*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« στις: Μάιος 14, 2006, 11:09:17 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι. Είμαι νέος στο forum.Δεύτερη χρονιά ωρομίσθιος ΠΕ19.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το καλοκαίρι δικαιούμαστε επίδομα απο τον ΟΑΕΔ και αν ναι, τι προυποθέσεις

πρέπει να πληρούνται για να το λάβει κάποιος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:33:49 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2006, 11:49:15 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι. Είμαι νέος στο forum.Δεύτερη χρονιά ωρομίσθιος ΠΕ19.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το καλοκαίρι δικαιούμαστε επίδομα απο τον ΟΑΕΔ και αν ναι, τι προυποθέσεις

πρέπει να πληρούνται για να το λάβει κάποιος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

Φίλε gioas, μπορώ να σου πω ότι και εγώ τώρα αυτό κοίταγα!!!

Λοιπόν για να γραφτέι κάποιος στο ταμέιο ανεργίας πρέπει:
1. Να έχεις απολυθέι ή να έχει λήξει η σύμβαση σου (για μας τους ωρομίσθιους ισχύει το δευτερο)

2.    να έχεις 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
       ή να έχεις στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Την αίτηση τώρα έχεις περιθώριο να την κάνεις 2 μήνες. Τα λέφτά όμως αρχίζεις να τα παίρνεις από την αίτηση και μετα. Αν δηλαδη κανέις την αίτηση την 60ή μερα έχεις χάσει 2 μήνες επίδομα.
Από την άλλη αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο, επιδοτούνται από την 7η ημέρα.
Με λίγα λόγια δηλαδή αν δεν θες να χάσεις χρήματα από το επίδομα έχεις 7 μέρες διορία για την αίτηση.
Γι' αυτό πρέπει όλοι να πιέσουμε λίγο τις Διευθύνσεις να στείλουν το συντομότερο τα χαρτιά.

Τα δικαιολογιτικά είναι:
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

Για περισσότερες λεπτομέριες δες εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg




Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2006, 02:23:07 μμ »
Δηλαδή για εμάς που λήγει η σύμβασή μας στις 15/6/2006, θα πρέπει να έχουμε 80 ένσημα το 2005 και 80 το 2006 ή μήπως 80 το 2004 και άλλα 80 το 2005;

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2006, 05:18:53 μμ »
Δηλαδή για εμάς που λήγει η σύμβασή μας στις 15/6/2006, θα πρέπει να έχουμε 80 ένσημα το 2005 και 80 το 2006 ή μήπως 80 το 2004 και άλλα 80 το 2005;

 Για να γραφτείς στο ταμείο θα πρέπει να έχεις:

80 ένσημα απο Ιουν 2005 μέχρι Ιουν 2006 ΚΑΙ 80 ένσημα απο Ιουν 2004 μέχρι Ιουν 2005 ΚΑΙ
 ( 125 ένσημα από Απρ 2005 μέχρι Απρ 2006 Η 200 ένσημα από Ιουν 2004 μέχρι Απρ 2006)


Σημείωση: Αν ήταν κανεις φαντάρος μέσα στα παραπάνω διαστήματα, μέτρανε τα ένσημα ένος ακόμα χρόνου (από το 2003, δηλαδη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2006, 10:46:35 πμ »
Πριν μία βδομάδα έκανα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας και μου είπαν να περάσω σε ένα μήνα περίπου για να πάρω το επίδομα του πρώτου μήνα. Η ερώτηση είναι η εξής: Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να πάω εγώ υπάρχει δυνατότητα της εξουσιοδότησης? Ή απλώς να πάω λίγες μέρες πιο μετά? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λείπω εκείνες τις μέρες και είναι κρίμα να χάσω το επίδομα..Και κάτι ακόμα: Έχω ακούσει οτι τους μήνες που σε επιδοτεί ο ΟΑΕΔ χρηματικά, σου κολλάει και ένσημα..Ξερεί κανείς αν αληθεύει? Και αν ναι για πόσα ένσημα μιλάμε??  ;) Ευχαριστώ πολύ..
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος str

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2006, 11:41:08 πμ »
Καλησπέρα και απο μένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια μιας και είναι το πρώτο μου post...

