*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1380790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LabBook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1148 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 08:03:33 μμ »
Καλησπέρα!

Είμαι από τους τυχερούς ΑΜΩ (!!!) που προσέλαβαν στις 14/11, οπότε στις 21/4 θα έχω 115 ένσημα... Πέρσι πήρα ταμείο ανεργίας, οπότε φέτος για 10 ένσημα δεν θα πάρω... Διάβασα το πώς μπορούμε να συμπληρώσουμε τα 10 που λείπουν (3-4 κάθε μήνα), αλλά με βασανίζει κάτι...

Έχω βρει δεύτερη δουλειά, αλλά μήπως υπάρχει περιορισμός από την πρωτοβάθμια για το αν μπορούμε να κάνουμε δεύτερη δουλειά; Πρέπει να πάρουμε άδεια από το ΠΥΣΠΕ; Και αν ναι γνωρίζει κάποιος αν απαντάνε θετικά και σε πόσο καιρό;;;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1149 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 08:39:15 μμ »
Έχω βρει δεύτερη δουλειά, αλλά μήπως υπάρχει περιορισμός από την πρωτοβάθμια για το αν μπορούμε να κάνουμε δεύτερη δουλειά; Πρέπει να πάρουμε άδεια από το ΠΥΣΠΕ; Και αν ναι γνωρίζει κάποιος αν απαντάνε θετικά και σε πόσο καιρό;;;

Ευχαριστώ!
Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, αν η δουλειά δεν είναι διδακτική, επιτρέπεται, και αν θες μπορείς να πάρεις χαρτί από το ΠΥΣΠΕ. Εγώ όταν ζήτησα έκαναν κάτι γέλια..... Το πήρα τελικά αλλά άργησαν γιατί το ΠΥΣΠΕ συνεδρίαζε σποραδικά και άργησαν να πιάσουν το θέμα μου (αν θυμάμαι καλά κανένα 2μηνο).

Αποσυνδεδεμένος LabBook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1150 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 08:50:57 μμ »
Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, αν η δουλειά δεν είναι διδακτική, επιτρέπεται, και αν θες μπορείς να πάρεις χαρτί από το ΠΥΣΠΕ. Εγώ όταν ζήτησα έκαναν κάτι γέλια..... Το πήρα τελικά αλλά άργησαν γιατί το ΠΥΣΠΕ συνεδρίαζε σποραδικά και άργησαν να πιάσουν το θέμα μου (αν θυμάμαι καλά κανένα 2μηνο).

Αν θέλω εννοείς ότι δεν είναι υποχρεωτικό;;; Μέχρι να βγει το χαρτί είχες ξεκινήσει τη δουλειά;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1151 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 10:31:21 μμ »
Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ναι μεν, όταν έχει ένας καθηγητής πλήρες ωραριο παίρνει 5 ένσημα παρά τις 4 μέρες παρουσίας του στην εργασία, ΑΛΛΑ αν αυτες οι ώρες ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ :'(......
εμένα δεν είναι λοιπόν. είναι 15 στον 1 και 4 στον άλλο ==> 19 ώρες.
Ούτε και σε μας το είπες ότι είναι σε διαφορετικό εργοδότη οι 19 ώρες.
Πρέπει να λέμε όλα τα δεδομένα, για να πάρουμε ακριβείς απαντήσεις.
Αποτέλεσμα: 5 το καλοκαίρι απο τον έναν εργοδότη, 113 απο Σεπτέμβριο μέχρι Μάρτιο = 118 ==> ΤΖΙΦΟΣ

εάν είχαν καταβληθεί τα 5+4= 9 ως όφειλε ο εργοδότης, τότε 118+9 = 127 και θα ήμουν ανετότατη...

για άλλη μια φορά καταδεικνύεται περίτρανα η γενναιοψυχία των εργοδοτών! να φέρω αντίρρηση, δεν νομίζω...
υπόψιν ότι θα μπορούσα να καλύψω και τις 5 μέρες εργασίας, αλλά ο εν λόγω εργοδότης με "κρεμασε" και με άφησε χωρίς ώρες για τη μέρα που έχω ως εκ τουτου κενή..

