υπάρχουν προβλήματα;

Με λίγα λόγια αξίζει να δώσω λεφτά γιαυτό το πτυχίο;;
Όποιος γνωρίζει υπεύθυνα, μπορεί να μου απαντήσει!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 06:35:02 μμ »
οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς. Μπορεί κάποιος νομοθέτης - φωτογράφος να βγάλει κάτι στο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 07:45:13 μμ »
Kαλησπερα σας . Φοιτω στο ΕΑΠ στο προγραμμα Σπουδες στον Ευρωπαικο Πολιτισμο και γνωριζω πολλα ατομα του Ελληνικου Πολιτισμου . Στην Ελλαδα στην παρουσα φαση δεν αναγνωριζεται το πτυχιο του Ελληνικου Πολιτισμου ως τετοιο που θα σου εδινε την δυνατοτητα για διδασκαλια ως φιλολογου και ειδικοτερα ως ΠΕ02 . Λογω προσωπικης εμπειριας η γνωμη μου ειναι πως το προγραμμα σπουδων τοσο στον ελληνικο αλλα και στον ευρωπαικο σε συνδυασμο με τις εργασιες ειναι απαιτητικο και οι γνωσεις που αποκτας ειναι πολυ καλες και ο αποφοιτος των συγκεκριμενων προγραμματων ειναι καταλληλος να διδαξει ιστορια , φιλοσοφια , λογοτεχνια κτλ . Ωστοσο αυτο δεν ισχυει και δεν γνωριζω ποιες ειναι οι προθεσεις και του ΕΑΠ και του Υπουργειου Παιδειας για αυτο το θεμα . Στην 1η ερωτηση της Μs.Jo για την συνεχιση με μεταπτυχιακο στην Ελλαδα η στο εξωτερικο και την πιθανη αναγνωριση μετα , νομιζω πως καταλληλος φορεας για να σου απαντησει ειναι ο ΔΟΑΤΑΠ και πιθανον και το Υπουργειο Παιδειας .  Για την δευτερη ερωτηση σου για εργασια στο εξωτερικο καλο θα ηταν να απευθυνθεις στην πρεσβεια της χωρας που θελεις να μεταβεις για εργασια η σε καποια επιτροπη μορφωτικων υποθεσεων της χωρας ή στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ της χωρας που θες να πας . Τα εργασιακα δικαιωματα και η ασκηση επαγγελματος ποικιλλουν απο χωρα σε χωρα και θα πρεπει να ενημερωθεις για ολα αυτα υπευθυνα και εγγραφως , κατα την γνωμη μου παντα .
Οσον αφορα το αν αξιζει να δαπανησεις χρονο και χρημα για το ΕΑΠ , ειναι εντελως υποκειμενικα κρινομενο . Για μενα αξιζει γιατι αυτα που αποκομιζεις ειναι πολυ σημαντικοτερα απο οσα δινεις σε χρημα και χρονο / μελετη . Εγω πχ εχω τελειωσει και αγγλικη φιλολογια και εργαζομαι ως εκπαιδευτικος και συνεχιζω τις σπουδες μου σε αυτο το αντικειμενο απο προσωπικο ενδιαφερον ......Εν τελει η αποφαση ειναι δικη σου . Καλη επιτυχια οτι και αν αποφασισεις !

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 03:52:51 μμ »
Πιστεύετε πως αν στείλω ενα email στο ΔΟΑΤΑΠ ή στο Υπουργείο Παιδείας θα μου απαντήσουν;; Γιατί με τα τηλέφωνα πολλοί δεν έχουν βγάλει άκρη.. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2013, 08:03:23 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 08:11:04 μμ »
Το πτυχίο του ΕΑΠ στον ελληνικό πολιτισμό δεν αναγνωρίζεται για εργασιακά δικαιώματα ως ΠΕ02 γιατί πολύ απλά δεν είναι καθόλου προσανατολισμένο στο να αναγνωριστεί. Π.χ. δεν έχει ούτε ένα μάθημα κλασικών γλωσσών, δεν διδάσκονται ολόκληρα λογοτεχνικά κείμενα ούτε έχει καθόλου παιδαγωγικά μαθήματα. Οπότε με τον παρόντα οδηγό σπουδών δεν πρόκειται να αναγνωριστεί. Στην αναγνώριση μου φαίνεται απίθανο να σε βοηθήσει ένα μάστερ. Τώρα για το εξωτερικό λογικά αναγνωρίζεται, αλλά εκεί επιπλέον θα πρέπει να μπεις σε διαδικασίες πιστοποίησης παιδαγωγικής επάρκειας. Θέλει τρέξιμο, ψάξιμο και χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:15:58 μμ »
Έστειλα ένα email στο ΕΑΠ ζητώντας το συγκεκριμένο προεδρικό διάταγμα όσο αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα της ειδικότητας "Σπουδές στον Ελληνικό πολιτισμό" και μου έστειλαν το παρακάτω pdf.


