*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2492 στις: Ιούλιος 05, 2021, 01:44:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:45 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2493 στις: Αύγουστος 03, 2021, 12:50:36 μμ »
Για την διακοπή επιδόματος από τον ΟΑΕΔ στους νεοδιόριστους: Τελικά μετά από 800 τηλέφωνα στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου xθες και σήμερα σήκωσαν το τηλ και η κοπέλα μου είπε ότι θέλει κάποιο αποδεικτικό ότι έπιασα δουλεία ή το φεκ διορισμού ή ανάληψη υπηρεσίας εγώ θα τα στείλω και τα δυο πάντως ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται να πάμε από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2494 στις: Αύγουστος 03, 2021, 02:40:28 μμ »
Για την διακοπή επιδόματος από τον ΟΑΕΔ στους νεοδιόριστους: Τελικά μετά από 800 τηλέφωνα στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου xθες και σήμερα σήκωσαν το τηλ και η κοπέλα μου είπε ότι θέλει κάποιο αποδεικτικό ότι έπιασα δουλεία ή το φεκ διορισμού ή ανάληψη υπηρεσίας εγώ θα τα στείλω και τα δυο πάντως ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται να πάμε από εκεί.
Και σε μένα το ίδιο είπαν μετά από 3 ωρες10 λεπτά αναμονή!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2495 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 09:28:16 μμ »
Έχοντας κάνει αίτηση για επίδομα ανεργίας (ΚΠΑ Καλλιθέας), μπήκα χθες στις ηλ. υπηρεσίες του ΟΑΕΔ κ' είδα πως απέρριψαν την αίτησή μου (με ημ/νία 31/08) λόγω μη ύπαρξης 80 ημ/σθίων 2 έτη πριν.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αυτός ο περιορισμός αφορά μόνο σε όσους θα επιδοτηθούν πρώτη φορά. Καθώς είχα επιδοτηθεί στο παρελθόν, έστειλα mail για να τους ενημερώσω για το σφάλμα τους κ' σήμερα, η αίτηση ήταν εγκεκριμένη αλλά, η μοναδική παραφωνία είναι πως ακόμα δεν έχουν πληρώσει το διάστημα από 07/2021 μέχρι κ' 31/08/2021 κ' αναγράφεται πως έχει ανασταλεί η επιδότηση λόγω πρόσληψης οπότε, τους έστειλα πάλι email για να ρωτήσω πότε θα γίνει η καταβολή.

Προσοχή λοιπόν, αν κάποια/κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, έχετε 10 μέρες διορία από την απόφαση για να τους ενημερώσετε (email μόνο. Τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν).

Είναι ντροπή, πάντως, να περιμένεις το επίδομα κ' να περνάς 2 μήνες το καλοκαίρι χωρίς λεφτά περιμένοντας πότε θα δεήσουν να εξετάσουν το αίτημά σου (κ' όταν το κάνουν, να κάνουν λάθη).
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:45 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2496 στις: Μάιος 15, 2022, 04:23:06 πμ »
Χαιρετε

Φετος οι συμβασεις μας τελειωνουν 21 Ιουνιου αντι 30 Ιουνιου οπως τα τελευταια 2 χρονια. Αρα, από ποια ημερομηνια και μετα θα αρχισει να μετραει το επιδομα ανεργιας; Από οτι ειδα 7 ημέρες μετά την αίτηση ή την καταγγελια συμβασης; Αρα από 28 Ιουνίου 2022; Που σημαίνει δηλαδη πως αρχές Αυγούστου δεν θα πάρουμε 438 ευρώ μόνο αλλά λίγα παραπάνω; Θα μετρήσουν αυτές οι 2-3 ημέρες του Ιουνίου (ητοι 17,52 ευρώ την ημέρα, τόσα πληρώνει ο ΟΑΕΔ) ή θα τις αγνοεί ο ΟΑΕΔ και αυτές όπως κάνει και με αυτες του 7ήμερου (χωρίς λογική αυτό στο μεταξύ);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για μία απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2497 στις: Μάιος 15, 2022, 09:55:31 πμ »
Η επιδότηση ξεκινάει πάντα 7 μέρες από τη λήξη της σύμβασης. Δεν θα χάσεις καμιά μέρα επιδότησης του Ιουνίου που δικαιούσαι.
Όταν βγει η έγκριση επιδότησης στις αρχές Αυγούστου, θα πάρεις ένα μηνιάτικο και όταν κλείσει ο δεύτερος μήνας θα πάρεις το επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2498 στις: Μάιος 15, 2022, 04:41:41 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι, έχω μια απορία. Η σύζυγος είναι αναπληρώτρια, εγώ μόνιμος εκπαιδευτικός και τα παιδιά ασφαλισμένα σε μένα τόσα χρόνια. Γνωρίζει κάποιος ποια δικαιολογητικά απαιτούνται για να πάρει την προσαύξηση στο επίδομα ανεργίας για τα παιδιά; Αρκεί το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης; ευχαριστώ πολύ. 
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2499 στις: Μάιος 15, 2022, 11:45:29 μμ »
Σίγουρα χρειάζεται το οικογενειακό βιβλιάριο ασθενείας, στο οποίο εμφανίζονται ως έμμεσα ασφαλισμένα τα προστατευόμενα μέλη.
Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πιστεύω ότι αρκεί, για να πάρει η σύζυγός σου την προσαύξηση του επιδόματος ανεργίας.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2500 στις: Ιούνιος 10, 2022, 10:20:29 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Μόλις με ενημέρωσαν ότι έχω χρέος στον οαεδ. Γνωρίζει κάποιος αν γίνονται διακανονισμοί σε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2501 στις: Ιούνιος 10, 2022, 01:48:27 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Μόλις με ενημέρωσαν ότι έχω χρέος στον οαεδ. Γνωρίζει κάποιος αν γίνονται διακανονισμοί σε αυτά;

Παλιότερα που είχα χρέος έκανα διακανονισμό. Εύχομαι να ισχύει και τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2502 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:01:20 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εάν οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου δικαιούνται το συνολικό ποσό του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2503 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:12:50 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εάν οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου δικαιούνται το συνολικό ποσό του ΟΑΕΔ;
Αν έχουν τον απαιτούμενο αριθμό ενσήμων,ναι.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2504 στις: Ιούνιος 10, 2022, 10:37:32 μμ »
Καλησπέρα, ούτως ή άλλως για να επιδοτηθεί κάποιος τα ένσημα παίζουν ρόλο. Πρακτικά πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 125 μέρες εργασίας το τελευταίο 14μήνο καθώς οι τελευταίοι 2 μήνες εργασίας πριν την απόλυση δεν υπολογίζονται. Διαφορετικά 200 μέρες εργασίας την τελευταία διετία, με 80 μέρες-το λιγότερο για κάθε έτος. Πάντως ακόμα κι αν δεν φτάνουν τα ένσημα για το ταμείο, δίνεται ένα εφάπαξ βοήθημα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2505 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:44:10 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Μόλις με ενημέρωσαν ότι έχω χρέος στον οαεδ. Γνωρίζει κάποιος αν γίνονται διακανονισμοί σε αυτά;
κι εγώ είχα πέρσι. Η διαδικασία είναι απλή. Θα σου αφαιρέσουν από το πρώτο επίδομα το χρέος σου. Τα επόμενα θα μπαίνουν κανονικά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.