*

Ψηφοφορία

Έχετε σκοπό να συμμετέχετε στις κινητοποιήσεις που ακολουθούν;

Ναι
270 (73.6%)
Όχι
55 (15%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
42 (11.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 364

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις  (Αναγνώστηκε 217799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:40:14 πμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank9_2_10_818.php

Παπασπύρος (ΑΔΕΔΥ): Βλέπουμε συνέχεια στο απεργιακό πρόγραμμα για Μάρτη και Απρίλη
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 11:24:21 πμ »
Καλημέρα!
Είμαι ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και σε ΕΠΑΛ και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την αυριανή απεργία. Καταρχάς,διαβάζοντας το forum, ας θεωρήσω αυτονόητο ότι μπορούν οι ωρομίσθιοι να απεργήσουν (πέρισυ μου είχαν πει απ'το γραφείο ότι δεν μπορώ να απεργήσω γιατί ως ωρομίσθια δεν ανήκω στον σύλλογο διδασκόντων -κάτι τέτοιο). Το άλλο που μου είπανε, είναι να μην πάω στο σχολείο αν θέλω να απεργήσω, αλλά το μόνο που θα γίνει είναι να μην γράψουν τις ώρες μου. Κατα τ' άλλα δεν θα φαίνεται πουθενά ότι απήργησα. Ισχύει αυτό;  Δεν σκέφτομαι τις ώρες, αλλά αν είναι απλά να μη τις γράψω, λες και βαρέθηκα να πάω και απλά έκατσα σπίτι μια μέρα, ποιο το νόημα;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:25:28 μμ »
Και εγώ θα απεργήσω και μάλιστα χαίρομαι που βλέπω μεγάλη συμμετοχή απο τους δασκάλους του σχολείου μου. Πιστεύω οτι αυτή η απεργία θα πάει καλά

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:32:50 μμ »
Καλημέρα!
Είμαι ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και σε ΕΠΑΛ και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την αυριανή απεργία. Καταρχάς,διαβάζοντας το forum, ας θεωρήσω αυτονόητο ότι μπορούν οι ωρομίσθιοι να απεργήσουν (πέρισυ μου είχαν πει απ'το γραφείο ότι δεν μπορώ να απεργήσω γιατί ως ωρομίσθια δεν ανήκω στον σύλλογο διδασκόντων -κάτι τέτοιο). Το άλλο που μου είπανε, είναι να μην πάω στο σχολείο αν θέλω να απεργήσω, αλλά το μόνο που θα γίνει είναι να μην γράψουν τις ώρες μου. Κατα τ' άλλα δεν θα φαίνεται πουθενά ότι απήργησα. Ισχύει αυτό;  Δεν σκέφτομαι τις ώρες, αλλά αν είναι απλά να μη τις γράψω, λες και βαρέθηκα να πάω και απλά έκατσα σπίτι μια μέρα, ποιο το νόημα;

Η ίδια η ΟΛΜΕ καλέι τους αναπληρωτές και τους ωρομισθίους να σε συμμετάσχουν στην απεργιακή κινητοποίηση, όλα τα άλλα μη σε ανησυχούν, αν υπάρχει συμμετοχή ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ- η απεργία από μόνη της δε λέει τίποτα- το μήνυμα θα φτάσει εκεί που πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:39:12 μμ »
συναδελφοι οι της ΟΛΜΕ δεν ενδιαφερονται οσο θα επρεπε για το επικειμενο νομοσχεδιο σκουπα.εμεις, οι ωρομισθιιοι και οι αναπληρωτες, ομως, ειμαστε χιλιαδες.κι αν θελουμε να μας παρουν στα σοβαρα θα πρεπει να αποδειξουμε αυριο ειτε με πορειες ειτε με απεργια ότι ειμαστε εδω και εμαστε πολλοι.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:40:38 μμ »
Καλημέρα!
Είμαι ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και σε ΕΠΑΛ και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την αυριανή απεργία. Καταρχάς,διαβάζοντας το forum, ας θεωρήσω αυτονόητο ότι μπορούν οι ωρομίσθιοι να απεργήσουν (πέρισυ μου είχαν πει απ'το γραφείο ότι δεν μπορώ να απεργήσω γιατί ως ωρομίσθια δεν ανήκω στον σύλλογο διδασκόντων -κάτι τέτοιο). Το άλλο που μου είπανε, είναι να μην πάω στο σχολείο αν θέλω να απεργήσω, αλλά το μόνο που θα γίνει είναι να μην γράψουν τις ώρες μου. Κατα τ' άλλα δεν θα φαίνεται πουθενά ότι απήργησα. Ισχύει αυτό;  Δεν σκέφτομαι τις ώρες, αλλά αν είναι απλά να μη τις γράψω, λες και βαρέθηκα να πάω και απλά έκατσα σπίτι μια μέρα, ποιο το νόημα;
vasw_k αν και καθυστερημένα... αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ειδοποιήσεις τον διευθυντή σου, είτε προφορικά την προηγούμενη μέρα, είτε τηλεφωνικά το πρωί της απεργίας, ότι είσαι απεργός. Αυτός θα φροντίσει να σε δηλώσει ως τέτοια στην ΔΔΕ και θα προσμετρηθείς στο ποσοστό συμμετοχής στην απεργία.