Πριν μία βδομάδα έκανα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας και μου είπαν να περάσω σε ένα μήνα περίπου για να πάρω το επίδομα του πρώτου μήνα. Η ερώτηση είναι η εξής: Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να πάω εγώ υπάρχει δυνατότητα της εξουσιοδότησης? Ή απλώς να πάω λίγες μέρες πιο μετά? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λείπω εκείνες τις μέρες και είναι κρίμα να χάσω το επίδομα..Και κάτι ακόμα: Έχω ακούσει οτι τους μήνες που σε επιδοτεί ο ΟΑΕΔ χρηματικά, σου κολλάει και ένσημα..Ξερεί κανείς αν αληθεύει? Και αν ναι για πόσα ένσημα μιλάμε??  ;) Ευχαριστώ πολύ..

Δεν πιστέυω πως δεν υπάρχει τρόπος να εξουσιοδοτήσεις κάποιον για τέτοιου είδους διαδικασίες...
Εγώ από την πλευρά μου θα ρωτούσα, αν υπάρχει δυνατότητα απάντησης από εσένα ή από κάποιον άλλον, ποια είναι στοιχειωδώς η διαδικασία αίτησης για το επίδομα...
Δηλαδή από τη στιγμή που θα πάρεις στα χέρια σου τις λήξεις σύμβασης τι κάνεις.... τι πρέπει να πάρεις από τι ΙΚΑ μετά και κυρίως τι κάνεις ακριβώς στον ΟΑΕΔ αν δεν έχεις ήδη κάρτα;

Συναδελφικά κουράγια σε όλους....

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 21, 2006, 11:58:53 πμ »
Στην περίπτωση μου ο εργοδότης μου μου έδωση την λήξη της σύμβασης καθώς και βεβαιώσεις ενσήμων(δεν ξέρω κατά πόσο είναι υποχρέωση του εργοδότη να σου δίνει βεβαιώσεις ενσήμων, εμένα πάντως με βοήθησαν πολύ στο ΙΚΑ). Πήρα τις βεβαιώσεις και πήγα στο Ικα για σφράγισμα (όπως μου είχε υποδείξει ο εργοδότης), Στο Ικα μου έδωσαν σε μηχανογραφημένο έντυπο όλα τα ένσημα που είχα στις βεβαιώσεις..Στο ΟΑΕΔ ζητάνε τα ένσημα σε μηχανογραφημένο έντυπο του ΙΚΑ εκτός απο τους δύο τελευταίους μήνες που σε καλύπτει η βεβαίωση του εργοδότη σου σφραγισμένη πάντα απο το ΙΚΑ. Πέρα απο τα ένσημα στον Οαεδ ζήτανε κάρτα ανεργίας (εγώ την έβγαλα την ίδια μέρα με φωτοτυπία ταυτότητας και ΑΦΜ-επίσημο χαρτί που να αναγράφεται το ΑΦΜ σου) καθώς επίσης και φωτοτυπία της φορολογίκης δήλωσης ή του εκκαθαριστικου, φωτοτυπία ταυτότητας και την λήξη σύμβασης..Αφού όλα αυτά είναι οκ και δουν οτι δικαιούσαι το επίδομα τότε σου ζητάνε και τα επίσημα χαρτιά του ΙΚΑ (κάτι μπλε που έρχονται για καθε εξάμηνο εργασίας στον εργοδότη σου ο οποιος λογικά σου τα δίνει) και τότε σε φακελώνουν και σου δίνουν την ημερομήνια που θα πάρεις το επίδομα. Αν τα έχεις όλα έτοιμα τότε δεν θα ταλαιπωρηθείς πολύ..Η αληθεία είναι ότι έχει πολύ χαρτούρα όλα αυτό..
Οσον αφορά στις προϋποθεσεις που πρέπει να έχεις για επίδομα επισκέψου το site του ΟΑΕΔ (www.oaed.gr) αν και σίγουρα θα το έχεις κάνει.
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...
ΚΟΥΡΑΓΙΟ
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος str

