*

Ψηφοφορία

Θα πάτε σε κάποιο φροντιστηρίο για την προετοιμασία σας στον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;

Ναι
16 (18.2%)
Όχι
63 (71.6%)
Δε γνωρίζω
9 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 34429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 08:38:10 μμ »
Κορίτσια εγω τελείωσα το '08 και τον ιδιο χρόνο τον Σεπτέμβρη πήγα στο Φροντιστηριο ΚΑΡΦΗ και διοριστηκα. (β' φαση διοριστεων ειμαι). Διοριστηκε και η φιλη μου που πήγαμε μαζί με σειρα 3! Φυσικά το διάβασμά μας παρα πολυ... απ' το πρωι μέχρι το βράδυ τους τελευταίους 4-5 μήνες...  Πέρασα και απο τον Πλάτων εχασα τα 200 ευρω μου...σκετη απάτη. σας μιλω πολύ ειλικρινα. Στο Μπόνια το δοκιμαστικό του με κάποιοιν κ.Ουδ..... (ας μην αναφερουμε ονοματα) μου άρεσε πάρα πολυ αλλά αυτός μετά δεν θα συνέχιζε και απ'οτι έμαθα οι αντικαταστάτες δεν ήταν καλοί. Δεν πήγα σε κάποιο άλλο ευτυχώς γιατι απο το καρφη εμεινα πολυ ευχαριστημένη...έχω ακούσει καλά λόγια και για κάποιο Αlexander αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία... αυτά για την πόλη μας την Θεσσαλονίκη. Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:55 »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 10:58:37 μμ »
Marinan όχι δεν είναι για μαθηματικούς κ δυστυχώς :( δε ξέρω να σου προτείνω κάτι!! Βάσια12 τα σεμινάρια του ανοικτού ιδρύματος είναι φροντιστηριακά μαθήματα..!! Για Μπόνια κατ΄εμέ οι νηπιαγωγοί μην το σκέφτεστε καθόλου ..κάκιστη επιλογή (πληθώρα σημειώσεων με αποτέλεσμα να χάνεις την ουσία ..χαοτικές ποσότητες! ,πολλά άτομα στο μάθημα ..κτλ ..)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:39:04 πμ »
Κολλίντζα προτείνει κανείς; Ή κάποιο άλλο φροντιστήριο; Γίνεται λόγος κυρίως για Μπόνια
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:26:19 μμ »
Αναφορικά με το θέμα των φροντιστηρίων, η προσωπική μου εμπειρία, μάλλον είναι αρνητική..
Πήγα στον Μπόνια γιατί είχα ακούσει καλά λόγια, αλλά προσωπικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Ο λόγος που αποφάσισα να πάω φροντιστήριο ήταν επειδή είχα διδαχθεί το παλιό Αναλυτικό Πρόγραμμα και ήθελα κάποιες εξηγήσεις στο ΔΕΠΠΣ. Είχα την εντύπωση ότι θα μου ξεκαθάριζε κάποια πράγματα και θα με βοηθούσε στην οργάνωση της ύλης..
Για να μην είμαι άδικη, αναφέρω ότι όντως ξεκαθάρισα κάποια πράγματα (τα οποία τελικά, πιστεύω ότι θα τα ξεκαθάριζα και με τη βοήθεια βιβλίων από το εμπόριο). Απ' την άλλη πλευρά όμως ένιωσα ότι με φόρτωναν με ένα πάκο φωτοτυπίες κάθε φορά & αντί να "μαζεύεται" η ύλη (προκειμένου να μπορέσω να την αφομοιώσω) απλωνόταν...
Επιπλέον, είχαμε διαφορετικές καθηγήτριες στα ψυχοπαιδαγωγικά και στη διδακτική... 'Αλλα μας έλεγε η μία και άλλα η άλλη... Το απόλυτο μπέρδεμα...
Το αποτέλεσμα; Ένιωσα τέτοια σύγχυση.. τόσο άγχος.. που έγραψα χειρότερα απ' την 1η φορά που είχα δώσει ΑΣΕΠ (όπου είχα διαβάσει μόνη μου)
ΣΣ1: Αναφέρω ότι είχα ζητήσει απ' την κ.Ανδρ.. να μου δώσει ενδεικτικά μια δραστηριότητα, γραμμένη με βάση τις απαιτήσεις του ΑΣΕΠ. Δυστυχώς ακόμη περιμένω... Απλά απογοητεύτηκα, γιατί πιστεύω πως αν πήγαινα ιδιαίτερα μαθηματα στην ίδια (όπως έκανε & άλλη κοπέλα που πηγαίναμε μαζί στο φροντιστήριο)..φυσκά και θα μου έδινε... Δε φτάνει που πληρώνονται απ' το φροντιστήριο, θέλουν να τα παίρνουν και από ιδιαίτερα... >:(