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 02:50:59 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Στο ολοήμερο που είχα σήμερα μάθημα με ενημέρωσαν ότι θα απεργήσει η δασκάλα του ολοήμερου και να μην πάω, αλλά οι ώρες μου θα περαστούν κανονικά. Όταν τους είπα ότι΄δεν θέλω να γράψω τις ώρες αλλά να δηλωθώ σαν απεργός με κοιτούσαν σαν να είμαι εξωγήινη... Πήραμε τηλέφωνα σε γραφεία, διευθύνσεις και διευθυντές άλλων σχολείων και όλοι είπαν το ίδιο. Μας καλύπτει η ΟΛΜΕ για ν' απεργήσουμε(τους ωρομίσθιους), αλλά δεν περιλαμβανόμαστε στα στατιστικά. Τέλος πάντων, εγώ δήλωσα απεργός και στο δημοτικό και στο ΕΠΑΛ και ότι γίνει.Το θέμα δεν είναι ίσως τόσο τα στατιστικά όσο τα κλειστά σχολεία και η συμμετοχή στις κινητοποιήσεις (εγώ δυστυχώς είμαι σε νησί και δεν μπορώ να λάβω μέρος σε κάποια απ'αυτές). Βέβαια, έχω την αίσθηση ότι και πολλά κλειστά σχολεία δεν είχαμε... Κρίμα!

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 03:02:52 μμ »
τα στατιστικά τα βλέπουν μια χαρά.. μην ανησυχείτε. Η συνέχεια πρέπει να είναι ακόμη πιο δυναμική και μαζική

Συνελεύσεις Κυριακή 21 Φλεβάρη:

Αθήνα: Συντονιστικό ωρομισθίων εκπαιδευτικών (ενημερωθείτε από το site για τόπο και ώρα : www.oromisthioi.gr )
Θεσσαλονίκη:  Πρωτοβουλία ωρομισθίων εκπαιδευτικών, Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης στις 12 το μεσημέρι

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 03:06:51 μμ »
μιας και λέει το θέμα νέες κινητοποιήσεις θυμίζω ότι 8 Μάρτη έχει πάρει απόφαση για απεργία η ΟΛΜΕ και μάλλον θα μπει και η ΔΟΕ και στις 24/2 έχει πάρει απόφαση η ΓΣΕΕ και μάλλον τις επόμενες μέρες θα μπει και η ΑΔΕΔΥ, οπότε θα καλύπτει και τους εκπαιδευτικούς

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 03:58:15 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Στο ολοήμερο που είχα σήμερα μάθημα με ενημέρωσαν ότι θα απεργήσει η δασκάλα του ολοήμερου και να μην πάω, αλλά οι ώρες μου θα περαστούν κανονικά. Όταν τους είπα ότι΄δεν θέλω να γράψω τις ώρες αλλά να δηλωθώ σαν απεργός με κοιτούσαν σαν να είμαι εξωγήινη... Πήραμε τηλέφωνα σε γραφεία, διευθύνσεις και διευθυντές άλλων σχολείων και όλοι είπαν το ίδιο. Μας καλύπτει η ΟΛΜΕ για ν' απεργήσουμε(τους ωρομίσθιους), αλλά δεν περιλαμβανόμαστε στα στατιστικά. Τέλος πάντων, εγώ δήλωσα απεργός και στο δημοτικό και στο ΕΠΑΛ και ότι γίνει.Το θέμα δεν είναι ίσως τόσο τα στατιστικά όσο τα κλειστά σχολεία και η συμμετοχή στις κινητοποιήσεις (εγώ δυστυχώς είμαι σε νησί και δεν μπορώ να λάβω μέρος σε κάποια απ'αυτές). Βέβαια, έχω την αίσθηση ότι και πολλά κλειστά σχολεία δεν είχαμε... Κρίμα!
Μπράβο ρε συναδέλφισσα! Μπράβο !

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 04:42:22 μμ »
Απεργεί σήμερα όλο το Δημόσιο

http://www.alfavita.gr/typos/t10_2_10_950.php
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 04:53:51 μμ »
μιας και λέει το θέμα νέες κινητοποιήσεις θυμίζω ότι 8 Μάρτη έχει πάρει απόφαση για απεργία η ΟΛΜΕ και μάλλον θα μπει και η ΔΟΕ και στις 24/2 έχει πάρει απόφαση η ΓΣΕΕ και μάλλον τις επόμενες μέρες θα μπει και η ΑΔΕΔΥ, οπότε θα καλύπτει και τους εκπαιδευτικούς

Μόλις διάβασα ότι μπήκε και η αδεδυ στην απεργία 24/2, ημερομηνία στην οποία ήδη είχαν καταλήξει ΓΣΕΕ και ΠΑΜΕ. Σημαντικό για μας, γιατί θα θέλαμε συμμετοχή στη συγκεκριμένη ημερομηνία - όπως και στις 17/12.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 11:09:25 μμ »
ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ: Μαζί απεργία στις 24;

10-02-2010

http://www.alfavita.gr/worldnews/des.php?id=1768
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 11:12:07 μμ »


Α.Δ.Ε.Δ.Υ.: Συνεδρίαση Πέμπτη 11/2/2010 προκειμένου να αποφασίσει για απεργιακή κινητοποίηση και συντονισμό του αγώνα με τη Γ.Σ.Ε.Ε.

 

Μεγάλη η συμμετοχή των εργαζομένων στην απεργιακή κινητοποίηση 10/2/2010

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank10_2_10_0747.php
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.