*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372321 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2282 στις: Αύγουστος 04, 2018, 10:15:47 πμ »
georgia06 καλημέρα.

Για το νέο τρόπο υπολογισμού των ενσήμων στα φροντιστήρια υπάρχει θέμα ήδη pde. Δες εδώ:
https://www.pde.gr/index.php?topic=34331.0

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:49 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2283 στις: Αύγουστος 24, 2018, 07:58:15 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Δούλεψα όλη τη χρονιά, έκανα τα χαρτιά μου και πήρα ταμείο ανεργίας τον Ιούλιο 360,00 ευρώ. Πέρσι το καλοκαίρι δεν πήρα ταμείο ανεργίας γιατί δεν δούλεψα πρόπερσι. Γενικότερα δουλεύω από το 2008, ολόκληρες χρονιές εκτός από τα σχολικά έτη 2009-2010 και 2015-2016 δηλαδή πρόπερσι όπως σας είπα. Σήμερα που κοίταξα τον λογαριασμό μου δεν είχε μπει το ποσό για τον ’υγουστο. Μπήκα στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ΟΑΕΔ  και είδα στον λογαριασμό μου ότι γράφει συνολικό τρέχον χρωστούμενο ποσό μηδέν.  Ρωτάω εγώ δικαιούμαι για φέτος μόνο ένα μήνα λόγω του πλαφόν ή να περιμένω και ’υγουστο και κάποιες μέρες του Σεπτεμβρίου μέχρι να προσληφθώ;

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2284 στις: Αύγουστος 24, 2018, 08:11:10 μμ »
Δες τις ημερομηνίες που πρέπει να παρουσιαστείς στο υποκατάστημα του ΟΑΕΔ. Πρώτα θα πας και μετά θα σου καταθέσουν τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2285 στις: Αύγουστος 24, 2018, 09:21:19 μμ »
 Είχα ρωτήσει τον υπάλληλο που με εξυπηρέτησε τον Ιούνιο και μου είχε πει ότι πρέπει να ξαναπαρουσιαστώ αρχές Σεπτέμβρη. Το επίδομα μπαίνει τελευταία Παρασκευή του μήνα ή εσείς πληρωθήκατε σήμερα; Γιατί αν είναι τελευταία Παρασκευή του μήνα είναι την άλλη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:49 »

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2286 στις: Αύγουστος 24, 2018, 09:41:40 μμ »
Στο χαρτί που σου έδωσαν όταν έκανες την αίτηση για το επίδομα θα γράφει το διάστημα που οφείλεις να παρουσιαστείς στον ΟΑΕΔ. Εμένα για παράδειγμα είναι από τις 27 Αυγούστου, οπότε θα παρουσιαστω τη Δευτέρα και θα περιμένω να πληρωθώ κανονικά μέχρι την Παρασκευή. Κάνε τον κόπο να δεις την απόφαση. Τέλη Ιουνίου πήγα στον ΟΑΕΔ για την εγγραφή. Μετά την 21η Ιουνίου. Έχω την εντύπωση 24.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2287 στις: Αύγουστος 24, 2018, 10:00:24 μμ »
Το χαρτί γράφει από 25/08/2018 /έως 24/09/2018. ’ρα Δευτέρα πρέπει να πάω και τότε θα μου βάλουν τον ’υγουστο; Εγώ νόμιζα ότι και ο ’υγουστος έμπαινε αυτόματα και θα πήγαινα Αρχές Σεπτέμβρη για να κάνω την διακοπή. Έτσι έκανα τα προηγούμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2288 στις: Αύγουστος 24, 2018, 10:45:00 μμ »
Την είχα πατήσει μια χρονιά νομίζοντας ότι θα πληρωθώ τον Αύγουστο και θα πάω αρχές Σεπτέμβρη αλλά τελικά όλοι πληρώθηκαν που πήγαν και εγώ όχι. Έκτοτε πηγαίνω πρώτη μέρα από την προθεσμία που γράφει το χαρτί και ησυχάζω. Μακάρι να μην τους είχαμε ανάγκη να μην πηγαίναμε και καθόλου αλλά ....

