*

Αποστολέας Θέμα: Μειωση διορισμών  (Αναγνώστηκε 40764 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 11:02:32 μμ »
κορίτσια μίλησα με τα κορίτσια ΠΕΑΝκαι με απογοήτευσαν.... χάλια τα πράγματα..
έχετε κάτι νεότερο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειωση διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 10:12:33 πμ »


ΠΑΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΑΙΡΕΤΟΣ ΚΥΣΠΕ

ΤΗΛ. 6974 750409

FAX: 210 3442287

 

Αθήνα, 20/01/2010

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

 

Α. Διορισμοί Εκπαιδευτικών – Β. Λειτουργία Συμβουλίων

Συναδέλφισσες – συνάδελφοι,

απαντώντας σε ερωτήματά σας σχετικά με τους διορισμούς εκπαιδευτικών και τη λειτουργία των συμβουλίων που συμμετέχω ως αιρετός εκπρόσωπος, σας ενημερώνω τα εξής:

Α) Διορισμοί Εκπαιδευτικών

Το 2009 διορίστηκαν στην Π.Ε. 2.767 εκπαιδευτικοί. Απ’ αυτούς, οι 1.782 είναι ΠΕ70, οι 728 ΠΕ60, οι 131 ΠΕ06, οι 37 ΠΕ11 και οι 89 ΠΕ16. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς κι έως σήμερα προσλήφθηκαν 5.451 αναπληρωτές (3.489 ΠΕ70, 1.740 ΠΕ60, 128 ΠΕ06, 6 ΠΕ11 και 88 ΠΕ16) και δόθηκαν 103.751 ώρες για τη λειτουργία του ολοήμερου σχολείου και τη διδασκαλία ξένης γλώσσας.

Με βάση την ενημέρωση αιρετών ΠΥΣΠΕ, εξακολουθούν να υπάρχουν έως σήμερα, σε αρκετές περιοχές κενά εκπαιδευτικών που δεν καλύπτονται λόγω έλλειψης πιστώσεων.

Σχετικά με τους διορισμούς για το 2010, ο διετής προγραμματισμός προβλέπει αντίστοιχο αριθμό διορισμών στην Π.Ε. με το 2009.

Όμως, το «Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης» που κατατέθηκε από την κυβέρνηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση, προβλέπει μόνο 3.000 διορισμούς στην Π.Ε. και Δ.Ε. Επομένως, αν εφαρμοστεί η δέσμευση της κυβέρνησης προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, θα έχουμε μείωση διορισμών κατά 50%. Η μείωση των μόνιμων διορισμών σε συνδυασμό με την προβλεπόμενη μείωση κατά 70% της πρόσληψης των αναπληρωτών θα έχει ως αποτέλεσμα πολλοί συνάδελφοί μας που εργάζονται σήμερα στα σχολεία ως αναπληρωτές, να μην προσληφθούν την επόμενη σχολική χρονιά.

Είναι χρέος του ΣΚ να εκφράσει την αντίθεση του στην αλλαγή του τρόπου διορισμού των εκπαιδευτικών, αλλά και στην προσπάθεια μείωσης του αριθμού διορισμών στην ΠΕ. Επιβάλλεται η ΔΟΕ να υπερασπιστεί τουλάχιστον τον προβλεπόμενο αριθμό διορισμών στην Π.Ε., για να μην οδηγηθούμε σε υποβάθμιση της Δημόσιας Εκπαίδευσης και σε ανεργία των εκπαιδευτικών.

Β) Λειτουργία Συμβουλίων

Σήμερα δε λειτουργεί κανένα συμβούλιο, που συμμετέχω ως αιρετός, αφού η πολιτική ηγεσία ζήτησε και πήρε τις παραιτήσεις των διορισμένων μελών ΚΥΣΠΕ, Συμβουλίου Σχολικών Συμβούλων και Συμβουλίου Προϊσταμένων.

Η πολιτική ηγεσία καθυστερεί αδικαιολόγητα την ανασυγκρότηση των Συμβουλίων, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά θέματα σε εκκρεμότητα, π.χ. αιτήσεις αποσπάσεων που εκκρεμούν με ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας από το Σεπτέμβριο, αιτήσεις παραιτήσεων, κενά Σχολικών Συμβούλων και Προϊσταμένων Γραφείων που πρέπει να καλυφθούν, πειθαρχικά, κτλ.

Πιστεύω πως έπρεπε να είχαν ήδη ανασυγκροτηθεί τα Συμβούλια και να λειτουργούν προς όφελος της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.

