*

Αποστολέας Θέμα: Αλλάζω επάγγελμα!  (Αναγνώστηκε 26153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 05, 2010, 10:12:29 πμ »
Δε θα τους κάνουμε τη χάρη ν' αλλάξουμε επάγγελμα,ειδικά τώρα που φτάσαμε προ των πυλών.Πόσο θ' αντέξει η Διαμάντω στο υπουργείο; 8)

κι αν έρθει άλλος Υπουργός;
τι θα γίνει;
θα μας διορίσει όλους;
θα ψηφίσει άλλο νομοσχέδιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 05, 2010, 04:00:16 μμ »
Δε θα τους κάνουμε τη χάρη ν' αλλάξουμε επάγγελμα,ειδικά τώρα που φτάσαμε προ των πυλών.Πόσο θ' αντέξει η Διαμάντω στο υπουργείο; 8)

συμφωνω απολυτα ως προς το πρωτο σκελος. για το 2ο νομιζω δεν ειναι θεμα Διαμαντοπουλου.(αντεξει ή οχι, οποιος και να παρει τη θεση της το ιδιο θα κανει)
μεχρι ενος σημειου !σιγουρα εχει περιθωρια να αφησει "τη δικη της σφραγιδα"...μη μου πεις οτι το πολυνομοσχεδιο του κ...λου,ηταν της τροικας !μπορει να εδινε βασικες κατευθυνσεις αλλα κι αυτη συνεβαλλε!
δε θα μπορουσε σότι αφορα τις προσληψεις μας ν'αφησει το ισχυον καθεστως¨?ανετα!ας εκανε τον ιδιο αριθμο προσληψεων κρατωντας το 60-40
τι παλαβα ειναι αυτα να δινουμε και να ξαναδινουμε μεχρι να ειμαστε στους διοριστεους?κι αν εγω δηλ ειμαι μια ζωη 0,001κατω απο τον τελευταιο διοριστεο θαμαι μια ζωη ΑΚΩ /ΑΜΩ?
αυτη ειναι αξιοκρατια?!
και η ηθικη που ειναι για ολους τους συμβασιουχους ΑΜΩ/ΑΚΩπου μπορει μια ζωη να μενουν ετσι??? με μισους μισθους απο τους μονιμους αλλα αναλογη προσφορα !
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 09:23:33 πμ »

ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΓΙΝΕ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ

 (αφορα ΟΛΟΥΣ μας, οχι μονο τους ΠΕ60)

http://tv.alfavita.gr/?id=byWiewLGNRU
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:45:50 πμ »
Έχω πάρει πτυχίο εδώ και 8 χρόνια, από τότε έχω αλλάξει πολλές και άσχετες εννοείται με το πτυχίο μου δουλειές, επειδή δεν έβγαινε αλλιώς, ήθελα μισθό κανονικό και ένσημα (έστω 150 το χρόνο για να έχω βιβλιάριο + δελτία κοινωνικού τουρισμού!!). Μέσα σε αυτά τα χρόνια όποτε μου τύχαιναν ώρες (ιδιαίτερα, ΙΔΕΚΕ, Φροντιστήρια, σχολεία) εννοείται τις έπαιρνα, ωστόσο δύσκολα συνδυάζονται.. ή μάλλον καλύτερα, είναι αδύνατο να συνδυαστούν, είναι ζήτημα και αντοχών αλλά και ποιότητας τις δουλειάς σου.
Δεν άργησα να καταλήξω και γω στην άποψη ΑΣΕΠ και ο θεός Βοηθός!
Σκέφτομαι κάποιες φορές ότι αν όλα αυτά τα χρόνια είχα αφιερωθεί αποκλειστικά σε αυτό που είχα σπουδάσει, τώρα θα ήμουν "αστέρι".. από την άλλη δε μετανιώνω, γιατί πιστεύω από μέρος μου έκανα το καλύτερο για τον εαυτό μου ώστε ψυχολογικά να είμαι καλά.. τι άλλο να έκανα; είναι το σύστημα τέτοιο είναι και θέμα συγκυριών τελικά. Κάθε χρόνο κάνω τα χαρτιά μου αλλά πλέον δεν μπορώ να συμβιβαστώ με τα λίγα.. θέλω να είναι εξασφαλισμένα κάποια πράγματα (δηλ. το αυτονόητο ένας βασικός μισθός για να μπορείς να επιβιώσεις), ώστε να μπορώ και γω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό.
Φέτος είχα δηλώσει και για ωρομισθία, γνωρίζοντας εξαρχής ότι δεν θα αποδεχόμουν, για να βγάλω ένα συμπέρασμα πως περίπου θα κινηθούν οι πίνακες. Το αποτέλεσμα ήταν να με καλούν ακόμη και από περιφέρειες που δεν είχα δηλώσει (είναι πολλά τα κενά...) και απορούσα... είναι ποτέ δυνατόν για παράδειγμα από το πουθενά να βρεθεί άνθρωπος που θα αποδεχθεί να πάει για 4 ώρες στην Ίο?? Να μου λείπει... Μήπως τους κάνω τη χάρη που αλλάζω επάγγελμα;..  ε, δεν θα ασκητέψω κιόλας, για το πτυχίο μου και την εκπαίδευση κάνω τον αγώνα μου και αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 11:21:27 πμ »

ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΓΙΝΕ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ

 (

εγω μερικες φορες με τις απαντησεις που παιρνω στην ταξη σε απλουστατες ερωτησεις νιωθω οτι ειμαι κτηνοτροφος αν και δεν αλλαξα επαγγελμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:19:52 μμ »
ΓΙΑ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΚΑΙ ΓΙΑ  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 04:36:47 μμ »
που βρισκεται το παραξενο βρε παιδια το οτι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΓΙΝΕ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ ολοι λιγο ως πολυ καπου εκει βρισκομαστε και φυσικα μιλω για τους αδιοριστους  αλλοι κτηνοτροφοι αλλοι αγροτες αλλοι εργατες στα εργοστασια  αλλοι εχουν τα δικα τους μαγαζια κτλ δεν νομιζω πως ειναι ντροπη η δουλεια
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 05:14:30 μμ »
ίσα-ίσα ,γλιτώνουν κι απο τη σχιζοφρένεια

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 05:06:45 μμ »
Στην τελική γιατί πρέπει όλοι να γίνουν καθηγητές/μηχανικοί/αμπελοφιλόσοφοι; Η γεωργία και η κτηνοτροφία στην Ελλάδα είναι υπό διάλυση. Πάλι καλά που υπάρχουν ανοιχτόμυαλοι σαν τη νηπιαγωγό που για τον έναν ή άλλον λόγο επέλεξε κάτι χρήσιμο και ίσως καλύτερο από ότι είχε μέχρι τώρα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 05:24:38 μμ »
ίσα-ίσα ,γλιτώνουν κι απο τη σχιζοφρένεια

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 05:52:38 μμ »
Λανταου αντρας ειναι ο νηπιαγωγος που στραφηκε στην γεωργια και κτηνοτροφια.Θελει μυικη δυναμη δεν ειναι αστεια
25,55 μορια ο τελευταιος μη τριτεκνος ΠΕ04-01 και ειναι μεσα Φεβρουαριου......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2011, 05:55:15 μμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:11:57 μμ »
Συναδελφοι,ειχα πριν λιγες μερες μια κουβεντα με συναδελφους που αναρωτιοντουσαν μηπως θα επρεπε να αλλαξουν επαγγελμα με τοσα που συμβαινουν στην εκπαιδευση και τα μετρα που θελει να περασει το Υπουργειο.Βεβαια ειναι και η κριση και η ανεργια στη μεση!Τι λετε εσεις και πως το βλεπετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2013, 08:26:22 πμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:53:25 μμ »
όσο γρηγορότερα  τόσο το καλύτερο. ειδικά  αν  έχεις   κάποιες  εναλλακτικές  μην  το  σκέφτεσαι. Τι ακριβώς περιμένεις  απο το  δασκαλίκι-καθηγητιλίκι? τον πλούσιο μισθό, τη σταθερότητα  στον τόπο  κατοικίας,  ή  την  αποδοχή που  έχει στην κοινωνία? (ξέρεις  οι τεμπέληδες οι εκπαιδευτικοί) 

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζω επάγγελμα!
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 08:50:03 πμ »
όσο γρηγορότερα  τόσο το καλύτερο. ειδικά  αν  έχεις   κάποιες  εναλλακτικές  μην  το  σκέφτεσαι. Τι ακριβώς περιμένεις  απο το  δασκαλίκι-καθηγητιλίκι? τον πλούσιο μισθό, τη σταθερότητα  στον τόπο  κατοικίας,  ή  την  αποδοχή που  έχει στην κοινωνία? (ξέρεις  οι τεμπέληδες οι εκπαιδευτικοί)
Σε ο,τι αφορα την αποδοχη μας απο την κοινωνια φταιμε και εμεις απο την αποψη οτι προκαλουμε.Ακουσα προσφατα απο συναδελφο,οτι καποιος δασκαλος κυκλοφορουσε τους καλοκαιρινους μηνες με ενα μπλουζακι που εγραφε επανω 'εχω διακοπες'.Επισης βλεπουμε και εκπαιδευτικους,κυριως δασκαλους οταν σχολανε στις 11 να πηγαινουν για καφε στις πλατειες και για ψωνια στις λαικες.Βεβαια δεν συμβαινει μονο στους δασκαλους για να μη παρεξηγηθω,μα οι ειδικοτητες σπανια σχολανε πριν τις 2.Ενα ειναι σιγουρο,οτι εμεις βγαζουμε μονοι μας τα ματακια μας!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.