ΣΣ2: Πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο όχι μόνο να κατέχει το αντικείμενο ο/η καθηγητής/-τρια, αλλά και να είναι άνθρωπος και να θέλει να μας βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:55 »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 08:43:31 μμ »
Καλά σοβαρά μιλάς;!! >:(  :o..Κ την είχα σε μεγάλη εκτίμηση την κα αυτή ..η οποία παρεπιμπτώντως είναι τώρα σχολική σύμβολος!! Δηλαδή φροντιστήριο στο φροντιστήριο!! Δεν είναι το θέμα τα λεφτά αλλά η ανέντιμη συμπεριφορά απέναντί σου που δεν σου έδωσε δραστηριότητα όταν το ζήτησες ..που δεν θα έπρεπε καν να το ζητήσεις!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 11:04:57 μμ »
Εγω την είχα την συγκεκριμένη καθηγήτρια σε δύο διαγωνισμούς ασεπ. Ειχε ετοιμάσει μια δραστηριότητα όταν ακόμη ισχυε το παλιό και την ίδια εδινε με λίγες αλλαγές και με το καινούργιο. Τόσος καιρός είχε μεσολαβήσει δεν είχε μπει στο κόπο να την αλλάξει. Κ συνήθως έπαιρνε δραστηριότητες από κοπέλες και έδινε όχι δικές της. Ολοι απέφευγαν τις δραστηριότητες σαν το διάολο το λιβάνι. Γενικώς μια σύγχυση γύρω απο το κομμάτι. Πολύ θεωρία και τίποτα συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 01:49:28 πμ »
Μάλλον η ανάπτυξη δραστηριότητας είναι ένα πολύ λεπτό θέμα !??!  ???  ???
Μου φαίνεται παράξενο καθηγητές να αποφεύγουν να σχεδιάσουν δραστηριότητα! Υποτίθεται ότι πάμε φροντιστήριο για να μας υποδείξουν τον ορθό τρόπο σχεδιασμού δραστηριότητας για το ΑΣΕΠ. Δηλαδή δε σας δίνουν ένα πρότυπο; Σύμφωνα με τι διορθώνουν τις δικές δραστηριότητες; - Με την έννοια ότι σας προτρέπουν να γράφετε για εξάσκηση.
Εγώ προσωπικά, σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για το γνωστικό αντικείμενο μονάχα, θα ήθελα να μου υποδείξουν τον τρόπο σχεδιασμού δραστηριοτήτων σύμφωνα με τον οποίο βαθμολογούν στις εξετάσεις. Επίσης, θα πήγαινα φροντιστήριο και για εξάσκηση, με διάφορα τεστ που κατά καιρούς φαντάζομαι θα βάζουν. Πολλά ακούγονται όμως για τα φροντιστήρια...Η επιλογή είναι δύσκολη...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 12:01:28 μμ »
Μάλλον η ανάπτυξη δραστηριότητας είναι ένα πολύ λεπτό θέμα !??!  ???  ???
Μου φαίνεται παράξενο καθηγητές να αποφεύγουν να σχεδιάσουν δραστηριότητα! Υποτίθεται ότι πάμε φροντιστήριο για να μας υποδείξουν τον ορθό τρόπο σχεδιασμού δραστηριότητας για το ΑΣΕΠ. Δηλαδή δε σας δίνουν ένα πρότυπο; Σύμφωνα με τι διορθώνουν τις δικές δραστηριότητες; - Με την έννοια ότι σας προτρέπουν να γράφετε για εξάσκηση.
Εγώ προσωπικά, σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για το γνωστικό αντικείμενο μονάχα, θα ήθελα να μου υποδείξουν τον τρόπο σχεδιασμού δραστηριοτήτων σύμφωνα με τον οποίο βαθμολογούν στις εξετάσεις. Επίσης, θα πήγαινα φροντιστήριο και για εξάσκηση, με διάφορα τεστ που κατά καιρούς φαντάζομαι θα βάζουν. Πολλά ακούγονται όμως για τα φροντιστήρια...Η επιλογή είναι δύσκολη...

