*

Αποστολέας Θέμα: Αλλάζω επάγγελμα!  (Αναγνώστηκε 26079 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Αλλάζω επάγγελμα!
« στις: Ιανουάριος 16, 2010, 02:31:50 μμ »
Τσαμπα τα λεφτα του μπαμπα για 5 χρονια φοιτητικής ζωής στην πρωτεύουσα.
τσαμπα 7 χρονια χάσιμο χρόνου μετα το σχολειο.....
 Για ποιο λογο να περιμένουμε κατι
από την εκπαίδευση? Για τις κυμαινόμενες αμοιβές μας ανάλογα με τον δήμο που θα ανήκουμε?
ή να πιστέψουμε πως η επιλογη μας από τον κάθε διευθύνοντα του κάθε σχολείου που θα
δηλώνει τις κενές θέσεις του σχόλείου όποτε αυτός θεωρήσει την καταλληλη,
 γι' αυτον και τους κολλητούς του,περίοδο, θα γίνεται αξιοκρατικα???
Για τα 3 υποχρεωτικά χρόνια στην εξορία- εκ των οποίων τα 2 δοκιμαστικα- αν τους κάνουμε???
για ασφάλιση στο ικα?
++++++++++++++++++++++την τρέλα που κληρονομούν όλοι οι εκπαιδευτικοί μετα απο χρόνια υπηρεσίας λόγω
της συναναστροφής τους με τα παιδιά.
Ποιά η διαφορά μας αγαπητοί συνάδελφοι από τους συνομηλικούς μας που εβγαλαν μονο το λύκειο και δουλεύουν σε
super market???? η διαφορά μας είναι οι οικονομίες και τα έσοδα αυτών, τα χρόνια που εμείς χαραμίσαμε για να σπουδάσουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2010, 02:34:40 μμ από LINX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:40 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 03:17:33 μμ »
δεν εισαι η μονη που το σκεφτεται και εγω το ιδιο σκεφτομαι.εν τω μεταξυ και πολλοι μονιμοι θα αναγκαστουν να κανουν και δευτερη δουλεια .Ο πως καταλαβαινετε ασ μη θεωρουν οι γονεις οτι θα παρεχουμε καλη εκπαιδευση στα παιδια τους.Οταν ο εκπαιδευτικος θα τρεχει και δεν θα φτανει νομιζεις οτι θα πολυασχοληθει με τα παιδια .ΑΑ εντωμεταξυ εχουν κοπει ηδη πολλα σεμιναρια που τα πληρωνει το κρατος.και εννοειται πως δεν υπαρχει περιπτωση να πηγαινουμε σε σεμιναρια και να τα πληρωνουμε εμεις.Να πανε να γαμηθουνε ολα .ετσι ειναι παιδια, ολα ειναι μια αλυσιδα.οταν πασχουν οι τομεις της υγειας και της παιδειας τοτε δυστυχως ολοι θα πληρωσουν τις συνεπειες νομοτελειακα.

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 03:30:16 μμ »
Αν αλλάξετε επάγγελμα τότε πέτυχαν το στόχο τους! Αν διάβαζαν τι γράφετε θα έλεγαν: Άντε ν' αραιώνουμε σιγά σιγά! Σας το γράφω αυτό όντας αποκλεισμένος ωρομίσθιος στις Οινούσες και βλέποντας ότι τζάμπα περνώ ό,τι περνώ, ελπίζοντας ότι του χρόνου θα είμαι αναπληρωτής... Και για μια στιγμή το είχα πιστέψει ότι έφτανε η ώρα...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 03:52:07 μμ »
Λοιπόν το σκέφτηκα καλά, θα αλλάξω επάγγελμα. Θα γίνω σύμβουλος νέων νομοσχεδιων του Υπουργείου Παραπαιδείας και δια Βίου Ταλαιπωρίας
 ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2010, 04:57:56 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:40 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 03:53:23 μμ »
Αν αλλάξετε επάγγελμα τότε πέτυχαν το στόχο τους! Αν διάβαζαν τι γράφετε θα έλεγαν: Άντε ν' αραιώνουμε σιγά σιγά! Σας το γράφω αυτό όντας αποκλεισμένος ωρομίσθιος στις Οινούσες και βλέποντας ότι τζάμπα περνώ ό,τι περνώ, ελπίζοντας ότι του χρόνου θα είμαι αναπληρωτής... Και για μια στιγμή το είχα πιστέψει ότι έφτανε η ώρα...
θα σου πω εγω πως το εννοω.σιγουρα θα ξαναδωσω ασεπ απλα θα ψαξω τωρα να βρω μια σταθερη δουλεια και οχι αυτο που κανω τωρα να κραταω παιδακια.κι αν καποια στιγμη μου κατσει ο ασεπ καλως να ε ρθει .Το σημαντικο ειναι οτι πρεπει να αντιδρασουμε γι αυτο ολοι στο ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΣΤΙς 23 ΓΕΝΑΡΗ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 04:01:10 μμ »
Ακούω προτάσεις!  
Τι μπορεί να κάνει εναλλακτικά καλά ένας "αποτυχημένος" εκπαιδευτικός;