file:///C:/Users/%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1/Documents/E%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%95%CE%91%CE%A0/%CE%91_89_%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%8D%CF%81_%CE%95%CE%A0%CE%9F_%CE%95%CE%9B%CE%A0_%CE%99%CE%A3%CE%A0.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:21:25 μμ από Ms.Jo »

Αποσυνδεδεμένος Αρχιπέλαγος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:56:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι απόφοιτος Ελληνικού Πολιτισμού του ΕΑΠ από το 2010. Επειδή φοιτώ από το 2001 ( άργησα να τελειώσω λόγω σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων)  είμαι σε θέση να σας λύσω την απορία για ποιο λόγο έχουν εντάξει τον  Ευρωπαϊκό Πολιτισμό στην εκπαίδευση αλλά όχι τον Ελληνικό. Ακριβώς επειδή φοιτούσα για εννιά χρόνια και παρακολουθούσα το τις διεργασίες που συνέβαιναν, γνωρίζω τι συνέβη και έμεινε εκτός εκπαίδευσης ο Ελληνικός Πολιτισμός.. Ας μην ξεχνάμε, συνάδελφοι, ότι τα  επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων φυσικών επιστημών και  ισπανικής γλώσσας ήταν δεδομένα από την αρχή.
 Πριν κάποια χρόνια όταν ζητήσαμε να κατοχυρωθούν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα στην εκπαίδευση όπως ήταν φυσικό εφ όσον η σχολή μας είναι καθηγητική   μας εντάξανε μαζί με τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό σε μία κατηγορία. Ο Σύλλογος του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού το δέχθηκε και πολύ καλά έκανε γιατί είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να κερδίσει, αφού ο κορμός των μαθημάτων του είναι  απομακρυσμένος από τον κλάδο των Φιλολόγων, πράγμα που δεν συμβαίνει με τον Ελληνικό Πολιτισμό που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα τμήμα  Ιστορίας και Αρχαιολογίας, παρόμοιο με τα τμήματα μέσα σε κάθε φιλοσοφική.

