*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμός δασκάλων.  (Αναγνώστηκε 53183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:11:19 μμ »
Για τεμπελιά θα έλεγα. Οι περισσότεροι βάζουμε. Σας παρασέρνει ο Μάρκος σε ατονικό σύστημα... :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:20 »

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:19:29 μμ »
εντάξει δίκιο έχεις. το θέμα είναι να υπάρχει δεκτικότητα στις διαφορετικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3698
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:26:56 μμ »
Το πόσο καλός δάσκαλος είναι κάποιος (ή οτιδήποτε άλλο) δεν κρίνεται από τις πανελλαδικές στην ηλικία των 17!
Ένα 20 στις πανελλαδικές, και μια εισαγωγή στην ιατρική με υποτροφία, δεν σημαίνει ότι κάποιος θα γίνει καλός γιατρός. Μια εισαγωγή με πολύ καλή σειρά στο πολιτικών μηχανικών, δεν σημαίνει ότι κάποιος θα κάνει πολύ καλά και πολύ σταθερά σπίτια. Αντίστοιχα για όλες τις σχολές(είτε πρόκειται για τις "καλές" είτε για τις λιγότερο "καλές").
Είναι πολύ μεγάλο σφάλμα να πιστεύει κάποιος ότι ένας μέσος όρος 19 (δεν ξέρω πώς είναι με τα μόρια) σημαίνει απαράιτητα και έναν καλό δάσκαλο!
4 χρόνια στη σχολή, 57 μαθήματα (τόσα έιχα εγώ στο νηπιαγωγών και υποθέτω περίπου τόσα έχουν και οι άλλες σχολές), οι προσωπικές προτιμήσεις, οι επιλογές, η πορσωπική μελέτη, καλλιέργεια και κουλτούρα.....αυτά κάνουν έναν δάσκαλο και μάλιστα έναν καλό δάσκαλο!
Ούτε οι πανελλαδικές, ούτε ο βαθμός πτυχίου (κάπου έιχα διαβάσει ότι πρέπει να διορίζονται όσοι έχουν από 8 και πάνω βαθμό πτυχίου!!!!).

Όσο για το πόσο ακόμα θα απορροφούνται οι δάσκαλοι.....αυτό δεν το ξέρει ούτε η ίδια η Αννούλα ούτε και κανένας άλλος! Υποθέτω ότι όσοι θα είναι φέτος στο 3ο έτος (έχουν δηλαδή άλλα 2 χρόνια ακόμα) θα είναι από αυτούς που θα διοριστούν έυκολα. Μετά τα πράγματα θα ζορίσουν..... Αλλά αυτ'ά είναι υποθέσεις................................
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:37:00 μμ »
σε αυτά που ισχυρίζεσαι έχεις δίκιο. απλά εγω θεωρω οτι πριν απο περίπου 7 χρόνια το παιδαγωγικο το δήλωναν οι περισσότεροι επειδή δεν παιρνούσαν σε κάποια άλλη σχολή και το είχαν απο τις τελευταίες τους επιλογές, ενώ όσοι το δηλώνουν τα τελευταία χρόνια το έχουν ως πρώτη επιλογή, όχι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και επειδή αγαπούν τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:20 »

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:38:46 μμ »
σε αυτά που ισχυρίζεσαι έχεις δίκιο. απλά εγω θεωρω οτι πριν απο περίπου 7 χρόνια το παιδαγωγικο το δήλωναν οι περισσότεροι επειδή δεν παιρνούσαν σε κάποια άλλη σχολή και το είχαν απο τις τελευταίες τους επιλογές, ενώ όσοι το δηλώνουν τα τελευταία χρόνια το έχουν ως πρώτη επιλογή, όχι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και επειδή αγαπούν τα παιδιά.
τι λογική είναι αυτή;;;
δεν μας πείθεις...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3698
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 06, 2010, 05:58:01 μμ »
σε αυτά που ισχυρίζεσαι έχεις δίκιο. απλά εγω θεωρω οτι πριν απο περίπου 7 χρόνια το παιδαγωγικο το δήλωναν οι περισσότεροι επειδή δεν παιρνούσαν σε κάποια άλλη σχολή και το είχαν απο τις τελευταίες τους επιλογές, ενώ όσοι το δηλώνουν τα τελευταία χρόνια το έχουν ως πρώτη επιλογή, όχι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και επειδή αγαπούν τα παιδιά.

Και η αγάπη για τα παιδιά καθορίζει και τον καλό δάσκαλο; Αυτό είναι μεγάλο λάθος! Χρειάζεται και η αγάπη για τα παιδιά αλλά δεν κάνει αυτή τον δάσκαλο! Αν βασιστείς μόνο στην αγάπη ποου μπορεί να νιώθεις για τα παιδιά, έχεις χάσει το παιχνίδι της τάξης και της διδασκαλίας!