Εξαρτάται μάλλον από την ειδικότητα...
Αφού η μισθωτή εργασία είναι δυσεύρετη, πρέπει να ψάξουμε τα "ελεύθερα επαγγέλματα''...

Να συμβάλλουμε  ίσως στην "πράσινη ανάπτυξη" που ευαγγελίζονται οι τωρινοί διοικούντες;

Μπορούν να δημιουργηθούν δυναμικές εταιρείες που θα ιδρυθούν από αξιόλογα "σχηματάκια"
που θα απαρτίζονται από  μαθηματικούς (σωστοί υπολογισμοί), φυσικούς (για τα επιστημονικά), φιλόλογους (για σωστά κείμενα, πρακτικά..) , θεολόγους (για την βοήθεια του θεού και κυρίως της εκκλησίας...), νηπιαγωγούς (για να μας κρατάνε τα παιδιά...)...

Για πλάκα ξεκίνησα να γράφω, αλλά βλέπω πως ενωμένοι μπορούμε να κάνουμε πράγματα...
Και στην τελική, μπορούμε να κατασκευάσουμε ΕΜΕΙΣ τα σχολεία (ιδιωτικά ή έστω μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς) στα οποία θέλουμε να διδάξουμε...
Όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα κάνουμε, αν υπήρχε καλή πίστη και συνεννόηση... Υπάρχει;;;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 04:03:55 μμ »
Ποιά η διαφορά μας αγαπητοί συνάδελφοι από τους συνομηλικούς μας που εβγαλαν μονο το λύκειο και δουλεύουν σε
super market???? η διαφορά μας είναι οι οικονομίες και τα έσοδα αυτών, τα χρόνια που εμείς χαραμίσαμε για να σπουδάσουμε!

Ενώ έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές, στο τελευταίο θα διαφωνίσω.. Η διαφορά μας είναι ότι σπουδάζοντας κάναμε κάτι που μας γεμίζει (αν επιλέξαμε αυτό που γουστάρουμε), ανοίξαμε τους ορίζοντές μας και έχουμε βλέψεις για κάτι περισσότερο από το να χτυπάμε τιμές στο ταμείο (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη δουλειά κανενός). Υπό αυτή την έννοια, λοιπόν, καλά κάνουν όσοι επιλέγουν τις σπουδές..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 04:16:01 μμ »


Ενώ έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές, στο τελευταίο θα διαφωνίσω.. Η διαφορά μας είναι ότι σπουδάζοντας κάναμε κάτι που μας γεμίζει (αν επιλέξαμε αυτό που γουστάρουμε), ανοίξαμε τους ορίζοντές μας και έχουμε βλέψεις για κάτι περισσότερο από το να χτυπάμε τιμές στο ταμείο (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη δουλειά κανενός). Υπό αυτή την έννοια, λοιπόν, καλά κάνουν όσοι επιλέγουν τις σπουδές..
[/quote]
ΘΑ διαφωνησω .οταν αγαπας κατι και αυτο το κατι συνεχως σε ταλαιπωρει το αποτελεσμα ειναι η να αρχισεις να αδιαφορεις γι αυτο η να το μισεις.και στην προκειμενη περιπτωση οταν καποιος εχει βιοποριστικο προβλημα δεν θα σκεφτει συναισθηματικα αλλα πρακτικα.
οπως λεγανε οι παλαιοι οταν στο γαμο υπαρχουν οικονομικα προβληματα τοτε η αγαπη βγαινει απο το παραθυρο .Ε αυτο θεωρω οτι ισχυει για ολους τους τομεις της ζωης