 Ο Σύλλογος του Ελληνικού Πολιτισμού που νομίζω ότι λέγεται Εκαταίος,  δεν το δέχθηκε!!! Με την αιτιολογία ότι θα είμαστε χαμένοι αν δεχθούμε κάτι λιγότερο από ΠΕ02 ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ. Δεν είχαν και άδικο αν σκεφτείς ότι μέσα στο σχολείο διδάσκουν άτομα που οι σχολές τους είναι πολύ μακρυά από την εκπαίδευση όπως π.χ. το ΜΙΘΕ ή οι απόφοιτοι νομικών επιστημών! Επίσης μια θέση του Συλλόγου ήταν ότι ο Ελληνικός Πολιτισμός είναι πολύ πιο φιλολογική Σχολή από άλλες που είναι κατ όνομα φιλολογικές αλλά όχι στην ουσία όπως π.χ. το Φ.Κ.Σ. που όσοι παίρνουν κατεύθυνση Κοινωνικών Σπουδών τελειώνουν κοινωνιολογία και το περίφημο Φ.Π.Ψ. που όσοι παίρνουν κατεύθυνση Παιδαγωγικών και Ψυχολογίας βγαίνουν πολύ καλοί παιδοψυχολόγοι αλλά όχι φιλόλογοι. Ο Σύλλογος είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας το θέμα αυτό, γι αυτό αρνήθηκε να μας εντάξουν με ένα ΠΕ που σε κάθε ΑΣΕΠ θα ήταν μονοψήφιο νούμερο. Έμεινε το ζήτημα στον αέρα,  έγινε άλλη μια πρόταση να εισαχθεί ενότητα αρχαίων ελληνικών ούτως ώστε να μην έχουμε τους καλοθελητές που έβρισκαν αυτό αδύνατο σημείο και δεν βλέπουν π.χ. το ΦΠΨ με τα σχεδόν ανύπαρκτα αρχαία, τα εντελώς ανύπαρκτα λατινικά, την ελάχιστη ελληνική ιστορία κ.α Προς Θεού, δεν είναι ο σκοπός μου να θίξω καμία σχολή αλλά κάνοντας αυτή τη σύγκριση βλέπουμε και την αδικία. Λοιπόν, για να συνεχίσω συνάδελφοι, προσκρούσαμε στους ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ που μας θεώρησαν κάποιου  απειλή και έβαλαν φρένο στην προσπάθειά μας. Δεν σαμποτάρησαν τους συναδέλφους του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού επειδή δεν τους θεωρούν φιλόλογους (αυτό τσεκαρισμένο μέσα από πρόσωπα του Υπ. Παιδείας της τότε περιόδου) και άρα όχι επικίνδυνους. Εμάς μας θεώρησαν επικίνδυνους ανταγωνιστές γιατί όλα τα μαθήματα που κάνουμε είναι φιλολογικά και ιστορικά και μας έκαναν αυτή τη δολιοφθορά.
 Διαφωνώ με την para5 που γράφει ότι δεν είναι προσανατολισμένο το πτυχίο μας για διδασκαλία και ότι δεν κάνει ολόκληρα λογοτεχνικά κείμενα. Η Σχολή μας είναι καθηγητική και τα μαθήματα που έχουμε διδαχθεί είναι πολύ πιο φιλολογικά από κάποιες άλλες καθηγητικές σχολές. Έχουμε διδαχθεί ολόκληρη την ελληνική ιστορία από την αρχαιότητα έως το σήμερα, ελληνική λογοτεχνία, αρχαία ελληνική φιλολογία, βυζαντινή φιλολογία,  αρχαία ελληνική φιλοσοφία, αρχαίο ελληνικό θέατρο, η ενότητα Τέχνες δεν είναι τίποτα άλλο από αρχαιολογία, επίσης υπάρχει και το μάθημα της Αρχαιολογίας εξτρά σαν επιλογής, Μουσειολογία επίσης, ελληνική λαογραφία από την αρχαιότητα έως  σήμερα, το ίδιο το μάθημα του ελληνικού πολιτισμού που είναι ένα κράμα φιλοσοφίας, ιστορίας, ακόμα και επισκόπηση της αρχαίας ελληνικής μουσικής και χορού έχουμε διδαχθεί προσόν που δεν έχουν ούτε οι κλασικοί φιλόλογοι κλπ.
  Έτσι έχει η κατάσταση συνάδελφοι. Εμείς του ελληνικού πολιτισμού θεωρηθήκαμε ανταγωνιστές  από τον κλάδο των φιλολόγων και  έβαλαν φραγμό στα σχέδιά μας. Είναι αστείο να σκεφτεί κανείς ότι τόσα χρόνια με τις β΄αναθέσεις τους ροκανίζουν ώρες ιστορίας και τελευταία και λογοτεχνίας οι αγγλικούδες, γαλλικούδες, γερμανικούδες, απόφοιτοι νομικής, απόφοιτοι ΜΙΘΕ και άλλες ειδικότητες που δεν έχουν επαρκές αντικείμενο και μόλις πέρυσι ξύπνησαν εκεί στην Ένωση Φιλολόγων και ζητάνε να καταργηθούν οι β αναθέσεις.
 Δεν είναι άδικο εμείς να έχουμε διδαχθεί ελληνική ιστορία μέχρι κόκαλο, ελληνική λογοτεχνία, ελληνική φιλοσοφία, ελληνική τραγωδία και άλλα φιλολογικά μαθήματα  και αντί να είμαστε εμείς μέσα στην εκπαίδευση να έχουν δώσει τις ώρες αυτές στον κάθε πικραμένο που ίσως  δεν έχει διδαχθεί ούτε μία ώρα ιστορίας (είναι μάθημα επιλογής για τις ξένες φιλολογίας και συνήθως δεν το επιλέγουν επειδή δεν είναι εύκολο μάθημα η ελληνική ιστορία κλπ.)