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2289 στις: Αύγουστος 24, 2018, 11:39:00 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάω τη Δευτέρα, αφού ούτως ή άλλως είναι υποχρεωτικό και θα τους ρωτήσω για τον ’υγουστο. Πάντως αλλιώς τα θυμόμουνα τα προηγούμενα χρόνια... τι να πω μπορεί να τα έχουν αλλάξει. Παλιά τα βάζανε αυτόματα για όλους τους μήνες και πηγαίναμε αρχές Σεπτέμβρη για τη διακοπή, το θυμάμαι σίγουρα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2290 στις: Αύγουστος 28, 2018, 03:11:30 μμ »
Θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας. Με πηραν στο σχολειο  -δευτεροβαθμια τον Οκτωβρη του 2017  εως το τελος Ιουνιου. Τον Ιανουαριο του 18 πηρα την αδεια μητροτητας εως τον Μαιο του 2018. Απο ποτε μετρανε τα ενσημα για να παρω το επιδομα; Τον Οκτωβρη  του 2017 εχω 19 ενσημα, τον Νοεμβρη κ Δεκεμβρη απο 25 και τον Ιανουαριο 12 ενσημα.. Τον Μαιο εχω 11 ενσημα και τον Ιουνιο 25 (δεν μετρανε ομως οι δυο τελευταιοι μηνες). Περσυ επιδοτηθηκα απο τις 7/7/2017 εως τις 26/9/2017 για 67 ημερες .Μετρανε ο Μαιος και ο Ιουνιος του 2017 στην καταμετρηση των ενσημων για να παρω το επιδομα αφου στις προυποθεσεις για να λαβει καποιος το επιδομα που εχει ξαναεπιδοτηθει  στο παρελθόν απαιτείται
πραγματοποίηση τουλάχιστον 125 ημερών εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής του σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής συμφωνα με το site του οαεδ;  Να προσθεσω οτι δεν εχω υπολοιπο επιδοματος απο περσυ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2291 στις: Αύγουστος 28, 2018, 04:40:47 μμ »
Θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας. Με πηραν στο σχολειο  -δευτεροβαθμια τον Οκτωβρη του 2017  εως το τελος Ιουνιου. Τον Ιανουαριο του 18 πηρα την αδεια μητροτητας εως τον Μαιο του 2018. Απο ποτε μετρανε τα ενσημα για να παρω το επιδομα; Τον Οκτωβρη  του 2017 εχω 19 ενσημα, τον Νοεμβρη κ Δεκεμβρη απο 25 και τον Ιανουαριο 12 ενσημα.. Τον Μαιο εχω 11 ενσημα και τον Ιουνιο 25 (δεν μετρανε ομως οι δυο τελευταιοι μηνες). Περσυ επιδοτηθηκα απο τις 7/7/2017 εως τις 26/9/2017 για 67 ημερες .Μετρανε ο Μαιος και ο Ιουνιος του 2017 στην καταμετρηση των ενσημων για να παρω το επιδομα αφου στις προυποθεσεις για να λαβει καποιος το επιδομα που εχει ξαναεπιδοτηθει  στο παρελθόν απαιτείται
πραγματοποίηση τουλάχιστον 125 ημερών εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής του σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής συμφωνα με το site του οαεδ;  Να προσθεσω οτι δεν εχω υπολοιπο επιδοματος απο περσυ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν διευκρίνισες αν το καλοκαίρι του 2017 που επιδοτήθηκες για 67 μέρες πήρες συνέχιση από το ταμείο του 2016 ή αν είχες νέα απόφαση επιδότησης από τον ΟΑΕΔ. Μόνο αν είχες πάρει συνέχιση από το 2016 μετράει ο Μάιος και ο Ιούνιος του 2017.
Αν ήταν νέα απόφαση επιδότησης τότε τα ένσημά σου μετράνε από τον Οκτώβρη του 2017 που είχες προσληφθεί.

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2292 στις: Αύγουστος 28, 2018, 05:55:23 μμ »
Δεν διευκρίνισες αν το καλοκαίρι του 2017 που επιδοτήθηκες για 67 μέρες πήρες συνέχιση από το ταμείο του 2016 ή αν είχες νέα απόφαση επιδότησης από τον ΟΑΕΔ. Μόνο αν είχες πάρει συνέχιση από το 2016 μετράει ο Μάιος και ο Ιούνιος του 2017.
Αν ήταν νέα απόφαση επιδότησης τότε τα ένσημά σου μετράνε από τον Οκτώβρη του 2017 που είχες προσληφθεί.
Nεα αποφαση ειχα οχι συνεχιση. Αρα δεν παιρνω επιδομα γιατι δεν με φτανουν τα ενσημα αφου ουτε οι περσινοι μηνες  Μαιος -Ιουνιος μετρανε ουτε οι φετινοι.  Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι δεν το διευκρινιζουν αυτο  στις προυποθεσεις και λενε οτι μετρανε οι 14 τελευταιοι μηνες μειον οι δυο τελευταιοι.  Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2293 στις: Αύγουστος 28, 2018, 06:49:52 μμ »
Nεα αποφαση ειχα οχι συνεχιση. Αρα δεν παιρνω επιδομα γιατι δεν με φτανουν τα ενσημα αφου ουτε οι περσινοι μηνες  Μαιος -Ιουνιος μετρανε ουτε οι φετινοι.  Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι δεν το διευκρινιζουν αυτο  στις προυποθεσεις και λενε οτι μετρανε οι 14 τελευταιοι μηνες μειον οι δυο τελευταιοι.  Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Μετράνε οι ημέρες εργασίας του τελευταίου 14μήνου, αφού αφαιρεθούν οι 2 τελευταίου μήνες, αλλά δε μπορούν να υπολογιστούν συγκεκριμένες ημέρες για διαφορετικά επιδόματα. Για το αν δικαιούσαι επίδομα θα συνιστούσα να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ (και να το διασταυρώσεις) διότι πιθανόν να υπάρχει κάποια πρόνοια για την άδεια μητρότητας και συχνά αλλάζουν αυτά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2294 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 04:50:38 μμ »
Σήμερα δεν υποτίθεται ότι θα γινόταν η καταβολή του επιδόματος ανεργίας για τον Αύγουστο;
Το έχει πάρει κανείς;

Edit: Μόλις τσέκαρα το λογαριασμό μου και είδα ότι κατατέθηκε...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2018, 05:04:01 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2295 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 03:39:25 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα παρακαλώ, όποιος γνωρίζει, να μου απαντήσει εάν μπορώ να πάρω επίδομα ανεργίας για δεύτερη φορά.  Πήρα για πρώτη φορά επίδομα ανεργίας για 8 μήνες από τον Δεκέμβριο του 2016 έως τον Ιούλιο του 2017. Τώρα εργάζομαι με οχτάμηνη σύμβαση από τον Μάιο του 2018 έως τέλη Δεκεμβρίου 2018 (25 ένσημα το μήνα). Εάν μπω στο ταμείο για πόσους μήνες θα μπω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.