απο ότι ξέρω, λένε οτι δεν μπορούν να βάζουν γράφουν οι ίδιοι δραστηριότητες γιατί ο καθένας γράφει διαφορετικά αλλά δεν σημαίνει οτι είναι λάθος. Διορθώνουν αυτές που τους πηγαίνουν οι μαθητές και σου λένε τα λάθη σου.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 02:18:00 μμ »
απο ότι ξέρω, λένε οτι δεν μπορούν να βάζουν γράφουν οι ίδιοι δραστηριότητες γιατί ο καθένας γράφει διαφορετικά αλλά δεν σημαίνει οτι είναι λάθος. Διορθώνουν αυτές που τους πηγαίνουν οι μαθητές και σου λένε τα λάθη σου.

Σίγουρα ο καθένας γράφει διαφορετικά αλλά από ότι έχω καταλάβει η δομή-ο σκελετός του σχεδιασμού είναι κοινός. Επίσης, θα έπρεπε να γράφουν δραστηριότητες για να βλέπουμε πώς δένουν όλα τα στάδια και πόσο αναλυτικοί πρέπει να είμαστε ή όχι. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 10:26:58 μμ »
απο ότι ξέρω, λένε οτι δεν μπορούν να βάζουν γράφουν οι ίδιοι δραστηριότητες γιατί ο καθένας γράφει διαφορετικά αλλά δεν σημαίνει οτι είναι λάθος. Διορθώνουν αυτές που τους πηγαίνουν οι μαθητές και σου λένε τα λάθη σου.

Σίγουρα ο καθένας γράφει διαφορετικά αλλά από ότι έχω καταλάβει η δομή-ο σκελετός του σχεδιασμού είναι κοινός. Επίσης, θα έπρεπε να γράφουν δραστηριότητες για να βλέπουμε πώς δένουν όλα τα στάδια και πόσο αναλυτικοί πρέπει να είμαστε ή όχι. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ

και εγώ αυτό πιστεύω γιατί τρελαίνομαι που ο ένας γράφει μισή σελίδα δραστηριότητα, ο άλλος 10 και διορίζονται και οι 2. Ας μας που αν εννοουν 1 ή 3 (εισαγωγική, κυρίως, αξιολόγηση) ή μονο 1 και αν θέλουν τον σχεδιασμό ή το πως θα την υλοποιήσω...ε μα πια!