Όσο για το λόγο που το παιδαγωγικό δηλώνεται πρώτο...νομίζω είναι αυτονόητο και δεν θέλει ανάλυση: Επαγγελματική αποκατάσταση άμεση!
Παλιότερα ήταν τα τμήματα υπολογιστών....τώρα είναι των δασκάλων! Ακόμα πιο παλιά ήταν οι μηχανικοί και οι γιατροί, οι δικηγόροι κλπ κλπ.... Μόλις τα πράγματα ζόρισαν σε αυτούς τους τομείς και άνοιξαν οι θέσεις των δασκάλων, εκέι στράφηκαν οι περισσότεροι και ανέβηκαν και οι βάσεις.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 06, 2010, 08:23:13 μμ »
Και επίσης θα προσθέσω ότι... όσοι γράφετε εδώ και δεν βάζετε τόνους, δεν αξίζετε να διοριστείτε! ;D :P

ασε μας ρε φιλε...εγω δε βαζω τονους απο...ιδεολογια. Ειμαι "ψυχαρικος" ....συμβαινει κατι?.... ;D ;D ;D ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 06, 2010, 08:26:51 μμ »
σε αυτά που ισχυρίζεσαι έχεις δίκιο. απλά εγω θεωρω οτι πριν απο περίπου 7 χρόνια το παιδαγωγικο το δήλωναν οι περισσότεροι επειδή δεν παιρνούσαν σε κάποια άλλη σχολή και το είχαν απο τις τελευταίες τους επιλογές, ενώ όσοι το δηλώνουν τα τελευταία χρόνια το έχουν ως πρώτη επιλογή, όχι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και επειδή αγαπούν τα παιδιά.

....κυριως το τελευταιο !!! ;D ;D

Για τεμπελιά θα έλεγα. Οι περισσότεροι βάζουμε. Σας παρασέρνει ο Μάρκος σε ατονικό σύστημα... :P

υπαρχει προβλημα?  Μην απαντας, θα σου εξηγησω απο κοντα..... ;) ;D ;D

ρε σας εχω βαρεθει ολους, και σας και τα μορια σας/μας και τα ακω και τα αμω σας και τις σχολες σας και ολα!!! Να σηκωθω να παω στη Μηλο να κανω τις βουτιες μου θελω.... γαμω την επιστημη μου....!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2010, 08:32:16 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 07, 2010, 07:33:26 πμ »
σε αυτά που ισχυρίζεσαι έχεις δίκιο. απλά εγω θεωρω οτι πριν απο περίπου 7 χρόνια το παιδαγωγικο το δήλωναν οι περισσότεροι επειδή δεν παιρνούσαν σε κάποια άλλη σχολή και το είχαν απο τις τελευταίες τους επιλογές, ενώ όσοι το δηλώνουν τα τελευταία χρόνια το έχουν ως πρώτη επιλογή, όχι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και επειδή αγαπούν τα παιδιά.
'Ετσι ακριβώς είναι.......δεν είναι βρε παιδιά για την αποκατάσταση...........ούτε γιατί 1 στους 2 διορίζεται από ασεπ,πιανοντας απλά τη βάση......και παρόλα αυτά στον τελευταίο ασεπ (αν θυμαμαι καλά ) υπηρξε μια σχετική πανωλεθρία.
α......... και κάτι άλλο... αν το κίνητρο είναι η αγάπη για τα παιδιά το καλύτερο είναι να γίνεις πολύτεκνη και όχι εκπαιδευτικός!!!!

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 07, 2010, 09:48:36 πμ »
το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ατομα που παιρνουν τα τελευταια χρονια στα παιδαγωγικα θα αναβαθμισουν το επιπεδο του εκπαιδευτικου συστηματος.............!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:03:18 πμ »
Επειδή, πήραν απολυτήριο λυκείου με 19;  :P :P :P Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; ??? ??? ???
Εγώ, καταλαβαίνω ότι το εκπαιδευτικό σύστημα αναβαθμίζεται, με εκπαιδευτικούς που έχουν όρεξη και αγάπη για την δουλειά τους, άσχετα με τα μόρια που είχαν όταν μπήκαν στη σχολή....
Ξέρεις πόσες δασκάλες του 18 και του 19, έχω δει να βαριούνται στα 22 τους χρόνια; Αυτές θα το αναβαθμίσουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2010, 10:07:21 πμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:28:02 πμ »
Επειδή, πήραν απολυτήριο λυκείου με 19;  :P :P :P Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; ??? ??? ???
Εγώ, καταλαβαίνω ότι το εκπαιδευτικό σύστημα αναβαθμίζεται, με εκπαιδευτικούς που έχουν όρεξη και αγάπη για την δουλειά τους, άσχετα με τα μόρια που είχαν όταν μπήκαν στη σχολή....
Ξέρεις πόσες δασκάλες του 18 και του 19, έχω δει να βαριούνται στα 22 τους χρόνια; Αυτές θα το αναβαθμίσουν;

δεν μπορω παρα να συμφωνισω ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!!!

τα πτυχια και οι βαθμοι ΔΕΝ κανουν ουτε τον σωστο επαγγελματια ουτε τον Ανθρωπο !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:00:36 μμ »
Άντε μωρέ με τα φυτά! Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες δεν ήταν τόσο φυτά και δεν αποστήθιζαν για το άριστα  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός δασκάλων.
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:07:11 μμ »
Ναι,αλλά ξεχώρισαν για το μεράκι τους. Για την αφοσίωση στην επιστήμη τους. Έχουν και οι νέοι δάσκαλοι το ίδιο πάθος για την εκπαίδευση?
Και όταν λέω δάσκαλοι,μας βάζω όλους μέσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162230
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.