τι άλλο μου μένει να κάνω?
Νομίζω ότι τώρα ήρθε ο καιρός να αποδειχθεί και η μαχητικότητα των εργαζομένων. Να ζητήσεις από τον εργοδότη να σου κολλήσει τώρα τα 9 ένσημα που δε σου κόλλησε. Τον Ιανουάριο λόγω των αργιών μαζί με τα 9 που σου χρωστάει δε νομίζω ότι θα ξεπεράσεις τα 25 ένσημα. Αν δε δεχτεί μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ και θα σου βάλουν εκείνοι αυτόματα τα ένσημα, χρεώνοντάς τα κανονικά στον "εργοδότη" σου μαζί με το πρόστιμο. Με αυτό το δεδομένο θα δεχτεί να σου κάνει μια εικονική πρόσληψη τώρα και να σου κολλήσει τα ένσημα που σου οφείλει!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2012, 10:33:01 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1152 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 12:46:15 μμ »
Lasid σ' ευχαριστώ για τη διασαφητική απάντησή σου!

Δυστυχώς ο εργοδότης που παρέλειψε τα ένσημα, ήταν αυτός που με ενημέρωσε για την πλήρη απασχόληση με τις 18 ώρες προσπαθώντας να με πείσει ότι δεν έχω πρόβλημα, ενώ ήξερε ότι έχω 15ώρες στο ένα φροντ. και 4 σε αυτόν. Στην επιθεώρηση δεν το διευκρίνισαν, στο ΙΚΑ δεν το γνώριζαν, αλλά με τα πολλά, καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα.. και πλέον το ξέρω απο πρώτο χέρι. φυσικά ακόμη οι απόψεις διίστανται, γιατί υπάρχουν συνάδελφοι που διατείνονται ότι πλήρες είναι το ωράριο που προκύπτει αθροιστικά απο την απασχόληση (1,2,3,εργοδότες), αλλά δεν το βλέπω πιθανό.

Σε συζήτηση που είχαμε, μου ανέφερε ότι ώρες δεν τον αφήνει ο λογιστής να σπάσει, για να μη βρει κανέναν μπελά. δλδ δεν μπορεί να μου σπάσει το 4ωρο σε 2+2, παρόλο που τον ικέτευσα να αλλάξουμε και το ίδιο το μάθημα (να παρίσταμαι στο χώρο και να διδάσκω, αυτό το είχα πει εξαρχής).
πρότεινε να πληρώσω εγώ 1 ώρα και να μου τη δηλώσει ο λογιστής. δεν νομίζω να το κάνει γιατί υπήρξε μέχρι σήμερα τρομερά ασυνεπής...

Καλό είναι αυτό που μου προτείνεις Lasid, γενικά είμαι πολύ μαχητική, αναγκαστικά όμως μέχρι το σημείο που με "παίρνει"... θα ήθελα να αποφύγω ακρότητες, αν και απο τη στιγμή που με ξανακοροϊδέψει, μάλλον θα δράσω ανάλογα. υπ' όψιν ότι δια της πλαγίας οδού, με έβαλε να υπογράψω δώρο κ επίδομα αδειας και τελικά στην πληρωμή του Δεκεμβριου (που έγινε στις 10/1!!!!) μου έδωσε ΜΟΝΟ τις ώρες που δούλεψα, χωρίς να προσμετρήσει και την αργία!!! κ καλώς θα έπραττε, με την προϋποθεση όμως να με είχε ενημερώσει όταν ξεκινήσαμε τη συνεργασία..

Ευχαριστώ κ πάλι Lasid! 



 


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1153 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:16:11 μμ »
Πρότεινε να πληρώσω εγώ 1 ώρα και να μου τη δηλώσει ο λογιστής. δεν νομίζω να το κάνει γιατί υπήρξε μέχρι σήμερα τρομερά ασυνεπής...

Καλό είναι αυτό που μου προτείνεις Lasid, γενικά είμαι πολύ μαχητική, αναγκαστικά όμως μέχρι το σημείο που με "παίρνει"... θα ήθελα να αποφύγω ακρότητες, αν και απο τη στιγμή που με ξανακοροϊδέψει, μάλλον θα δράσω ανάλογα. υπ' όψιν ότι δια της πλαγίας οδού, με έβαλε να υπογράψω δώρο κ επίδομα αδειας και τελικά στην πληρωμή του Δεκεμβριου (που έγινε στις 10/1!!!!) μου έδωσε ΜΟΝΟ τις ώρες που δούλεψα, χωρίς να προσμετρήσει και την αργία!!! κ καλώς θα έπραττε, με την προϋποθεση όμως να με είχε ενημερώσει όταν ξεκινήσαμε τη συνεργασία..