Τώρα είμαστε στο σημείο οι συνάδελφοι του Ευρωπαϊκού πολιτισμού να έχουν κερδίσει το καλύτερο που μπορούσαν να πετύχουν, τους εύχομαι να ενταχθούν κάπου συγκεκριμένα αν και έχω συναντήσει άτομα του ευρωπαϊκού να μας βλέπουν αφ υψηλού χωρίς να ξέρουν ποιες διεργασίες και ποια συντεχνία μας άφησε έξω από την εκπαίδευση.

Τελικά συνάδελφοι, επειδή δεν έβλεπα φως έδωσα κατατακτήριες και μπήκα σε ένα τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας. Σας πληροφορώ ότι τα εγχειρίδια του Ελληνικού Πολιτισμού είναι αυτά ακριβώς που με βοηθάνε περισσότερο. Τώρα βλέπω τις μεγάλες ομοιότητες του Ελληνικού Πολιτισμού με το Ιστορικό - Αρχαιολογικό. Είναι κρίμα πραγματικά να μην μας έχουν δοθεί δικαιώματα εκπαιδευτικού.
Επειδή ίσως δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από αποφοίτους, δεν υπάρχει και η ανάλογη πίεση. Αν γίνει κάποια κίνηση να αποφασίσετε να καταφύγετε  δικαστικά και δημοσιευθεί  εγώ θα συμμετάσχω μόνο και μόνο επειδή ξέρω τι είναι οι σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό.
 Να ξέρετε ότι η Κύπρος έχει τμήμα Ελληνικού Πολιτισμού το οποίο προβάλλει όπως του αξίζει, ο οδηγός σπουδών είναι όμοιος με τον δικό μας απλά όποιος θέλει ακολουθεί τα μαθήματα αρχαίων ελληνικών και αποκτά και δικαιώματα ως καθηγητής Φιλόλογος! Για του λόγου το αληθές
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%C2%BB

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 09:05:53 μμ »
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους συγκεκριμένους αποφοίτους αλλά μη λέμε και ό,τι θέλουμε.
μέσα στο σχολείο διδάσκουν άτομα που οι σχολές τους είναι πολύ μακρυά από την εκπαίδευση όπως π.χ. το ΜΙΘΕ ή οι απόφοιτοι νομικών επιστημών!
Ανακριβές. Οι απόφοιτοι ΜΙΘΕ δεν δικαιούνται να διδάξουν στην εκπαίδευση, οι απόφοιτοι νομικής φυσικά και δικαιούνται να διδάξουν νομική και πολιτική επιστήμη. Και φυσικά καμία από τις δύο ειδικότητες δεν διδάσκει ως ΠΕ02.
το ΦΠΨ με τα σχεδόν ανύπαρκτα αρχαία, τα εντελώς ανύπαρκτα λατινικά, την ελάχιστη ελληνική ιστορία κ.α
Ανακριβές. Δες τους οδηγούς σπουδών των παραπάνω τμημάτων.
όλα τα μαθήματα που κάνουμε είναι φιλολογικά και ιστορικά και μας έκαναν αυτή τη δολιοφθορά.
Πώς εξηγείς τότε το ότι δεν έχετε ούτε ένα μάθημα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και αρχαίας ελληνικής λογοτεχνίας από το πρωτότυπο;
ακόμα και επισκόπηση της αρχαίας ελληνικής μουσικής και χορού έχουμε διδαχθεί προσόν που δεν έχουν ούτε οι κλασικοί φιλόλογοι κλπ.
ΟΚ, αλλά για τα μαθήματα στο ελληνικό σχολείο δεν είναι και τόσο σημαντικό προσόν....
Να ξέρετε ότι η Κύπρος έχει τμήμα Ελληνικού Πολιτισμού το οποίο προβάλλει όπως του αξίζει, ο οδηγός σπουδών είναι όμοιος με τον δικό μας
Ανακριβές.

