*

Ψηφοφορία

Θα πάτε σε κάποιο φροντιστηρίο για την προετοιμασία σας στον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;

Ναι
16 (18.2%)
Όχι
63 (71.6%)
Δε γνωρίζω
9 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 34427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 05:36:40 μμ »
Και γω για τον ίδιο λόγο πήγα φροντιστήριο... & την "πάτησα"!!! Κανείς δεν μου έδειξε τίποτα, παρόλο που το ζήτησα.. Τα λεφτά μου όμως τα πήραν μια χαρά & χωρίς απόδειξη (τότε) "κόβοντάς" μας 100 ευρώ αντ' αυτού.. Έπρεπε να ντρέπονται που παίζουν με τον πόνο μας..
Απλή συμβουλή... αν είναι να πας στον Μπόνια & έχεις την "κυρία" που ανέφερα παραπάνω, ζήτα της να δεσμευτεί ότι θα σου δώσει 1 δραστηριότητα αναπτυγμένη ολοκληρωμένα (όχι απλό σχέδιο, ούτε με βάση το παλιό Α.Π. την οποία έχει χιλιοδώσει, αλλά με το νέο Α.Π.) μπροστά στον Μπόνια & μετά να γραφτείς εκεί...

για το Μπόνια δεν έχω ακούσει τα καλύτερα μπορώ να πω. Ολόκληρη ιστορία δηλαδή πρέπει να γίνει για να σου δείξει το αυτονόητο-γι' αυτό το λόγο πάμε φροτιστηρίο. Για τις δραστηριότητες κυρίως, όσον αφορά τα παιδαγωγικά πιστεύω ότι πήραμε τις βάσεις από τη σχολή και τώρα είμαστε σε θέση να διαβάσουμε μόνοι μας. Προσωπικά, δε θέλω να γραφτώ σε φροντιστήριο για τα παιδαγωγικά, διότι δε χρειάζεται να μου παραδώσουν αυτά που πρέπει να μάθω μόνη μου ούτως ή άλλως. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται να γραφτεί κάποιος μόνο στο γνωστικό;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:34 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 09:28:32 μμ »
θεωρω πως ναι. μπορει. τουλαχιστον στο δικο μου το κλαδο (φιλολογων) γινεται. κανε ενα τηλεφωνημα και ρωτα τους. ηδη εχουν ξεκινησει τμηματα. καλη επιτυχια, καλη δυναμη και κουραγιο. πανω απ όλα ομως αισιοδοξια...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 10:42:13 μμ »
Καλή επιτυχία και σε σένα Μάρκο!!

Για Κολλίντζα τι γνωρίζετε; Ή άλλο φροντιστήριο Ψαχούλια, Βιτάλη, Αλεξάντερ κλπ. Έχει πάει κάποιος σε άλλα φροντιστήρια και να μείνει ευχαριστημένος;;;;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος butteroula@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 12:53:29 πμ »
Όσοι επιθυμούν μπορούν να αναφέρουν και το φροντιστήριο

Kalispera sas!! K egw kainouria sto forum k omologw oti exw kourastei me osa diavazw edw prin kan arxisw to diavasma  :P
Teleiwsa persi, exw na asxolithw 1.5 xrono peripou me to diavasma k pistevw oti to frontistirio einai aparaitito (toulazxiston gia mena). Thewrw oti tha me organwsei k tha mou dwsei kapoies kateythintiries grammes. To thema einai pou na paw??? Gia Irakleio Kritis endiaferomai. Exw vrei kapoio alla to poso einai yperogko!Yposxontai vevaia epityxia me tin ennoia oti "vazoun" to 50% apo ti stigmi pou kai esi tireis to diko sou 50 (proswpiko diavasma). Episis to anoixto idrima ekpaideusis organwnei seminaria-mathimata 70 wrwn ta opoia den kserw omws kata poso se kaliptoun. An gnwrizete kati epi tou thematos poli tha me voithousate!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:34 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 02:03:05 πμ »
Καλώς ήλθες στο φόρουμ butteroula!! Σου προτείνω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματά σου.