Πάντα στη διάθεσή σας

Παληγιάννης Βασίλης

 

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 10:19:59 πμ »
Νομίζω οτι τα πραγματα είναι σκουρα και το έχουν ήδη καταλάβει πολλοί,η κυβερνηση ακουσα στις ειδησεις εμμενει στο προγραμμα σταθεροτητας, εντος του οποιου γινεται λογος για τους 3000 διορισμούς. Το προβλημα είναι οτι καποιοι αναπληρωτες του κλαδου μας  νομιζουν οτι δεν τους επηρεαζει η κατασταση και περιμενουν να βγεί το νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:21:57 μμ »
Δηλαδή, πόσοι αναπληρωτές προβλέπεται οτι θα προσληφθουν το 2010?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μειωση διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:33:08 μμ »
Μπορεί και κανέναν συνάδελφε......

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:36:48 μμ »
Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να πάρουν 100  με 150 άτομα. Ό,τι θέλουν θα κάνουν αφού αντίδραση δεν υπάρχει.... και οι μόνιμοι ακόμα κοιμούνται... Αλλά μετά απο μας έρχεται η άρση μονιμότητας και για αυτούς με ταχύ βήμα...

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:39:23 μμ »
Τι εννοείς κανέναν;;;;;;  :o

Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι φέτος πρώτη φορά αναπληρώτρια (ανάληψη υπηρεσίας 28 Σεπτεμβρίου). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί του χρόνου να μην είμαι καθόλου αναπληρώτρια; Τότε τι κάθομαι εδώ και δε γυρνάω σπίτι μου; Εξάλλου, όσα πληρώνομαι μου φεύγουν σε λογαριασμούς...

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:49:26 μμ »
Ναι και λυπάμαι πολύ με αυτή την κατάσταση . Εγώ θα έχω τον Ιούνιο περίπου ΄17 μήνες και του χρόνου δεν θα δουλέψω. Έτσι θα είναι η κατασταση αν δεν αντιδράσουμε. Αν αντιδράσουμε μπορεί  να τους βάλουμε φρένο... και να μην κατρακυλησει πολύ η κτάσταση.

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:53:18 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω. Του χρόνου δε θα χρειαστεί καθόλου αναπληρωτές; Και με ποιους θα δουλέψουν τα σχολεία; Πόσοι αποσπασμένοι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ βρίσκονται σε γραφεία και Πανεπ; Συνήθως είναι δάσκαλοι.
Έτσι μου έρχεται να τα παρατήσω...

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:57:48 μμ »
Θα αυξήσουν τα ωράρια, θα κόψουν τις άδειες.... Ήδη οι διευθυντές εκπαιδευσης έδωσαν εντολή του χρόνου τα τμήματα να είναι όλα 25αρια (ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ), ακούγεται επίσης οτι κάποια ολοήμερα θα σχολούν στις 2.

Αποσυνδεδεμένος gioulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα ζουζούνια μου - ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 03:04:10 μμ »
Τι εννοες θα αυξήσουν τα ωράρια, αλλά κάποια ολοήμερα θα σχολούν στις 2; Τι σόι αύξηση είναι αυτή;

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 03:13:36 μμ »
....Ε, ρε γλέντια!!!!!!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 03:17:31 μμ »
Ακούγονται τα εξης: Αντί για τέσσερις ώρες να δουλεύουμε 6. Πως σου φαίνεται αντέχεται; Γιατί όπως είπε η ίδια η Διαμαντοπούλου δουλεύουμε λίγο. Αυτό που λέω να σχολάνε στις 2 το προτείνουν κάποιοι με το σκεπτικό οτι πολλοί γονείς ζητούν άδεια απο τους προισταμένους να παίρνουν τα παιδιά τους αντί για 4 στις 2. Απαίτηση της κοινωνίας σου λένε... αλλο που δε θέλουν...Μετά αφού θα φεύγουν κάποια στις 2 μπορεί να συγχωνεύονται και τμήματα. Καλό ε;

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Μειωση διορισμών
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 03:20:49 μμ »
Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να πάρουν 100  με 150 άτομα. Ό,τι θέλουν θα κάνουν αφού αντίδραση δεν υπάρχει.... και οι μόνιμοι ακόμα κοιμούνται... Αλλά μετά απο μας έρχεται η άρση μονιμότητας και για αυτούς με ταχύ βήμα...

Το 100-150 πως ακριβώς το βρήκες?Γραφτηκε ότι η μείωση στους αναπ/τες θα είναι 70%,δλδ θα προσληφθούν 30% σε σχέση με αυτούς που πήραν φέτος!Το 30% περίπου από τους φετινούς είναι 490 άτομα ,αν δεν κάνω λάθος, και όχι 100!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162250
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.