Αποσυνδεδεμένος Αρχιπέλαγος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:43:23 μμ »
Απάντηση στην para5:

Απαντώ στις θέσεις σου:
1) Είχα αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιό μου ότι  οι απόφοιτοι ΜΙΘΕ διδάσκουν στην εκπαίδευση κι εσύ με διέψευσες. Εγώ με τη σειρά μου σου επαναλαμβάνω ότι διορίζονται χωρίς παιδαγωγική επάρκεια και έχοντας ως πρώτη  ανάθεση φιλοσοφία που είναι φιλολογικό μάθημα  έχοντας το ΠΕ 33 και για να σου το αποδείξω σου παραθέτω αυτόν εδώ το σύνδεσμο για να δεις και τα ονόματα των αποφοίτων ΜΙΘΕ που διορίστηκαν στην εκπαίδευση  μέσω ΑΣΕΠ.
 http://www.ekpaideyo.gr/ekpaideytika-nea/186--06-a-33-

2) Ανέφερα ότι οι απόφοιτοι νομικών επιστημών διορίζονται στην εκπαίδευση ροκανίζοντας ώρες φιλολόγων π.χ. ιστορία και τώρα τελευταία και λογοτεχνία (απαράδεκτο). Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν διορίζονται ως φιλόλογοι αλλά με δικό τους ΠΕ πλην όμως επειδή το αντικείμενο που έχουν είναι πολύ μικρό στο σχολείο και προκειμένου να συμπληρώσουν το ωράριό τους, τους δίνουν φιλολογικά μαθήματα. Γνωρίζω περιπτώσεις σε επαρχιακά σχολεία που διδάσκουν μόνο 2 ώρες το αντικείμενό τους και τις υπόλοιπες ώρες διδάσκουν ιστορία! Ξέρω επίσης περίπτωση αποφοίτου νομικής που επειδή ήταν πολύτεκνος δεν του ζήτησαν παιδαγωγική επάρκεια που πιστοποιείται είτε μέσω μεταπτυχιακού είτε μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ. Επίσης ξέρω ότι έχουν γίνει διορισμοί τα τελευταία χρόνια με παιδαγωγική επάρκεια από ταχύρυθμα σεμινάρια. Δεν είναι άδικο να έχουμε διδαχθεί τόση ελληνική ιστορία εμείς του Ελληνικού Πολιτισμού και να μην έχουμε πρόσβαση στην εκπαίδευση, ΕΝΏ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ ΝΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ; Με ποιο κριτήριο καθιστώνται επαρκείς στο να διδάξουν ιστορία ενώ ο Ελληνικός Πολιτισμός  του ΕΑΠ που "την έχει φάει με το κουτάλι" να θεωρείται αναρμόδιος;

3) Αν μπεις μέσα στην ιστοσελίδα  κάποιου ΦΠΨ θα διαπιστώσεις ότι όσοι παίρνουν τη β΄ κατεύθυνση, (δηλαδή το 95%) που είναι Παιδαγωγικά και Ψυχολογία έχουν ένα και μοναδικό μάθημα στα αρχαία το οποίο είναι και το πιο εύκολο της κατηγορίας του, λατινικά δεν διδάσκονται καθόλου, ιστορίες κορμού είναι ελάχιστες και είναι γενικώς αποδεκτό ότι το τμήμα αυτό βγάζει παιδοψυχολόγους και όχι φιλολόγους. Και για να σου πω και την ιστορία των τμημάτων ΦΠΨ ξεκίνησαν για να βγάζουν δασκάλους - συμβούλους στα σχολεία για αυτό το λόγο ο σκελετός των σπουδών είναι διαρθρωμένος έτσι ώστε να προσφέρει γνώσεις γύρω από τη ψυχολογία σε συνδυασμό με την παιδαγωγική. Επειδή όμως δεν υπήρχε απορροφησιμότητα , το άλλαξαν βάζοντας ένα και μοναδικό το ευκολότερο στην κατηγορία του μάθημα αρχαίων στον κορμό και του έδωσαν επαγελματικά δικαιώματα στην εκπαίδευση. Το ίδιο ισχύει για το ΦΚΣ στην Κρήτη.