Νομίζω ότι στο Ηράκλειο Κρήτης είναι το φροντιστήριο Αλεξάντερ αλλά δε γνωρίζω κριτική. Σε αυτό πήγες;
Το ποσό γενικά στα φροντιστήρια έχω ακούσει ότι κυμαίνεται από 1000-1300 ευρώ συνολικά.
Τώρα αυτό που σου είπαν ότι υπόσχονται επιτυχία αν κι εσύ καταβάλλεις τη μισή προσπάθεια, που σου αναλογεί, η γνώμη μου είναι ότι εσύ θα χρειαστεί να βάλεις πάνω από το 95%. Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν πάει φροντιστήριο κι όμως κατάφεραν να διοριστούν. Από την άλλη, κάποιοι που πήγαιναν φροντιστήριο δε διορίστηκαν. Προσωπικά πιστεύω πολύ στο ατομικό διάβασμα, χωρίς ωστόσο να αποκλείω τη βοήθεια. Γι' αυτό και εγώ σκέφτομαι να πάω να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο αλλά δε ξέρω αν θα είναι καλή ιδέα. Κάποιοι λένε ότι το φροντιστήριο ήταν κακή επιλογή και τους μπέρδεψε, άλλοι λένε ότι τους βοήθησε. Θέλω να πιστεύω πως σου οργανώνουν την ύλη, σε καθοδηγούν, σε στηρίζουν, σε διορθώνουν αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι εκείνοι βάζουν το 50% κι εγώ το άλλο 50. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Στο ανοιχτό ίδρυμα εκπαίδευσης είχα πάει στην Αθήνα για πληροφορίες. Τα σεμινάρια κοστίζουν 950 ευρώ αν θυμάμαι καλά-αν πληρώσεις αμέσως πάει 850. Σεμινάρια γίνονται και στο Ηράκλειο νομίζω την άνοιξη. Η κυρία που μου μίλησε ήταν συμπαθητική και ειλικρινής μπορώ να πω. Μου τόνισε ότι το διάβασμα που θα κάνω θα είναι πολύ και χωρίς προσπάθεια και κόπο δικό μου δε γίνεται τίποτα. Τα σεμινάρια είναι στην ουσία διαλέξεις και στην αίθουσα θα βρίσκονται 12 φοιτητές το πολύ-αν θυμάμαι καλά, έχει περάσει καιρός. Σε κάθε σεμινάριο - συνάντηση θα δίνουν από ένα ντοσιέ με σημειώσεις, για τις οποίες δε χρεώνεσαι παραπάνω. Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 09:18:31 πμ »

(....) Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν πάει φροντιστήριο κι όμως κατάφεραν να διοριστούν. Από την άλλη, κάποιοι που πήγαιναν φροντιστήριο δε διορίστηκαν. Προσωπικά πιστεύω πολύ στο ατομικό διάβασμα,(....) Αυτή είναι η γνώμη μου.


Και η δικη μου maklin......... Συμφωνω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος butteroula@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 10:45:26 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλως σας βρήκα! Και εγώ θεωρώ το διάβασμα το πιο σημαντικό αλλά σίγουρα για κάποιον που απέχει καιρό απ' αυτό, το φροντιστήριο βοηθάει. Οι τιμές κυμαίνονται από 950-1400. Στο Alexander πχ είναι τόσο (1400ευρω για 120 ώρες) ωστόσο κάποιες φίλες μου που πήγαν εκεί πέρυσι δεν έμειναν ευχαριστημένες. Για το Ανοιχτο Ιδρ. Εκπαιδ. ισχύουν όσα μου λες maklin.. Εγώ απλά αναρωτιόμουν αν έχει πάει κάποιος εκεί έτσι ώστε να μου πεί εντυπώσεις κτλ. Το άλλο φροντιστήριο για το οποίο μιλάω η τιμή είναι 2700 για 170 ώρες διδασκαλίας. Πώς σας φαίνεται? Διδάσκει κάποια κυρία Τζερμίδου Λία δεν ξέρω αν την γνωρίζετε.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 02:11:04 μμ »
Βutteroula όντως είναι μεγάλο το ποσό. Την κυρία που αναφέρεις δεν τη γνωρίζω. Το φροντιστήριο αυτό βρίσκεται στο Ηράκλειο;