Ευχαριστώ κ πάλι Lasid!
Αν δε θέλεις να αποφύγεις ακρότητες πλήρωσε τη 1 ώρα που σου λέει για να έχεις τα ένσημα που σου λείπουν.
(ουσιαστικά τα ένσημα που σου έκλεψε). Πιστεύω ότι είναι ψέματα ότι δεν μπορεί να σπάσει το 4ωρο σε δύο 2ωρα. Δε θέλει και ιδιαίτερη αιτιολόγηση, για να το κάνει ο εργοδότης. Επίσης, αν ήταν ειλικρινής θα σου έλεγε ότι θα σου βάλει αυτή την ώρα για να σε καλύψει για τα 9 ένσημα που δε σου είχε κολλήσει τότε, χωρίς να σε χρεώνει. Θα έπρεπε να είναι ευγενική του χορηγία.

Για να μην έρθεις σε ρίξη μαζί του και για να μην ψάχνεις εργοδότη να σου κάνει παράλληλη πρόσληψη (για να πληρώνεις και πάλι σε εκείνον τα ένσημα που σου λείπουν) καλύτερα να πληρώνεις τη μια ώρα σε αυτόν χωρίς πολλούς μπελάδες. Αν ήταν αξιόπιστος πάντως δε θα σε κορόιδευε με το δώρο και το επίδομα αδείας.

Αποσυνδεδεμένος LabBook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1154 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 07:15:30 μμ »
Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι; 

  • Χρειάζεται υποχρεωτικά άδεια από το ΠΥΣΠΕ για να κάνουμε δεύτερη δουλειά;
  • Έστω ότι δεν μου δίνουν άδεια από το ΠΥΣΠΕ κτλ κτλ... Μπορώ με το που απολυθώ να υπογράψω νέα πρόσληψη σε μια εταιρεία ας πούμε για 4 εβδομάδες (μέχρι 16/7) και να κολλήσω 10-12 ένσημα, οπότε να πάω στον ΟΑΕΔ μετά;  Έτσι θα έχω μέχρι τις 16/5 132 ένσημα και το τελευταίο δίμηνο 25-30 ένσημα;;; Εκτός από την καθυστέρηση του επιδόματος νομίζετε ότι χάνω κάτι άλλο;;;

Βοηθήστε παρακαλώ γιατί τρέχουν οι μέρες...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1155 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:21:47 μμ »
Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα, αν η δουλειά δεν είναι διδακτική, επιτρέπεται, και αν θες μπορείς να πάρεις χαρτί από το ΠΥΣΠΕ. Εγώ όταν ζήτησα έκαναν κάτι γέλια..... Το πήρα τελικά αλλά άργησαν γιατί το ΠΥΣΠΕ συνεδρίαζε σποραδικά και άργησαν να πιάσουν το θέμα μου (αν θυμάμαι καλά κανένα 2μηνο).

Αν θέλω εννοείς ότι δεν είναι υποχρεωτικό;;; Μέχρι να βγει το χαρτί είχες ξεκινήσει τη δουλειά;;;;
Από το ΠΥΣΠΕ μου είπαν ότι δε χρειάζεται εφόσον δεν είναι διδακτική η εργασία. Εγώ όμως επέμενα γιατί φοβόμουν για καμιά καταγγελία και ήθελα να είμαι καλυμμένη για να μη χάσω τα μόρια της ωρομισθίας (τώρα βέβαια άχρηστα είναι αλλά πού να το ήξερα!). Το χαρτί το πήρα 2 μήνες αφού άρχισα τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος LabBook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1156 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:48:47 μμ »
Από το ΠΥΣΠΕ μου είπαν ότι δε χρειάζεται εφόσον δεν είναι διδακτική η εργασία. Εγώ όμως επέμενα γιατί φοβόμουν για καμιά καταγγελία και ήθελα να είμαι καλυμμένη για να μη χάσω τα μόρια της ωρομισθίας (τώρα βέβαια άχρηστα είναι αλλά πού να το ήξερα!). Το χαρτί το πήρα 2 μήνες αφού άρχισα τη δουλειά.