3) Έγραψα ότι όλα τα μαθήματα που κάνουμε είναι φιλολογικά και με διέψευσες. Σου παραθέτω τις Θεματικές Ενότητες  που διδάχθηκα και λάβε υπ όψη σου ότι μία Θεματική Ενότητα στο ΕΑΠ αντιστοιχεί σε ύλη σε τρία μαθήματα συμβατικού Πανεπιστημίου, μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και πιο εκτεταμένη:
- Ελληνική Ιστορία
- Ελληνικός Πολιτισμός (ιστορικοπολιτιστική ενότητα)
- Αρχαία Ελληνική και Βυζαντινή Φιλολογία
- Νεοελληνική Λογοτεχνία
- Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία
- Δημόσιος και Ιδιωτικός Βίος στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο (λαογραφία)
- Δημόσιος και Ιδιωτικός Βίος στους νεώτερους χρόνους (λαογραφία)
- Τέχνες στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο (αρχαιολογική ενότητα με έμφαση στην Ιστορία της Τέχνης)
- Τέχνες στην Ευρώπη (μάθημα επιλογής από τον Ευρωπαϊκό για την ιστορία της Τέχνης)
- Αρχαιολογία
- Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο
- Επισκόπηση της Μουσικής και Χορού στην Αρχαία Ελλάδα.
Ποιο από όλα αυτά δεν είναι φιλολογικό; Αυτά διδάσκονται και οι φιλόλογοι και οι ιστορικοί.Αυτά  διδάσκομαι στο Ιστορικό Αρχαιολογικό που φοιτώ τώρα και σε πληροφορώ ότι μπήκα άνετα και σχεδόν χωρίς διάβασμα επειδή αυτά τα μαθήματα τα είχα διδαχθεί στον Ελληνικό Πολιτισμό! με την ίδια βιβλιογραφία.  Όσο για τα αρχαία ελληνικά, αυτό το ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο ότι έγινε πρόταση να εισαχθούν στον κορμό  αλλά δεν ευοδώθηκε εξ αιτίας συντεχνιών και άλλων προβλημάτων όπως έχω αναφέρει.

4) Τέλος με διέψευσες όταν ανέφερα  "Να ξέρετε ότι η Κύπρος έχει τμήμα Ελληνικού Πολιτισμού το οποίο προβάλλει όπως του αξίζει, ο οδηγός σπουδών είναι όμοιος με τον δικό μας " φαίνεται δεν διάβασες καλά το σχόλιό μου. Ο οδηγός σπουδών είναι ίδιος αλλά και υπάρχουν αρχαία ελληνικά και οι απόφοιτοι χαρακτηρίζονται εκπαδευτικοί για τη μέση εκπαίδευση όπως αναφέρεται στο
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%C2%BB

Όταν μπεις στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα θα το διαπιστώσεις και θα βρεις και το site του Ανοιχτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Υπάρχουν και κάποια τηλέφωνα εκεί όπου μπορείς να πληροφορηθείς ότι η Κύπρος έχει αναδείξει τον Ελληνικό Πολιτισμό, "το φαινόμενο" όπως χαρακτηριστικά αποκαλείται στο site  τους και έχει κατατάξει τους αποφοίτους εκεί ακριβώς που ανήκουν: στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:34:06 πμ »
Δηλαδή το πτυχίο του ΕΑΠ είναι ένα πολύ καλό και σοβαρό πτυχίο και αντίστοιχα αδικημένο.. Άρα και γω θα αναγκαστώ ή να δώσω κατατακτήριες ή να συνεχίσω με ένα μεταπτυχιακό που πάλι δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω να ισχύει κάπως έτσι..