Βρήκα σε κάτι σημειώσεις μου το τηλέφωνο και το site του ανοιχτού ιδρύματος εκπαίδευσης. Μου το είχε προτείνει μια διορισμένη νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο όπου έκανα την πρακτική μου άσκηση. Προφανώς την είχαν βοηθήσει τα σεμινάρια γι΄αυτό και μου τα πρότεινε. Επίσης, μου είχε πει να διαβάσω πολύ καλά τα βιβλία του Κιτσαρά.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος VANESSA21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 04:37:50 μμ »
Καλησπερα butteroula στον προηγουμενο διαγωνισμο παρακολουθησα το σεμιναριο του ανοιχτου ιδρυματοσ και δν εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενη, καταρχην πρεπει να αναγνωρισω οτι οι σημειωσεις ηταν αρκετα καλες, περα ομως απο αυτο την ωρα του μαθηματος γινοταν μονο μια αναγνωση των σημειωσεων απο την εκαστοτε καθηγητρια και τιποτα παραπανω, και οταν ζητησαμε να αλλαξει ο τροπος που γινεται το μαθημα μιας και δεν ηταν κατι το ουσιαστικο δεν εγινε τπτ.ενα αλλο κακο ηταν οτι απο αυτους που εγραφε το site οτι θα μας κανουν μαθημα δεν εμφανιστηκαν ποτε, στη θεση τους ηρθαν συμβουλοι.και τελος ποτε σε ολη τη διαρκεια του προγραμματος δεν ασχοληθηκαν με δραστηριοτητες, και οταν ζητησαμε να μας δωθουν καποιες δομημενες δραστηριοτητες η εστω να γραψουμε εμιεις δραστηριοτητες και να μας πουν που κανουμε λαθη, μιας και οι δραστηριοτητες ειναι το κυριοτερο προβλημα ολων η απαντηση ηταν οτι αυτη δεν ηταν δικη τους δουλεια.ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι μια απο τα ιδια..

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 07:43:23 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο Vanessa21 το θέμα είναι να μάθεις να γράφεις δραστηριότητες!  Και πάνω σε αυτό βοηθάει το φροντιστήριο (αν βοηθάει με την έννοια που θα πέσεις, γι αυτο πρέπει να είστε προσεκτικοί στην επιλογή του φροντιστηρίου αλλά και απαιτητικοί και πιεστικοί). Στο φροντιστήριο που πήγα εγώ στην Θεσσαλονίκη έμεινα πολύ ευχαριστημένη, ωστόσο οταν κάναμε γνωστικό ήταν πολύ βαρετο...γιατι η διδάσκουσα μιλούσε κι εμείς ακούγαμε...συμμετείχαμε βέβαια αλλα δεν θεωρούσα ότι εκείνη την ώρα εμένα προσωπικά μου προσέφερε κάτι. Εκείνο όμως που με βοηθούσε πολύ ήταν όταν κάναμε ειδική διδακτική...μας είχε δώσει σκελετούς δραστηριοτήτων, project, θεματικών προσεγγίσεων και γιορτών. ολα ήταν πολύ κοντά σε αυτά του οδηγού..καναμε δραστηριοτητες την ωρα του μαθηματος ο καθενας ατομικα αλλα μας εβαζε και στο σπίτι δουλειά και μετα τις έπαιρνε σπίτι για διόρθωση. Θυμάμαι γραφαμε δραστηριότητες με διαφορες εκφωνήσεις.