Ρώτησα και έναν αιρετό να είμαι σίγουρη...Περιμένω απάντηση. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1157 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 10:41:40 μμ »
Γενικώς, Lasid, υπήρξε τρομερά ασυνεπής αυτός ο εργοδότης. Από Σεπτέμβρη μου ζητούσε 3 μέρες για μαθηματα κ τελικά μου έδωσε μόνο μία, γιατί δεν παρουσιάστηκαν τα παιδιά που περίμενε.. Ευτυχώς που είχα τακτοποιήσει το προγραμμα με το άλλο φροντιστηριο, γιατί θα είχα μείνει ξεκρεμαστη.. Συν ότι του ζήτησα διαβεβαίωση ότι θα περαστούν και τα ένσημα του Σεπτεμβρη κ με διαβεβαίωσε γι' αυτό. Πληρώθηκα με το καθαρό ωρομίσθιο για το μήνα Σεπτέμβρη κ εκ των υστέρων μου ανέφερε ότι τα ένσημα δεν περάστηκαν γιατί δεν ... πρόλαβε και του επέβαλαν λέει κ πρόστιμο, επειδή καθυστέρησε..

τώρα πάμε στην αιτιολόγηση του σπασίματος ενσήμων. μου είπε ότι δεν γίνεται να τα σπάσει (κι ας μου έλεγε το Νοέμβρη-Δεκέμβρη ότι όπου να'ναι θα παει να τα τακτοποιήσει κ να αλλάξουμε τη σύμβαση..) γιατί εκείνη τη μέρα που εγώ ζητώ το σπάσιμο, οι αίθουσές του είναι γεμάτες, και πώς θα δικαιολογήσει κ το δικό μου 2ωρο? Η μεγαλύτερη χαζομάρα που έχω ακούσει, υπο την έννοια ότι έχει τόσο λίγα παιδιά, που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι συνέχεια καλλυμένες οι αίθουσες..

τελικά: πέρασα η ίδια απο το λογιστή του, ο οποίος ο άνθρωπος δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα να μου σπάσει ή να πληρώνω το ένσημό μου, προκειμένου να φέρω 125 για το επίδομα οαεδ (άλλωστε τα δικαιούμαι απο αυτά που δεν μου δηλώθηκαν κ τελικά θα φτάσω να τα πληρώνω κιόλας!).. Ο εργοδότης μου είπε ότι θα τον ειδοποιούσε σήμερα πρωι-πρωί, αλλά όπως καταλαβαίνεις Lαsid, κάτι τέτοιο δεν έγινε. έτσι πήρα τα πόδια μου κ πέρασα απο το φροντ. για να του πω ότι συνεννοήθηκα με το λογιστή κ ότι περιμένει (ο λογιστής) την εντολή του για να φέρει σε πέρας τη διαδικασία.

Θα σας πω τι απ' όλα έγινε, αν κ δεν βλέπω να παίρνω τελικά κ μετά κακό κ μαύρο φίσι που τον εφαγε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1158 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 11:40:04 μμ »
    • Χρειάζεται υποχρεωτικά άδεια από το ΠΥΣΠΕ για να κάνουμε δεύτερη δουλειά;
    Για αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά ήδη είχες δυο απαντήσεις που λένε ότι δε χρειάζεται να ζητήσεις άδεια από το ΠΥΣΠΕ όταν η εργασία που κάνεις δεν είναι διδακτική.
    • Έστω ότι δεν μου δίνουν άδεια από το ΠΥΣΠΕ κτλ κτλ... Μπορώ με το που απολυθώ να υπογράψω νέα πρόσληψη σε μια εταιρεία ας πούμε για 4 εβδομάδες (μέχρι 16/7) και να κολλήσω 10-12 ένσημα, οπότε να πάω στον ΟΑΕΔ μετά;  Έτσι θα έχω μέχρι τις 16/5 132 ένσημα και το τελευταίο δίμηνο 25-30 ένσημα;;; Εκτός από την καθυστέρηση του επιδόματος νομίζετε ότι χάνω κάτι άλλο;;;

    Βοηθήστε παρακαλώ γιατί τρέχουν οι μέρες...
    Φυσικά και μπορείς να υπογράψεις πρόσληψη σε μια εταιρία με το που θα απολυθείς. Όπως πολύ καλά βλέπω ότι γνωρίζεις, πρέπει να έχεις 125 ένσημα από την πρόσληψη μέχρι και δυο μήνες πριν την απόλυση και 25 ένσημα στο τελευταίο δίμηνο. Να ξέρεις ότι για να κάνεις ακριβείς υπολογισμούς δεν πρέπει να μετρήσεις πόσα ένσημα θα έχεις μέχρι τις 16/5 (με τις πραγματικές ημέρες εργασίας) διότι στον ΟΑΕΔ θα δούνε το σύνολο των ενσήμων του Μαΐου και θα σου δώσουν αναλογικά τα 16/31 του συνόλου των ενσήμων του μήνα. Τα υπόλοιπα θα προσμετρηθούν στο τελευταίο δίμηνο.