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2006, 12:12:06 μμ »
λοιπόν.... φυσικά και δεν με μπέρδεψες καθόλου.... Πάνω κάτω έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό μου...
το μόνο... δεν ήξερα ότι χρειάζεσαι και τις κάρτες ενσήμων... Αυτά νομίζω καλύτερα να μην τα δώσεις (τα έδωσες;) Εξάλλου για τα τελευταία τρίμηνα (μέσα στο 2006) νομίζω κανείς δεν τα έχει όλα (ή όχι;)...
Σε κάθε περίπτωση σκοπεύω και εγώ να κάνω τη διαδικασία, φιλοδοξώ και αύριο, οπότε θα ρωτήσω και αυτό που λες περί εξουσιοδότησης (με ενδιαφέρει και εμένα)...
Ελπίζω να μάθουμε...
Σε ευχαριστώ πολύ και υπομονή... Οι διακοπές για όλους είναι κοντά...:):):)

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2006, 12:16:37 μμ »
Η αληθεία είναι οτι δεν ήθελα να τα δώσω (τα επίσημα χαρτιά του ΙΚΑ) αλλά ο τύπος εκεί μου είπε οτι θέλουν τα πρωτότυπα και ότι θα μου τα επιστρέψει όταν διακόψω το επίδομα..Και δεν τα έδωσα όλα γιατί δεν τα έχω..Ο τύπος μου ζήτησε μέχρι το Α' εξαμηνο του 2005..Αλλώστε μπήκαν και αυτά στον φάκελο μου..Και πάλι καλό κουράγιο και αν έχεις νέα περί εξουσιοδότησης στείλε ένα μήνυμα..Α, αν θες διευκρίνησε και αυτό για τα ένσημα (αν μας κολλάνε ένσημα κατά την διάρκεια της επίδότησης)..
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2006, 01:09:12 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα να δίνετε τα πρωτότυπα ..θα σας τα δώσουν πίσω όταν κοπεί το επίδομα.Επίσης δεν χάνεται το επίδομα αν αργήσεις να πας να το πάρεις.Απο τη στιγμή που βγαίνουν οι επιταγές έχεις περιθώριο ενα ή δύο μήνες να τις εξαργυρώσεις.Πάντως από τη στιγμή που κάνεις τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ επίδομα παίρνεις μετά από 2 μήνες μαζεμένο το ποσό των 2 μηνών, γύρω στα 600 ευρώ.Γενικά λεφτά δεν χάνεις .Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν αργήσουν οι απολύσεις από τη Δευτεροβάθμια αργείς να τα πάρεις.Και βέβαια για μένα η μεγαλύτερη αηδία είναι ότι αν κάθεσαι μια βδομάδα και δουλέψεις ένα δίωρο θεωρείσαι εργαζόμενος.Δηλαδή βρίσκω τελείως γελοίο να έχω στα χέρια μου την απόλυση από το φροντιστήριο από τις 31 μαίου και επειδή έκανα ένα δίωρο ενισχυτική στις 8 Ιουνίου να θεωρούμαι εργαζόμενη και το ταμείο να αρχίσει να μετράει από τότε.Συν βέβαια ότι δεν έχω πάρει ακόμα την απόλυση άρα δε μπορώ να κάνω χαρτιά στον ΟΑΕΔ.Αυτό σημαίνει ότι λεφτά θα δώ τέλη Αυγούστου.Ωραίο σύστημα ε?Μ αυτό το τρόπο βγαίνει ότι μειώθηκε η ανεργία?Με άνεργους που στα χαρτιά είναι εργαζόμενοι?

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2006, 01:31:49 μμ »
Όσον αφορα στα ένσημα που άκουσα ότι σου κολλάει ο ΟΑΕΔ, υπάρχει κάτι σχετικό? Αληθεύει κάτι τέτοιο?
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2006, 11:47:14 μμ »
Οχι ο ΟΑΕΔ δεν σου κολλάει ένσημα.Τον καιρό που είσαι άνεργος ..δεν έχεις ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2006, 06:51:18 μμ »
στον ΟΑΕΔ που πήγα για τη θεώρηση της απόλυσης μου είπαν πως μάλλον δικαιούμαστε ένα 3μηνιαίο επίδομα

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2006, 09:18:39 πμ »
 HELP.Μου λείπει μια μέρα για το επίδομα(μου το είπαν στον ΟΑΕΔ) .Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.