Αποσυνδεδεμένος Αρχιπέλαγος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:38:58 μμ »
Απαντώ στη Ms.Jo
Ναι, κορίτσι μου, είναι ένα πολύ καλό πτυχίο ο Ελληνικός Πολιτισμός του ΕΑΠ αλλά αδικημένο. Εγώ έδωσα κατατακτήριες και πέρασα σε Ιστορικό τμήμα με πολύ λίγο διάβασμα επειδή τα μαθήματα ήταν αυτά ακριβώς που κάναμε στον Ελληνικό Πολιτισμό και έτσι μπήκα.! Δες προηγούμενο σχόλιό μου. Από το πανεπιστήμιο που φοιτώ τώρα είμαι σε θέση να καταλάβω το υψηλό επίπεδο σπουδών που έχει ο ΕΛΠ. Σε προηγούμενο σχόλιό μου μπορείς να διαβάσεις τις διεργασίες που έγιναν και πώς αποκλειστήκαμε από την εκπαίδευση ενώ ο ο Ευρωπαικός πολιτισμός που θα έπρεπε να ονομάζεται δυτικοευρωπαικός, τα κατάφερε κι ας έχει εμφανώς μικρότερη σχέση με την εκπαίδευση απ ότι ο Ελληνικός που είναι ένα τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας. Βέβαια ακόμα δεν διορίζεται ο απόφοιτος ΕΠΟ επειδή υπάρχει ένα μάθημα μόνο ή δύο ίσως που μπορεί να διδάξει και βέβαια αν εισαχθούν κι αυτοί θα ποντάρουν στην ελληνική ιστορία που δικαιούμαστε οι ιστορικοί και οι απόφοιτοι ΕΛΠ λόγω επάρκειας σπουδών. Εμείς μπορούμε να διδάξουμε και φιλοσοφία και ελληνικό θέατρο (τραγωδίες) κ.α. αλλά......

 Να σου πω μόνο ότι οι καθηγητές που εξέτασαν την αίτησή μου σχετικά με τα μαθήματα που θα έπρεπε να μου αφαιρέσουν αφού μπήκα στο Γ΄εξάμηνο, μου είπαν ότι κανονικά έπρεπε να μπω στο τελευταίο εξάμηνο ίσα ίσα για παιδαγωγικά και τα αρχαία ελληνικά-λατινικά από το αρχαίο κείμενο! Τόσο όμοια είναι τα μαθήματα!

Εγώ να σου πω είμαι απογοητευμένη από τους Συλλόγους μας γιατί δεν κάνουν εκείνο που πρέπει τόσα χρόνια. Επίσης, αν δεν υπήρχαν τόσες β αναθέσεις ιστορίας και τόσα επαγγελματικά δικαιώματα στην εκπαίδευση  παντελώς άσχετων σχολών, θα παίρναμε πιο εύκολα το αυτονόητο. Επίσης πολλοί φοιτητές το ζητούν αλλά πολλοί είναι βολεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι και το μόνο τους μέλημα είναι να ξεφύγουν από το ΔΕ και να πάνε στο ΠΕ για περισσότερα χρήματα και προαγωγή.

Εγώ σου συνιστώ να προσπαθήσεις να το τελειώσεις και μετά μπορείς βέβαια να δώσεις κατατακτήριες κάπου. ΣΟΥ ΕΎΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ γιατί είναι δυσκολότερο να τελειώσεις τον ΕΛΠ του ΕΑΠ από ότι ένα άλλο συμβατικό Πανεπιστήμιο και αυτό θα το δεις στην πράξη. Όπως και να χει θα αποκομίσεις γνώσεις και θα βγεις από εκεί μορφωμένος άνθρωπος, αυτό σου το εγγυώμαι.

Ό,τι θέλεις στη διάθεσή σου και αν ποτέ υπάρξει κάποια κίνηση για αναγνώριση εγώ θα συμμετάσχω ενεργά επειδή γνωρίζω ότι αυτό που σπούδασα στον Ελληνικό Πολιτισμό δεν με καθιστά διοικητικό υπάλληλο αλλά καθηγήτρια. Επίσης να σου πω ότι   το μάθημα του ελληνικού πολιτισμού θα μπορούσε να εισαχθεί και στην Πρωτοβάθμια όπου θα μπορούσαμε να διδάξουμε αφού πρώτα εφοδιαζόμαστε με παιδαγωγική επάρκεια μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ, Μεταπτυχιακού κλπ.

Ό,τι θέλεις μπορείς να με συμβουλευθείς. Καλή επιτυχία και πού ξέρεις..... :)

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ/Ευρωπαϊκός-Ελληνικός Πολιτισμός
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 29, 2013, 10:58:07 μμ »
Να σαι καλα, σευχαριστώ!:) Εύχομαι και σε εσένα καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.