    Σαφώς και δε χάνεις κάτι άλλο εκτός από την καθυστέρηση του επιδόματος. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί από τις 17/5 μέχρι και τις 21/6 που θα απολυθείς, θα έχεις μόνο 25-30 ένσημα μείον τα 10-12 που θα κολλήσεις στη νέα εργασία σου. Πόσα ένσημα σου κολλάνε την εβδομάδα; ΑΜΩ είσαι ή ΑΚΩ;

    Κατά την άποψή μου μπορείς να πας λίγο πιο πίσω από τις 16/5 γιατί δε χρειάζεσαι 132 ένσημα, αλλά 125 μόνο.
    Έτσι θα αυξηθούν και τα ένσημα που θα έχεις στο τελευταίο δίμηνο. Επίσης δε χρειάζεται να γίνει η πρόσληψη την επόμενη της απόλυσης. Μπορεί να γίνει μια εβδομάδα πριν το τέλος του διμήνου και έτσι να κολλήσεις π.χ 5 ένσημα μόνο από την πρόσληψη ως την απόλυση ή και λιγότερα αν καλύπτεσαι από τα ένσημα της αναπλήρωσης ώστε να φτάσεις τα 25 στο τελευταίο δίμηνο. Αυτό που ενδιαφέρει τον ΟΑΕΔ είναι η ημερομηνία της τελευταίας απόλυσης για να κάνει τους υπολογισμούς του.

    Μην αγχώνεσαι και μη βιάζεσαι έχεις πολύ καιρό ακόμα για να εφαρμόσεις αυτό το σενάριο στην περίπτωση που δε σου δώσει άδεια το ΠΥΣΠΕ (αν και όλοι λένε ότι δε χρειάζεται...και μερικοί ίσως γελάσουν αν πας να τη ζητήσεις όπως προανέφερε συνάδελφος)

    Αποσυνδεδεμένος Lasid

    • Moderator
    • Ιστορικό μέλος
    • *****
    • Μηνύματα: 10809
    • Φύλο: Άντρας
    • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
      • Προφίλ
    Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
    « Απάντηση #1159 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 11:55:52 μμ »
    Γενικώς, Lasid, υπήρξε τρομερά ασυνεπής αυτός ο εργοδότης. Από Σεπτέμβρη μου ζητούσε 3 μέρες για μαθηματα κ τελικά μου έδωσε μόνο μία, γιατί δεν παρουσιάστηκαν τα παιδιά που περίμενε.. Ευτυχώς που είχα τακτοποιήσει το προγραμμα με το άλλο φροντιστηριο, γιατί θα είχα μείνει ξεκρεμαστη.. Συν ότι του ζήτησα διαβεβαίωση ότι θα περαστούν και τα ένσημα του Σεπτεμβρη κ με διαβεβαίωσε γι' αυτό. Πληρώθηκα με το καθαρό ωρομίσθιο για το μήνα Σεπτέμβρη κ εκ των υστέρων μου ανέφερε ότι τα ένσημα δεν περάστηκαν γιατί δεν ... πρόλαβε και του επέβαλαν λέει κ πρόστιμο, επειδή καθυστέρησε..

    τώρα πάμε στην αιτιολόγηση του σπασίματος ενσήμων. μου είπε ότι δεν γίνεται να τα σπάσει (κι ας μου έλεγε το Νοέμβρη-Δεκέμβρη ότι όπου να'ναι θα παει να τα τακτοποιήσει κ να αλλάξουμε τη σύμβαση..) γιατί εκείνη τη μέρα που εγώ ζητώ το σπάσιμο, οι αίθουσές του είναι γεμάτες, και πώς θα δικαιολογήσει κ το δικό μου 2ωρο? Η μεγαλύτερη χαζομάρα που έχω ακούσει, υπο την έννοια ότι έχει τόσο λίγα παιδιά, που δεν υπάρχει περίπτωση να είναι συνέχεια καλλυμένες οι αίθουσες..