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 04:41:50 μμ »
πρεπει να αντιδρασουμε μηπως κ φοβούμενοι το γενικότερο κλίμα παρουν πίσω αυτα που προαναγγελουν.θελουν να περασουν ευρωπαικα προτυπα με ελληνική νοοτροπια κ ελληνικούς μισθους , μην τους αφήσουμε νατο περάσουν .η συμμετοχή μας στο συλλαλητήριο ειναι απαραιτητη δεν θα μας λύσει κανεις τα προβλήματα ας το παρουμε χαμπαρι.
η συμμετοχή στο προηγουμενο συλλαλητηριο ήταν λιγοστη ομως τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει , αν δεν αντιδρασουμε το σεπτεμβρη θα κλαιμε ομαδικα
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 05:34:53 μμ »


ΘΑ διαφωνησω .οταν αγαπας κατι και αυτο το κατι συνεχως σε ταλαιπωρει το αποτελεσμα ειναι η να αρχισεις να αδιαφορεις γι αυτο η να το μισεις.και στην προκειμενη περιπτωση οταν καποιος εχει βιοποριστικο προβλημα δεν θα σκεφτει συναισθηματικα αλλα πρακτικα.
οπως λεγανε οι παλαιοι οταν στο γαμο υπαρχουν οικονομικα προβληματα τοτε η αγαπη βγαινει απο το παραθυρο .Ε αυτο θεωρω οτι ισχυει για ολους τους τομεις της ζωης

Απόψεις είναι αυτές. Προσωπικά θα με βόλευε ίσως να πάτε όλοι να αλλάξετε επάγγελμα, θα διοριστώ πιο γρήγορα :P
Όπως και να 'χει, δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή για αυτό που σπούδασα, όσες δυσκολίες και να αντιμετωπίζω μέχρι τώρα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 05:49:10 μμ »
Λοιπόν το σκέφτηκα καλά, θα αλλάξω επάγγελμα. Θα γίνω σύμβουλος νέων νομοσχεδιων του Υπουργείου Παραπαιδείας και δια Βίου Ταλαιπωρίας
 ;D ;D ;D ;D ;D
;D ;Dγ@μ@το!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 06:00:39 μμ »
Τσαμπα τα λεφτα του μπαμπα για 5 χρονια φοιτητικής ζωής στην πρωτεύουσα.
τσαμπα 7 χρονια χάσιμο χρόνου μετα το σχολειο.....
 Για ποιο λογο να περιμένουμε κατι
από την εκπαίδευση? Για τις κυμαινόμενες αμοιβές μας ανάλογα με τον δήμο που θα ανήκουμε?
ή να πιστέψουμε πως η επιλογη μας από τον κάθε διευθύνοντα του κάθε σχολείου που θα
δηλώνει τις κενές θέσεις του σχόλείου όποτε αυτός θεωρήσει την καταλληλη,
 γι' αυτον και τους κολλητούς του,περίοδο, θα γίνεται αξιοκρατικα???
Για τα 3 υποχρεωτικά χρόνια στην εξορία- εκ των οποίων τα 2 δοκιμαστικα- αν τους κάνουμε???
για ασφάλιση στο ικα?
++++++++++++++++++++++την τρέλα που κληρονομούν όλοι οι εκπαιδευτικοί μετα απο χρόνια υπηρεσίας λόγω
της συναναστροφής τους με τα παιδιά.
Ποιά η διαφορά μας αγαπητοί συνάδελφοι από τους συνομηλικούς μας που εβγαλαν μονο το λύκειο και δουλεύουν σε
super market???? η διαφορά μας είναι οι οικονομίες και τα έσοδα αυτών, τα χρόνια που εμείς χαραμίσαμε για να σπουδάσουμε!