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:06:34 πμ »
Κοιτάξτε είνα θέμα εξεταστή. Πού θα πέσει το γραπτό σου, τι γράμματα έκανες, τι διάθεση είχε, τι είχε διαβάσει πιο πριν κ.α. Άρα??????? Δεν υπάρχιε κάτι στάνταρ! Απλά δεν ξέρεις τι θα σου έρθει. Μπορεί να περιμένεις κάτω από τη βάση και να διοριστείς και το αντίθετο! εγώ αυτο κατάλαβα! Ένα ξέρω, ότι τίποτε δεν ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:20:22 πμ »
Από αυτά που ακούγονται δε ξέρουμε τι να περιμένουμε. Όποτε ας κάνουμε την προσπάθειά μας και ό,τι γίνει. Μακάρι να ανταμειφθούν οι κόποι μας!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 05:01:50 μμ »
Καλά σοβαρά μιλάς;!! >:(  :o..Κ την είχα σε μεγάλη εκτίμηση την κα αυτή ..η οποία παρεπιμπτώντως είναι τώρα σχολική σύμβολος!! Δηλαδή φροντιστήριο στο φροντιστήριο!! Δεν είναι το θέμα τα λεφτά αλλά η ανέντιμη συμπεριφορά απέναντί σου που δεν σου έδωσε δραστηριότητα όταν το ζήτησες ..που δεν θα έπρεπε καν να το ζητήσεις!!

Όταν της ζήτησα δραστηριότητα μου είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει γιατί θα την αποστηθίσω και δεν είναι σωστό.. Λες και θα'πεφτε η συγκεκριμένη δραστηριότητα.Τι να πω... εγώ απλά ήθελα να δω πώς γράφουμε μια δραστηριότητα..
Απλά νιώθω τρομερή αγανάκτηση για τη συγκεκριμένη "κυρία" .. Έχω δώσει 3 φορές-είμαι επιτυχούσα και τις 3, χωρίς όμως αποτέλεσμα..ούτε αναπληρώτρια δεν με έχουν πάρει. Φέτος που πίστευα ότι θα με πάρουν απ'τον ερχόμενο Νοέμβρη-Δεκέμβρη, βγήκε μια άλλη "κυρία" και ανακοίνωσε ότι μειώνουν τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών...Άρα πάλι τα ίδια...Πάλι πρέπει να ξαναρχίσω να διαβάζω...νιώθω τρομερή ψυχική κούραση.. Καθένας κοιτάει τον εαυτούλη του αδιαφορώντας για τον άλλον :( :( :(
ΣΣ: Τα χρόνια μου περνάν (δεν είμαι και πιτσιρίκα ρε παιδιά..) και αναρωτιέμαι πόσες φορές θα δώσω ακόμη ΑΣΕΠ... Για καλό τον έκαναν ή για να μας κάνουν τη ζωή άνω-κάτω;;;; :'(

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 05:13:45 μμ »
(...)
Εγώ προσωπικά, σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για το γνωστικό αντικείμενο μονάχα, θα ήθελα να μου υποδείξουν τον τρόπο σχεδιασμού δραστηριοτήτων σύμφωνα με τον οποίο βαθμολογούν στις εξετάσεις. Επίσης, θα πήγαινα φροντιστήριο και για εξάσκηση, με διάφορα τεστ που κατά καιρούς φαντάζομαι θα βάζουν. Πολλά ακούγονται όμως για τα φροντιστήρια...Η επιλογή είναι δύσκολη...

Και γω για τον ίδιο λόγο πήγα φροντιστήριο... & την "πάτησα"!!! Κανείς δεν μου έδειξε τίποτα, παρόλο που το ζήτησα.. Τα λεφτά μου όμως τα πήραν μια χαρά & χωρίς απόδειξη (τότε) "κόβοντάς" μας 100 ευρώ αντ' αυτού.. Έπρεπε να ντρέπονται που παίζουν με τον πόνο μας..
Απλή συμβουλή... αν είναι να πας στον Μπόνια & έχεις την "κυρία" που ανέφερα παραπάνω, ζήτα της να δεσμευτεί ότι θα σου δώσει 1 δραστηριότητα αναπτυγμένη ολοκληρωμένα (όχι απλό σχέδιο, ούτε με βάση το παλιό Α.Π. την οποία έχει χιλιοδώσει, αλλά με το νέο Α.Π.) μπροστά στον Μπόνια & μετά να γραφτείς εκεί...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160962
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.