Αποσυνδεδεμένος VANESSA21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 08:34:34 μμ »
fioroula μου ετσι μου ρχετε να μετακομισω Θεσσαλονικη και να παρακολουθησω αυτο το φροντιστηριο γιατι κατι τετοιο εδω στην αθηνα δεν το βρηκα,εχει κανεισ καποια αναλογη εμπειρια με καποιο φροντιστηριο της αθηνας γιατι υστερω στο θεμα δραστηριοτητα και πρεπει να εξασκηθω πολυ και καποιος φυσικα να μπορει να με διορθωνει.

Αποσυνδεδεμένος butteroula@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 01:05:21 πμ »
Βutteroula όντως είναι μεγάλο το ποσό. Την κυρία που αναφέρεις δεν τη γνωρίζω. Το φροντιστήριο αυτό βρίσκεται στο Ηράκλειο;

Βρήκα σε κάτι σημειώσεις μου το τηλέφωνο και το site του ανοιχτού ιδρύματος εκπαίδευσης. Μου το είχε προτείνει μια διορισμένη νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο όπου έκανα την πρακτική μου άσκηση. Προφανώς την είχαν βοηθήσει τα σεμινάρια γι΄αυτό και μου τα πρότεινε. Επίσης, μου είχε πει να διαβάσω πολύ καλά τα βιβλία του Κιτσαρά.

Ναι όντως μεγάλο αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι τυχαίο..Μήπως δεν γνωρίζουν τις τιμές που υπάρχουν στην υπόλοιπη αγορά? Αποκλείεται..Itec λέγεται και έχει και στην Αθήνα νομίζω. Μου είπαν πως η διαφορά σε σχέση με άλλα φροντιστήρια έγκειται στο γεγονός ότι τα τεστ προσομίωσης διορθώνονται απο δύο κανονικούς εξεταστές. Έτσι ξέρεις τι και πως  θα πρέπει να προσέξεις. Τον Κιτσαρά τον είχα καθηγητή στη σχολή, πολύ καλός κ πάντα όλο και κάτι πέφτει από τα βιβλία του.

Αποσυνδεδεμένος butteroula@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 01:15:48 πμ »
Καλησπερα butteroula στον προηγουμενο διαγωνισμο παρακολουθησα το σεμιναριο του ανοιχτου ιδρυματοσ και δν εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενη, καταρχην πρεπει να αναγνωρισω οτι οι σημειωσεις ηταν αρκετα καλες, περα ομως απο αυτο την ωρα του μαθηματος γινοταν μονο μια αναγνωση των σημειωσεων απο την εκαστοτε καθηγητρια και τιποτα παραπανω, και οταν ζητησαμε να αλλαξει ο τροπος που γινεται το μαθημα μιας και δεν ηταν κατι το ουσιαστικο δεν εγινε τπτ.ενα αλλο κακο ηταν οτι απο αυτους που εγραφε το site οτι θα μας κανουν μαθημα δεν εμφανιστηκαν ποτε, στη θεση τους ηρθαν συμβουλοι.και τελος ποτε σε ολη τη διαρκεια του προγραμματος δεν ασχοληθηκαν με δραστηριοτητες, και οταν ζητησαμε να μας δωθουν καποιες δομημενες δραστηριοτητες η εστω να γραψουμε εμιεις δραστηριοτητες και να μας πουν που κανουμε λαθη, μιας και οι δραστηριοτητες ειναι το κυριοτερο προβλημα ολων η απαντηση ηταν οτι αυτη δεν ηταν δικη τους δουλεια.ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι μια απο τα ιδια..

Α καλά! Πολύ τραγικά που ακούγονται εδώ τα πράγματα.. fioroula εσύ έκανες στην Αθήνα έτσι?Φαντάζομαι ότι και στο Ηράκλειο οι ιδιοι θα έρχονται αν και μου είπαν πως και από Κρήτη είναι κάποιοι. Τι θα πει δεν είναι δική τους δουλειά άκου εκεί! Δηλαδή η δουλεία όσων διδάσκουν στα φροντιστήρια ποιά είναι ακριβώς/???

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 03:37:59 μμ »
Οχι butteroula, στην Θεσσαλονίκη παρακολούθησα φροντιστήριο   :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160959
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 35
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.