αξιζει γιατι η ταξη πραγματικα ειναι μαγεια!
μεχρι να φτασεις στο τελος ο δρομος ειναι σιγουρα επιπονος αλλα οταν φτασεις πιστευω οτι ανταμειβεσαι κ με το παραπανω. κ δεν εννοω υλικα.
ακομη ομως κ αν το υπολογισουμε μπορει ο μισθος να μην ειναι υψηλος αλλα δεν υπαρχει κανενας αλλος δημοσιος υπαλληλος που να εχει τις διακοπες που εχουμε εμεις
υπομονη, επιμονη κ θεληση χρειαζεται.
μην αφηνετε να επηρεαζεστε απο αυτα που ακουγονται για μειωση διορισμων κτλ. στοχος σας πρεπει να ειναι να περασετε ο,τι κ αν ακουγεται. απλα κλειστε τα αυτια σας, μην υπολογιζετε πιθανοτητες, δωστε τον καλυτερο εαυτο σας κ ολα θα πανε καλα  :)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 06:37:57 μμ »
Ανθή, έχεις δίκιο σε όσα λες σχετικά με την ταλαιπωρία. Αλλά από την άλλη... σιγά μην απεμπολήσουμε τις σπουδές και τα επαγγελματικά μας όνειρα, για να κάνουμε τα γούστα της εκάστοτε κυρίας Υποργού!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 12:21:21 μμ »
καλημέρα κορίτσια. ωραίο θεματάκι... κριμά που σκεφτόμαστε έτσι αλλά με απασχολεί κι εμένα πολύ αυτό. εγώ ήδη δουελύω στο μαγαζί του μπαμπά μου και φυσικά είναι κάτι άσχετο με αυτό που σπούδασα. περίμενα ότι θα πάω αναπληρώτρια φετος αλλά τπτ... τώρα δεν ξέρω αν με καλέσουν τον σεπτέμβρη αλλά μάλλον δεν θα πάω. κουράστηκα να περιμένω 3 χρόνια τώρα και να γράφω στον ασεπ 75% και να μην περνάω όυτε απ'έξω από το νηπιαγωγείο!!! δεν παντρευόμουν , δεν κάναμε επενδύσεις στη δουλειά , δεν έκανα σχέδια τους χειμώνες ( μήπως και με έπαιρναν αναπληρώτρια), φέτος μέχρι και διακοπές δεν πήγα γιατί περίμενα να με καλέσουν τον σεπτέμβρη!!! έλεος πια!!!!!! μπορεί να μην αντέχω να βλέπω νηπιαγωγεία, να νιώθω ένα κενό μέσα μου, να δουλεύω κάθε μέρα μέρχι τις 9 το βράδυ αλλά έχω την αξιοπρέπειά μου, τον μισθό μου και είμαι κύρια του εαυτού μου και όχι των ορέξεων της κάθε μ@@@@@@νης που αλλάζει το πλάνο της ζωής μας όποτε γουστάρει και ανάλογα με τα κέφια της!!! κουράστηκα πια! θέλω να κάνω παιδιά, ένα ωραίο σπίτι (γιατί μέχρι τώρα σκεφτόμουν ότι θα είμαι σε άλλη πόλη για κάποια χρόνια) και άμα κουραστώ θα προσπαθήσω να διοριστώ στα 35 μου... (τώρα είμαι 26)  ίσως τότε τα πράγματα να είναι καλύτερα. αλλά όχι κορίτσια δεν θα τρελαθώ!!!!!! κοιμόμουν και ξυπνούσα έδώ και 3 χρόνια με τη σκέψη του ασεπ!!! φτάνει! τώρα δηλώνω επιχειρηματίας και πουλάω τρέλα, την έχω δει και λίγο τουρίστας και άρχισα να κάνω όνειρα τα οποία είναι εφικτά! αυτά!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.