    τελικά: πέρασα η ίδια απο το λογιστή του, ο οποίος ο άνθρωπος δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα να μου σπάσει ή να πληρώνω το ένσημό μου, προκειμένου να φέρω 125 για το επίδομα οαεδ (άλλωστε τα δικαιούμαι απο αυτά που δεν μου δηλώθηκαν κ τελικά θα φτάσω να τα πληρώνω κιόλας!).. Ο εργοδότης μου είπε ότι θα τον ειδοποιούσε σήμερα πρωι-πρωί, αλλά όπως καταλαβαίνεις Lαsid, κάτι τέτοιο δεν έγινε. έτσι πήρα τα πόδια μου κ πέρασα απο το φροντ. για να του πω ότι συνεννοήθηκα με το λογιστή κ ότι περιμένει (ο λογιστής) την εντολή του για να φέρει σε πέρας τη διαδικασία.

    Θα σας πω τι απ' όλα έγινε, αν κ δεν βλέπω να παίρνω τελικά κ μετά κακό κ μαύρο φίσι που τον εφαγε!!!
    Ο άνθρωπος είναι απατεώνας. Καλά έκανες και πέρασες και από το λογιστή του και βρήκες άκρη.
    Εγώ στη θέση σου θα του έκανα την καταγγελία, εφόσον ο λογιστής λέει ότι γίνεται...αλλά εκείνος δε θέλει.
    Να τον φάει μαύρο φίδι...αντί να μαυρίζει το μυαλό σου, την καρδιά σου και την τσέπη σου!

    Περιμένουμε να μας ενημερώσεις!

    Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

    • Νέο μέλος
    • *
    • Μηνύματα: 48
    • Φύλο: Γυναίκα
    • Λατρεύω την εκπαίδευση
      • Προφίλ
    Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
    « Απάντηση #1160 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 12:35:37 μμ »
    Καλημέρα σε όλους!

    Ευχαριστώ Lasid για τη συμπαράσταση! όντως έχω πάθει με αυτόν τον τύπο... φυσικά και θα σας πω τι έγινε τελικά, για να ξέρει οποιοσδήποτε και σε κάθε περίπτωση παρόμοια, πώς μπορεί να πράξει.

    Καλό υπόλοιπο ημέρας!

    Αποσυνδεδεμένος Green

    • Ιστορικό μέλος
    • *****
    • Μηνύματα: 4580
    • Φύλο: Άντρας
      • Προφίλ
    Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
    « Απάντηση #1161 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 04:54:11 μμ »
    Καλησπέρα!

    Είμαι από τους τυχερούς ΑΜΩ (!!!) που προσέλαβαν στις 14/11, οπότε στις 21/4 θα έχω 115 ένσημα... Πέρσι πήρα ταμείο ανεργίας, οπότε φέτος για 10 ένσημα δεν θα πάρω... Διάβασα το πώς μπορούμε να συμπληρώσουμε τα 10 που λείπουν (3-4 κάθε μήνα), αλλά με βασανίζει κάτι...

    Έχω βρει δεύτερη δουλειά, αλλά μήπως υπάρχει περιορισμός από την πρωτοβάθμια για το αν μπορούμε να κάνουμε δεύτερη δουλειά; Πρέπει να πάρουμε άδεια από το ΠΥΣΠΕ; Και αν ναι γνωρίζει κάποιος αν απαντάνε θετικά και σε πόσο καιρό;;;

    Ευχαριστώ!
    Είσαι αναπληρώτης ή ωρομίσθιος; Για τους αναπληρωτές η δεύτερη εργασία επιτρέπεται μόνο αν είναι μέχρι 10 ώρες την εβδομάδα, εφόσον δεν είναι σε ώρες που εμποδίζουν τη δουλειά σου στο σοχλείο και κατόπιν άδειας από το ΠΥΣΔΕ. Είχα ζητήσει και εγώ παλαιότερα, για μη διδακτική εργασία. Μου είχαν πει ότι κάποιοι δεν ζητάνε, αλλά καλό είναι να την πάρεις γιατί μπορεί να σου γίνει καμία καταγγελία.
    « Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2012, 04:57:34 μμ από Green »

     

    Pde.gr, © 2005 - 2024

    Το pde σε αριθμούς

    Στατιστικά

    μέλη
    • Σύνολο μελών: 32293
    • Τελευταία: HelenK
    Στατιστικά
    • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
    • Σύνολο θεμάτων: 19212
    • Σε σύνδεση σήμερα: 539
    • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
    • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 519
    Σύνολο: 520

    Πληροφορίες

    Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

    Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

    Επικοινωνία >

    Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
    TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

    Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.